Pilíře země

Románová historická freska, jejíž barvitý děj je soustředěn kolem stavby gotické katedrály v Anglii 12. století. V Anglii 12. století, v době občanské války, ničivého hladomoru a náboženských nesvárů, vyrůstá v Kingsbridge nádherná katedrála. Na pozadí převratných událostí po smrti krále Jindřicha I., kdy po dvě desetiletí královna Maud a král Štěpán bojují o anglickou korunu, se proplétají osudy nejrůznějších postav – kingsbridgeského převora Philipa, zbožného a důmyslného mnicha, jenž usiluje o vybudování největší gotické katedrály, stavitele Toma, který se stává převorovým architektem, krásné a tajemné lady Alieny, již celý život pronásleduje skrývaná potupa, neohrožené Ellen žijící v lesích, která po nespravedlivé popravě svého milého prokleje všechny, kdo křivě přísahali, lstivého a proradného hraběte Williama, jenž se dopouští krveprolití a násilností, a kameníka Jacka, pro nějž představuje stavitelství největší životní vášeň. Na pozadí převratných událostí po smrti krále Jindřicha I., jež rozpoutá tři desetiletí trvající boj o anglickou korunu mezi královnou Maud a králem Štěpánem, se proplétají osudy několika postav, duchovních, řemeslníků i šlechticů, chudých i bohatých, místních i cizinců. Aby nalezli sami sebe a své místo v životě, musí někteří z nich projít dlouhou cestu, ať přes půlku Evropy, po stopách svých předků či napříč vlastním svědomím......celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/12_/12524/pilire-zeme-pilire-z-12524.jpg 4.6987

Pilíře země (1.)

The Pillars of the Earth (1989)

Literatura světová, Romány, Historie
Vydáno:, Knižní klub

Pavlína79

Výborné, čtivé, pokud člověk neočekává historickou odbornost či psychologickou hloubku (to by tento skvělý společenský román neobstál), ale jinak bezva čtení, o osudech lidí v minulosti.

MissiPippi

Na to jak je kniha objemná, vyskytuje se v příběhu málo postav. Navíc povahy postav jsou jednotvárné, bez vývoje, jasně dané, kdo je špatný nebo dobrý. Nikdy není nic černobílé. Stavbu katedrály ani nedoprovází nijak odborné názvy, pro někoho plus, pro mě mínus. Jednoduché a čtivé, pohádka pro dospělé, vše dobře dopadlo samozřejmě. Po předmluvě jsem získala pocit, že se dočkám něčeho jiného, trochu náročnějšího.

Igor1311

monumentálny vyše 900 stranový príbeh nás zaviedol do stredovekého Anglicka sužovaného občianskou vojnou. Napočudovanie je to jeho prvý historický román, no po prečítaní som mal pocit, že s ich písaním má bohaté skúsenosti.

ly237

Když člověk vidí tu bichli, tak si říká, že to prostě musí být nudný, že se to vyčerpá a pak to čtenář už jenom setrvačností dojede. Není, dokonce i na stánce 800 se pořád těší, co bude dál. A když to dočte, tak mu to chybí. Follett umí psát a vytvořit komplexní svět, všechna čest.

Silvienka

Naprosto skvělá kniha. Douho mě nic tolik nevtáhlo, jako tento příběh a bylo mi líto, kdyz skončil.

Abia

Vzala jsem si jí na dovolenou, potřebovala jsem delší knihu, aby mi vydržela na 6 dní. Nevydržela. Četla se skvěle a moc mě bavila, dozvěděla jsem se hodně nových věcí. I když je tak rozsáhlá, je zábavná a přehledná, rozhodně se nedá předpokládat konec. Vždyť člověk ani neví, zda tu katedrálu nakonec dostaví, když se to kolem pořád tak mele :-).

Lálin59

Vynikající román, bylo znát že napsání předcházela pečlivá příprava a studium historických faktů.
Když jsem viděl rozsah, vzpomněl sem si Falconesovu Katedrálu moře a řikal sem si, že jestli to bude taky tak výborný čtení tak nebudu zklamaný.
Bylo to super, možná ještě o trochu lepší.
Nelze než doporučit.

lima123

Výborný pútavý román, odohrávajúci sa v stredovekom Anglicku. Život staviteľa a jeho sen o stavbe katedrály, a tiež mníchov v kláštore, grófov a kráľa, intrigy, láska, ... Knihu určite odporúčam.

parxel

Pilíře země mne hodně dlouho odrazovali svými monstrózními rozměry. Avšak krátkce poté co jsem knihu začal číst, jsem si velmi rychle uvědomil, že mé obavy nebyly namístě. A tak se přede mnou postupně otevřel příběh katerály, jejíž stavba spojila dohromady životy několika lidí s odlišnými osudy, touhami a ambicemi. Na pozadí přitom zuřila válka o korunu.

Pilíře země jsou pro mne knihou, která je napsána způsobem, že se v podstatě čte sama. A přestože je velmi obsáhlá, tak hlavních postav není mnoho a čtenář se v nich nezratí. Souhlasím s tím, že některé postavy mohou působit poněkud černobíle. Ken Follett však jejich životní příběh vykresluje v dlouhém časovém rozmezí, což podle mého názoru zmíněný nedostatek vyvažuje a knize to dává jedinečný "šmrnc". S některými postavami tak prožijete prakticky celý jejich život od dětství až do zráleho věku, jiné vás v průběhu opustí, některé dozrají a projdou velkou vnitřní změnou jiné nikoliv. A tak nějak to v životě chodí.

Dávám plný počet, protože takhle nějak si představuji knihu, ke které bych se jednoho dne chtěl vrátit.

irca3468

Dočteno a je mi smutno, že to skončilo...
Knihu jsem si nechala darovat na základě velmi kladných ohlasů, do četby jsem se pustila s nemalým očekáváním (CHYBA), ze začátku jsem se, díky tomu, trochu zadrhávala a jednou jsem si položila i kacířskou otázku: "Co na tom sakra všichni mají?". O pár stránek dál jsem pochopila!

Moc Vám milí "součtenáři" děkuju za doporučení! Za čas se ke knize jistě vrátím a taky si přečtu některé z volných pokračování.

A teď z jiného soudku: Proč má česká verze knihy tak strašně ošklivou obálku (mám tu verzi s vitrážovým okénkem, starší verze je ještě hnusnější), když anglická verze je celkem povedená? Chápu, že jde o věc vkusu, ale kniha je celkem drahá, a já jí mám v knihovně :))) Tak by mohla nějak vypadat. Podle přebalu bych si knihy v knihkupectví vůbec nevšimla, což je škoda. update: verze z roku 2015 je pěkná ;)

archandelka

Tato kniha se mi nehodnotí vůbec lehce. Ale tak popořádku:
Jako výrazné plus považuju především její rozsah, mám ráda knihy, které mají hodně stránek, protože mi to umožňuje být s postavami delší čas a lépe se s nimi ztotožnit. U Pilířů země velmi oceňuji, že to mělo tah na branku, bavilo mě to celou dobu, nebyly tam zbytečné prodlevy, super byly i ty časové skoky, jak postavy postupně stárnuly. A zároveň velmi oceňuji detaily stavby katedrály, bylo vidět, že autor si dal hodně práce s nastudováním této problematiky.
Jako negativum hodnotím především naprostou černobílost postav - kladné postavy jsou prostě kladné se vším všudy (a většinou jsou trochu oběťmi), a záporné jsou záporné se vším všudy. Zároveň to má tak trochu pohádkový happy end. Z celého textu je dost patrné, že autor nevěří v Boha, koneckonců to sám i v úvodu zmiňuje, protože církev byla vykreslena opravdu velmi negativně, což ale zas na druhou stranu tak v té době i být mohlo, a aspekt víry se v celém příběhu zohledňoval jen velmi okrajově (což na to, že hlavními postavami byli mniši a biskupové, bylo docela zvláštní).
Celkově teda můžu říct, že se mi to líbilo, asi proto, že ráda čtu romány a ráda čtu hrubé knihy, ale rozhodně mi to asi jednou stačilo a nemám z toho pocit, že by to byla jedna z nejlepších knih mého života.

RyonMathrin

Ohromující dílo, spojující historická fakta s rozsáhlým příběhem fiktivních postav. Co na mě zpočátku zvláštně působilo byl fakt, jak autor popisuje odděleně několik životních příběhů. Funguje jako poněkud nezúčastněný, nezávislý (ovšem podrobný a pečlivý) pozorovatel osudů několika jedinců, vyskytujících se v určitém čase (polovina 12. století) na určitém místě (jižní Anglie). Až postupně začaly z příběhů vykrystalizovávat postavy, kterým jsem začal držet palce a naopak ti, kterým jsem přál brzký konec. Do posledních stránek jsem však zůstával v neskutečném napětí, protože životní linky popisovaných postav jsou tak spletité a poutavé a plné opravdu nečekaných zvratů („Umně utkáno!“ řekly by postavy z Fionavarské tapiserie G.G. Kaye).
Středověk je úžasně vykreslen: závislost na úrodě a počasí, když není obilí, přijde hladomor, lidé opustí zemědělské usedlosti a stanou se vyvrheli, kradou, jen aby měli sousto do úst. Zpupnost a zlovůle vrchnosti, která je schopna ukájet své rozmary na úkor nevinných poddaných. Hrůza dlouhotrvající války a tudíž další ožebračování prostých lidí. Lidská zkaženost, která prorůstá mezi lidmi a míří do mocenských kruhů. Provázanost církve s obyčejným životem a její důležitá úloha ve středověku. Zmíněná zkaženost, prorůstající i církví, oproti ušlechtilosti, pravé víře a službě lidem a Bohu v tom správném slova smyslu. Upřímná víra vůbec prostupuje celým dílem a neustále se znovu vynořuje a potvrzuje, přes nesčetné překážky, jimiž je zkoušena. (Víra a církev jsou dvě různé věci, ale v této knize se velmi pěkně potkávají, tak nějak, jak by to podle mě asi mělo být).
Když se všechny nitky osudů dozapletly a ukončily, ohromně se mi ulevilo. Chvíli jsem totiž autorovi měl za zlé, co všechno postavy potká a jejich příběh jsem silně prožíval.
Bylo to velké sousto, ale těch 900 stránek stojí za to.

Evaho73

Úžasný historický román, pri čítaní ktorého som osem dní prežívala dokonalý čitateľský zážitok.
Kenovi Follettovi sa podarilo napísať rosiahle knižné dielo s ústrednou témou okolo stavby monumentálnej gotickej katedrály, ktorý veľmi autentický prepojil so skutočnými historickými udalosťami.
Zaujal ma výpravný charakter tohto románu, ktorý je napísaný moderným jazykom a bez zbytočných filozoficko - historických úvah, čo celému dielu dodalo akúsi ľahkosť a dnešný čitateľ sa tak oveľa efektívnejšie môže dozvedieť o udalostiach odohrávajúcich sa v Anglicku počas vrcholného stredoveku.

Dejové línie sú veľmi dômyselne vystavané a obsahujú veľa stupňujúcich sa zápletok striedavého charakteru, čo čitateľa po celý čas udržiava v napätí. Rovnako celému dielu dodávajú hodnotu aj dobré vyprofilované postavy, ktoré majú vykreslené okrem dobrých aj tienisté stránky svojho charakteru.
S úžasom som sledovala celý proces výstavby gótickej katedrály, od udalostí tomu predchádzajúcich, cez zabezpečovanie prostriedkov na jej výstavbu, prípravu plánov, základov a samotný zdĺhavý proces jej výstavby. Obdivovala som nadšenie a  sústredený záujem dvoch generácií majstrov staviteľov vyvolaný vnútorným stotožnením sa s myšlienkou na stavbu a celkový vzhľad katedrály, čomu podriadili všetko svoje úsilie. Popritom sa odohrávajú nemenej zaujímavé osudy hlavných a vedľajších postáv, cez ktoré autor drsne a celkom realistický priblížil sredovaký život aj niektoré významné udalostí.

Nakoniec musím ešte vyzdvinúť, ako sa autorovi dokonale podarilo zachytiť celkovú atmosféru vrcholného stredoveku, ktorý sa vyznačoval hlavne rozmachom staviteľstva a veľkým mocenským vplyvom cirkvi zasahujúcim do spoločenského aj osobného života všetkých vrstiev obyvateľstva.

Morgaine07

Úžasně čtivá kniha podle které byl i seriál.

Petronelka123

Četla jsem ji v těhotenství, takže jsem příběh hodně prožívala :). Krásně čtivá kniha pro dloooouuuhé zimní večery. Určitě se k ní vrátím a přečtu si ji znovu.

Janisss

Zajímavá kniha, výborně a čtivě napsaná, patří k mým nejoblíbenějším....

Petass

Přečetla jsem už opakovaně, což u moc knih nedělám... Vtáhne Vás do děje a nepustí. Ano - je to "těžká četba" - tahat to s sebou v kabelce moc nejde, ale každá stránka stojí za to :)

irefir

Historickou tematiku moc nečtu, ale pokud narazím na stejně dobrou knihu, jako byla tato, tak asi začnu:) Úplně mě to pohltilo, myšlenkami jsem opravdu byla s těmi postavami a přestože knížka nebyla právě nejtenčí, přečetla jsem ji dřív než mnohou jinou.

Ildi

Skvelá, kniha neskutočne prepracovaná, len mi vadilo to držanie knihy. 900 strán trochu veľa na jednú knihu :), ale odpúšťam :)

Inka063

Dobrá kniha. Obdivuji autora za jeho nastudování všech detailů života ve 12.století. Tedy - musím věřit, že je nastudoval dobře, protože jsem si to z jiných zdrojů neověřovala. Ale vše působí maximálně důvěryhodně a nakonec to není až tak důležité. Důležité je to, že mě osudy Toma stavitele a jeho rodiny a všech dalších postav pohltily. Že jsem se celých více jak 900 stránek ani chvilku nenudila. Vše je tak barvitě vylíčeno, napínavé skoro jako detektivka a přistihla jsem se, že držím některým postavám palce jak na sportovním utkání. Že se na celém světě širém Aliena setkala s Jackem bylo určitě řízením osudu. Autor to také tak předkládá - jako hotovou věc, která ani jinak dopadnout nemohla a proto nemá cenu o tom nějak déle rozprávět :-). No dobrá, beru to a nebudu mu to vyčítat. Vše ostatní bylo téměř na jedničku.

Ajrad1981
30.12.2017

Tahle knížka se čte pěkně blbě. Hlavně na začátku a na konci. Teda pokud nemáte ruce jako lopaty. No fakt. Držet v jedné ruce 900 stran je dost mazec. ;-)

Příběh samotný je ale nečekaně dobrý. No, nečekaně... Kladné recenze a doporučení jsem samozřejmě zaznamenala, ale pokud do ruky dostávám nějakého autora poprvé, už se snažím být očekáváníprostá. Je vidět, že si autor fakt dal tu práci a nastudoval si o stavění chrámů snad vše, co šlo. Je to čtivé, napínavé, vžíváte se do děje i do postav. Přesto nedokážu dát plný počet. Snad proto, že jsem musela tak dlouho čekat, až domelou boží mlýny. A taky mě dost zklamal popis Alieniny cesty do Santiaga, když hledala Jacka. Sice je nutno obdivovat, že to zvládla bez google map a navigace a že Jacka našla, aniž by měla možnost mu dát vědět telefonicky, mailem či smskou, ale její pouť nedostala prakticky žádný prostor. Přitom to, z jejího pohledu, musela být strastiplná cesta plná nástrah, naděje, zklamání. Chápu, že tohle nebylo hlavním tématem knihy a že by to pak bylo mnohem tlustší čtení, ale bylo to dost odfláknuté a vzhledem k podrobným popisům všeho ostatního to působilo jako pěst na oko.

DickBach
18.12.2017

Nikdy bych nevěřila, že někdy prohlásím, že je kniha "příliš dlouhá". A přesně to zde platí i s těmi uvozovkami. Za tu dobu jsem si na hrdiny tak zvykla, že jsem se ještě 14 dní po přelouskání poslední stránky těšila domů za stavitelem Tomem.... A tu mi najednou docvakne, že Tom už.... Mísí se ve mně trochu smutek, trochu obdiv, trochu.... Bezesporu je to velmi pěkná kniha, propracovaná a napínavá. Velmi děkuji za to, že hrdinové byli skuteční a uvěřitelní. Klaďasové nebyli vždy a za všech okolností skvělí, bezchybní a příkladní. Dopustí se i velmi špatných činů a přesto jim to "baštíte i s navijákem" a navíc mačkáte pěstičky až vás bolí. Klobouk dolů a velké díky.

Kitty
21.11.2017

Jako velká obdivovatelka gotických katedrál jsem doufala v rozsáhlejí popis stavby, ale nakonec nevím, zda by to nebylo nudné.
Příběh sám byl napínavý, pro mě však občas přitažený za vlasy a i postavy příliš jednoznačné -ti hodní a ti zlí. Když je zlo potrestáno, kladní hrdinové se mají nakonec dobře, degraduje se kniha v mých očích na pohádku.
Líbí se mi romány zasazené na pozadí skutečných událostí, tady se toto odehrává až v závěru a kniha končí, když se mi líbí nejvíce (vražda T.Becketa).

Celkově hodnotím kladně, je to pěkný román, který s klidem doporučím.

Schary
20.11.2017

Krasne pocteni!!!Propracovana kniha,ktera sleduje stavbu katedraly a lidi kolem.Kdyz jsem si precetla tema knihy,moc me to neoslovilo,ale jak knihu jednou otevrete,uz ji nezavrete. Poutave cteni,plne zvratu.

Kamil2
12.11.2017

Pilíře země jsou z mého pohledu tak trochu kontrovezní - až moc černobíle vybarvené charaktery postav dodávajíc jim spíše pohádkový rozměr (dobro/zlo) a naproti tomu spád, intriky...velice povedné část střídající tak trochu pasáže nad kterými jsem pozvedal obočí...ne nechci být hnidopich, udržet vysokou laťku na tolika stranách nedokáže žádný autor. Mě nejvíce bavili pasáže o stavbě chrámu a pak posledních cca 200 stran, kdy jsem se nemohl od čtení odthnout. Těch pět hvězdiček není jen pro autora za knihu, ale i pro každého čtenáře, který se nezalekne objemnosti knihy. Kdo chce hledá mouchy,já jsem si knihu přes všechny kritické připomínky vychutnal.

PADA123
31.10.2017

Doporučuji! Úchvatné a strhující čtení. I když má kniha mnoho stran vůbec to čtenáři nevadí.

allyce
17.10.2017

Určitě doporučuji! Ani chvíli mě děj nenudil, a to je u tak obsáhlé knihy velké plus. Vlastně mi bylo líto, že nemá dalších x stran.

koki.veru
08.10.2017

Nejprve mě zarazila délka knihy, ale nakonec jsem se překecala a pustila se do ní a dobře jsem udělala. Velice povedený příběh a ani chvilku jsem se nenudila. Okamžitě jsem si oblíbila nějaké postavy (třeba Toma stavitele a Alien) a stejně tak mnoho postav nesnášela. Nejsem zrovna fanda historických románů, ale tenhle jsem si velice oblíbila a určitě si přečtu i druhý díl :)

VerčaFF
04.10.2017

O této knize jsem hodně slyšela, ale její téma a délka mě od čtení trochu odrazovaly. Nakonec jsem se ale odhodlala a stálo to za to. Jde o historický román, jehož děj se odehrává v Anglii po několik desetiletí a neustále sledujeme osudy několika hlavních postav, případně celých rodin. Ač mě téma nijak zvlášť nezaujalo, děj je velice čtivý a čtenář si k hlavním hrdinům vypěstuje velice silný vztah. Po pár desítkách stran zjistíte, že někomu hrozně fandíte, a u někoho byste si přáli, aby už ho konečně zabili. Už rozumím tomu, proč je knížka tak populární, není akční ani napínavá, ale něco na ní prostě je.

Klárka83
03.10.2017

Mě se kniha moc líbila. Nejdříve jsem měla obavy z množství stránek, že se kniha bude táhnout a mít "prázdné" pasáže, ale opak byl pravdou, když už to vypadalo, že kniha začne být strnulá, objevila se další akce, která hrdiny posunula dál. Knihu vřele doporučuji nejen milovníkům historie!