Pilíře země

Pilíře země https://www.databazeknih.cz/img/books/12_/12524/pilire-zeme-pilire-z-12524.jpg 5 1662 371

Románová historická freska, jejíž barvitý děj je soustředěn kolem stavby gotické katedrály v Anglii 12. století. V Anglii 12. století, v době občanské války, ničivého hladomoru a náboženských nesvárů, vyrůstá v Kingsbridge nádherná katedrála. Na pozadí převratných událostí po smrti krále Jindřicha I., kdy po dvě desetiletí královna Maud a král Štěpán bojují o anglickou korunu, se proplétají osudy nejrůznějších postav – kingsbridgeského převora Philipa, zbožného a důmyslného mnicha, jenž usiluje o vybudování největší gotické katedrály, stavitele Toma, který se stává převorovým architektem, krásné a tajemné lady Alieny, již celý život pronásleduje skrývaná potupa, neohrožené Ellen žijící v lesích, která po nespravedlivé popravě svého milého prokleje všechny, kdo křivě přísahali, lstivého a proradného hraběte Williama, jenž se dopouští krveprolití a násilností, a kameníka Jacka, pro nějž představuje stavitelství největší životní vášeň. Na pozadí převratných událostí po smrti krále Jindřicha I., jež rozpoutá tři desetiletí trvající boj o anglickou korunu mezi královnou Maud a králem Štěpánem, se proplétají osudy několika postav, duchovních, řemeslníků i šlechticů, chudých i bohatých, místních i cizinců. Aby nalezli sami sebe a své místo v životě, musí někteří z nich projít dlouhou cestu, ať přes půlku Evropy, po stopách svých předků či napříč vlastním svědomím...... celý text

Literatura světová , Historické romány

Vydáno: , Knižní klub

The Pillars of the Earth , 1989

alef
alef
24.11.2014 3 z 5

Kdybych před četbou této knihy nečetla naprosto uchvacující Husitskou trilogii od Sapkowského ... možná by mě tako kniha zaujala ... jenže já přečetla i báječnou Martinovu ságu Píseň ledu a ohně ... obě syrovým, drsným a naprosto fascinujícím a strhujícím způsobem popisují středověk. Jak se píše v komentáři pode mnou (CeP): "je mnoho mnoho lepších knih :-) ... a ještě si dovolím citovat jeden komentář (Vikina333): "Kdybych nepřečetla mnohem více lepších knih, možná bych dokázala tuto knihu více ocenit, ale za mnoho knihami pokulhává (obsahově i formou)... Nevím, zda je to překladem, ale některé věty (i pasáže) mi přišly jako pro náctileté... ".

Hned v úvodu mě odradil na můj vkus moc chvástavý autorův úvod, chválící sama sebe, následoval úvod do děje, který bych přirovnala k středoškolskému pokusu o příběh ... nějací zedníci dělaji to a to, nějaká babka si tu staví stánek, ... kluci čůrají na popraviště ... odsouzenec s sebou žuchnul ... rozjezd tedy naprosté zklamání!

Když už si ale nějakou knihu vyberu (tuhle jsem si vybrala na základě pochvalných komentářů) nerada se "vzdávám" ... první reakcí bylo ji odložit, ale ... když se při psaní tohoto komentáře dívám pod sebe na ty pochvalné pod sebou, ... zkusím jí dát druhou šanci ... třeba svůj komentář ještě změním :-).

Dopsáno v únoru 2015: ... snažím se, snažím, ale jde to ztuha ... asi si tuhle knihu musím "dávkovat" ... po cca 250 přečtených stranách knihu opět na chvíli odkládám ... není v ní to "něco" co člověka nutí číst dál a dál, dokud příběh neskončí ... ta nutkavá potřeba "vědět jak to bude dál" mi v této knize prostě chybí.

CeP
CeP
22.11.2014 3 z 5

Je mnoho mnoho lepších knih :)
Příliš rozvláčné až nudné čtení

Cabík
Cabík
22.11.2014 5 z 5

Naprosto vynikající - Pilíře země a Na věky věků patří mezi vrcholy Follettovy tvorby.

Dandy1
Dandy1
14.11.2014 5 z 5

Líbil se mi styl psaní. Je to moje první kniha od Folleta a moc dobře se četla.

lisbeth23
lisbeth23
10.11.2014 4 z 5

Kniha s dobrým príbehom. Bavilo ma čítať o osudoch obyčajných ľudí v stredoveku. Sem-tam som bola v napatí, ako sa príbeh vyvinie, či bude mať dobrý alebo zlý koniec. Opis stavby katedrál ma ani tak nebavil, ale to je kvoli tomu, že architektúra nie je mojou silnou stránkou :) Neustále boje, nedorozumenia, zápletky, milostné príbehy bol hlavný dovod, prečo som túto knihu neodložila ale poctivo ju dočítala pekne do konca, ktorý stál za to :)

ritz
ritz
31.10.2014 5 z 5

Kniha mě velmi bavila, miluju historické ságy a už se těším na druhý díl.

Babo
Babo
28.10.2014 4 z 5

Velice čtivá kniha.Protože mám ráda pěkně tlusťoučký romány (protože když je dobrý,tak je ho aspoň dost) tak jsem byla spokojená a když jsem zjistila,že je dokonce seriál,tak jsem ho musela také vidět,,,,,,ale kniha je kniha.
Hned jak jsem těch víc jak 900 stran přečetla,hned jsem se pustila do další .
Vždycky mám radost když objevím pro mě nového spisovatele,jehož styl psaní a fantazie mě zaujme.A to Ken Follett splňuje.
Čtyři hvězdičky dávám,protože je to sice hodně dobrý čtení,ale ne až tak ohromující a chybí mi tam překvapivé metafory.
Rozhodně ale doporučuji k přečtční.

martina4019
martina4019
24.10.2014 5 z 5

Nebojím se říct, že kniha se čte "sama".

Když někomu vyprávím, že jsem četla skvělý román o stavbě katedrál, všichni na mě jen podezřívěvě zírají. Přesto je po obsahové stránce nezapomenutelným dílem, které stojí za to si přečíst.

Už jen proto, že získáte pochopení a dáte najevo obdiv tomu, jak se nelehce řídí kláštery a opatství, jak lidé museli být silní při hladomorech, kdy země nerodila úrodu, a jak dlouho trvá, než se postaví tak velká díla, jako jsou katedrály, okolo kterých chodíme.

rabor
rabor
25.08.2014 4 z 5

Pěkný román, který se více než o historii opírá o drama několika hlavních postav. Kniha má spád a často dokáže svým dějem dost dobře pohltit (když jsem jí četl v mhd, musel jsem zvláště dbát na to abych nezapomněl vystoupit tam kde chci a nepřejel). Púvodně jsem měl v plánu dát plný počet, ale nejde to. Postavy jsou tu černobílé tak, že kdybych vedle sebe postavil Saurona a Froda Pytlíka, vypadali by vúči postavám v Pilířích jako prúměráci k nerozeznání. Není tu nejmenší pochyb o tom kdo je padouch a kdo hrdina a celý ten děj se točí okolo toho, že se padouši stále dokolečka dokola snaží zničit hrdiny, nebo jim alespoň hází klacky pod nohy (protože přesně to správní padouši vždycky dělají!). A stejně jako v každé pohádce i tady zvítězí dobro nad zlem a pak už není o čem psát. Přesto je děj knihy zábavný a ani já jsem se neudržel fandit naším hrdinúm a s napětím číst o jejich osudu. A těch pár momentú, které trochu drhly o hranici uvěřitelnosti ((např. když Ellen "křísý" někde na mýtině zmrzlého a vyhladovělého Toma, nebo když se Aliena po několikaletém soužití se svoji životní láskou Jackem rozhodne od něj i s dětmi odejít, protože chce žít sama…cože?!)) se na těch devíti set stranách ztratí. Takže za mě dobrý.

galiana
galiana
18.08.2014 4 z 5

Skvělá kniha. Zpočátku jsem měla trochu obavy, kvůli tomu rozsahu, ale četla se sama.

Aaron Lewis
Aaron Lewis
15.08.2014 4 z 5

Tak jsem za týden přečetla 1067 stránek anglického textu a to jsem mezitím chodila do práce, na aj, sloužila sobotu i Velikonoční pondělí. Jsem dobrá:).

Nevím, jak se přesněji vyjádřit. Kniha se mi líbila (asi stejně jako seriál), postavy super, každý měl něco, nebyli stejné a plastické a černobílé, děj zajímavý, někdy jsem musela číst dál, abych věděla, jak to dopadne (i když jsem to kvůli seriálu tušila, ale díkybohu si ho už skoro vůbec nepamatuji). Ale pořád mám takový zvláštní pocit… ale nedokážu ho popsat. Ke konci jsem byla dokonce i smutná, i když vím, jak postavy dopadli ve stáří (dobře) a to ve většině knih není, ale já mám ráda, když je tam víc let, ale tady… nevím. Říkám, jestli to stojí za to, za ten kousek štěstí ve stáří, za to, co všechno museli prožít. Já bych se určitě stala zahořklá a všechny a všechno bych nenáviděla. Ale je to jen vymyšlené (i když zapadá, s králi a Beckettem).

Pomíjivost. Ten hořký pocit je z toho, že ač kniha byla dobrá, nejvíc, co ve mně zůstalo je pomíjivost. Všichni jednou zemřeme a co po sobě zanecháme? Děti, budovy… někdo nic. Proto jsem smutná, nesnáším pomíjivost, pak mi připadá všechno marné a k ničemu a vůbec nemám chuť žít.

Vikina333
Vikina333
04.08.2014 3 z 5

Kdybych nepřečetla mnohem více lepších knih, možná bych dokázala tuto knihu více ocenit, ale za mnoho knihami pokulhává (obsahově i formou)... Nevím, zda je to překladem, ale některé věty (i pasáže) mi přišly jako pro náctileté... Děj byl částečně předvídavý, i když rozmanitý...

hawah
hawah
01.08.2014 5 z 5

Skvělá kniha, která nadchne každého, kdo má rád historické ságy. Smutné je, že čtenáři připomene bídu a špínu současného světa - vlastně se nic nezměnilo, doba je jiná, ale lidé jsou stejní - dobří a ti druzí.

hancass
hancass
19.07.2014 5 z 5

Úchvatná kniha. Kdo miluje historické čtení, neměl by ji vynechat. Seriál je skvělý, ale kniha je kniha.

Эva
Эva
14.07.2014 5 z 5

Epické! Dokonalé! A naprosto strhující! Celých tisíc stránek fandíte hlavním hrdinům, pláčete s nimi, nenávidíte, milujete, žijete s nimi... Dlouho jsem váhala s přečtením, nevím proč. Pro mě kniha roku.

debe
debe
11.07.2014 5 z 5

Potěší každého milovníka historických románů!

mysce
mysce
28.05.2014 4 z 5

V tomto románu jsem se poprvé setkala s Kenem Follettem. A bylo to opravdu zajímavé setkání v drsné středověké Anglii.
Čtivý román se točí kolem stavby gotické katedrály a je obrazem nejen doby dávno minulé, ale (se svou krutostí, zvrhlostí, přetvářkou, odvahou a láskou) i doby současné. Aneb historie se stále opakuje...

Natique
Natique
13.05.2014 4 z 5

Ani nevím, jak knihu hodnotit. Řekla bych, že násilí, krutosti a intrik tam bylo více než příběhu slušelo. I chování postav občas bylo dost zvláštní. Nicméně - kniha byla čtivá, příběh zajímavý (místy i dojemný). Prostě příběh ze středověku, který dal nahlédnout do klášterního života, do života prostých lidí i života šlechticů, byl to příběh, který připomněl, že štěstí může být pomíjivé a že je třeba za něj bojovat.

Nejzajímavějším pro mě na knize asi bylo to, že nastínila něco, na co jsem v jiné historické knize ještě nenarazila - a to problematiku spojenou se stavbou jedněch z největších staveb středověku - katedrál. Když autor popisoval rozdíl ve stavbě staré a nové katedrály, úplně jako bych viděla to světlo prostupující barevnými skly :-)

I když kniha končila v onom duchu - a všichni žili šťastně až do smrti..., nepůsobil závěr jako klasický happy end. Všechno, čím si postavy musely projít, nebo jak dlouho čekaly na spravedlnost či naplnění tužeb, ono šťastné zakončení udusilo.

"Pochopil - však byl vždycky bystrý, nesmírně bystrý -, že nějakým nadbíháním ji nikdo nezíská. A tak se k ní přiblížil z jiné strany, trochu oklikou, víc jako přítel než jako milenec, setkával se s ní v lesích, vyprávěl jí příběhy a postupně v ní probouzel lásku k sobě, aniž si toho všimla. Vzpomínala si na ten první polibek, tak letmý a nenucený, [...]" (s. 857)

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka
23.04.2014 5 z 5

Moje první kniha od Folleta...nádhera, teď je mým oblíbeným autorem a naučil mě mít v oblibě historické romány (pouze ty, které jsou zasazené do skutečných událostí, na rozdíl od těch, co si na historii jenom hrajou...)

fina3210
fina3210
25.03.2014 5 z 5

Televizní zpracování je úděsné, zato kniha stojí za to. Ken Follett je vynikající autor, vše, co kdy napsal, jsem přečetla takřka jedním dechem (až na dvě výjimky).