Pilíře země

Pilíře země https://www.databazeknih.cz/img/books/20_/208229/mid_pilire-zeme-pilire-zeme-IQR-208229.jpg 5 1673 372

Rozsáhlý historický román z pera mistra akčních thrillerů Kena Folletta líčí příběh odehrávající se v Anglii 12. století. Na pozadí mocenských politicko-náboženských sporů sleduje po půl století osudy několika lidí, kteří zasvětili život výstavbě katedrály. Strhující dobová freska v sobě spájí tradiční vypravěčský um, originální myšlenku přiblížit čtenářům formou napínavého příběhu vznik jedinečných a charakteristických staveb své doby a především neobyčejně barvitou představu o středověké Anglii, jež obnáší mozaiku lidských vztahů nabitých napětím, svár dobra a zla, statečnost a lásku, nenávist, násilí, intriky i zradu...... celý text

Literatura světová Historické romány
Vydáno: , Knižní klub

The Pillars of the Earth , 1989

Kutcho
11.07.2022 5 z 5

Nedá sa poprieť, že je Ken Follet výborný spisovateľ. Píše zrozumiteľne a pútavo, a to aj pri takýchto objemných knihách, takže čitateľ stále vie čo číta, o kom číta a má záujem čítať ďalej, pretože zvedavosť mu nedá prestať.
Musím sa však priznať, že séria Storočie ma bavila viac. Je to možno spôsobené, tým, že sa táto kniha pomerne dlho rozbiehala, a možno tým, že nemám vzťah k cirkevným veciam ani k staviteľstvu.
Príbehy ľudí však boli opäť úchvatné, a ako som už písal, celá kniha je napísaná takým skvelým štýlom, že sa jednoducho musí páčiť.

marara
08.07.2022 5 z 5

Už dlouho jsem nečetla nic z takto dávné historie a teď nemůžu pochopit proč. Je to výborné čtení. Člověk se dozví spoustu věcí o tom, jak lidé žili a mysleli, prožívá jejich osudy a na nich rychle vidí, co v životě smysl má a co ne. Zase jsem si jednou doplnila vzdělání o tom, jak konkrétně mohly vypadat středověké spory mezi církví a světskou mocí a jaký vliv měly na životy obyčejných lidí. Skvěle byl ztvárněný život chudých, měšťanů i kláštera. Nejvíc mě ale bavilo číst o stavbě katedrály a o tom, jak se románský sloh měnil v gotiku. Není pochyb o tom, že stavitelé katedrál byli géniové, ale museli to být lidé s obrovskou trpělivostí, disciplínou a vášní pro svou práci. Důležité byly i jejich ženy, které je musely zcela podpořit i za cenu, že obětují svou představu života, budou se protloukat bídou jako Tomova Agnes, nebo žít od svého muže odloučeně jako jeho Ellen a jako Jackova Alliana. I když žena ve středověku mnoho neznamenala, nedostávalo se jí vzdělání a šanci na kariéru měla maximálně jako obchodnice, bez silných žen by nebylo silných mužů a jejich úspěchů.

jaroiva
07.07.2022 5 z 5

Je to taková spíš pohádka. Postavy poměrně černobílé. Hlavně záporáci jsou tak jasní, až z nich zlo kape. U klaďasů se nějaký ten hříšek najde, to by už bylo jinak moc :).
Ale neskutečně mě to bavilo. Užila jsem si od začátku do konce tu atmosféru. Má to hlavu a patu. Skvěle promyšlené, všechno zapadá na místo, aniž by to předem příliš napovídalo další osudy postav.
Poslouchala jsem jako audioknihu, skoro 50 hodin poslechu uběhlo jako nic, špatně se to vypínalo, ale na prodloužené sváteční volno ideální volba. Holt jsem se jen občas musela uložit ke spánku...
Budu zvědavá na další díl. Jsem ráda, že další část je situovaná do doby až po 150 letech a tedy se tu autor neuchýlil k otevřenému konci.

Už nějakou chvíli jsem nečetla (neposlouchala) nic, co by bylo vhodné vnucovat dál. Tak tady je zas jedna taková kniha. Nenechte se odradit délkou přes 900 stránek, resp. skoro 50 hodinami poslechu, stojí to za to.

PetaZ
30.06.2022 5 z 5

Nemuzu asi knihu hodnotit jako celek, protoze to by moc velkou vahu nemelo, uz z toho duvodu, ze ve chvili, kdy osudy postav dostavaly tvar a smer, autor behem okamziku rozmetal vse na uplne atomy a to ne jednou.. Hodnotim ale plnym poctem prave kvuli postavam, asi kazda z nich ve me vyvolala to, co vyvolat mela, od sympatii, po nechutenstvi.. A tesim se na dalsi dil :-)

yellow
22.06.2022 4 z 5

Autorův styl mě úplně nenadchl, ale i přesto mě příběh vtáhl a kniha se dobře četla. Postavy mi přišly neskutečně černobílé a myslím, že některé věci by se ve 12. století asi úplně takhle odehrát nemohly, ale i tak jsem si to užila.

JitaJL
21.06.2022 5 z 5

Knížku jsem četla už před lety a vím, že jsem byla unešená. Nedokážu už popsat žádné detaily, ale nyní jsem viděla seriál a celý příběh znovu ožil. Ač chyběla spousta knižních detailů, příběh se mi "zhmotnil" a já jsem všech osm dílů zhlédla takřka v kuse. V každém případě doporučuji nejprve knížku a poté seriál.

PetulkaM
30.05.2022

Úžasná kniha. Barvité vykreslení doby, stavebních postupů i charakteristika postav. Nyní se již mohu podívat na seriál a porovnat.

martin3683
05.05.2022 5 z 5

Z té knihy by byla skvělá RPG počítačová hra říznutá budovatelskou strategií. Cílem hry (tada knihy :)) je dostavět největší katedrálu v Anglii 12. století. Hra vám a vašim postavám do cesty hází různé překážky: intrikující biskupy, svévolnou a zlou šlechtu, zemi zmítanou válkou, nájezdy loupežníků, hladomor, počasí, chybějící suroviny, problémové dělníky na stavbě atd.
Pokud se ale vrátím ke knize a přestanu blbnout s hrou, tak je to hlavně příběh o neuvěřitelné vytrvalosti a zarputilosti hlavních postav a to jak těch kladných, tak i záporáků. Autor ukazuje jak silný motivátorem může být víra, vize nebo zášť. Jak znova a znova škodit a mstít se a jak znova a znova se zvedat ze dna a pokračovat v cestě ke svému životnímu snu. Někdy je to až přehnané, co vše postavy na své cestě napříč několika generací potkává a čeho jsou lidé pro moc a úspěch schopní udělat.
I když ústřední městečko a katedrála je vymyšlená, tak ostatní historické události ne a vždy, když mě přišlo, že to autor už přehání, tak jsem koukl na wikipedii a zjistil jsem, že se to fakt stalo. Jedna z hlavních postav (nebudu prozrazovat která) je takový Forrest Gump dějin Anglie raného středověku a je u všech klíčových historických událostí či se nějakou měrou na nich i nechtěně podílel.
Po přečtení knihy vím o stavbě kostelů a vedení převorství tolik, že až někde zas uvidím velký kostel v malé vesnici, tak nikdy už se na něj nebudu koukat jako dříve a hned si představím, jak taková stavba asi vznikala a jak se tam žilo.

Nikusha
20.04.2022 2 z 5

Bohužel mne tento styl nechytnul. Na jednu stranu skvěle promyšlené, propletené osudy, ale na druhou mi to přišlo strašně utahané a takové nějaké bez jiskry. Nečetla jsem to s takovou tou dravou chutí, bylo mi pak už i jedno jak to dopadne. Nikdo mi k srdci nepřirostl ani se mi nikdo nijak neprotivil. Není to můj první historický román, takže za mně znám určitě lepší. Ale asi jsem jen výjimka, od čtení určitě neodrazuji.

klempy2
04.04.2022 5 z 5

Mistrosvké dílo! Přečetl jsem za život jenom pár knih, jejichž příběh si budu pamatovat do konce života a pilíře země je jednou z těchto knih. Nejsilnější stránkou celé knihy jsou pro mě mistrovsky napsané postavy - Některé opravdu milujete, bojíte se o ně, radujete se s nimi a některé z hloubi duše nenávidíte a chcete je vidět trpět - při čtení jsem musel několikrát vztekle a výhružně zamávat zaťatou pěstí do vzduchu. Takto silnou emocionální odezvu ve mě dokázalo vzbudit jen pár knih na světě.

Je to opravdu epická kniha plná napětí, zvratů, zrady, beznaděje, lásky, spousty pletichaření, za které by se nemusel stydět ani Game of Thrones.

Na to, že to je opravdu tlustá bichle, se stránky otáčely samy, děj byl pěkně svižný a skoro na každé stránce se dělo něco důležitého a napínavého. 5 hvězd s přehledem - Kniha mě chytla za srdce a nepustila. Lepší knihu jsem v životě nečetl, právě pro knihy jako je tahle, stojí za to číst! Aliena, Jack, Marta, Jonatan, Tom, Philip jsou všichni mí přátelé a lidi jako William, Waleran, Remigius moji nepřátelé - Autor mi nějak dokázal tyto postavy natolik přiblížit, že mám pocit, jako bych s nimi vyrůstal a znal je celý život.

Nepeta
26.03.2022

Knížku jsem přečetla jedním dechem. Děj napínavý od první do poslední stránky. Pasáže popisující katedrálu by si zasloužily doplňující obrázky aby se čtenář tolik neztrácel a mohl si udělat lepší představu. Ale jinak bylo všech 928 stran úžasných.

Anitram22
10.03.2022 4 z 5

Knihu jsem dočetla před pár dny a nejsem nějak schopná napsat na ni hodnocení. Na jednu stranu je příběh úžasný. Boj mezi dobrem a zlem, kdy dobro vyhrává v menším poměru ku zlu. Ale doba a lidé prostě takoví byli a jsou i dnes. Autor nás krásně vtáhl do Anglie 12. století. Jen opakujících se pasáží s tématikou popisu stavby katedrály, materiálu, apod. by mohlo být krapet méně. Přijde mi, že děj spíše brzdily. Mě přímo nudily a nutily mě přeskakovat odstavce, což dělám nerada. Jinak krásná kniha s krásným příběhem. Ken opět nezklamal.

Jajina564
09.03.2022 5 z 5

Skvělý historický román. Nemohla jsem se od knihy odtrhnout, takže přečteno za 4 dny. Moje první kniha od tohoto spisovatele a jsem nadšena. Hned se pouštím do dalšího dílu

Elapheg
11.02.2022 5 z 5

Tak tohle byla dost náročná kniha svým obsahem. Kniha má 928 stran a každá strana je plně využita, téměř žádné mezery, takže se to četlo i pomaleji. Je to na jednu stranu krásný, ale zároveň náročný historický román, kde se sice od začátku něco děje, ale než to dostane grády, tak to chvíli trvá. V knize se střídají napínavá místa s místy rozvláčnými. První kniha od Folletta, byla Večer a Jitro, tady byl děj maximálně napínavý. Pilíře země, tak napínavé pro mne nebyly, přesto mě zvláště ten konec dostal a hodnotím jednoznačně pět hvězd.
Možný spoiler:
Převor Philip se setká v Kingsbridgi s Tomem stavitelem, který mu udělá nákres výstavby katedrály. Ze začátku se to jeví jako dost realistický čin, jenže jsou zde intriky církve, šlechtických hodnostářů, kteří usilují a válčí o anglický trůn, přívrženců krále, přívrženců papeže a hlavně chudoba a krutost té doby. Ne každý si přeje, aby se katedrála v Kingsbridgi dostavěla. Převor Philip bude mít co dělat, aby své plány mohl realizovat. Místy to bude dokonce téměř nemožné. Může ale kingsbridgeský převor Philip svůj šlechetný záměr dovést do konce, když vojna o trůn podporuje v zemi bezpráví a intrikáni sledují jen své cíle i za cenu zabíjení svých nepřátel a bezmocných poddaných? Jsou zde hrdinové jako Philip, Aliena a Richard, Tom Stavitel a Ellen, Jack, Marta, Jonathan a další, kteří vás budou po celou knihu provázet, stejně jako Alfred, syn Toma Stavitele, William, Percy a Ragna Hamleighovi, Waleran Bigot a spousta mnichů. Kniha na konci ale zodpoví i mnohá jiná tajemství, která se táhnou celou knihou a zakončení je věru ušlechtilé. Pokud se rozhodnete číst tuto knihu, nečekejte samé napětí od začátku až do konce, jak to umí Rebecca Gablé a která je pro mne i nad Follettem. Místy je děj trochu nudný, stavitelské metody a život mnichů není pro každého. Nicméně přesto smekám před Follettem, jak dokázal vystavět příběh na téměř 1000 stranách a příběh o zdánlivě obyčejné výstavbě katedrály rozvíjí stále dál a dál, že je z toho velmi povedená výpověď o náročném životě ve 12. století té doby ze všech možných pohledů. Nikdo zde nemá nic jisté, ani chudý rolník, ani král, či arcibiskup. Naštestí je v knize vystavěn i příběh lásky, který celou knihu činí poutavější.
Na druhý díl určitě dojde, ale ne hned. Dávám pět hvězd, příběh v sobě nechám ještě doznít a doporučuji všem milovníkům historických románů.

cca
08.02.2022 5 z 5

Rozsáhlý historický román, v jehož průběhu jsem ale nenarazila na jediné hluché místo. Autor mě neustále udržoval v napětí a příběh ve mně vyvolával spoustu emocí, tak jak to u správné knihy má být. Kromě stavby katedrály se kniha věnuje boji dobra a zla, víře, lásce, nenávisti a životu obyčejných lidí i lidí vyššího postavení. Na autora jsem sázela už dopředu, nicméně i tak mě dokázal překvapit. Prostě mistrovské dílo.

Taťka Hraboš
31.01.2022 4 z 5

(SPOILER) Knihu jsem bral do ruky s vědomím, že autor sice není žádným sběratelem literárních cen, ale mezi čtenáři má podle hodnocení velmi dobrou pověst. Předpokládal jsem, že to bude mainstreamové čtení, které sice neurazí, ale náročnějšího čtenáře ani moc nezaujme. Nakonec jsem nebyl zklamaný a nelitoval ztraceného času. Můj původní předpoklad se sice do určité míry naplnil, ale kdybych to přirovnal k hudbě, řekl bych, že to sice byl pop, ovšem docela kvalitní a hlavně chytlavý. Postavy Follett nemá kdovíjak psychologicky zvládnuté, některé mi připady trochu ploché, jiné příliš černobílé (dobro a zlo tu má – až na výjimky – zcela jasné pozice), tam, kde se autor snažil jít více do hloubky, tam se zase nezřídka chovaly nelogicky, v rozporu se svou povahou a charakterem (především hlavní ženská postava), ale síla knihy je hlavně ve výborně vymyšleném příběhu a dobře popsaném prostředí a době, v nichž se příběh odehrává. Za ty zápletky a obraty v ději by se nemusel stydět ani autor Hry o trůny. Ona to ostatně taková hra o trůny je (od těch lokálních až po ten anglický). Jen v poslední třetině bohužel dostala kniha v jedné dějové linii takřka charakter červené knihovny (snad se autor bál, že pouhá „zahraniční“ cesta jednoho z hlavních hrdinů nebude pro čtenáře dost poutavá) a nějak moc přibylo různých osudových náhod, které autorovi umožnily dovést příběh ke kýženému, protože čtenáři tolik oblíbenému, dobrému konci. Původně jsem uvažoval i o pěti hvězdičkách, ale poslední třetina knihy moje hodnocení snížila.

Kaja1
15.01.2022 4 z 5

Uff, tak to bylo něco, byla to krutá doba. Přiznám se, že mi ke konci vadilo jak pořád zlo vyhrává nad dobrem. Když člověk vidí katedrály, které tady jsou celá století, nezbývá mu než hluboce obdivovat jejich stavitele, museli to být mimořádně schopní lidé. Jsem ráda, že mi kniha umožnila sledovat výstavbu jedné katedrály někde v Anglii.

Pawlisman
02.01.2022 5 z 5

Přečetl jsem toho již dost, ale toto jako můj první Follet - jde o velké příjemné překvapení. Autor umí držet čtenáře pěkně v trvalém napjatém stavu a to dost přirozeně. Stále se něco děje, skoro mezi každou kapitolou jsme svědky další gradace a dalšího překvapení. Dalo by se říci, že trvalým napětím, zvraty a beze strachu o smrti důležitých postav se mi nabízí podobnost s drsnějšími Hry o trůny. Již se těším na další díl. Určitě toku děje a nabytostí událostí pomáhají časové posuny, které však vyznívají moc příjemně a bez nějaké křeči. Palec nahoru.

druzickaster
26.11.2021 5 z 5

Moc krásný příběh o stavitelích katedrál. Ken Follett umí příběhy vyprávět. Klaďasové jsou kaldní až na půdu, zlosynové jsou zlosyinští až zahrob. Církev je zkorumpovaná až do pekla. Tak by se dala kniha shrnout jednou větou. Román je opravdu o stavění katedrál a kostelů, o lidech co se kolem toho motají a ač se velká část děje odehrává v a u kláštera, dá se to vydržet. Každopádně nechybí napětí, romantika, erotika a to vše naměstnáno do jedné knihy udělá z tohoto románu velmi podařený kousek.

Zaujalo v knize:
Někdy se divil, proč lidé, jako je Jonathan, pořád ještě věří v církev, když je to tak nestydatě zkorumpovaný podnik.

Ctv
03.11.2021 3 z 5

Váhala jsem mezi 3 a 4 hvězdami, ale nakonec jsem se rozhodla pouze pro 3. Průměrné hodnocení 92% ve mně vzbudilo očekávání, které nebylo naplněno. Respektive bylo by, kdyby kniha byla poloviční. Nevadí mi tlusné knihy, naopak. Pokud mě příběh chytí a mám pocit, že se autor neopakuje, tak mám tlusté knihy ráda. Pilíře země ale nebyly ten případ.
Příběh mě bavil, téma bylo super, ale cca od poloviny knihy se prostě zápletky začaly opakovat a děj začal být tím pádem nudný. Neustále dokolečka - útok Williama nebo Walerana na Phillipa nebo Alienu a následné zázračné zvraty v ději, které opět převážily misky vah spravedlnosti a následoval happy end. A za chvíli znova, jen útok trošku jiný a zázrak zase trošku jiný.
Že nedám knize pět hvězdiček jsem věděla ve chvíli, kdy autor začal obsah kořenit ztopořenými údy a kudrnatými klíny. Detaily v tomto směru si, dle mého, mohl odpustit.
Zřejmě sáhnu i po dalším díle trilogie, ale určitě ne hned a zřejmě nebudu tak zklamaná když už tuším, co mě bude čekat.