Na věky věků

Na věky věků https://www.databazeknih.cz/img/books/15_/15464/bmid_pilire-zeme-na-veky--15464.jpg 5 961 201

Píše se rok 1327. Život v anglickém městečku Kingsbrigde je nerozlučně spjat s chodem dvou místních klášterů, mužského a ženského, které společně sdílejí péči o slavnou kingsbridgeskou katedrálu. Zatímco však jeptišky, které spravují místní špitál, získávají štědré dary od vděčných uzdravených pacientů, mniši přežívají v chudobě a zaslepené nevědomosti, sžíráni závistí a touhou zmocnit se majetku svých „konkurentek“. Blahobyt prostých kingsbridgeských obyvatel je jinak zcela závislý na obchodních úspěších či neúspěších vlnařského cechu. Někteří z nich – děti místního lapky Gwenda a Philemon, cechmistrova dcera Caris, stavitel Merthin či jeho bratr Ralph – však vezmou osud pevně do svých rukou a pokusí se postavit všem jeho rozmarům, ať s úmysly dobrými a prospěšnými či sobeckými a prospěchářskými. Životní cesty všech však postupně, podstatně a neodvratně zkříží největší tehdejší pohroma seslaná na lidský rod: morová epidemie nemoci známé jako la moria grande, velká smrt... Také ve svém druhém románu s historickým námětem nás Ken Follett zavádí do středověké Anglie; od příběhů lidí zasvětivších svůj život stavbě katedrály, jež vylíčil v Pilířích země (1989), však nechal uplynout zhruba sto padesát let. Místo, kde byl zbudován tento velkolepý svatostánek, se tak opět stalo dějištěm spletitých příběhů několika postav, které tu prožívají své lásky a nenávisti, ovládáni chamtivostí i pýchou, vášněmi, ctižádostí, touhou po poznání, ale i po pomstě....... celý text

Literatura světová Historické romány
Vydáno: , Knižní klub

World Without End , 2007

mazda333
03.11.2018 5 z 5

Nejpoutavější historický román, co jsem kdy četla. Nemohla jsem se od ní odtrhnout. A to doslova. Měla jsem ji v mobilu, takže jsem tři týdny nevnímala okolí po cestě do práce a z práce, protože jsem ustavičně chodila s čumákem zabořeným do knihy a hltala dění v Kingsbridge. Pilíře země byly také skvělé, ale Na věky věků mě zkrátka uchvátilo.

AlenaF
29.10.2018 5 z 5

Kniha mi zaplnila večery (na televizi se dívám jen občas). Oddechové, nenáročné čtení.

Teclaireddy
28.10.2018 3 z 5

Čtivá, oddechová knížka, to nepopírám. Nemohu však hodnotit moc vysoce, na můj vkus přeci jen trochu brak a červená knihovna - což jsem ale pod nálepkou bestselleru a "velkolepé historické ságy" trochu čekala. Připadalo mi, že se autor snažil namíchat co nejlíbivější koktejl témat a vytěžit z něj co nejvíc. Pozor, následují SPOILERY. V knize najdeme opravdu všechny ingredience - velké milostné drama, manipulativní církevní hodnostáře, hřešící kneží, znásilňování, homosexualitu, mor, čarodějnické procesy, válku, utajené rodinné vazby, královské tajemství atd. Postavy jsou dost černobílé a děj velmi předvídatelný (např. nenápadná zmínka o mateřském znaménku - následně "ďáblovo znamení" při čarodějnickém procesu). Některé dějové linky působily trochu přehnaně a nuceně (jeptišky cestující za války půlkou Evropy, aby biskup vyřešil jejich nevýznamný spor - samozřejmě jen proto, aby měl čtenář něco i ze samotné stoleté války). Dějové zvraty se také poměrně opakují (vášeň - odloučení, naděje - další překážky).
Nechci být však pouze negativní. Uznávám, že kniha docela hezky zobrazuje středověkou společnost, jednotlivé vrstvy a mocenské poměry.
První díl jsem nečetla, tak nemohu porovnat. Další díly číst neplánuji.

koki.veru
27.10.2018 5 z 5

Nádhera. I když má knížka hodně stran, vůbec mi to nevadilo a byla jsem naprosto nadšená. Kena Folleta jsem si zamilovala (toto je moje třetí knížka od něj - Pilíře země a Smrtící kód) a určitě budu pokračovat dalšíma knížkama od něj. Klobouk dolů, jak tohle může někdo napsat. Propracovaný příběh, mnoho postav a žádné nudné pasáže.

Ctenar1202
06.10.2018 5 z 5

Kniha,ktera ma temer 1000 stran,ale precetla jsem ji behem par dnu. Famozni pribeh,perfektne napsana a bylo mi uplne lito,kdyz jsem ji docetla...takze jsem si ji za par mesicu precetla zase a za dalsi rok opet. Urcite doporucuju vsem stejne jako Pilire zeme.

Markýz1409
02.10.2018 5 z 5

Naprosto famózní...není co dodat...

ZbyňaB
10.08.2018

Dlouhá, ale pěkná kniha. Pěkný příběh s mnoha propletenci v osudech hlavních hrdinů s koncem - nebudu prozrazovat - musíte si přečíst.

Andrea1987
10.08.2018

Ačkoliv má kniha přes 900 stránek čte se ,,jedním dechem", kdo má rád historické romány vřele doporučuji. Pokud jste nečetli první díl (Piliře země) vůbec to nevadí...děj se posune o cca 200 let a návaznost na první díl je naprosto zanedbatelná.
Velice oceňuji barvitost a precizní popis technických úseků samotné stavby mostu, který se v knize prolíná větší částí děje.

IvcaIvet
03.08.2018 5 z 5

Skvělá kniha!!!! Autor opravdu umí psát... něco přes 900 stránek a já se nenudila ani chvíli..no zkrátka paráda. Kéž by takhle vypadaly všechny knihy.. tady je opravdu děj, ve kterém se něco děje!!! Žádné bezvýznamné tlachání o jednom a tomtéž, což je poslední dobou častým jevem.

Igor1311
05.07.2018 5 z 5

postavy mali podobné črty ako v Pilieroch zeme, dokonca aj dej sa mi velmi ponášal na predchádzajúci. Primárne tu však nešlo o veľkolepú stavbu ako katedrála, no aj tak sa Follett ukázal ako ozajstný majster románu a ponúkol nám veľkolepé dielo

mispulin
13.06.2018 5 z 5

... zazvonil zvonec a dlouhé pohádky pro dospělé je konec.

Nicméně já musím dát 5 hvězd. Četl jsem sice dlouho, ale posledních pár set stran už jsem doslova hltal, abych se dozvěděl, jestli to dopadlo, tak jak jsem si očekával.
Muselo to panu Follettovi dát velkou práci takový román napsat. A za to mu patří velký dík.

Natique
19.03.2018 3 z 5

Od autora jsem již četla Pilíře země a tento román, přijde mi, popisuje minimálně podobný příběh, jen jména hlavních postav se změnila. Stejné charaktery, podobné zápletky... Dočetla jsem do půlky, nevím, zda se k románu ještě někdy vrátím...

Janisss
10.02.2018 5 z 5

Ken Follett je můj vůbec nejoblíbenější autor, doporučuji :-)

DickBach
31.01.2018 4 z 5

Po dočtení jsem se ještě koukla na film, tak mohu srovnávat. Pilíře versus Věky jsou zhruba na též úrovni jako kniha versus film. Ve zkratce.
Pilíře jsou skvělé a vymakané. Kdybych četla první Věky, pak bych je hodnotila o něco výš, teď jsou jen jakýmsi.... "opakováním", které mně místy trošičku nudilo - opakováním zápletky - a místy maličko mátlo. Pro příklad uvedu zápletku bratra Thomase - v knize byla ... ehm... skoro fádní. Ve filmu byla sice dost... komerční, zejména závěr, ale vymakanější, jaksi logičtější. A doslova mi vadilo jak Merthin Caris miluje, miluje a miluje i kdyby "čert na koze jel." Od první stránky tak bylo jasné jak to celé vlastně skončí, jen se to "zbytečně" protahovalo - teď mluvím jen a pouze o vztahu těch dvou. Bylo to působivé, rychlé a dobré čtení, nikoli však luxusní jako Pilíře. Proto o hvězdičku míň. Děkuji.

Inka063
03.01.2018 2 z 5

Nezaujalo mě to. A to mě knihy z historie baví. Možná kdybych to četla jako první - před Pilíři země. Ale po nich je to jen jejich napodobenina, roztažená do víc jak 800 stran. Jako by byl autor placen od stránky. Dlouhé, nezajímavé pasáže, které by mohly být v pohodě poloviční a nic by se na ději nezměnilo.
Jedna z hodně mála knih, kterou jsem nedočetla.

Citronka
30.12.2017 5 z 5

Moje nejoblíbenější kniha perfektně propracovaná, když má přes 800 stran tak jsem se od toho nemohla odtrhnout, velmi čtivé. Velmi doporučuji lidem co mají rádi historické romány.

allyce
18.11.2017 5 z 5

Pilíře země byly skvělé, Na věky věků rovněž. Děj je popsán velmi čtivě, nenudí ani chvíli, stále se něco děje,postavy jsou přehledné, jejich konání uvěřitelné. Obě knihy vřele doporučuji!

PADA123
01.11.2017 5 z 5

Pokračování série Pilíře země - opět absolutně báječné!! Děj mě absolutně pohltil a prožíval jsem s hlavními hrdiny celý příběh.

Karcoolka2210
15.09.2017 5 z 5

No jednoducho skvelé čítanie. Môžem len a len odporučiť. AJ

knihomolka_eli
03.09.2017 5 z 5

Na veky vekov sa mi páčila, ale trochu viac sa mi páčili postavy z Pilierov zeme. Táto kniha je ale rovnako napínavá, rovnako skvelá. Nepáčila sa mi smrť jednej zápornej postavy na konci knižky, nech bola akokoľvek zlomyselná a zlá, tak tá strašná smrť sa mi zdala priveľmi kruto opísaná, ale tak to bolo v tej dobe bežné, však zimomriavky ma neobišli ani pri trestoch ako obesenie, zvlečenie človeka z kože, či iné tresty. Taká tá doba bola. Možno by som obe knihy rozdelila radšej na dvoje, pretože sa taká hrubá knižka dosť neprakticky číta, ale zas prečítanú som ju mala pomerne rýchlo, čomu pomohla napínavosť deja a moja zvedavosť ako a čo dopadne. Určite siahnem po tomto autorovi aj v budúcnosti, alebo sa neskôr vrátim naspäť k týmto prečítaným knižkám, spolu s trilógiou Storočie patria k mojím najobľúbenejším. Ešte nikdy som takéto knihy nečítala a asi ani nie je veľa spisovateľov, ktorí niečo takéto dokážu napísať. Naozaj odporúčam úplne všetky.