Na věky věků

Na věky věků https://www.databazeknih.cz/img/books/15_/15464/bmid_pilire-zeme-na-veky--15464.jpg 5 961 201

Píše se rok 1327. Život v anglickém městečku Kingsbrigde je nerozlučně spjat s chodem dvou místních klášterů, mužského a ženského, které společně sdílejí péči o slavnou kingsbridgeskou katedrálu. Zatímco však jeptišky, které spravují místní špitál, získávají štědré dary od vděčných uzdravených pacientů, mniši přežívají v chudobě a zaslepené nevědomosti, sžíráni závistí a touhou zmocnit se majetku svých „konkurentek“. Blahobyt prostých kingsbridgeských obyvatel je jinak zcela závislý na obchodních úspěších či neúspěších vlnařského cechu. Někteří z nich – děti místního lapky Gwenda a Philemon, cechmistrova dcera Caris, stavitel Merthin či jeho bratr Ralph – však vezmou osud pevně do svých rukou a pokusí se postavit všem jeho rozmarům, ať s úmysly dobrými a prospěšnými či sobeckými a prospěchářskými. Životní cesty všech však postupně, podstatně a neodvratně zkříží největší tehdejší pohroma seslaná na lidský rod: morová epidemie nemoci známé jako la moria grande, velká smrt... Také ve svém druhém románu s historickým námětem nás Ken Follett zavádí do středověké Anglie; od příběhů lidí zasvětivších svůj život stavbě katedrály, jež vylíčil v Pilířích země (1989), však nechal uplynout zhruba sto padesát let. Místo, kde byl zbudován tento velkolepý svatostánek, se tak opět stalo dějištěm spletitých příběhů několika postav, které tu prožívají své lásky a nenávisti, ovládáni chamtivostí i pýchou, vášněmi, ctižádostí, touhou po poznání, ale i po pomstě....... celý text

Literatura světová Historické romány
Vydáno: , Knižní klub

World Without End , 2007

jana1976
14.06.2016 5 z 5

Tak jako Pilíře je toto dílo neuvěřitelné, úžasné.....

stojinek
25.05.2016

Prave jsem docetla a mohu potvrdit,ze milovnici historických romanu si skutecne prijdou na sve. Urcite casti mi sice prisly rozvlekle a jine naopak jen tak "nakousnute"...ale celkovy dojem byl nakonec pro me příjemnou ctenarskou zkusenosti.
Navic Pilire jsem jeste necetla a verim,ze opacne poradi cetby nebude na skodu.

coquus
02.04.2016 5 z 5

Krásný příběh z těžkých časů středověké Anglie. Napínavé části se občas střídaly s těmi poněkud rozvláčnějšími, ale i tak je to celkově vynikající román. Přesto musím přiznat, že příběh Pilířů země byl ještě o trochu lepší.

kubrus
21.03.2016 4 z 5

Dlouho jsem přemýšlel, jestli 4 nebo 5 hvězdiček. Nakonec dávám 4, ale je to spíš takovejch 4,5 :-) Výborný historický román a určitě doporučuju. I když je pravda že pilíře se mi četli o něco lépe :)

Skip
03.03.2016 3 z 5

Poněkud rozvleklý historický román odehrávající se ve 14. století v anglickém městě Kingsbridge. Ne že by to bylo špatné, ale tak nějak se mi při čtení pořád vkrádal takový ten pocit, kdy se sám sebe ptám, proč to vlastně čtu. No a já jsem holt takový pako, že většinou dočtu všechno, co začnu číst. Tak jsem to teda dočetl. Ale aspoň jsem se dozvěděl, že v Kingsbridgi je slavná katedrála se zajímavou architekturou a něco jsem si pak o ní vyhledal, a to se taky počítá.

tuldas
08.02.2016 5 z 5

skvělé čtení

Alizon
07.02.2016 5 z 5

Po nedavnem shlednuti stejnojmene televizni serie jsem mela pocit, ze se bud zblaznil Ken Follett nebo scenarista. A trosku jsem se bala toho co me ceka (u Piliru zeme jsem prvni cetla knihu a az pote shledla televizni serii a i kdyz knizka vede, libilo se mi oboji). Nakonec se ukazalo ze se "nastesti" zblaznil scenarista (i kdyz za to co s Follettovou knihou provedl by zaslouzil trest, chapu ze se na platno neda dat uplne vsechno, ale proc ty nejlepsi veci vypoustet a naopak nejake neuveritelne splacaniny tam pridavat?) Z knihy vyklubala dalsi lahudka od tohoto autora, ktera mi vydrzela na cely leden. A stejne mi tech vice nez 900 stran nestacilo a klidne bych cetla dal. Jedinou vec kterou knize totiz mohu vytknout byla pro me jakoby jen natuknuta 7 cast. Bud tam uz byt vubec nemela (i kdyz bylo treba jeste "vyresit co s Ralphem") a nebo ji mel Follett trochu vice rozvinout - druhy mor se prehnal jen jakoby mimodek, pribeh Lolly nebyl vic rozveden atd. Jinak jsem si knizku opravdu vychutnala, tesila se na kazdou volnou chvilku a jednotlivym postavam drzela palce. Krasne cteni pro milovniky tlustych romanu s historickou tematikou. Mimochodem, cetla jsem ze se Ken Follett chysta na treti dil teto volne trilogie, tak uz se tesim.

bareva
01.02.2016 4 z 5

Nemohla jsem se od knihy odtrhnout. :)

Maarty
20.01.2016 3 z 5

Kniha byla příjemným čtením na dovolenou, ale stejné nedšení, jako u "Pilířú" se nedostavilo.K přečtení doporučuji, jen od toho moc neočekávejte,pak se vám líbit bude ;-)

babsi66
03.01.2016 4 z 5

I přesto, že se děj opět odehrává v Kingsbridge, neměla jsem dojem, že by šlo o druhý díl Pilířů. Příběh na Piliře nijak nenavazuje, postavy jsou úplně jiné, občas se sice objeví zmínka a narážka na nějakou drobnost z Pilířů, ale toť vše. Potíž je samozřejmě v tom, že 200 let, jež uplynulo od děje Pilířů, není ve středověké Anglii zas taková doba, aby se nějak výrazně změnil chod města a způsob života jeho obyvatel, tudíž se nelze ubránit srovnávání s Pilíři.

Follet je výborným vypravěčem a umí udržet čtenářovu pozornost i u historické ságy popisující osudy hlavních postav i rozvoj Kingsbridge v průběhu několika desetiletí. Avšak i přes vypravěčský um autora si nemůžu odpustit pár výhrad, a to zejména pokud jde o prostředky, jimiž se Follet snaží udržet napětí a zájem čtenáře.

Těch více či méně nečekaných (a hlavně uvěřitelných) zvratů je tam na mě trochu moc. Stejně tak některé dějové linky připomínají elpíčko, které hraje pořád dokola, protože ho někdo zapomněl vypnout. Nemohla jsem se ubránit pocitu, že je to taková telenovela v knižní podobě - největší padouši se několikrát ocitnou (málem) mimo hru, aby se mohli opět vrátit a dál škodit, ústřední dvojice se stále schází a rozchází a každý s každým tak trochu intrikuje pod různými záminkami, poháněn nejrůznějšími motivy a tužbami. Jistě, nikdy nevíte, co se stane dál a tak pořád čtete a čtete, až se prokoušete tím šíleným množstvím stránek. Ale ve výsledku to celé působí trochu jako křečovitá snaha zaujmout čtenáře za každou cenu, kterou by šlo charakterizovat heslem "čím neuvěřitelnější zvrat, tím lépe."

Na druhou stranu, čte se to výborně (i v angličtině), děj není natahován nepotřebnými popisy, pořád se něco děje, pokud máte dlouhou dovolenou, určitě není ztráta času zpříjemnit si ji touto knihou.

wandab2
14.11.2015 5 z 5

Kniha byla úžasná velmi podobná prvnímu dílu Pilíře země.

bondula
28.09.2015 3 z 5

Prišlo mi to, akoby autor vykrádal sám seba. Ťažko nezrovnávať s Piliermi. Tu však nie je žiadna sympatická postava, celkovo z hlavných postáv je väčšina postavených ako záporáci a tí klaďáci sa príliš často chovajú ako retardovaní, takže som si nikoho z nich nedokázal obľúbiť. Navyše ma brutálne rušili explicitné popisy sexuálnych a násilných scén. Nemyslím si o sebe, že som nejaká konzerva, ale do takéhoto príbehu to bolo fakt zbytočné a často dosť cez čiaru môjho vkusu. Chápem, že je to asi teraz moderné, ale nie som na to zvyknutý a asi si na to ani tak ľahko nezvyknem.
Popri tom som čítal odbornú historickú knižku, kde autor pracuje s normálnymi dobovými zdrojmi a keď takto priamo vidím, ako obrovsky sa líši predstava o stredoveku u Kena Folletta od stredovekej reality opísanej priamo z historických prameňov, pripadá mi Na veky vekov ako taká nevtipná karikatúra.
V rámci žánru sa samozrejme jedná o jednu z tých lepších kníh, vynikajúcu najmä rozsahom a spletitosťou príbehu. Rozhodne to nie je nuda, druhý raz by som sa však už do čítania nepustil.

mika251
15.09.2015 4 z 5

Neuveriteľné, že som prvú knihu tohto autora čítala len pred tromi mesiacmi, mám pocit, že sa poznáme už celé roky. Postupe som prečítala všetky jeho v češtine dostupné historické romány a podobajú sa ako vajce vajcu - hlavní hrdinovia musia čeliť rôznym prekážkam, ale čím viac sa blížime koncu knihy, tým viac sa im darí ich hravo prekonávať a na konci sa stretávame s potrestaním zla a všetci dobrí žijú šťastne a spokojne.
Niekto by mohol namietať, že postavy sú šablónovité, dej predvídateľný, a na danú dobu totálne nereálny - SPOILER - prevorka nechce spolupracovať s mníchmi lekármi, ktorí jej pripadajú spiatočnícki a tak lusknutím prstu jej milenec postaví nový špitál, ktorý si môže viesť sama, zbavia ju mníšskeho sľubu a všetci sú šťastní ever after - WTF??? - KONIEC SPOILERU
Na druhej strane, pre mňa je tento štýl literatúry veľmi ukľudňujúci - vedomie, že sa nemusím báť a so stiahnutým žalúdkom čakať, kde sa prihodí niečo strašného, čo mojich obľúbených hrdinov definitívne zrazí na kolená - vedomie že pán Follett to nakoniec vždy nejak vymyslí, aby to dobre dopadlo, ma napĺňa pokojom a prináša veľký pôžitok :)
Je to monumentálna kniha, obsiahla, pravedpobne plná historických chýb, ale napísaná výborným štýlom, ktorý chytí a nepustí. Postavy Vám prirastú k srdcu a keď ste nútení knihu odložiť, stejne sa k nej v myšlienkach neustále vraciate a premýšľate o nej. Som rada, že ešte existujú svety, kde sa človek môže spoľahnúť, že všetko dobre dopadne :)

achilles
18.08.2015 5 z 5

Kniha určitě stojící za přečtení. Středověká Anglie byla krásná i krutá a kniha mi zavdala nutkání více se zaměřit na středověk. Čtivou formou se člověk z knihy dozví mnoho věcí, které ani nevěděl. Opravdu krásně napsaná kniha. Těm, kdo by chtěli shlédnout zfilmovanou osmidílnou verzi příběhu, nedoporučuji, je tam vše jinak a nechápu, jak to mohl Follett pustit, když na to dohlížel.

IFu
04.08.2015 5 z 5

Knihu mi půjčil kamarád, že je to taková oddechovka. :-)
Prvních asi 200 stran jsem vyloženě louskala. Informace o převorství, intrikách v klášteře, mniši, jeptišky, "úžasné" chování otce (v uvozovkách, neboť ji otec vyměnil za krávu, která jim zemřela)jedné z hlavních hrdinek, podvody kvůli moci, znásilňování a upalování čarodějnic ..... jsem považovala za ztrátu času. Bohužel jsem ale neměla na vybranou a ze strachu, že se mě kamarád zeptá, jak se mi kniha líbila a já bych mu musela lhát, četla jsem dál.
Teď toho ale vůbec nelituji!!!
Později jsem zjistila, že ty informace ze začátku knihy byly důležité. Hodně jsem se dozvěděla o tamním životě, jak probíhal obchod, jak se vyvíjelo lékařství, co bylo potřeba pro získání "dnešního živnostenského listu", jak se vyvíjela architektura a co je pro ni důležité. Kniha ve mne zanechala něco, co se těžko popisuje.
Ještě dovětek: při začátečním louskání se mi půjčená kniha začala rozpadat (asi tím stálým přenášením, otevíráním a zavíráním), takže jsem byla vážně naštvaná, že budu muset koupit novou knihu, která se mi vůbec nelíbí, abych ji mohla vrátit kamarádovi. Hmm, teď jsem ráda, že ji mám doma - i když se slepenou vazbou. Je to vážně tíha. :-) :-)

kleo9554
21.07.2015 5 z 5

Ta kniha je snad nekonečná!

Jarda Burgan
09.07.2015 5 z 5

TOP 10. Čtivost dotažená k dokonalosti bez laciných klišé. Nicméně jsem to už někde a někdy četl trochu v jiném kabátě,....že by v Pilířích země?
90%

iveta35
07.07.2015 5 z 5

Kniha se mi moc líbila, možná i víc, než Pilíře země, ale to bylo asi tím, že se zde tolik nepopisovaly stavby ( o kterých samozřejmě pilíře byly ), ..příběhy lidí, to jak se dříve žilo, pracovalo, léčilo...církev - ještě, že jsem v té době nežila, všechno bylo velmi poutavé a zajímavé, jen bych knihu možná o pár stránek - kdy se Phillemon vrátil zpět -, zkrátila.

stopni
18.06.2015 2 z 5

Druhé díly většinou již postrádají kvalitu svých předchůdců, a tak je to i u této knihy - Pilíře země jsou nepřekonatelné a Na věky věků za nimi jen ztěžka pokulhávají.... Příběh se již tolik nevztahuje ke stavebnictví, ale spíše se zaměřuje na rozvoj městečka Kingsbridge..... V knize se skrývá víceméně průřez životem několika postav v odstupu let, který mi často přišel jako příliš zdlouhavý a autorem zbytečně natahovaný.... V momentě, kdy jsem se dostala do části, kde jsem dozvěděla, že na počátku 14. století již existovaly zámky, jsem měla sto chutí knihu odložit a už se k ní nevracet...... Bohužel tento "přešlap" nebyl jediným, v knize se totiž objevují další historické nesrovnalosti, kterých si možná méně vnímavý čtenáře jen těžko všimne..... Pokud si přečtete jako první Pilíře země, bude se vám zdát, že Na věky věků je jen "chudým příbuzným" naprosto skvělého prvního dílu..... :-)

stopni
18.06.2015 2 z 5