Pilíře země

Rozsáhlý historický román, jehož zásluhou se Ken Follett stal mezinárodním bestselleristou, líčí příběh odehrávající se v Anglii 12. století. Na pozadí mocenských politicko-náboženských sporů sleduje po půl století osudy několika obyvatel městečka Kingsbridge, kteří zasvětili život výstavbě katedrály. Strhující dobová freska v sobě spájí výtečný vypravěčský um, originální myšlenku přiblížit čtenářům vznik jedinečných a charakteristických staveb své doby a především neobyčejně barvitou představu o středověku, jež obnáší mozaiku lidských vztahů nabitých napětím, svár dobra a zla, statečnost a lásku, nenávist, násilí, intriky i zradu... Pilíře země (celosvětově prodáno přes 23 milionů výtisků) dokázaly v roce 2007, osmnáct let od prvního vydání, obsadit nejvyšší příčku na žebříčku The New York Times; tři roky nato vznikla v produkci Ridleyho Scotta televizní adaptace....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/44_/448919/pilire-zeme-UZA-448919.jpg 4.61302

Pilíře země / Kingsbridge 1.

Literatura světová, Historické romány
Vydáno, Kalibr

The Pillars of the Earth, 1989

Kniha Pilíře země

Mi--LADA
včera

Mám ráda historické romány, ovšem několikadílové bichle, kde každý díl ze série má skoro tisíc stran mě odrazují. Nakonec jsem po Pilířích země sáhla a dobře jsem udělala. Jsou tu pěkně popsané osudy lidí z anglického středověkého městečka, nemajetných i šlechticů s různými osudy, politika, náboženské tahanice i tehdejší řemesla a práce, hlavně výstavba mohutné katedrály.
Jsem ráda, že kromě lásky, idyly a jiných kladných vlastností tu na své přijdou i intriky, příkoří, hlad některých chudých, útrapy a různé nesnáze, protože si myslím, že středověký svět byl hodně drsný a toto je pořád ještě slabší odvar toho, jak to v tehdejší společnosti vypadalo.
Ráda sáhnu i po červené knihovně, ale pořád se nechat balamutit růžovými brýlemi nemusím.
Sérii bych trochu zkrátila v počtu stran, jinak se mi zamlouvala. Rozhodně víc než TV seriál, kde se mi upřímně ani nezamlouvalo herecké obsazení některých rolí, postavy jsem si představovala jinak a ani to nemělo takovou šťávu jako literární zpracování. Knižní série je rozhodně lepší a zůstane mi v paměti.

Valdora

Těším se na pokračovaní a v dnešní době jsou přede mnou ještě tři knihy, tak mám o čtení postaráno.

SumýšIrena

Dávám 3 a půl * Knize by podle mě slušelo o 300 stran méně násilí a ústrků.

faldam

Pro mě asi nejlepší historická sága. Follett je fantastický vypravěč, dílo je hodně obsáhlé a přesto při dočítání mi bylo líto, že už to končí. Nádherné téma, spousta zajímavých technických i historických informací, rozhodně doporučuji.

ddkk

Tak především - na Večer a jitro, prequel k sérii Kingsbridge, nijak zvlášť Pilíře země nenavazují. Snad jen místem, ale s postavami série žádnou návaznost nemají, protože se odehrávají o několik desítek let později. Přesto není na škodu si Večer a jitro přečíst, je tu vysvětlena historie vzniku Kingsbridge...

Ovšem já jsem se na obsáhlý první díl série moc těšila a taky si ho pořádně užila. Už jen ten rozsah a záběr! Navíc příběhy hlavních postav docela dobře zapadaly do historických okolností raného středověku v Anglii a taky trochu ve Francii a dokonce i v tehdejším Španělsku. Všechny linky děje se navzájem prolínaly a nakonec logicky vyústily v odhalení záhady původu jednoho z hrdinů knihy a tajemství smrti jeho otce (což jsem ovšem bohužel už dopředu "odhalila" sama díky neprozřetelnému sledování stejnojmenného seriálu - velmi to nedoporučuju, přišla jsem tak zbytečně o nejnapínavější části příběhu). Vůbec mi nevadilo trochu černobílé rozdělení postav na ty dobré a zlé ani občasné bobtnání romantických výlevů doplněných poměrně prvoplánovým popisem sexuálních scén. Naopak se mi moc líbilo propojení skutečných historických událostí s těmi, které si Follet vyfabuloval. Aspoň jsem si musela oprášit zasuté znalosti z dějepisu. A navíc jsem k tématu našla skvělý film Becket...

Dávám plný počet a doporučuji.

P.S. A jen drobná poznámka - netuším, zda vůči autorovi nebo překladateli: koně, slepice, králíci, ba dokonce i vepři se chovají. Pěstuje se obilí a třeba kukuřice...Tvrdohlavé používání nesprávného slovesa mě docela vytáčelo.

Allys

Príjemný a rozsiahly historický román, ktorý sa dobre číta počas dlhých zimných večerov. Nezvykle dlhý predslov, ktorý ospevuje autorove úspechy mi prišiel zbytočný - čitateľ tuší, do čoho ide a ostatní sa nedostanú ani k tým chválospevom. Páčilo sa mi, že osudy hlavných postáv či už dobrých, alebo zlých sledujeme zväčša počas celého ich života. Rôzne dejové linky sa počas príbehu celkom prirodzene spájajú. Časti, ktoré obsahovali nejakú interakciu medzi postavami boli písané pútavo, ostatné už menej, miestami som sa nudila. Dej je plný zvratov, ale v podstate sa tam stalo máločo neočakávané. Mala som pocit, že základy charakterov postáv, rovnako ako aj každý zvrat je ako podľa šablóny. Pri tom počte strán a na základe faktu, že autor študoval podľa jeho slov historické materiály niekoľko rokov som v knihe čakala trochu viac z histórie. Myslím, že príbehu v tejto podobe stačil o tretinu menší rozsah. Pozitívom však bolo reálne vykreslenie postáv, každý mal aj kladné aj záporné stránky. Kto má rád predvídavé a pohodové čítanie, pri ktorom netreba moc rozmýšlať a kto nemá rád prekvapenia si určite príde na svoje :-)

Bedřich63

Pro mě to určitě nebyla neobyčejná, struhující, napínavá, jedinečná historická kniha, jak jsem tady četl v komentářích.
Série Století od téhož autora se mi líbila více. Ale třeba mě další díly Pilířů země více vtáhnou do děje a budu míň kritický.
Samozřejmě autor psát umí, téma zajímavé, postavy perfektně vykreslené, příběh promyšlený, ale podle mě tomu něco chybí. Překlad parádní, bez pravopisných chyb - i to je už ne zcela obvyklé v dnešní době.
Takže za mě jen 4 *, další díly si ale nenechám ujít.

georginaa

Tuhle knihu jsem louskala dost dlouho, z hlediska velkému počtu stran. Těžce se drží v ruce a musela jsem odkládat. Co se týče historického románu , prostě mě uchvátil. Podívala jsem se i na filmovou sérii a byla jsem nadšená i touto tvorbou. Nejenže to Follett umí se slovem, ale nechá i čtenáře do poslední stránky v napětí a pocitu dokonalého zážitku.