Piju čaj

Piju čaj https://www.databazeknih.cz/img/books/13_/13306/mid_piju-caj-QWD-13306.jpg 4 23 3

Téma, které bývá předmětem odborných pojednání, pojal spisovatel, překladatel a také čajový odborník Ludvík Kundera beletristicky. Svazek tvoří tři oddíly: 1. O čaji vůbec a zvláště, 2. Padesát pět čajových portrétů, 3. Antologie (výběr českých i světových básnických textů o čaji). Po historickém úvodu probírá Ludvík Kundera čajové regiony, podává přehled druhů čajů a jejich popis, předkládá receptury. Výklad se střídá s rozhovory, s „anketami“, s pokusy o rychlocharakteristiku, což vše souvisí se snahou upřesnit „čajovou češtinu“. Knihu provázejí reprodukce kreseb a obrazů s čajovou tematikou, ale i fotografie předmětů, které souvisejí s čajem. Poslední oddíl tvoří výběr světové poezie o čaji.... celý text

Literatura česká

Vydáno: , Atlantis

AlLois
19.04.2023 5 z 5

Milostný dopis čaji od Moravana, který nepil ani pivo, ani slivovici a víno si dával pouze sporadicky. Jeho nezvyklá struktura povyšuje prostou encyklopedii čajového fenoménu na umělecké dílo. Možná mi trochu chybí více Kunderovy vlastní tvorby, Piju čaj je totiž především antologie textů, které spojuje jedno jisté nejmenované téma. Nechybí Chestertonovská anekdotičnost:

Čaj je jako kraj, kde roste:
velký žlutý mandarín,
mravů tuze uhlazených,
ale slepý k hříchům svým.
...
seslalo nám z nebe sodu:
trest za naše zločiny.

Nezvalova poetika:

Pod miniaturní lucernou
hedvábná Čína
podle ročních dob
mění své vyšívání

či Čínská moudrost (Lu Tchung):

Sedmý šálek už nepij! Ucítil bys totiž, jak tě vítr odvál k nesmrtelným.

U básní zahraničních autorů mě mrzí, že není obsažena i původní verze, byť je její vynechání zcela pochopitelná. Kniha je doprovázena krásnou sbírkou kreseb, maleb a fotografií.

Adwil
06.09.2018 5 z 5

Super literatura při pití dobrého zeleného čaje

freywar
31.07.2015 4 z 5

tato kniha mi byla inspirací a učebnicí k podávání a přípravě čaje

čaj

Ludvík Kundera