Pilíře země

Pilíře země https://www.databazeknih.cz/img/books/20_/208229/mid_pilire-zeme-pilire-zeme-IQR-208229.jpg 5 1669 372

Rozsáhlý historický román z pera mistra akčních thrillerů Kena Folletta líčí příběh odehrávající se v Anglii 12. století. Na pozadí mocenských politicko-náboženských sporů sleduje po půl století osudy několika lidí, kteří zasvětili život výstavbě katedrály. Strhující dobová freska v sobě spájí tradiční vypravěčský um, originální myšlenku přiblížit čtenářům formou napínavého příběhu vznik jedinečných a charakteristických staveb své doby a především neobyčejně barvitou představu o středověké Anglii, jež obnáší mozaiku lidských vztahů nabitých napětím, svár dobra a zla, statečnost a lásku, nenávist, násilí, intriky i zradu...... celý text

Literatura světová , Historické romány

Vydáno: , Knižní klub

The Pillars of the Earth , 1989

bleekemolen
01.02.2021 odpad!

Velmi spatne napsany roman. Cernobile postavy vyznacujici se nelogickym chovanim. Zadnou hlubsi myslenky v knize nenaleznete, pro narocnejsiho ctenare naprosta ztrata casu

MatoPalkes
28.01.2021 5 z 5

Skvelý historický román, 900 strán vôbec nevadilo.

LP113
25.01.2021 3 z 5

Není to úplně špatné, ale mě osobně hodně nebaví popisování každého kamene na katedrálách. Jinak drsná doba a za přečtení asi stojí.

parkur
19.01.2021 5 z 5

(SPOILER) Řadím mezí skvělé knihy, avšak a nýbrž-není to kniha pro nedočkavé, netrpělivé či rychločtenáře. Na druhou stranu, klidně si od ní můžete odpočinout a třeba týden ji neotevřít, protože hrdinové a záporáci jsou známí, předem určení a snadno zapamatovatelní. Ale to je dobře, také to není kniha pro čtenáře kteří milují prudké zvraty a překvápka (ač se tam občas určitě objeví), čte se to dobře, jen se člověk někdy naštve, že když se hrdinům nedaří, tak kompletně. Avšak konec dobrý, všechno dobré? nebudu prozrazovat............Určitě doporučuji, nejlépe na dovolenou či takovéto klidné domácí korona virové večerožvejkání.

evask
20.11.2020 5 z 5

Počteníčko! Follett je můj oblíbený spisovatel. Čtu a čekám, kdy děj okoření sexuální scénkou. To on rád. U méně zdatných spisovatelů bych to měla za laciné podbízení se čtenáři, ale Follettovi to odpouštím, protože on žádného podlézání nemá zapotřebí.

Magie233
04.11.2020 5 z 5

Je to jedna z nejlepších knih, kterou jsem četla. Napínavá, strhující, plná dějových zvratů, poutavě vyprávěná a i když je velmi obsáhlá, četla jsem jedním dechem. Brilantní historický román o stavbě katedrály a úchvatný příběh o naději, odvaze, lásce a nenávisti. Kniha, která má duši. Velký zážitek.

EliskaSully
23.10.2020 5 z 5

Úžasný historický román...ač to byla bichle tak se četla jedním dechem

Ludus75
12.10.2020 5 z 5

Neobyčejné téma pro historický román a velmi poutavě vystavěný příběh docela obyčejných lidí kolem výstavby katedrály. Překvapilo mě, že detaily a popisy architektektonickych prvků nepůsobily vůbec nudně a daly se lehce predstavit. Po přečtení knihy už vždycky budu na katedrály koukat jinýma očima a přemítat o příbězích lidí, které stavba ukrývá.

Artim
02.10.2020 5 z 5

Kniha mě zcela pohltila, byla napínavá, strhující, sotva čtenář nabyl dojmu, že už se nic stát nemůže, hned nastal dějový zvrat. V mnoha ohledech brilantní dílo, přesto se neubráním dvěma kontroverzním výtkám, jelikož někdo je naopak může brát jako velké klady:
1) Follett už v samé předmluvě uvádí, že s náboženstvím rozhodně kamarád není a z knihy to bohužel je patrné. Modlení je zde bráno jako práce, směna, kterou si mnich odkroutí ať už s větším či menším potěšením. Vztah k bohu je pragmatický - já ti budu sloužit a ty mi zajistíš cestu na věčnost. Já vyšlu modlitbičku a pokud to budu dělat dostatečně kajícně a dlouho, ty mi hodíš záchranné lano. Chyběly mi zkrátka přesahy, které ve svých románech má Waltari nebo Eco. Na druhou stranu, nepopírám, že i Follettův přístup byl realistický a rozhodně ne každý duchovní je vtělením Dalajlamy.
2) Překvapila mě detailnost výjevu sexuálních scén. Vztah muže a ženy do historických románů patří, jinak by to nebyly ani romány, avšak ne vždy je nutné zacházet do detailů a je možno nechat něco na čtenáři. Na druhou stranu, Follett detailním výjevem dal čtenáři pocítit hluboký prožitek, který byl pro charakter postavy důležitý. A přiznávám, tyto scény jsem vcelku hltal.

Celkově úchvatné dílo byť na Waltariho mi tam troška chybí. Přesto se nemůžu dočkat druhého dílu...

rickiwolf
18.09.2020 5 z 5

Kniha měla neustále nějakou zápletku. Napínavé od začátku do konce.

Sandor
15.09.2020 5 z 5

Relativně dlouho mi trvalo začíst se, ale pak přišel zlom a z Pilířů se stala jedna z nejlepších knížek, co jsem kdy četl. A teď hurá na Na věky věků!

Vlaďkaa4
14.09.2020 5 z 5

Trvalo mi začíst se, ale pak to mělo spád. Ponaučení, krivak zůstane krivakem. A boží mlýny nakonec snad melou.

burilltomas
17.08.2020 5 z 5

Moc hezky napsané, krásné výpravné a zajímavý příběh!

Človíček78
09.08.2020 5 z 5

Ken Follett napsal nádherný příběh ze středověké Anglie. S převorem Philipem, jeho přáteli i protivníky jsem prožila téměř čtyřicet let jejich života. Seznámila jsem se s prací na katedrále, s odhodláním ji dokončit, také s každodenním životem mnichů v klášteře, ale i s obyčejným životem obyvatel v Kingsbridgi. A že byly postavy románu černobílé? Není to první ani poslední případ v literatuře ani ve filmu. Pro mě bylo čtení příjemné a záživné. To mám na čtení románů ráda.

Květ
03.08.2020 5 z 5

Asi nejobjemnější knížka, co jsem přečetla. Devět set dvacet šest stran dlouhý příběh ze středověké Anglie. Děj se pohybuje v rozpětí let 1135 - 1174 a je napsán poutavě a čtivě. Sledujeme neustálý boj dobra se zlem, střetů církve se světskou mocí, boje o trůn, intrikářské pletichy mocnářů i prostý život venkovanů, příběh o naději, vytrvalosti a odvaze. Nemůžu jinak než dát plný počet.

joachim36
01.08.2020 4 z 5

Pod jednoduchým jazykem knihy je ukryt krásný příběh o síle lidského odhodlání, o pevné vůli, pokoře a o víře. O víře, že soukolí celého universa nakonec tíhne k dobru. Ale také o opaku. Tedy o pýše, touze po majetku vydobytého na úkor jiných. O tom kterak brutální síla a intrika mohou mít na první pohled navrch.
Zároveň si čtenář odnese vhled do fungování středověké společnosti, dozví se o vývoji architektury tohoto období a naučí se něco detailů z anglických dějin 12.století. Sic je to možná až moc černobílé, doporučuji k přečtení.

elka015
06.07.2020

četla jsem první vydání, teď po letech čtu vydání druhé této knihy - i po letech stále poutavé a strhující

oasismanik
09.06.2020 4 z 5

Príbeh o tom, že keď niečo naozaj chcete, idete si tvrdohlavo za tým a všetko tomu podriadite, tak to dosiahnete.
Príbeh o tom, že niekedy je hranica medzi láskou a nenávisťou tak tenká, že ju ani vy sami nevidíte.
Príbeh o tom, aká nebezpečná je pýcha a ctižiadostivosť.
Príbeh o tom, že i to najmenšie rozhodnutie môže ovplyvniť životné príbehy celej generácie, až celých svetových dejín.
Chcel som na záver napísať nejaký úryvok, ktorý by knihu dokonale vystihol, ale zistil som, že nič také sa tam asi ani nenachádza. Piliere zeme nie sú o citátoch ani o veľkých myšlienkách. Je to o príbehu, ktorý je dokonale dávkovaný z roznych strán, takže vy viete presne to, čo vedia v danej chvíli ostatne postavy. Ja som sa našiel v Jackovi, hlbavy romantik/melancholik, ktorého rozum núti všetko pochopiť. Ken sa snaží ani chvílu nenudiť, neopakuje to, čo už vieme, nevyplna román vatou, ale radšej rovno preskoči aj o 20 rokov vpred. Ale aj tak by som to trošku, trošičku skrátil.

Lucy2211
06.06.2020 5 z 5

Jsou tomu již neuvěřitelné tři roky, co jsem Pilíře země četla poprvé a rozhodně ne naposledy. Ke knize jsem přistupovala jako ke klasickému románu, ale v této knize se skrývá daleko více...
Historické romány mám moc ráda, obzvláště ty, které se odehrávají ve středověkém období a v prostředí Anglie. Jakmile jsem se do knihy začetla, nemohla jsem přestat, a i když je kniha velice obsáhlá, měla jsem ji během několika dnů přečtenou. Zanechala ve mně tak velký dojem a zážitek z četby, že jsem si zakoupila téměř všechny autorovy knihy a přečetla je, ale Pilíře země u mě budou vždy na samém vrcholu pomyslného knižního žebříčku. Dech beroucí historický román plný lásky, přátelství, odvahy, ale i nenávisti, zrady a krutosti. Monumentální historický román o stavění katedrály na pozadí skutečných historických událostí. Těším se, až se do ní začtu znovu a opět prožiji příběh všech hrdinů :-)
Doporučuji, stejně tak všechny knihy od tohoto autora. Já mám nejraději sérii o městečku Kingsbridge - Pilíře země, Na věky věků a Ohnivý sloup.

jančaApepča
12.05.2020 5 z 5