Pilíře země

Pilíře země https://www.databazeknih.cz/img/books/44_/448919/bmid_pilire-zeme-UZA-448919.jpg 5 1662 371

Rozsáhlý historický román, jehož zásluhou se Ken Follett stal mezinárodním bestselleristou, líčí příběh odehrávající se v Anglii 12. století. Na pozadí mocenských politicko-náboženských sporů sleduje po půl století osudy několika obyvatel městečka Kingsbridge, kteří zasvětili život výstavbě katedrály. Strhující dobová freska v sobě spájí výtečný vypravěčský um, originální myšlenku přiblížit čtenářům vznik jedinečných a charakteristických staveb své doby a především neobyčejně barvitou představu o středověku, jež obnáší mozaiku lidských vztahů nabitých napětím, svár dobra a zla, statečnost a lásku, nenávist, násilí, intriky i zradu... Pilíře země (celosvětově prodáno přes 23 milionů výtisků) dokázaly v roce 2007, osmnáct let od prvního vydání, obsadit nejvyšší příčku na žebříčku The New York Times; tři roky nato vznikla v produkci Ridleyho Scotta televizní adaptace.... celý text

Literatura světová , Historické romány

Vydáno: , Kalibr

The Pillars of the Earth , 1989

brunettlibrary
brunettlibrary
27.08.2021 1 z 5

Na historicky román od Folletta jsem se moc těšila. Možná jsem měla vysoká očekávání skrz skvělá hodnocení. Ovšem já jsem hrozně zklamaná… Děj je na jednu stranu přeplácaný a na druhé je úplně o ničem a místy nedává smysl (což je “výkon”, jelikož knížka má 1000 stránek). Postavy jsou černobíle, vůbec se nevyvíjejí a nedokázala jsem si najít ani jednoho oblíbence, kterému bych mohla fandit. S úlevou knížku odkládám a další díly asi číst ani nebudu.

lenka31
lenka31
01.08.2021 5 z 5

Příjemně napsaný historický román, kterému opravdu nic nechybí. Najdete tam plno historie, zápletek, lásek, zrad, pletichaření, prostě všechno, co milovníky mnoha stránkových knih nadchne.
Jediné, co mi trošku ke konci knihy přišlo zbytečné, bylo autorovo opakování/připomínání událostí, kterè se hrdinům staly na začátku příběhu.
Ale i tak hodnotím román velmi kladně a těším se na další díl....a tento díl vřele doporučuji.

Boby17
Boby17
19.07.2021 5 z 5

Právě jsem dočetl velmi dlouhý román, který nemá hluchá místa. Takže jsem se při čtení vůbec netrápil a chvílemi jsem byl velice napjatý, jak to bude s hlavními hrdiny pokračovat dál. Waleran Bigod a William Hamleigh byli odporně odporní, ale i v dnešní době jejich obdoby chodí po světě. Možná jen prostředky uplatňování moci a vlivu se změnily. Knížku doporučuji všem zájemcům o příběhy z období středověku.
Dovolím si ještě uvést jeden krátký, ale výmluvný, úryvek z předmluvy autora: "A postupně jsem si vytvářel představu o tom, že stavění velkých katedrál muselo středověkým lidem připadat jako docela rozumné počínání. To není jednoduché vysvětlit. Trochu to připomíná skutečnost, proč lidé dvacátého století vynakládají obrovské prostředky na prozkoumání vesmíru. V obou případech sehrává roli celá spleť nejrůznějších vlivů: vědecká zvídavost, obchodní zájmy, politické soupeření a duchovní touhy lidí uvázaných k zemi."

Surikata369
Surikata369
06.07.2021 5 z 5

Naprosto neuvěřitelně napsaná kniha. Tohle muselo dát hodně práce napsat. Historický román jaksepatří. V něm opravdu nic nechybělo. Nikdy bych neřekla, že budu hltat každou stránku z tich 926, co jich kniha má. Jestli váháte, zda číst-doporučuji přečíst všem, překvapí vás, jak moc je čtivá. Bravurní práce, opravdu. Dala bych i vyšší hodnocení, kdyby to šlo. Co nejdříve si půjčím další díl, už se nemůžu dočkat, až se zase do něčeho takového začtu.

Didi15
Didi15
07.06.2021 5 z 5

Tak jsem nadšená , moc se mi ta kniha líbila, skvěle vystavěný příběh . Vrhám se na druhý díl :)

jopp
jopp
05.06.2021 5 z 5

Moc pěkný historický román, který má všechno, co by měl takový román mít - intriky, láska, historické souvislosti, boje. Postavy uvěřitelné, mající kladné i záporné vlastnosti. Navíc těch stránek je tolik, že kniha zabaví na mnoho dní :-) Četbu jsem si užila a chystám se na další díl.

helenJJhockey
helenJJhockey
22.05.2021 5 z 5

Kdyz jsem viděla počet stran, tak se mi do ní nechtělo, ale nebudu litovat okamžiku, kdy jsem se nakonec ke čtení odhodlala. Kniha je velmi čtivá, hltala jsem každou stránku. Autor čtivým způsobem přiblížil život ve středověké Anglii tak, že se nebudete moct odtrhnout. Postavy jsou napsané tak, že od začátku máte své oblíbence a úplně jsem s nimi žila. Po přečtení máte mnohem větší přehled o tom, jak to asi v té době fungovalo. Měla jsem pocit jako kdyby tam autor žil sám. Můžu napsat, že tuto knihu řadím do mých TOP 10 knih.

Mi--LADA
Mi--LADA
07.05.2021 4 z 5

Mám ráda historické romány, ovšem několikadílové bichle, kde každý díl ze série má skoro tisíc stran mě odrazují. Nakonec jsem po Pilířích země sáhla a dobře jsem udělala. Jsou tu pěkně popsané osudy lidí z anglického středověkého městečka, nemajetných i šlechticů s různými osudy, politika, náboženské tahanice i tehdejší řemesla a práce, hlavně výstavba mohutné katedrály.
Jsem ráda, že kromě lásky, idyly a jiných kladných vlastností tu na své přijdou i intriky, příkoří, hlad některých chudých, útrapy a různé nesnáze, protože si myslím, že středověký svět byl hodně drsný a toto je pořád ještě slabší odvar toho, jak to v tehdejší společnosti vypadalo.
Ráda sáhnu i po červené knihovně, ale pořád se nechat balamutit růžovými brýlemi nemusím.
Sérii bych trochu zkrátila v počtu stran, jinak se mi zamlouvala. Rozhodně víc než TV seriál, kde se mi upřímně ani nezamlouvalo herecké obsazení některých rolí, postavy jsem si představovala jinak a ani to nemělo takovou šťávu jako literární zpracování. Knižní série je rozhodně lepší a zůstane mi v paměti.

Valdora
Valdora
02.05.2021 5 z 5

Těším se na pokračovaní a v dnešní době jsou přede mnou ještě tři knihy, tak mám o čtení postaráno.

SumýšIrena
SumýšIrena
26.04.2021 3 z 5

Dávám 3 a půl * Knize by podle mě slušelo o 300 stran méně násilí a ústrků.

faldam
faldam
24.04.2021 5 z 5

Pro mě asi nejlepší historická sága. Follett je fantastický vypravěč, dílo je hodně obsáhlé a přesto při dočítání mi bylo líto, že už to končí. Nádherné téma, spousta zajímavých technických i historických informací, rozhodně doporučuji.

ddkk
ddkk
21.04.2021 5 z 5

Tak především - na Večer a jitro, prequel k sérii Kingsbridge, nijak zvlášť Pilíře země nenavazují. Snad jen místem, ale s postavami série žádnou návaznost nemají, protože se odehrávají o několik desítek let později. Přesto není na škodu si Večer a jitro přečíst, je tu vysvětlena historie vzniku Kingsbridge...

Ovšem já jsem se na obsáhlý první díl série moc těšila a taky si ho pořádně užila. Už jen ten rozsah a záběr! Navíc příběhy hlavních postav docela dobře zapadaly do historických okolností raného středověku v Anglii a taky trochu ve Francii a dokonce i v tehdejším Španělsku. Všechny linky děje se navzájem prolínaly a nakonec logicky vyústily v odhalení záhady původu jednoho z hrdinů knihy a tajemství smrti jeho otce (což jsem ovšem bohužel už dopředu "odhalila" sama díky neprozřetelnému sledování stejnojmenného seriálu - velmi to nedoporučuju, přišla jsem tak zbytečně o nejnapínavější části příběhu). Vůbec mi nevadilo trochu černobílé rozdělení postav na ty dobré a zlé ani občasné bobtnání romantických výlevů doplněných poměrně prvoplánovým popisem sexuálních scén. Naopak se mi moc líbilo propojení skutečných historických událostí s těmi, které si Follet vyfabuloval. Aspoň jsem si musela oprášit zasuté znalosti z dějepisu. A navíc jsem k tématu našla skvělý film Becket...

Dávám plný počet a doporučuji.

P.S. A jen drobná poznámka - netuším, zda vůči autorovi nebo překladateli: koně, slepice, králíci, ba dokonce i vepři se chovají. Pěstuje se obilí a třeba kukuřice...Tvrdohlavé používání nesprávného slovesa mě docela vytáčelo.

Allys
Allys
16.04.2021 4 z 5

Príjemný a rozsiahly historický román, ktorý sa dobre číta počas dlhých zimných večerov. Nezvykle dlhý predslov, ktorý ospevuje autorove úspechy mi prišiel zbytočný - čitateľ tuší, do čoho ide a ostatní sa nedostanú ani k tým chválospevom. Páčilo sa mi, že osudy hlavných postáv či už dobrých, alebo zlých sledujeme zväčša počas celého ich života. Rôzne dejové linky sa počas príbehu celkom prirodzene spájajú. Časti, ktoré obsahovali nejakú interakciu medzi postavami boli písané pútavo, ostatné už menej, miestami som sa nudila. Dej je plný zvratov, ale v podstate sa tam stalo máločo neočakávané. Mala som pocit, že základy charakterov postáv, rovnako ako aj každý zvrat je ako podľa šablóny. Pri tom počte strán a na základe faktu, že autor študoval podľa jeho slov historické materiály niekoľko rokov som v knihe čakala trochu viac z histórie. Myslím, že príbehu v tejto podobe stačil o tretinu menší rozsah. Pozitívom však bolo reálne vykreslenie postáv, každý mal aj kladné aj záporné stránky. Kto má rád predvídavé a pohodové čítanie, pri ktorom netreba moc rozmýšlať a kto nemá rád prekvapenia si určite príde na svoje :-)

Bedřich63
Bedřich63
24.03.2021 4 z 5

Pro mě to určitě nebyla neobyčejná, struhující, napínavá, jedinečná historická kniha, jak jsem tady četl v komentářích.
Série Století od téhož autora se mi líbila více. Ale třeba mě další díly Pilířů země více vtáhnou do děje a budu míň kritický.
Samozřejmě autor psát umí, téma zajímavé, postavy perfektně vykreslené, příběh promyšlený, ale podle mě tomu něco chybí. Překlad parádní, bez pravopisných chyb - i to je už ne zcela obvyklé v dnešní době.
Takže za mě jen 4 *, další díly si ale nenechám ujít.

georginaa
georginaa
23.03.2021 5 z 5

Tuhle knihu jsem louskala dost dlouho, z hlediska velkému počtu stran. Těžce se drží v ruce a musela jsem odkládat. Co se týče historického románu , prostě mě uchvátil. Podívala jsem se i na filmovou sérii a byla jsem nadšená i touto tvorbou. Nejenže to Follett umí se slovem, ale nechá i čtenáře do poslední stránky v napětí a pocitu dokonalého zážitku.

Miloš333
Miloš333
12.03.2021 5 z 5

Románová historická freska, jejíž barvitý děj je soustředěn kolem stavby gotické katedrály v Anglii 12. století.

V době občanské války, ničivého hladomoru a náboženských nesvárů, vyrůstá v Kingsbridge nádherná katedrála. Na pozadí převratných událostí po smrti krále Jindřicha I., kdy po dvě desetiletí královna Maud a král Štěpán bojují o anglickou korunu, se proplétají osudy nejrůznějších postav – kingsbridgeského převora Philipa, zbožného a důmyslného mnicha, jenž usiluje o vybudování největší gotické katedrály, stavitele Toma, který se stává převorovým architektem, krásné a tajemné lady Alieny, již celý život pronásleduje skrývaná potupa, neohrožené Ellen žijící v lesích, která po nespravedlivé popravě svého milého prokleje všechny, kdo křivě přísahali (starý převor James, šlechtic Percy Hamleigh, otec Williama. a především biskup Waleran); lstivého a proradného hraběte Williama, jenž se dopouští krveprolití a násilností, a kameníka Jacka, Ellenina syna s mrkvovými vlasy, pro nějž představuje stavitelství největší životní vášeň.

Na pozadí převratných událostí po smrti krále Jindřicha I., jež rozpoutá tři desetiletí trvající boj o anglickou korunu mezi královnou Maud a králem Štěpánem, se proplétají osudy několika postav, duchovních, řemeslníků i šlechticů, chudých i bohatých, místních i cizinců. Aby nalezli sami sebe a své místo v životě, musí někteří z nich projít dlouhou cestu, ať přes půlku Evropy, po stopách svých předků či napříč vlastním svědomím.

liberecanda
liberecanda
23.02.2021 5 z 5

Knihu jsem přečetla jedním dechem. Byly momenty, které mi neseděly. Obecně mi začínají vadit všudy přítomné sexuální scény, které se dnes objevují snad v každé knížce, a čím víc jich je a čím jsou drsnější , tím je to lepší... Já se vyžívala v popisu stavby katedrály. Těším se od autora na další díl!

PaníLenka
PaníLenka
20.02.2021 5 z 5

Knihu jsem dostala jako dárek - a dlouho mi ležela na polici, asi mě odrazoval ten středověk...? Ale jednou jsem ji konečně vzala na milost - a přečetla těch 900 nebo kolik stran na jeden zátah. A i když jsem si přečetla tady v komentářích, že postavy jsou černobílé, nevadilo, bylo to čtivé a aspoň bylo komu fandit. A komu vadí happyendy..?

Patlalca
Patlalca
11.02.2021 5 z 5

Co dodat, super a už se těším na druhy díl.

bleekemolen
bleekemolen
01.02.2021 odpad!

Velmi spatne napsany roman. Cernobile postavy vyznacujici se nelogickym chovanim. Zadnou hlubsi myslenky v knize nenaleznete, pro narocnejsiho ctenare naprosta ztrata casu