Pilíře země

Pilíře země https://www.databazeknih.cz/img/books/12_/12524/pilire-zeme-pilire-z-12524.jpg 5 1669 372

Románová historická freska, jejíž barvitý děj je soustředěn kolem stavby gotické katedrály v Anglii 12. století. V Anglii 12. století, v době občanské války, ničivého hladomoru a náboženských nesvárů, vyrůstá v Kingsbridge nádherná katedrála. Na pozadí převratných událostí po smrti krále Jindřicha I., kdy po dvě desetiletí královna Maud a král Štěpán bojují o anglickou korunu, se proplétají osudy nejrůznějších postav – kingsbridgeského převora Philipa, zbožného a důmyslného mnicha, jenž usiluje o vybudování největší gotické katedrály, stavitele Toma, který se stává převorovým architektem, krásné a tajemné lady Alieny, již celý život pronásleduje skrývaná potupa, neohrožené Ellen žijící v lesích, která po nespravedlivé popravě svého milého prokleje všechny, kdo křivě přísahali, lstivého a proradného hraběte Williama, jenž se dopouští krveprolití a násilností, a kameníka Jacka, pro nějž představuje stavitelství největší životní vášeň. Na pozadí převratných událostí po smrti krále Jindřicha I., jež rozpoutá tři desetiletí trvající boj o anglickou korunu mezi královnou Maud a králem Štěpánem, se proplétají osudy několika postav, duchovních, řemeslníků i šlechticů, chudých i bohatých, místních i cizinců. Aby nalezli sami sebe a své místo v životě, musí někteří z nich projít dlouhou cestu, ať přes půlku Evropy, po stopách svých předků či napříč vlastním svědomím...... celý text

Literatura světová , Historické romány

Vydáno: , Knižní klub

The Pillars of the Earth , 1989

Lena78537
18.03.2023 5 z 5

Lokální historický román psaný na světové úrovni. Není divu, vždyť britové jsou zakladateli tohoto subžánru. Naprostá dokonalost a dechberoucí zážitek.

PitoR
27.02.2023 5 z 5

Kingsbridge – 1. diel
Môj prvý kontakt s Kenom Follettom. Historický román na vyše 900 stranách. Na pozadí stavby gotickej katedrály v Kingsbridge sa rozvíja príbeh viacerých postáv, ktorých osudy sa v mnohých prípadoch navzájom prelínajú.

„Minulosť pripomína príbeh, v ktorom jedna udalosť vedie k inej, a svet nie je bezhraničná záhada, ale ohraničená skutočnosť, ktorú možno pochopiť.“

Láska, priateľstvo, nenávisť, závisť, intrigy, zloba, krutosť; boj o svetskú i cirkevnú moc, večný a nekončiaci zápas dobra proti zlu…

„Hádam raz prídu časy, keď surovci ako William Hamleigh stratia moc; keď zákon bude obyčajných ľudí ochraňovať, a nie zotročovať; keď kráľ bude presadzovať mier, nie viesť vojny.“

Maximálna spokojnosť a teším sa na druhý diel – Na veky vekov.

fénix56
09.02.2023 4 z 5

Přestože u knížek s historickou tématikou čtu raději o osudech skutečných než fiktivních osob, četla se mi kniha celkem dobře. Skutečných historických postav zde bylo opravdu málo, víceméně jen střídavě král Štěpán, královna Maud a pak Jindřich II. a Thomas Becket. Ale život šlechty, církve i obyčejných lidí byl popsán celkem věrohodně. Každou tuto skupinu reprezentuje jeden ukázkový záporák: šlechtic William, biskup Walleran a stavitel Alfred.

A proti nim ti kladní, i když taky mají spoustu chyb: Jack, Aliena, Tom, Ellen, Philip... Jejich osudy se propojují se stavbou katedrály v městečku Kingsbridge. Moc mne nebavily důkladné popisy různých stavebních postupů, dále některé násilné nebo erotické scény byly na můj vkus moc detailní, ale celkově knihu hodnotím kladně.

Anet2106
20.01.2023 5 z 5

Tahle kniha mě bavila od první stránky. Zrovna mi sedlo, že jsem potřebovala změnu od žánrů, které čtu běžné. Přenést se do středověku a na stavbu katedrála mi tedy přišlo vhod. Bylo zajímavé na chvíli se přenést do jiného světa. Taky se mi líbilo, jak různorodé postavy v knize vystupovaly. Někdy časem si přečtu další díl

lenyleny
16.01.2023 5 z 5

Musím přiznat, že se mi do čtení moc nechtělo a to hlavně z důvodu objemnosti a váhy knihy. Ale spisovatelův styl psaní a propracovanost postav , no kdo by se do toho nepustil. Nelituji jedním slovem nááááááááádhera. Četla jsem déle , ale vychutnala jsem si to. Již se fyzicky připravuji na druhý díl.

Corso
16.01.2023 4 z 5

Taka klada, ze som popri nej stihol precitat este asi 4 dalsie knihy. :) Co som si vsak uvedomil je, ze ked sa niekto pusti do historickeho romanu, kolko veci musi nastudovat, realii, aby to sedelo. Oproti Folletovi sa mi teraz autori siahodlhych fantasy serii zdaju ako fuseri co si proste vycucaju z prsta nejaky dej, a nemusia sa trapit kolidovanim ich vymyslov s historickou presnostou. Uz len za tu pracu klobuk dole.

Gimli
15.01.2023 4 z 5

I přes jistou schématičnost postav a leckdy průhledný sled nadcházejících událostí je Follettův styl natolik strhující, že si Pilíře téměř zaslouží plný počet.

netopýrek1985
09.01.2023 5 z 5

Moc moc krásný příběh a to prostředí. Ani si nedokážu představit jak se takhle žilo. Jak fungovala spravedlnost. Až mi běhal mráz po celém těle.

BlaV.
05.11.2022 5 z 5

Vynikající román.

ElizPetrova
02.11.2022 4 z 5

Rozsáhlý historický román, který mě již od začátku příběhu vtáhl do děje. Trvalo mi sice déle, než jsem knihu dočetla, nicméně výsledný zážitek a dojem z knihy stál za to. Některé pasáže se táhly a byly rozvláčné, jiné byly nabité napětím a akce. Co mi vadilo podstatně více, byl detailní popis budování katedrály, který si myslím, že pro příběh v podstatě neměl téměř žádnou přidanou hodnotu a mohl být dosti proškrtán. Jak to nakonec dopadlo s našimi hlavními hrdiny mi přišlo téměř až pohádkové. Není pochyb, že kniha nebude pro každého, nicméně já jsem si ji užila.

katallinka
20.10.2022 5 z 5

Pro mě naprosto dokonalá kniha, ve které nic nechybělo, byla plná napětí a lásky. Každá postava dostávala pěkně zabrat. Nicméně všichni dostali, co si zasloužili. Někdy se mi chtělo smát, jindy brečet, některé pasáže mi zvedaly žaludek. I přes velký počet stran jsem se ani chvíli nenudila. Navíc historické souvislosti, zde byly skvěle propojeny s příběhem a každá z postav pomáhala vytvářet dějiny. Moc doporučuji!!

Jarka88
16.10.2022 5 z 5

Úžasná ,skvělá kniha.Nejdříve jsem viděla film ,ale kniha je mnohem mnohem lepší

JaniMa
08.10.2022 3 z 5

Neodložit knihu během zdlouhavého uvádění postav byl skoro heroický výkon, který stěžoval snad neúplně zdařilý překlad, či prostě počáteční neohrabanost autora. Oživení se v knize dočkáte po více než 150 stranách. Pak není o nepředvídatelné zvraty ani akci nouze.
Škoda, že jsem si k postavám vytvořila jen povrchní vztah. Bylo by mnohem záživnější sledovat jejich pouť životem, kdybych jim mohla fandit nebo naopak vyhlížet okamžik, kdy je dostihne ruka spravedlnosti. Vývoj osudů některých postav mě i tak překvapil. Snad žádná postava nekráčí životem po předvídatelné lince. Líbí se mi, že konec knihy není otevřený, právě naopak, vše dává do souvislostí a příběh uceluje.
Já si ale z knihy odnesla hlavně jedno poznání o sobě: Výpravné příběhy mapující životy různých hrdinů mě v současné době zřejmě nemají šanci nadchnout. Možná za pár let. I proto se do dalšího dílu nyní nepohrnu, i když věřím, že tento kvalitou předčí.

AdamBookmage
08.10.2022 4 z 5

Zhruba do půlky knihy to nebylo nic moc. Neustále se opakující světové strany (východní stěna, severní čast, atd.) mě po chvilce začaly rozčilovat. Co se příběhu týče, ten se taky pořádně rozjel až od druhé poloviny. Do té doby se tam nic moc nedělo. Ale jinak si myslím, že je to docela dobré, i když to není můj styl.

tygřík2
30.09.2022 3 z 5

Styl psaní páně Folletta mi tak úplně nesedí. Není pro mne prostě strhující. Studený? Odtažitý? Zjednodušující? Ale za přečtení určitě stojí.

dominika8192
28.09.2022 5 z 5

Dílo epických rozměrů. Příběh Alieny a Jacka jsem žrala jako puberťačka, a když jsem si u postavy převora Phillipa představila Matthewa MacFaydena, rozplývala jsem se blahem.

sweeney
10.09.2022 4 z 5

Na ságu jsem přišla prostřednictvím čtyřdílného stejnojmenného seriálu a musím říct, že zatím mnou přečtený první díl byl skvělý :) ačkoli tedy musím přiznat, že kvůli objemnosti jsem jej četla delší dobu. I když musím souhlasit s předchozími komentáři, že občas byl příběh trošku vlažný, stejně mohu doporučit :)

peter1035
07.09.2022 5 z 5

Po tejto knihe som siahol preto, lebo pracujem v oblasti stavebníctva a prvotnú anotáciu k tomuto dielu som mal spojenú so stavbou katedrály. Hovorím si, OK, toľko strán k takejto ,na prvý pohľad, presne "obyčajnej" veci? Musím si to overiť. A tak som teda začal a prvé čo ma šokovalo, bola veľkosť samotnej knihy, riadkovanie a tie tisíce slov. Bola to veľká výzva (mal som za sebou TO od Kinga, takže som toho nebál). Hneď od úvodu sa ponoríte do drsného stredoveku a nebude sa vám chcieť veriť, že takto sa naozaj niekedy žilo? Samotný príbeh je krásny, ale aj drsný a smutný. Hlavný dôvod, pre ktorý som sa vrátil do stredoveku bola samozrejme výstavba katedrály. Dostal som to čo som chcel a ešte aj viac. Môj obdiv k majstrovstvu vtedajších murárov a majstrov. Niekedy stavali takéto impozantne stavby všetci. Aj deti a to všetko do detailov rozpísané. Nečíta sa to ľahko, nie je to oddychovka ale pohltí vás to. A to vám garantujem. Videl som aj seriál (odporúčam ale až po prečítaní knihy). Je tiež krásny, ale kniha bude vždy knihou.

LucieT
05.08.2022 5 z 5

Super čtení, i když chvílemi to byl fofr, že jsem nemohla knihu odložit a chvílemi se to (na můj vkus) zase trochu vleklo. Příběh má pochopitelně několik zvratů a zlomových událostí - snad nebudu jediná, kdo byl nespokojený s událostí na přepadení trhu s vlnou (kdo četl ví, ostatním nebudu prozrazovat), nějak se mi nechtělo uvěřit, jak se autor s onou postavou rozloučil. Jinak ale opravdu super čtení, které zase obohatilo moje povědomí o středověku.

soupik2012
29.07.2022 5 z 5

Hlavní předností této knihy je velmi dobře propracovaný příběh. Z počátku jsem byla přesvědčena o tom, že Pilíře země zařadím mezi své doporučuji. Ale zhruba v polovině, kniha malinko ztratí své tempo vyprávění a dokonce se objeví několik lehce nudnějších pasáží. Na závěr příběh opět nabere to správné tempo, ale pro změnu se zabarví až moc do pohádkového módu. Naštěstí je to pohádka z pera Hanse Christiana Andersena. A to je pro mne celkem přijatelné. Děj je částečně předvídatelný a to především z toho důvodu, že je značně předvídatelné chování všech postav z tohoto románu. To píši jako drobnou výtku. Ubírá to na napětí, neočekávaných zvratech a nečekanému závěru. Škoda, jsou to drobnosti které znemožňují, abych tuto knihu zařadila mezi zcela výjimečné. Audiokniha je opravdu hodně moc povedená. Jednak jí načetl můj stále oblíbenější narátor pan Vasil Fridrich. Ale vyzdvihnout musím také hudební zpracování, které navozuje správnou atmosféru a nepůsobí nikterak rušivě. Možná audiokniha roku?