Piková dáma

V novele nám autor vypráví o důstojníkovi Heřmanovi, který je posedlý touhou zmocnit se tajemství tří vyhrávajících karet, které zná stará hraběnka Anna Fedotovna. Vloudil se proto v noci do jejího domu, k čemuž využil pomoci stařeniny schovanky, se kterou zapředl milostný románek. Hraběnka ale tajemství nechtěla prozradit, a tak ji Heřman vystrašil nenabitou pistolí....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/16_/162750/pikova-dama-162750.jpg 3.8409
Literatura světová, Povídky
Vydáno, Práce

Пиковая дама (Pikovaja dama), 1834

Kniha Piková dáma

Zuzvil

Krátká povídka z pera ruského autora, která je kapánek mystery, kapánek tragikomická, kapánek od všeho trošku. Povídka má spád a zvláštním způsobem mě upoutala a zaujala. Hlavní myšlenka příběhu je nadčasová a v každé době vede k zamyšlení a poznání současné společnosti a povahy člověka jako takového. Zakončení příběhu má až hororové prvky a podle mě se skvěle hodil a nabízel už v průběhu četby. Za mě k přečtení můžu doporučit a dávám 3,5*.

kotasbk

Krátká povídka, která bohužel moc nenadchne, ale také nezkazí večer. Musím se přiznat, že se jedná o mé první dílo od Puškina. Většina z nás zřejmě začínala z Oněginem, přece jenom je známější, ale já se rozhodl pro povídky a krátké romány. A zatím toho nelituji.

RemiBlack
02.02.2020

2020/2
Povinná četba, ne zrovna dobrá, ale ani žádná hrůza.
Nicméně je podle mého příliš krátká na to, aby vyvolala nějakou silnou reakci. Myslím si, že v dnešní době by určitě neobstála jak před čtenáři, tak před kritiky. Postavy jsou ploché, bez motivu a minulosti. Není dostatečně vykresleno prostředí, které je jinak jednou z největších předností. Zásadní nedostatek vidím v tom, že jsme se nikdy nedozvěděli původ tajemství tří karet. Jde o matematický princip, či kouzlo?
Pár věcí ale bylo i zábavných. K maturitě se hodí.

Balumba
09.12.2019

Vtipné, jasné, stručné. Pravý opak zeširoka a do hloubky zabírajícího Dostojevského. A přec oba mistři.

janedeka
23.10.2019

Skvěle napsaný příběh, děj je zajímavý, má rychlý spád a jak už bylo napsáno, příběh je nadčasový. Určitě doporučuji k přečtení i jako povinnou literaturu.

xxx12
19.08.2019

Dle mého názoru nekomplikovaný příběh s rychlým dějem. Milé zpestření večera, zároveň mě to nijak zvlášť nenadchlo. Mírně nadprůměrné.
Doporučuji k přečtení, možná více stylem, kterým je to napsané, než pro samotný příběh.

ComposeAdela
21.07.2019

Zhltla jsem ji během pár hodin. Kdybych bývala nezačala pozdě večer a nemusela jít spát, asi bych ji zvládla na jeden zátah. Konec jsem sice přibližně očekávala (protože při náladě knížky se ni jiného ani čekat nedalo), ale rozhodně jsem jím nebyla zklamaná.

Radka1911
27.06.2019

Po Evženu Oněginovi mé druhé nejoblíbenější dílo tohoto ruského klasika.