Večer a jitro

Večer a jitro https://www.databazeknih.cz/img/books/43_/435517/bmid_vecer-a-jitro-rX6-435517.jpg 5 356 103

Pilíře země, Na věky věků a Ohnivý sloup, tři monumentální historické ságy bestselleristy Kena Folletta dokázaly oslovit miliony čtenářů na celém světě. Nyní přichází autor s dalším románem Večer a jitro, který tuto kingsbridgeskou sérii dějově předchází. Píše se rok 997. Anglie čelí útokům Velšanů na západě a Vikingů na východě. Život je těžký a ti, kdo mají v rukou moc, ji tvrdě využívají a podrobují si spravedlnost, jak se jim zlíbí – často v konfliktu s králem. Králova moc je křehká, zákony se vykládají všelijak, a tak vládne v zemi chaos a krveprolití. V tomto nejistém světě vystupují do popředí tři lidé: mladý stavitel lodí, který sní o lepší budoucnosti, když zničující vpád Vikingů zcela zhatí život, v jaký on a jeho budoucí žena doufali; normanská šlechtična, která následuje milovaného manžela přes moře do nové země, kde zjistí, že tamní život se řídí otřesně odlišnými zvyklostmi; a schopný mnich, který sní o tom, že přemění své prosté opatství v centrum vzdělanosti obdivované v celé Evropě. Anglie se nachází na úsvitu středověku a tito tři lidé se ocitnou v nebezpečném konfliktu s nemilosrdným biskupem, který dělá vše pro nárůst svého bohatství a moci. Epický příběh ctižádosti a rivality, smrti a narození, lásky a nenávisti začíná… V sérii označené 0.... celý text

Literatura světová , Romány , Historické romány

Vydáno: , Kalibr

The Armour of Light , 2023

Dandy1
05.10.2021 5 z 5

Tento a první díl byly nejlepší.

RyxiraAmyGinger
01.10.2021 5 z 5

Drsná pohádka z období raného středověku v Anglii. Postavy jsou velice rychle rozděleny na dobré a špatné, přičemž špatné škodí dobrým, kde jen můžou, ale spravedlnost nakonec vyhraje. Pořád se něco děje, zápletka střídá zápletku a sto stran uteče jako nic. P. S. Souhlasím s komentářem od Adapy.

rickiwolf
29.09.2021 4 z 5

Autor napsal poutavé dílo o tom co předcházelo, než bylo založeno město Kingsbridge.

surikata246
25.09.2021 5 z 5

Moc se mi to líbilo a četba příjemně ubíhala. Byly tam starosti s láskou, úklady ,podvody, ponižování, soupeření i smrt. Knihy autora mám velmi ráda a těším se určitě na další.
Doporučuji všem.

orinka3
21.09.2021 5 z 5

Nemůžu dát méně, než pět hvězdiček. Nádherné čtení, román, který obsahuje všechno, co má správná kniha mít. Hlavní hrdinové - Edgar, Aldred a krásná Ragna jsou plní života a každý z nich prožívá dramatické okamžiky i dlouhý čas, ve kterých se musí bát o své bezpečí. Normanská princezna Ragna si prosadí sňatek s anglickým šlechticem Wilwulfem, který ji na první pohed očaroval svou mužnou krásou. Tím spíš, že jí hrozil sňatek s neslaným nemastným nápadníkem. Její příjezd lodí za ženichem do Anglie byl pro ni šok. V porovnání s Normandií tu byly poměry, na které nebyla zvyklá. Ale protože byla vychovávána pro vůdčí roli, nelekla se ani tchyně ani zvyků u dvora a zavedla si svůj pořádek. Tím vyvolala nenávist v tchyni a nevlastních bratrech manžela. Po celou dobu ti dva intrikují a ohrožují Ragnu jak v její pozici, tak později i na životě. Dění v Drengově přívozu je stejně tak dobrodružné a nebezpečné, ale trochu jinak. Hrubost majitele přívozu a hospody, jeho krutost vůči všem okolo je v přímém rozporu s tím, jak mu všecko prochází. Edgar s Ardredem brzo přijdou na to, v čem je jádro pudla a Drengových úspěchů. Wynstan je zákeřný a inteligentní, nikdo mu nic nedokáže a naopak umí mazaně ukázat prstem na domnělého viníka. A to je jenom začátek, pár kapitol. Nechci prozrazovat děj, ale všem knihu doporučuji, přestože je obsáhlá. Ovšem je natolik čtivá a poutavá, že konec přijde až nepříjemně brzy. Aspoň pro mě. Děkuji panu Folletovi za další krásnou knihu.

Adapa
28.08.2021 5 z 5

Od pana Folletta jsem četl již skoro všechny jeho romány a s každým novějším vidím, jak „vykrádá“ sám sebe – šablonovité postavy, prakticky kýčovité motivy. S každým dalším románem mi přijde, že to už píše jako spisovatel z povolání, podle šablony a jen za účelem vydělání peněz… Ale daří se mu to. Hned v prvních větách komentáře kritizuji, odsuzuji, a přesto jsem knížku hltal a četl dále a dále.

Román Večer a jitro je výrazně čtivější než předchozí díl – Ohnivý sloup, kde se postavy rozběhly do celého světa a to románu škodilo. Držíme se zde Drengova přívozu a jeho okolí, sledujeme osudy stavitele lodí Edgara, normanské šlechtičny Ragny, mnicha Aldreda a jejich protivníků včele s biskupem Wynstanem. Je škoda, že postavy v románu jsou buď dokonale spravedliví (a k tomu krásní) a nebo podlí, zákeřní (a k tomu ještě oškliví).

I když kritizuji, musím dát pět hvězd a knížku všem doporučit. Jako oddechovka je to skvělé a těch cca 750 stran uteče a budete litovat, že jich není aspoň tisíc.

malýčtenář
27.08.2021 5 z 5

Opět velmi čtivý román od Foleta. Mistrně zkombinovat osudy tří hlavní postav. Nevadí, že je kniha dosti obsáhlá. Čte se jedním dechem. Škoda, že se více podobá pohádce, než aby to byla pravda. Přesto se velmi dobře čte a není nad šťastný konec.

knihovnička007
14.08.2021 4 z 5

Pro milovníky historie určitě skvělá kniha.
Více v recenzích nebo na FB stránce Tučňákův knižní svět.

pupopony
06.08.2021 5 z 5

Prostě nádhera. Opět jsem se přenesl o x stovek let zpět!

VojtěchL.
31.07.2021 5 z 5

Kniha, u které čtenářova dušička chrochtá blahem a nutí jej číst a neodkládat ji

bookcase
28.07.2021 5 z 5

Naprostá lahůdka. Ken Follet umí představit raný středověk poutavě, máte pocit, že jste v tom s hrdiny. Ragna, Edgar, Aldred... musíte si je oblíbit, stejně jako nesnášet Wyndhama, Wigelma nebo Gythu. Paráda.

Hopulka
27.07.2021 4 z 5

Velmi čtivá červená knihovna z doby temna. Kniha mě bavila především ze začátku a pak až k samému konci. Předchozí díly byly jednoznačně povedenější.

minde
18.07.2021 5 z 5

Bylo fajn se znovu ocitnout v Kingsbridge, i když teprve v jeho počátcích. Bylo skvělé sledovat, jak se malá zapadlá vesnička mění a rozrůstá. A v momentě, kdy mi to došlo, tak mě to začalo bavit ještě víc. Už teď se těším, jak si znovu přečtu Pilíře země a Na věky věků.

mmm873
18.07.2021 2 z 5

Tohle bylo oproti předchozím dílům série hodně slabé. Kostel, to velké dílo, začalo až na posledních 20 stranách. Do té doby sroubovane dialogy, az parodické zvraty násilně naroubovane do dialogů, děj se točil pouze kolem lovestory ústřední dvojice na pozadí .. čeho vlastně? Psychologie postav mimo. Několikrát jsem se přistihl, ze bych tak vůbec nejednal.
Po 30% jsem si říkal o co tady vlastně jde? Jako by to psal někdo jiny. Předchozí díly byly úžasné. Tohle bylo tahání peněz za červenou knihovnu.

Lucie.22
07.07.2021 5 z 5

Četla jsem knihu s jasnou představou co od čtení čekám, nezklamala i když je možná trochu víc pohádková.

Igor1311
19.06.2021 4 z 5

Veľmi som sa tešil na túto novinku od môjho obľúbeného autora. Vedel som, čo od knihy očakávať, no musím sa priznať, že som ostal trocha sklamaný. V porovnaní so skôr napísanými časťami série Kingsbridge mi dej prišiel trocha jednoduchý. Rozumiem, že dej sa odohráva v dobách temna, v ktorých sa Anglicko spamätáva z vikingských nájazdov, no ako vravím, dej mi prišiel trocha plytší. Už po pár stranách mi bolo jasné, kto sú kladné postavy a kto záporné, ako sa hlavná lovestory vyvinie. Hlavné postavy opäť šablónovité s veľmi podobnými vlastnosťami ako postavy zvyšných častí série. Keď si však tento nedostatok odmyslím, stále však ostáva veľmi slušný dej s viacerými zvratmi, s množstvom zaujímavých postáv. Možno som trocha očakával nejaké opisy bitiek či nejakej tej stavby. O ne však nešlo a Follett sa pre tentokrát zameral na opis charakteristík postáv. Pre mňa osobne boli najlepšie vystihnuté práve záporné postavy. Keby však Follett odstránil spomínanú šablónovitosť, jednalo by sa o fantastický román. Takto je len veľmi dobrý.

honza0876
12.06.2021 5 z 5

Dávám plnou palbu hvězdiček bavilo mě to úplně stejně jako Pilíře země a Na věky věků. A kdyby se mě někdo zeptal na zaškatulkování mám naprosto jasno -historická pohádka pro dospělé.

harena
08.06.2021 5 z 5

Můj oblíbený spisovatel napsal opět poutavý román, který dějově předchází kingsbridgeskou ságu a je strhujícím příběhem. I když má 700 stran, četla jsem ho opět s radostí a jedním dechem. Romantické pasáže se střídají s intrikařením mocných, kteří chtějí být ještě mocnější, kvůli čemuž se také vraždí, nenávidí a znásilňuje. Protože je Ken Follet vynikající vypravěč, čtení jsem si užila stejně, jako celou jeho ságu.

jana14
08.06.2021 5 z 5

Důstojný prequel celé série " Pilíře země " z anglické historie. Tato kniha se mi líbila více, než Ohnivý sloup ze 16. století. V tom díle totiž série ztratila pro mne své kouzlo tím, že se autor v knize nesoustředil na Kingsbridge, ale hrdinové románu se rozletěli do celého světa. Zajímavé, ale povrchní. Méně je více. Děj knihy "Večer a jitro" se odehrává v "temných časech", tj. v 11. století, kdy Anglii ničily nájezdy Vikingů a křesťanské zásady si lidé vysvětlovali po svém - třeba trpěli mnohoženství, polyandrii, lokální šlechtici si bez dozoru ohledu na krále dělali, co chtěli....Pro mne píše Follett sice poutavě, ale trochu schematicky. Postavy jsou černé a bílé, opakuje se stále extrémní boj zla a dobra. Stejně jsem si hezky početla. Knihu hodnotím kladně už pro to, že se dovíme, jak to vlastně s tou slavnou katedrálou začalo.....

astra3
06.06.2021 5 z 5