Piková dáma a jiné povídky

Piková dáma a jiné povídky https://www.databazeknih.cz/img/books/81_/81208/bmid_pikova-dama-a-jine-povidky-9Na-81208.jpg 4 88 16

Jedná se o následující povídky: 1.) Piková dáma 2.) Povídky nebožtíka Ivana Petroviče Bělkina 3.) Výstřel 4.) Metelice 5.) Majitel pohřebního ústavu 6.) Staniční dozorce 7.) Slečna selka 8.) Kapitánská dcerka

Literatura světová , Povídky

Vydáno: , Odeon

Kabuky
11.06.2022 5 z 5

Nádhera

Johny_H.
04.02.2022 3 z 5

Hodnocení Piková dáma a jiné povídky. Když to rozebereme tak Piková dáma je na solidní 4/5 Povídky nebožtíka Ivana Petroviče Bělkina je povídka, kterou jsem asi nepochopil a nemohu jinak než 0/5, Výstřel jo tak to už je jiná tuto povídku jsem si opravdu užil a je na solidních 5/5. Metelice ta je rozhodně slabší na tokový 3/5, Majitel pohřebního ústavu mírně hororově laděná povídka, kterou bych si dokázal představit i s filmovanou 5/5, Staniční dozorce je velmi zajímavá povídka no a takových pěkných 4/5 a Kapitánská dcerka opravdu moc hezká povídka u které si i popláčete 5/5.

Když ale mám být plně upřímný, tak si tuto knihu raději sežeňte v audio verzi. Na internetu jde sehnat například Kapitánská dcerka, jako rozhlasová hra a je o dost přehlednější a stravitelnější pro dnešní čtenáře. Přeci jen tato kniha není nejmladší a jsou zde výrazy, které komplikují četbu. Srovnal bych to s knihou Frankenstein, která je na tom podobně. Myšlenka úmysl vše moc povedené, ale lépe stravitelné je to v audio verzi, kdy se máte možnost nad tím lépe zamyslet

meluzena
08.03.2021 5 z 5

Jo, tyhle povídky mě hodně bavily. Jsou to v podstatě jednoduché příběhy, ale je v nich ukryto hodně člověčenství. Jejich prostřednictvím můžeme nahlédnout do různých duši, ruské nátury i společenských poměrů té doby. Jsou výborné napsané - civilně a „moderně“. Skoro se ani nechce věřit, že jim je už skoro dvě stě let.

vendy246
06.11.2020 4 z 5

Můj první Puškin. Jsem mile překvapená jak neotřele a i pro současníka čtivě je to napsané. Po dvou staletích má dílo stále vypovídající hodnoru. Bavilo.

Radka1911
03.04.2020 3 z 5

Od Alexandra Sergejeviče Puškina pro mne byl top Evžen Oněgin, tuto sbírku povídek jsem měla jako povinnou četbu k maturitě a při jejím čtení jsem nijak netrpěla.

gubesh
04.12.2019 5 z 5

Má první zkušenost s ruským romantismem. Musím přiznat, že jsem ohromen ladným čistým jazykem. Úchvatnou skladbou děje, jenž přirozeně a napínavě eskaluje s překvapivou zápletkou. Poslední povídka (Kapitánská dcerka) je asi nejlepší povídka, co jsem kdy četl. Kombinuje se v ní vše, co jsem už popsal, ale tentokrát dotaženo v dokonalost. Umělecký a emotivní dojem z ní zůstane silný.
Nechtěl bych zapomenout ocenit popis ruských reálií a Pugačovova povstání i kvalitní překladatelskou práci Bohumila Mathesia.

Hrděbor
20.10.2018 3 z 5

Příjemné počtení.

adam5955
15.08.2017 4 z 5

Tady neni co psat, je to klasika. Clovek se musi zamyslet nad tim, ze dej je vymysleny, ale popisovana spolecnost a chovani v danych situacich se drzi faktu z te doby... a to mi prijde neskutecne. Maticka Rus byla vzdy velmi specificka

Dep8
22.09.2016 4 z 5

Soubor povídek jednoho z velikánů romantismu, v příbězích z carského Ruska se dočkáme všech typických artiklů hrdosti, odvahy a lásky. Za sebe říkám že mě nejvíc oslovila povídka Výstřel a Kapitánská dcerka. Četlo se lehce a pro fanoušky ruských klasiků je to příjemná povinnost. Můžu jen doporučit...

bob9249
06.07.2016 3 z 5

Kapitanska dcerka urcite stoji za precteni.
Ostatni povidky me prilis nezaujaly...

lapagerie
20.06.2016 4 z 5

K Puškinovi jsem se vrátila až nyní, po delší (blíže neurčené :) ) době od ukončení studií na gymnáziu. A až teď v jeho povídkách dokážu najít to, co mi jako středoškolačce unikalo. Čtivé povídky, ze kterých dýchá podstata ruské povahy.

Turmee
11.06.2016 5 z 5

Klasika, ke které jsem se dostala až teď. Piková dáma byla super, Kapitánská dcerka taky a ostatní povídky nebyly o nic horší. Neotřelý styl povídek, které mají něco do sebe i v dnešní době. Jenom ta ruská jména mi občas dělala problém :D

Luccy78
25.04.2016 4 z 5

Veliký ruský kritik Bělinskij napsal o Puškinovi: "Jako čaroděj v nás vyvolával zároveň smích a slzy, hrál si podle své vůle s našimi city. Zpíval a Rus byla užaslá zvukem jeho písní. A není divu, protože podobných ještě neslyšela. Jak žádostivě jim naslouchala! A není divu: chvěly se v nich všechny nervy jejího života."
Možná s jeho slovy úplně ve všem nesouhlasím, ale autorovi se rozhodně nedá upřít jeho talent a povídky se mi moc dobře četly. Takže za přečtení dílo určitě stojí.

macik
10.03.2013 3 z 5

Přiznám se, že jsem přečetl jen Pikovou dámu, a to z několika důvodů - a byl jsem nadšen, moc se mi líbila, a nejen mně. Ale ostatní povídky knihy jsem nečetl, především z časových důvodů. Možná se k nim někdy vrátím, jistě by to dle komentářů stálo za to.

zipporah
13.02.2012

Prekrásne písané... príbehy zo života autora. Zarazilo ma, že si na súboj vzal čerešne a vypľúval ich a cítil sa zrejme ako v jednej z tých poviedok. :D
To Weil: prene tak, špatné učitelky... si myslím, že mnohé knihy by sa nemali povinne čítať na základnej škole (niektoré ani na strednej), Puškin už vôbec nie, možno s výnimkou ľahších básní a krátkych známych príbehov, jednoduchých, ktoré sa týkajú života detí, ako Prázdniny u strýca Rafaela, Jerguš Lapin atď...
Tieto poviedky sú veľké a keď je človek v správnom veku, chápe prečo. Puškin podáva to, čo zažil a vykladá o svojej spoločnosti, to je gro literatúry, Piková dáma bola najlepšie napísanou novelou v 19. storočí, je to napísané v poznámkach v slovenskom vydaní. Vynikajúcim spôsobom napísané a čertovsky dobrý obsah podľa skutočnej udalosti, opätovne stihol na pár strán ešte zrekapitulovať charakter ruskej spoločnosti...
U Puškinových príbehoch vždy jestvuje moc, ktorú si verejnosť pamätá...

WEIL
29.06.2011 4 z 5

Četl jsem tyhle povídky jako školák ZŠ a uvědomoval si jeden paradox. Povídky jsou to čtivé, ale co z nich jsou schopné udělat špatné učitelky?
Vydávaly nám je za něco velkého, za něco, co přesahuje možnosti našeho chápání, a že si musíme vyslechnout jejich výklad, jen ten je správný...