Pilíře země

Pilíře země https://www.databazeknih.cz/img/books/12_/12524/pilire-zeme-pilire-z-12524.jpg 5 1673 372

Románová historická freska, jejíž barvitý děj je soustředěn kolem stavby gotické katedrály v Anglii 12. století. V Anglii 12. století, v době občanské války, ničivého hladomoru a náboženských nesvárů, vyrůstá v Kingsbridge nádherná katedrála. Na pozadí převratných událostí po smrti krále Jindřicha I., kdy po dvě desetiletí královna Maud a král Štěpán bojují o anglickou korunu, se proplétají osudy nejrůznějších postav – kingsbridgeského převora Philipa, zbožného a důmyslného mnicha, jenž usiluje o vybudování největší gotické katedrály, stavitele Toma, který se stává převorovým architektem, krásné a tajemné lady Alieny, již celý život pronásleduje skrývaná potupa, neohrožené Ellen žijící v lesích, která po nespravedlivé popravě svého milého prokleje všechny, kdo křivě přísahali, lstivého a proradného hraběte Williama, jenž se dopouští krveprolití a násilností, a kameníka Jacka, pro nějž představuje stavitelství největší životní vášeň. Na pozadí převratných událostí po smrti krále Jindřicha I., jež rozpoutá tři desetiletí trvající boj o anglickou korunu mezi královnou Maud a králem Štěpánem, se proplétají osudy několika postav, duchovních, řemeslníků i šlechticů, chudých i bohatých, místních i cizinců. Aby nalezli sami sebe a své místo v životě, musí někteří z nich projít dlouhou cestu, ať přes půlku Evropy, po stopách svých předků či napříč vlastním svědomím...... celý text

Literatura světová Historické romány
Vydáno: , Knižní klub

The Pillars of the Earth , 1989

Michelph
18.07.2016 5 z 5

Toto je úžasná kniha, kterou jsem vyložene hltal a nakonec jsem si ji přečetl ještě jednou v angličtině. Myslím, že se k ní ještě určitě vrátím.

habina1
30.06.2016 5 z 5

Uzasna ctiva kniha, nemohla jsem odtrhnout oci. Krasny romanticko dramaticko historicky roman.

jana1976
14.06.2016 5 z 5

Tento román mě chytl za srdce. Opravdu božské dílo, od kterého jsem se nemohla odrhnout.

tulipa
16.05.2016 5 z 5

Bylo to napínavé a i přes velkou tloušťku knihy nemůžete přestat číst. Věřím, že každý si v tomto středověkém románu najde to své.. někdo stavbu katedrály se všemi popisy, někoho zaujme život středověkého mnicha a někdo jako já bude fandit Jackovi a Alieně..

qydko
09.05.2016 5 z 5

Na začátku jsem se trochu bála, jak se takovým tlustopisem budu prokousávat. Knihu jsem doslova zhltla a nemůžu se dočkat, až začnu číst další díl. Je naprosto skvělá.

WeeWar
20.04.2016 5 z 5

Kvalitni nasup, snad az zranice. Urcite prectu znovu, za par let...

Povedene, "jen?" modernejsi pojeti Merleho historickeho veledila odehravajiciho se v jinych mistech a "trochu" jine dobe, presto resici vlastne stejne problemy. Je to vice epicke, popisne, misty az uhrancive! Nebo ze by hrala roli jen ta modernita?

Modernejsi je to v tom, ze je tam vic do detailu popsaneho sexu, vic do detailu popsaneho nasili + je to psano, ci alespon prelozeno do naseho soucasneho jazyka.

Epicke: to jsem chtel bejt jen zajimavej:) Co to vlastne znamena? No text knihy odsejpa, snad az na nektere popisy uvah, ci konani patera Filipa(to je nekdy spis tezka filozoficka lyrika), ale ty jsem se postupne, hlavne u druhe knihy, protoze to bylo dost napinave, naucil, mozna i bohuzel, bravurne preskakovat.
Take je zajimave, ze byt je popsano buhvi kolik desetileti, generaci, stoleti, je kniha-dej knihy, vyresen v ramci nekolika malo dni, ci mesicu, let, nekolika malo klicovych dejinych udalosti. Mezitim jsou slusne casove skoky, ale nijak to nerusi, naopak. Vite kdy kde jste.

Popisne: zajimavosti je autorem priznana laska k architekture staveb katedral. V knize je dost detailnich podrobnosti o zpusobu stavby, ci dokonce uvazovani nad tehdejsimi moznostmi stavby. Skoda, ze kniha neni nijak obohacena o nakresy, ci podrobnejsi popisy zpusobu stavby romanskych? a pak pozdeji ciste gotickych katedral, kostelu, domu, mostu atd. To, ze autor umi popsat krajinu, vzhled osoby, ci jeji charakter je u Folleta jasna vec. Opravdu mate postavy radi, nesnasite je, nebo si alespon dokazete predstavit jejich udel, jejich postaveni, motivace. Mate v celku uceleny obraz o krajine, meste, vesnici.

Uhrancivost: snad permanentne jsem byl diky cteni pod privalem nejakych emoci: byl jsem nasranej na nespravedlnost sveta(eufemismus pro: lidé byli, jsou a budou většinou kurvy), celou dobu jsem nekoho miloval a celou dobu jsem i nekoho nenavidel a bal se, az prijde znovu na scenu. Casto jsem litoval, obdivoval i zavidel. Obcas fakt, priznavam, zaslzel.

Rade
02.04.2016 3 z 5

Barvitá, hodně rozsáhlá (tlusté knihy nemám moc ráda...) ilustrace raného středověku, plná bojů a násilí. Potud v pořádku, středověk takový asi byl. Nicméně postavy, příběh, tam už cítím určitou schematičnost a černobílé provedení, jak již i níže v komentářích řečeno.
Ve dvanácti, třinácti letech by se mi líbilo asi mnohem víc.
Pro mě nejzajímavější a nejpůsobivější z celé knihy byly události okolo zavraždění Thomase Becketa.

žabi-babi
23.03.2016 5 z 5

Tohle je moje srdcovka.. Žádná knížka ve mně nezanechala takovou stopu, jako Pilíře. Už se těším na repete :)

monte
10.03.2016 5 z 5

Nádhera. Nemám slov a je mi líto, že jsem knihu už dočetla. Je jedna z nejlepších, co jsem četla

raty
07.03.2016 5 z 5

Nenechte se odradit počtem stran. Tohle byla asi nejdelší kniha, kterou jsem kdy četla a stejně mi na konci bylo líto, že už končí. Poutavé vyprávění plné dějových zvratů vás nenechá knihu jen tak odložit a dělat něco jiného než číst.

orson
21.02.2016 5 z 5

Úžasné čtení. Tahle kniha vás chytne hned po pár stránkách, sebere vám veškerý volný čas a po tisíci stránkách, které zhltnete za pár dní, s ní prožijete hned několik životů.

Opět to byla jedna z mála knih, která mě donutila zjišťovat si různá historická fakta (ač hlavní děj - stavba katedrály - je fikce, mnohé okolnosti jsou podle skutečnosti).

Sor3n
21.02.2016 4 z 5

Příjemné čtení, oddych i napětí v poutavém podání

PajaF
16.02.2016

Parádní vhled do historie a způsobu stavění katedrál, Opět hodně příjemná a zajímavá kniha.

minde
07.02.2016 5 z 5

Pilíře země jsou u mě jednou z mála knih, po kterých je mi po přečtení strašně smutno, jakoby mi pořád něco chybělo, a nedokážu se pořádně začíst do žádné jiné knihy. A i když jsem ji četla dlouho, snad celou věčnost co se stavěla ta katedrála :) i tak to bylo málo a hrozně rychle to uteklo. Moc jsem si to užívala, kniha má všechno, co mám na čtení ráda. Příběh mě hned od začátku vtáhl, jako bych se na kus života skutečně ocitla ve středověké Anglii. Ani na chvilku jsem se nenudila. Úžasný, strhující děj. A postavy mi, také díky skvělému filmovému zpracování, přirostly k srdci.

K Pilířům země se budu ráda často vracet :-)

Merynkaw
03.02.2016 5 z 5

Mám pocit, že jsem během posledních několika dní četby prožila celý jeden život. Krásně napsaná kniha né o nějaké etapě jednoho života ale celého života několika lidí. Všechny otazníky byly nakonec zodpovězeny a můžu jít konečně "v klidu spát":-).

E.Hyde
01.02.2016 5 z 5

Páni.

Jako koncenedočkavý čtenář si velice pečlivě vybírám každou knihu, která má více než 400 stran. Jsem ráda, že u Pilířů země jsem sáhla po zlatě. Follett je génius, který do 928 stran vtiskl několik desítek let života spousty lidí, které jsou navzájem spojeny drsnými osudy i spletitými intrikami.

Lehce stravitelná čtivá kniha naditá pletichami, násilím, nespravedlností, sexem, bídou a umíráním, ale také láskou, něhou, spravedlností a hlavně krásou. I bych měla nějaké větší výtky, ale ty jsou vzhledem k celkovému dojmu z knihy vcelku zanedbatelné. Plný počet Follette.

A teď krátce k seriálovému zpracování: Je jasné, že i do 8x50 minut nevtlačí veškerý obsah 900 stránkové knihy. Co je ovšem k vzteku je fakt, že v seriálu změnili spousty dost podstatných událostí, a to i osudy některých postav - nechápu proč. Jinak herecké ztvárnění kvalitní, všem jsem jejich roli uvěřila, i způsob natočení je velmi povedený.

aralka
28.01.2016 5 z 5

Krásná čtivá kniha.. je velmi dlouhá, ale neberu to jako ztracený čas.....působila na mě trošku jako pohádka, ale vím, že tam byla spousta dobových reálií, ať už co se týče postav nebo zmíněných staveb, řemesel atd. ... krásně popsaná stavba katedrály a život ve středověké Anglii .. jelikož mě zajímá architektura, tak ani ty popisy staveb mi nepřipadaly zdlouhavé, ale naopak velmi zajímavé...určitě všem doporučuju k přečtení. ... ..

levac
18.01.2016 4 z 5

Kniha má přes 900 stran a je skvělá pro ty, co nemají rádi, když kniha končí, sotva se trochu začetli :) Líbilo se mi poznat dobu středověké Anglie zblízka a nadchla mě nečekaná cesta jednoho z hlavních hrdinů po Evropě, kdy člověk zjistil, jak to tou dobou vypadalo jinde.
Osobní dramata mi přišla občas trochu přitažená za vlasy, některé sáhodlouhé popisné pasáže musel člověk přeskákat a sebevychvalující úvod autora je nejlepší přeskočit úplně. Jinak super, silný příběh na základech reálných hist.událostí, skvělý způsob jak oprášit dějepis.

Adapa
18.01.2016 5 z 5

Už dlouho mě žádný román tak nechytil jak tento. Četl jsem předtím autorovu sérii "Století", ale ani nejlepší části té série nesahají románu Pilíře země "po kotníky".
Rozsáhlá historická freska, popisuje několik desetiletí občanské války mezi králem Štěpánem a "císařovnou" Maud a následně vládu Jindřicha II.
Knížka čtenáře vtáhne do středověké Anglie, vtáhne ho do atmosféry kláštera, trhů, problémů s barvením vlny, ale i do šarvátek a nájezdů.
Nechápu, jak jsem knihu mohl objevit až 15 let po jejím českém vydání. Rozhodně všem doporučuju.

RyxiraAmyGinger
04.01.2016 5 z 5

Tohle bylo prostě terno. Přesně můj šálek kávy, trefa do černého. P. S. A ano, popisy staveb jsou občas trochu zdlouhavé, ale ty já ráda promíjím.