Pí a jeho život

Pí a jeho život https://www.databazeknih.cz/img/books/15_/1537/bmid_pi-a-jeho-zivot-Jp3-1537.jpg 4 964 221

Po tragickém ztroskotání japonské nákladní lodi Tsimtsum, převážející bývalého ředitele zoo s rodinou i jeho zvířata z Indie do Kanady, se na rozbouřené hladině Tichého oceánu pohupuje osamělý záchranný člun. Posádka člunu se skládá z hyeny skvrnité, zebry (se zlomenou nohou), samice orangutana Bublinky, dvoumetrákového bengálského tygra – a šestnáctiletého indického chlapce jménem Pí. Kulisy jsou připravené pro jeden z nejpozoruhodnějších anglosaských románů současnosti. Román Pí a jeho život (Life of Pi, 2001) mladého kanadského spisovatele Yanna Martela (*1963) je formativní dílo plné ohromující imaginace. Inteligentní humor, neustálá konfrontace člověka a jeho náboženských vyznání se světem zvířat, mytologický rozměr a působivé poselství románu těší a okouzlují čtenáře na celém světě. Promyšlená struktura, překvapivý konec a neobvyklá šířka záběru navíc zaručují, že se ke knize budete chtít znovu a znovu vracet. Kniha, ověnčená několika cenami včetně britské Man Booker Prize, byla přeložena do více než čtyřiceti jazyků.... celý text

Literatura světová Dobrodružné Romány
Vydáno: , Argo

Life of Pi , 2001

Prostě-já
22.03.2015 5 z 5

"Strach je jediný skutečný protivník života. Jen strach může porazit život. Je to chytrý, proradný soupeř, já to vím až moc dobře. Postrádá veškerou slušnost, nedodržuje žádné zákony ani úmluvy, nezná slitování. Vždy se zaměří na vaše nejslabší místo, které najde s neomylnou lehkostí. Začne ve vaší mysli, vždycky. V jednom okamžiku jste klidní, vyrovnaní, šťastní. Pak do vašich myšlenek jako špeh proklouzne strach, převlečený za mírnou pochybnost..."

Barbastelle
11.03.2015 4 z 5

Autorův styl psaní je úžasně čtivý, baví mě poznámky o chování zvířat a úvahy nad spokojeností zvířat v zajetí. Příběh je přes svou popisnost překvapivě čtivý a napínavý.
Možná jsem ještě nedospěla k tomu, abych ocenila rovinu Boha v knize. Možná jsem pochopila, jak bylo myšleno to, že po přečtení příběhu uvěříte v Boha. Pokud to tak bylo myšleno, tak dobré. Pokud ne, myslím, že si touto otázkou na začátku autor ukousl moc velké sousto.
Hvězdička navíc za závěr! Byl vážně povedený. A o doslov si kniha přímo říkala.

Barry013
18.02.2015 5 z 5

Ano, ano a ještě jednou ano. Úžasný příběh, o kterém budete přemýšlet ještě dlouho po dočtení. Jako asi mnoha těm, kteří knihu četli, mi také vrtalo hlavou, jak to autor myslel s tím, že po přečtení uvěříme v Boha... závěr je samozřejmě ohromující, ale bylo mi jasné, že to stále nechápu dostatečně, nakonec jsem tu myšlenku nechal spát. Po čase jsem se ke knize vrátil a rázem prozřel, všechno to do sebe zapadalo. Přesně tohle by mělo být poslání spisovatelů, dovést člověka k zamyšlení se...
A i když nejste věřící, když toto dílo pochopíte, zjistíte, že vlastně jste. Dobře vystiženo v komentu od sluppky... Prosím víc takových knih. 100%
Jen na okraj: docela jsem se bál filmového zpracování, ale nakonec to nebylo tak blbé, a po vizuální stránce dokonce krásné, na velkém plátně to byla doslova pastva pro oči.

Raven_Black
03.01.2015 5 z 5

Neuvěřitelná super knížka.
Prý na konci knížky uvěříte v Boha, a jelikož jsem taky věřící, tak jsem si jednoduše nedokázala představit, jak to udělá.
- doteď jsem to nepochopila.
Nejsem žádný matematik, a tak mi ani vysvětlení od sluppky nestačilo.
Četla jsem ji asi v 10 a to bude asi jeden důvod proč jsem to nějak nepochopila. Musím si ji znovu přečíst.
Jinak to je úžasná knížka s úžasným příběhem.
Doporučuji. :D

sluppka
11.11.2014 5 z 5

Často poslední dobou přemýšlím, o jakých knihách z období 21. století se bude jednou učit v hodinách Literatury. Pravda, ještě je času do té doby dost a dost, ale dnešní bestsellery typu 50 odstínů šedi mě vždy spíše vedou k pesimistickým představám, že budoucí generace nás bude považovat za vymazance. Naštěstí jsem ale sáhla po Pí a jeho životě. Velice zřídka se setkávám s díly tak dokonalými. A mám velice ráda, když si tu dokonalost ani neuvědomím, dokud se autor nerozhodne mi to sdělit v překvapivém konci - a tím nemyslím konec typu, že vrahem je někdo nečekaný, ale konec který vám podá klíč k rozluštění třistačtyřiceti stránkové záhadě, která do té doby vůbec záhadou nebyla. Do té doby mi kapitola 75, která obsahovala jen jednu větu o tom, jak zpíval své matce k narozeninám, přišla jen jako legrační a nevídaný úkaz, teď mi přijde jako jedna z nejniternějších, co jsem kdy četla. Do té doby mi odvážné tvrzení, že po tomto příběhu uvěřím v Boha, přišlo jen zvláštní narážka na jeho trojité vyznání. Protože už věřící jsem, říkala jsem si jak to ten autor má asi v plánu udělat. A ono ehjle: Pí je v matematice známé iracionální číslo, které se ve vědě používá, ke zcela racionálnímu pochopení složitých problémů; Bůh je iracionální bytost, která je přesto odpovědí pro spoustu racionálních lidí, tygr ve člunu je iracionální představa oproti racionálnímu obrazu hyenického francouzského kuchaře. A uvěřila jsem tedy v Boha? Odpovídám citací japonského úředníka: "Lepší je ten příběh se zvířaty."

kireg
04.11.2014

Kniha i film mne naprosto zaujali, krásný příběh. Opravdu obdivuji lidi, kteří něco takového dokáží napsat, protože já jsem například na slohy úplné dřevo :) Ovšem přiznávám, že nemít knihu v povinné četbě asi bych se k ní nedostala.Avšak mým největším zlozvykem je, že nejdříve kouknu na film a až pak si přečtu knihu a tím se připravím o příběh :)

Martin_Eli
29.10.2014 5 z 5

Viděl jsem film. Řekl jsem si:"Co to sakra bylo?". Pořídil jsem si knihu. Přečetl jsem si ji a řekl:"Co to sakra bylo?". Kniha je skvělá, něco ve vás nechá, konec jsem příliš nepobral, náhledů na jeho výklad je podle mě více. Co je ale důležité, rozhodně se chystám někdy v budoucnu přečíst znovu. Pro mě po dlouhé době jedna ze zásadních knih. A mimochodem ani ten film není špatnej.

DennieForbes
06.10.2014

Je to už pár měsíců, co jsem viděla film. Až nedávno jsem se dozvěděla, že má i knižní předlohu a okamžitě proto vyrazila do knihovny. Film mne totiž nadchnul a protože vskutku neznám jediný film, který by byl lepší, než-li kniha, těšila jsem se.
V knize byla jediná věc, co mi neuvěřitelně vadila - velmi podrobný popis ohavností (od sežrání zebry, přes kuchání želv, po pojídání výkalů.) Kniha ve mne zanechala rozporuplné pocity a jsem nadšena, stejně jako z filmu. Jen výše zmíněné pasáže bych úplně vyškrtla, i když jsem si vědoma, že právě ty dotváří příběh takovým, jaký má vyznít.
Nicméně velmi doporučuji, četla jsem ji dva dny a to jen proto, že jsem musela také občas spát a pracovat. :D

Esie
10.09.2014 5 z 5

Neskutečně působivý a kouzelný příběh. Kniha je velice čtivá a doslava vás vtáhne do děje. Ani jednou jsem u knihy neměla pocit, že bych se nudila.

Pett
25.08.2014 5 z 5

Pro mě veliké překvapení...upřímně- dloooouho jsem odkládala tuhle už víceméně klasiku, protože jsem se bála filozofických a náboženských haluzí na moři :) a ejhle, začnu číst a říkám si...ale jo, může být- zase jedna z těch milých knížek a proč ne...domýšlím si děj, dumám a najednou BÁC!... rána pod pás a další a další :) dál už jen zírám a říkám si, na co jsem tak dlouho čekala proboha?! Richarda Parkera jsem si zamilovala a pár dní po přečtení jsem prostě musela vyrazit do zoo :D Geniální příběh, nad kterým přemýšlíte ještě dlouho po přečtení!

sabulicka
19.08.2014 5 z 5

Viděla jsem dřív film než knihu. Děj mě natolik zaujal, že jsem si prostě musela koupit knihu (ne, si ji půjčit). Začetla jsem se do stejného děje, jako byl ve filmu. Samozřejmě, že si ho filmaři upravili podle sebe, protože kanibalismus tam byl pojat jen v rámci příběhu "Parker a spol". Nic ovšem nemění na tom, že tento příběh byl naprosto úžasný, poutavý, napínavý, dobrodružný, filosofický. Možná mě tato kniha nenaučila věřit ve tři náboženství, ale nechala mě po přečtení přemýšlet.
Rozhodně si ji přečtu znovu. :)

Relick
06.08.2014 5 z 5

Tak tahle útlá kniha se mi doslova trefila do noty a rychle zaujala místo mojí nejoblíbenější. Nemám toho nějak moc načteno, ale v mých omezených obzorech je nesmírně originální a i zábavná. Nedokážu si vybavit pasáž, která by mě nudila.
Navíc má mimořádně vysoký "index znovučitelnosti", protože po dočtení (včetně doslovu) se u mě teprve dostavil ten očekávaný aha moment, který mi ukázal děj v úplně jiném světle, takže až ji budu číst znovu, budu taky chápat spoustu věcí jinak.

Důležitá poznámka: nebýt doslovu pana překladatele, unikla by mi značná část myšlenky díla. Doslov pro mě byla nejpřínosnější část obsahu, bez něj bych teď psal komentář o tom, že jsem nic nepochopil, takže těm, kdo měli verzi bez doslovu doporučuji ho přečíst.

Dělá mi problém tuhle knihu popsat, protože je hodně zvláštní, tak aspoň na závěr jedna příhoda.
Po dočtení se mi stala krásná věc. Byl jsem zvědavý jestli (nebo do jaké míry) je příběh založený na skutečné události, čemuž hodně věcí nasvědčovalo. Z internetové diskuze jsem se nejdřív dozvěděl, že ne a vzápětí že ano. Najednou mě to přestalo zajímat, protože ta nejistota (nebo nevědomost) tak krásně korelovala s myšlenkou a závěrem knihy, že jsem díky tomu možná o něco líp pochopil autorův záměr :)

DOPLNĚK: Pí na začátku knihy popisuje rozdíl mezi ateisty a agnostiky. Myslím, že není náhoda, že čtenáři se po jejím dočtení rozdělí na dva tábory právě podle těchto dvou kvalit. Ti kdo jsou skeptici až za hrob a odmítají čemukoli věřit budou knihu odsuzovat jako trapnou fiktivní pohádku s blouznícím trosečníkem. Ti kdo sice nevyznávají žádné náboženství, ale jsou ochotni připustit, že nejsou středem vesmíru, že můžou existovat síly a energie, které zatím nedokážeme zachytit nebo vnímat, že nějaký vyšší level bytí může existovat, ti tuhle knihu a námět jistě ocení.

matas888
30.07.2014 3 z 5

Děj mě nijak zvlášť nechytl. Tato tematika se objevila v mnoha jiných knihách a řekla bych, že lépe zpracovaná. Závěr sice překvapil, ale to už přišlo pozdě, aby to výsledný dojem z četby nějak výrazně ovlivnilo...

lazenskaveverka
21.07.2014 5 z 5

Moje knižní láska.

JitkaJak
30.04.2014 5 z 5

Po dlouhé době jsem natrefila na opravdu skvělou knihu! Nádherná, poetická, milá, chytrá, originální! Víc takových, prosím.

evickakyticka
29.04.2014 5 z 5

Plným právem získává "Pí a jeho tygr" pět hvězdiček. Na základě toho, že existuje film, jsem narazila v knihovně i na knihu. Trochu mě zarazilo, že kniha má být cestou o hledání víry, zda toho jejich Boha na mě nebude moc. Ale naopak. První část jsem zhltla, a zbytek už jsem se jen vezla. No a ten závěr, panečku, ten byl.

Posli
27.04.2014 4 z 5

Nejvíce mě bavila první a třetí část. Vím, že u většiny to je přesně naopak, ale ta část na moři mě opravdu chvílemi moc nezaujala. Zatímco to, jak Pí objevoval různá náboženství, mě bavilo. Knížka se mi úžasně četla. I když jsem už předtím viděla film, dílo mě nenudilo a celkem jsem se u něj bavila. Nad některými částmi se člověk i pousměje a nad některými krčí nos. Líbilo se mi to, nad čím mě autor donutil se zamyslet, když si pomyslím, že já jsem také spíše uvěřila druhé verzi příběhu, která je pro mě snáze přijatelnější a více reálná.

vakuloid
10.04.2014 5 z 5

Přečteno jedním dechem......včetně začátku:)

inmax
08.04.2014 5 z 5

Po delší době můžu dát s klidem v srdci nějaké knize plné hodnocení. Taková trošku dospělejší verze Malého prince. Plná životních mouder a věcí k zamyšlení. Výborná kniha.

Grejdus
02.04.2014 4 z 5

Začátek mne moc neoslovil, ale od poloviny jsem dočetl jedním dechem.