Pilíře země

Pilíře země https://www.databazeknih.cz/img/books/12_/12524/pilire-zeme-pilire-z-12524.jpg 5 1662 371

Románová historická freska, jejíž barvitý děj je soustředěn kolem stavby gotické katedrály v Anglii 12. století. V Anglii 12. století, v době občanské války, ničivého hladomoru a náboženských nesvárů, vyrůstá v Kingsbridge nádherná katedrála. Na pozadí převratných událostí po smrti krále Jindřicha I., kdy po dvě desetiletí královna Maud a král Štěpán bojují o anglickou korunu, se proplétají osudy nejrůznějších postav – kingsbridgeského převora Philipa, zbožného a důmyslného mnicha, jenž usiluje o vybudování největší gotické katedrály, stavitele Toma, který se stává převorovým architektem, krásné a tajemné lady Alieny, již celý život pronásleduje skrývaná potupa, neohrožené Ellen žijící v lesích, která po nespravedlivé popravě svého milého prokleje všechny, kdo křivě přísahali, lstivého a proradného hraběte Williama, jenž se dopouští krveprolití a násilností, a kameníka Jacka, pro nějž představuje stavitelství největší životní vášeň. Na pozadí převratných událostí po smrti krále Jindřicha I., jež rozpoutá tři desetiletí trvající boj o anglickou korunu mezi královnou Maud a králem Štěpánem, se proplétají osudy několika postav, duchovních, řemeslníků i šlechticů, chudých i bohatých, místních i cizinců. Aby nalezli sami sebe a své místo v životě, musí někteří z nich projít dlouhou cestu, ať přes půlku Evropy, po stopách svých předků či napříč vlastním svědomím...... celý text

Literatura světová , Historické romány

Vydáno: , Knižní klub

The Pillars of the Earth , 1989

MartiH19
MartiH19
29.04.2020 4 z 5

Nechala jsem si nejaky cas po docteni na komentar, abych si urovnala myslenky. Dej je ctivy, zajimavy, obcas i poucny, ale nektere pasaze jsou zdlouhave, postavy nepoucitelne. Bohuzel mam spatnou stavebni predstavivost, takze bych uvitala nejake nakresy a mozna i mapku, abych si dokazala dej lepe "usadit". Asi nejvic me zklamalo, ze kniha je kombinaci fikce a historie. Chapu, ze historicke romany nejsou nikdy uplne presne, ale tento dej je hodne promichany a kdo je historicky zvidavy, tak musi patrat v jinych zdrojich. Z tohoto duvodu se mi vice libila Katedrala more. Zajimal me i serial, ale mela jsem pocit, ze se divam na dej jine knihy, coz je velka skoda.

Sklíčko
Sklíčko
21.04.2020 5 z 5

Miluji tlusté knihy a o to víc, když mají duši.

Ilirea25
Ilirea25
08.04.2020 4 z 5

Uf, dalo mi to zabrat, opravdu. Ale bavilo mě to. Teď to od druhého dílu chce dlouhou pauzu.
Přemýšlím, jestli v knize jde nenávidět tolik postav a za to, co se jim pak stalo, jsem ráda. Zasloužili si to.

aneta3874
aneta3874
07.04.2020 4 z 5

No já nevím... Je to prostě strašně dlouhé. Příběh je zajímavý zejména z důvodu faktických historických dat a jistě poučný nejen pro milovníky architektury. Postavy jsou velmi dynamické, dobře prokreslené, ale příběh je zdlouhavý, mnohdy má kniha bohužel nudné pasáže. Souhlasím ovšem s tím, že i tak je to veledílo, kterému Follet věnoval největší úsilí. Pro fanoušky historických románů a čtenáře, kterým nevadí dlouhé knihy, je to ideální volba.

Danka22
Danka22
31.03.2020 5 z 5

Jedna z nejhezčích historických knih, které jsem četla. Hluboký, promyšlený příběh nám ukáže rané období Anglie. Zajímavé je popisování stavby katedrály, kdy si autor dal tu práci a zjistil si dostupné informace. O to víc se těším na další díly.

alkazemka
alkazemka
15.03.2020 5 z 5

Žádné chození kolem horké kaše - prostě nádherný román. Přemýšlím, kdy jsem naposledy četla knížku, jejíž příběh je zasazen do středověké Evropy. A ještě k tomu takhle krásně tlustou!
Propletenec několika osudů, které se vzájemně protínají a ovlivňují v čase, je brilantně odvyprávěný, takovým tím způsobem totálního vcucnutí do děje. Ken Follett nenudí ani chvilku. A přestože se některé životní cesty hrdinů knížky mohou zdát předvídatelné, tak... nejsou. Vždy něco překvapí.
Nemůžu opomenout ani "odborné" (rozuměj stavařské, jde přece o pilíře země) pasáže, které jsou mimořádně zajímavé a dokazují, jakého fištróna naši předkové měli. A jak drsné životní podmínky v té době panovaly....

"Měl smysl pro nespoutané, košaté, rozpínavé věci: vysoké hory, staleté duby a Alieniny vlasy."

pavlinka0250
pavlinka0250
15.03.2020 5 z 5

Nádherný historický román o stavbě katedrály v Anglii ve 12. století.
Skvěle vykreslené postavy, výborný popis doby. Atmosféra navozuje dojem, že jste součástí příběhu.
Kniha, která ve vás zůstane....
*****

Vik40
Vik40
12.02.2020 4 z 5

Kniha se čte snadno a dobře. Místy je sice moc detailní, ale hezky spojuje celý průřez životních etap několika generací, boje, lásky, starosti, přístup k životním trablům. Zajímavě jsou podány ženské role románu. jedinou nevýhodou hodně dobré knihy je její délka :-) Já čtu pomaleji, tak jsem měl na jeden a půl měsíce vystaráno.

vikyna9
vikyna9
13.12.2019 5 z 5

Kniha mě nadchla. Četla jsem na doporučení kamarádky. Poutavý příběh. I když vůbec nejsem z oboru, popisy byly tak lehce a stravitelně popsány.

Arcticus
Arcticus
09.12.2019 3 z 5

Vzhľadom na dobré hodnotenia a prirovnanie k Menu ruže boli moje očakávania podstatne vyššie. Vôbec som z knihy necítil tú správnu stredovekú atmosféru, a nezachránili to ani drsné, detailné opisy násilných, či erotických pasáží. Približne od polovice knihy ma začínal dej nudiť, pribúdalo nezmyslov, málo pravdepodobných náhod a dej skĺzol do akejsi milostnej novely. Hoci sa autor evidentne snažil, no človek, ktorý sa o stredoveký život zaujíma hlbšie tam nájde mnoho hlúpostí. Knihu som nakoniec prečítal, miestami sa objavili zaujímavé zvraty, no ku koncu som už v podstate čítal iba preto aby som sa dozvedel ako to celé skončí. Nedokážem sa ubrániť dojmu prvoplánovosti a k Menu ruže by som ju určite neprirovnal.

Radim.01
Radim.01
27.11.2019 5 z 5

Výborné čtení. Netřeba víc dodávat. Všem, kteří mají zájem o historii doporučuji. Vykreslení doby a charakter postav.. Prostě Follet. I ten rozsah odpovídá.

reeper
reeper
21.10.2019 4 z 5

Dobré, nenáročné čtení s dobrou atmosférou doby, která se dá přenést na čtenáře. Po čtení několika knih krimi to byla příjemná změna. Sice mně naopak nijak zvláště nebavily pasáže s detailním popisem techniky staveb (nejsem z oboru), ale příběh samotný byl dobrý. Jen jsem dost často předvídal, co bude následovat. Postavy byly až na 1-2 výjimky buď černé nebo bílé. Těžko říci, kdo byl úplně tou hlavní postavou. Zřejmě Phillip, ale ten mi v poslední části knihy "vadil". Myslel jsem, že to bude stavitel Tom, ale ….. Čekal jsem i, že větší příležitost dostane odložené miminko Jonathan, který mohl mít v příběhu větší potenciál na rozvinutí postavy s ohledem na svůj osud. Nakonec tou hlavní dějovou linkou byl příběh Allieny a Jacka. Za pár let si určitě přečtu znovu.

Alizon
Alizon
17.10.2019 5 z 5

Jak je mozne, ze jsem k teto knize nenapsala komentar hned po precteni? Nejsem si jista jestli byla prvni nebo druhou knihou, kterou jsem od autora precetla (prvni byl myslim Pad titanu - prni dil jeho brilantni trilogie Stoleti - rozhodne take doporucuji!) - kazdopadne me bud presvedcila nebo potvrdila, ze toto bude muj oblibeny PAN spisovatel. Pilire zeme jsou jednim z mych oblibenych historickych romanu, kdy jsem tech cca 900 stran s hlavnimy hrdiny doslova prozila a vsechno se mi nadherne odvijelo pred odcima jako filmovy pasek (na zaklade knihy je natocena pomerne slusna serie, ale kniha je kniha). Jak pise Rihatama, nenajdeme tu zadna prehnane hluboka filozoficka nebo nabozenska temata - i kdyz se vse toci okolo stavby katedraly - ale kazdodenni zivot tech nejmensich i tech mocnych v cele jeho nahote a tize zivota ve 12. stoleti. Autor uzasne vystihl celkovou atmosferu a vytvoril postavy ktere bud milujete nebo nenavidite. Ac je kniha tak dlouha, ani chvili se nenudite (osobne mam tyto historicke bichle/pokud jsou tedy povedene/moc rada), klidne bych zvladla i par stran navic. Milovnikum historickych romanu rozhodne doporucuji.

Rihatama
Rihatama
04.10.2019 4 z 5

Stavba katedrál, jak honosné, úctyhodné a povznášející téma... a přece, mnohem více než katedrálami, jejich pilíři a loďmi, či snad hlubokými (nebo alespoň hlubšími) filozofickými či teologickými tématy, je dílo napěchované temnými lidskými myšlenkami, intrikami, nízkými pudy, bázní, úskoky, beznadějí, násilím, bídou a hladem. Ano, jsme někde v hlubokém středověku, ale tohle je vážně síla. Všechny hlavní postavy zde stíhá rána za ranou... Nenajde se tam pomalu jediného spravedlivého a slušného člověka. Snad úplně každý má máslo na hlavě. A sotva se objeví náznak naděje, spolehlivě ji Follett udusí hned v zárodku. A jak popisný umí být. Má představivost tady měla snadnou práci... Naštěstí také, nebo právě proto, zde nachází prostor i lidská touha, vášeň, odvaha a láska. Jeden se ale děsí, jak ten osud/Follett umí být potměšilý. Já vím, středověk, ale taková permanentní a beznadějná hrůza...

zipporah
zipporah
25.09.2019 3 z 5

Dobrá oddychovka.. pripomenula mi, že si už nemôžem dovoliť šahať na objemnejšie knihy, nie je na to čas:( Kedysi by som túto zhltla do dvoch týždňov, ale teraz som ju rozkúskovane čítala tri mesiace.. a nejako mi pripomenula Meno ruže, tak som si pozrela aspoň film:) to nečítal Meno ruže, úprimne mu závidím, lebo ho čaká jeden z najkvalitnejších čitateľských zážitkov (menšia reklama:D)

Makec
Makec
16.09.2019 4 z 5

Čtivý příběh a popis tehdejší doby a jejího stavitelství. Čekal jsem do poslední chvíle jak celý příběh skončí. Je zajímavé si pustit i seriálové zpracování a nechat pak pracovat fantazii na plné obrátky při čtení.
(info: pozor při koupi knihy s měkkou vazbou - chybí mi tam několik stránek!)

tereza5767
tereza5767
05.09.2019 4 z 5

Kniha se mi líbila, i když bych počet stránek lehce zredukovala alespoň o třetinu. Kniha je však čtivá a historické téma stavění katedrál a politické zapletky v církvi i šlechtě působí velmi reálně. Těším se na druhý díl.

VladkaBU
VladkaBU
05.08.2019 5 z 5

... dlouho jsem ji odkládala pro velký počet stran. Přišla na řadu až letos o dovolené a moc se mi líbila. Kdysi jsem viděla seriál, asi jenom tři díly, ale teď bych se ráda podívala znovu.

Ay.Le
Ay.Le
01.07.2019 3 z 5

Příliš dlouhá kniha na to, jak neobratně si autor počínal ve výstavbě příběhu... Jestli má tolik stran bavit a nutit číst stále dál, je potřeba čtenáře dějem překvapovat, což já jsem za těch 900+ stran zažila malokrát: většinou mi bylo jasné, co bude následovat, a to s postupem času začalo být ubíjející a hodnocení bohužel pomalu klesalo k ničím nevybočujícímu průměru.

iiiccc
iiiccc
28.06.2019 5 z 5

Celá tato série je monumentem stejně jako katedrála, která dějem prostupuje.