Pilíře země

Pilíře země https://www.databazeknih.cz/img/books/44_/448919/bmid_pilire-zeme-UZA-448919.jpg 5 1669 372

Rozsáhlý historický román, jehož zásluhou se Ken Follett stal mezinárodním bestselleristou, líčí příběh odehrávající se v Anglii 12. století. Na pozadí mocenských politicko-náboženských sporů sleduje po půl století osudy několika obyvatel městečka Kingsbridge, kteří zasvětili život výstavbě katedrály. Strhující dobová freska v sobě spájí výtečný vypravěčský um, originální myšlenku přiblížit čtenářům vznik jedinečných a charakteristických staveb své doby a především neobyčejně barvitou představu o středověku, jež obnáší mozaiku lidských vztahů nabitých napětím, svár dobra a zla, statečnost a lásku, nenávist, násilí, intriky i zradu... Pilíře země (celosvětově prodáno přes 23 milionů výtisků) dokázaly v roce 2007, osmnáct let od prvního vydání, obsadit nejvyšší příčku na žebříčku The New York Times; tři roky nato vznikla v produkci Ridleyho Scotta televizní adaptace.... celý text

Literatura světová , Historické romány

Vydáno: , Kalibr

The Pillars of the Earth , 1989

bondula
22.06.2015 4 z 5

Piliere zeme obsahujú všetko, čo má moderný bestseller mať. Silný príbeh, napätie, prekvapivé dejové zvraty, temné tajomstvá. Lásku, sex, násilie, intrigy. Kladných hrdinov, odporných záporákov a šťastný koniec.
Čo mali Piliere zeme naviac? Monumentalitu – je to vskutku veľká sága. Sprevádza ich aj akási aura veľkého diela. Nemôžem povedať že bezdôvodne. Ich z môjho pohľadu najsilnejšou stránkou bol pokus autora zapracovať do vnímania sveta svojich postáv vieru. Mám pocit, že pochopil a dokázal veľmi pekne podať, ako bola viera pre stredovekého človeka dôležitá, ako určovala jeho životné smerovanie a determinovala jeho každodenné konanie.

Nemôžem však povedať, že môj celkovú dojem z knihy bol naskrz pozitívny. Zľahka rozčuľovali niektoré historické nezrovnalosti, ktorým sa z pre mňa neznámeho dôvodu nedokázal vyhnúť žaden z moderných spisovateľov historických románov, s ktorými som mal v poslednom čase tú česť. Sú to vyslovene detaily – chlapci hrajúci každú nedeľu za dedinou futbal či ryža s omáčkou ako jedlo pre paholkov. Na začiatku 12. teho storočia? Tieto veci sa mohli diať, no muselo ísť o výnimky, a takéto výnimky mi vždy zježia chlpy na krku. Ok, moja chyba.
Oveľa viac môj pocit z knihy skazila snaha autora vniesť do knihy niektoré z aktuálnych spoločenských a morálnych otázok a snáď ukázať, že sa jedná o problémy odveké. Tu na napadá v prvom rade feminizmus a rodová rovnosť. A tiež celkové nastavenie správania postáv, ktoré sa do veľkej miery chovajú podľa dnešných vzorcov správania. Mám na mysli napríklad vzťahy rodičov a detí, cirkvi a laikov a povedzme aj naskrz moderný spôsob presadzovania vlastnej aurity či vnímanie násilia.
Akonáhle sa niečo vymyká súčasným vzorcom správania, moderný človek, autor aj čitateľ, zvyčajne nedokáže opustiť zažité mantinely a ukázať (či prijať) inú percepciu reality, vychádzajúcu z iných premís, ako jeho vlastných, zažitých. Je to prirodzené, bežné a zvyčajne sa v knihách nad tým nepozastavujem. Avšak ten s prepáčením nafukaný úvod autora ma upriamil na hľadanie hľadanie nedostatkov i tam, kde by som sa inde nad nimi nezamýšľal. Piliere zeme sú podľa mňa dobrá kniha. Bodka. Dobrá kniha, nič viac. A som rád, že som mal možnosť si ju prečítať.

Maarty
27.05.2015 5 z 5

Pilíře země byl můj první román od tohoto autora a jsem nadšena.Do příběhu jsem se ponořila od první kapitoly a i když je kniha dost obsáhlá,ani na chvíli nenudila a určitě sáhnu i po volném pokračování.

Vlastucha
19.05.2015 5 z 5

Tento román společně s Na věky věků patří do mých nejoblíbenějších historických knih. Stejně jako Ranhojič Noaha Gordona. Nejen, že je to krásný a dojemný příběh, ale kromě faktů se také dozvíte, jak se lidé v té době oblékali, co jedli, čím se bavili apod., což v jiných historických románech většinou chybí.

12kája34
15.05.2015

Je to jedna z nejlepších historických knih.Četl jsem to jedním dechem.Postavy jsou tam výborně zpracovány a těším se na film.Má to za 1

wilsonka
11.05.2015 5 z 5

Nádherné čtení, bála jsem se tloušťky knihy, ale nakonec jsem litovala, že už jsem na konci. Strhující příběh různých osudů lidí, těžkostí a utrpení jejich životů, ale i radosti a lásky. Krásný příběh, hned jsem běžela si koupit Na věky věků, a taky nezklamala.

lampernaqui
04.05.2015 4 z 5

Zjišťuji, že největší počet jsem nějak přestal dávat (maximálně u knih, které jsem kdysi četl a je to víceméně nostalgická záležitost). Jsem zvědav, kdy dám nějakou "pětku", protože i přesto, že zbožňuji tyto tlusté historické ságy, dal jsem za čtyři. Vše se točí kolem stavby katedrály, máme tu intriky na všech stranách, jednou vyhraje jedna strana, podruhé druhá... a tak nějak se to střídá desítky let. A člověka to baví a sleduje život normálních lidí v té době.

gladya
13.04.2015 5 z 5

Historické romány patří k mým nejoblíbenějším žánrům. A Pilíře země je opravdu skvělá knížka. S některými postavami člověk soucítí, některé chápe, jiné nesnáší. Občas je to možná "moc románové", ale to nevadí a asi patří k věci.

Zrovna o tomto období anglických dějin nemám moc dobré znalosti, takže je tady inspirace k sebevzdělání. A brzy se vrhnu da druhý díl.

andik007
09.04.2015 4 z 5

kdyby mela o 150 stran bylo by to za 5 hvezd. Tech 150stran jsou hlucha mista

misastredova
23.03.2015 5 z 5

Knihu jsem si koupila na základě filmového zpracování. Trvalo mi dva roky než jsem se odhodlala a přečetla si ji. Nakonec se pro mě stala jednou z nejlepších knih, které jsem kdy četla a zároveň je to první kniha, která mě dojala k slzám...proto 5*

Zmitko.m
02.03.2015 5 z 5

Nádherná kniha, plná zajímavých osudů lidí na pozadí stavby katedrály.......Člověk se i něco o stavbě těch nádherných chrámů dozvěděl....myslím, že knize nechybělo snad vůbec nic......a velkolepost knihy doplnilo ještě filmové zpracování...Opravdu jedna z nejlepších knih co jsem kdy četl a jedna z knih, které mám moc rád...

kyssling
02.03.2015 4 z 5

Jenda z nejtlustších knih co jsem kdy měl v ruce, ale čte se sama. Vřele doporučuji, pět hvězd jsem nedal protože nejde dát 4,5* ... Proč ted NEdat 5 hvězd ? Přeci jen je podle mého vidět, že se autor (jak píše v předmluvě prvních 200 stran napsal za 5 měsíců a pak znatelně zrychlil) více soustředil v první polovině díla, která je na hvězd pět, poté jako by mu trochu docházel dech a měl větší soucit se svými hrdiny.
DROBNÝ SPOOOILER Takže asi největší výtka je že dva z velkých zloduchů, kteří jsou 95% zlí a bez svědomí se v samém závěru knihy vrací jako poklidní beránci u kterých se nakonec "ozvalo" svědomí. Scéna jak Jack přijde k Waleranovi je nedůstojná knihy, ani postavy svou naivitou ...
---
Ale celkově řadím knihu do topTwenty svých knih a autor si zaslouží velký dík, že knihu po všech peripetiích dopsal. Některé drastické scény, které čtenář pociťuje se svými hrdiny skončí nejednou slzou. Nepamatuji si kdy jsem najednou v sobě v polovině knihy cítil prázdno po odchodu jedné z hlavních postav (při četbě).

Takže Bravo a dík Kene !

hanča34
11.02.2015 5 z 5

Poutavá historická sága. Občas se mi sice pletly pilíře, oblouky, žebroví a pod., ale jinak mohu doporučit. Opět velký problém jak knihu s 920 stránkami udržet v rukou při čtení v posteli.

habina1
04.02.2015 5 z 5

Knihu mám rozečtenou, jsem v půlce, a jakmile začnu číst stránky ubývají po stovkách, je to nádherná kniha plná osudů hrdinů, které se vzájemně hezky prolínají.. :) doma už mě čeká pád titánů, ale ještě mám v plánu přečíst na věky věků. Tento autor mě úplně dostal, palec nahoru :)

luboss23
31.01.2015 5 z 5

Výborná kniha! Výborný autor! Jako první jsem od něj četl Pád Titánů a pak Zima světa, ale ani tato kniha mě nezklamala. Ze začátku mi tedy bylo trošku špatně z toho autorova úvodu - tolik samochvály jsem už dlouho nečetl, ale na druhou stranu je fakt, že prostě umí. Jen maličká troška pokory a byl bych maximálně spokojen. :-)
Knížku doporučuji všem a už se moc těším na další v sérii. (Autorův úvod, pokud tam bude, raději číst nebudu... :-) )

FalVokZel
14.01.2015 5 z 5

Společně s knihou Navěky věků, patří v mém žebříčku na samý vrchol, četl jsem jí jedním dechem, vlastně jsem ani nečetl já tam byl a viděl jsem to. Nikdy dřív ani potom jsem u ničeho jiného děj tak nehltal. Chvilku mi trvalo než jsem si vzal do ruky další knihu, Pilíře země ve mě navždy zůstali a pokaždé když mohu nějakou knihu doporučit, doporučím tuto. Vím, že Ken Follett není nejlepší spisovatel ale pro mě je...10/10

12kája34
07.01.2015

Knihu jsem četl jedním dechem.Popsaný život v klášteře a vedle toho historický podtext a je to za jedna.Jsem zvědavý na film.Ken Follett je klasa

Kateřina1011
26.12.2014 3 z 5

Knížka mi byla doporučena jako skvělá, komentáře, které jsem tu četla byly nadšené...Asi jsem měla vysoké očekávání, protože se k tomu nadšení nemůžu přidat. Knížka mě nezklamala, ale na můj vkus byla místy až moc rozvláčná, příběh sice celkem zajímavý, ale četla jsem knížky, které mě naprosto strhly dějem, tady se mi nic podobného nestalo ani omylem. Naopak s pocitem, že už dneska nechci číst, jsem tu knížku pokládala dost často. Škoda.

honzusak
21.12.2014 3 z 5

Pěkná, zajímává kniha.

pajuu
04.12.2014 1 z 5

knihu mám rozečtenou už hodně dlouho, ale nejspíš ji nikdy nedočtu. Na knihu tohoto ražení mám slabý žaludek a u některých scén se mi opravdu obracel, zvláště těch, kde se kniha zvrhávala až v porno. Nic pro mně tedy, i když začátek vypadal slibně.

sasena
30.11.2014 1 z 5

Na doporučení kamarádky jsem si knihu vypůjčila. Skončila jsem ani ne ve třetině. Nuda, zbytečně vykonstruované a dopředu odhadnutelné zápletky, nesmyslné a nevěrohodné příhody a scény, prostě mi to tak lezlo na nervy, že jsem se nedonutila v četbě pokračovat.