Vražda Alvina Bensona

Vražda Alvina Bensona https://www.databazeknih.cz/img/books/87_/87818/bmid_vrazda-alvina-bensona-Ozt-87818.jpg 3 15 4

Philo Vance série

První z detektivních příběhů, v nichž se objevuje proslulý detektiv amatér a milovník umění Philo Vance.

Literatura světová Detektivky, krimi
Vydáno: , Naše vojsko

The Benson Murder Case , 1926

prof.chrobak
01.07.2022 4 z 5

První v sérii detektivních románů spisovatele S.S. Van Dine o fiktivním detektivovi jménem Philo Vance. Zde se objevily postavy, které se pak pravidelně objevovaly i v dalších románech - například státní návladní Markham, seržant Heath, detektivové Snitkin a Hennessey, doktor Doremus, a samozřejmě vypravěč, van Dine, který zde vystupuje jako právní zástupce ústřední postavy - znalce umění, lidské psychologie a tak trochu bohéma s pronikavým úsudkem - Phila Vance. Ačkoliv jde o první dílo v sérii, mě se dostalo do ruky až jako v pořadí čtvrtá kniha S.S. van Dina, a možná to bylo dobře, protože každý autor má dobrá a lepší díla. Je pravdou, že román nemá takový spád jako například Vyvraždění rodiny Greenů, ale i tak je to dobrá detektivka. Skutečnost, že není až tak akční a docela dlouho napíná čtenáře s překvapivým rozuzlením případu, bych nepovažoval za negativum. Vyplývá to ostatně z charakteristiky Phila Vance - jeho postupy se v mnohém liší od oficiálních postupů policie, a právě to mu umožňuje rozlousknout ty nejsložitější případy, kde právě profesionálním detektivům dávají zabrat. V případu se objevuje několik stop a indicií, které však nevedou k pravému vrahovi a i když se policii zdá už vše být jasné, je tu stále ten přemýšlivý Philo, který varuje před unáhleným řešením a tak trochu tím napíná trpělivost ostatních, (a možná tak trochu i některých čtenářů). Každopádně kdo má rád detektivky tohoto typu a zvláště od van Dina, s touto knihou neudělá chybu, i když je pravdou, že s postupem času se další knihy tohto autora vybrušovaly k stále lepšímu stylu.

Modrina
03.07.2019 2 z 5

No, přečetla jsem to. Být toho tak půlka, možná bych jednu hvězdu přidala, ale takhle to bylo jen neustálé omílání téhož - v podstatě takřka ničeho. O další příběhy toho vševěda nestojím.

JIVaJaH
02.08.2017 3 z 5

Já vlastně nevím...líbilo/nelíbilo?! Byly tam znaky klasické krimi, kterou mám ráda, ale nevim...

honajz
26.12.2013 2 z 5

Pro mne první setkání s Van Dinem a zároveň těžké zklamání. Celou dobu se Vance snaží mluvit o důležitosti psychologie a nicotnosti důkazů, Aby v závěru šel proti právu, vloupal se do cizího bytu a o osobě, o které celou dobu tvrdil, že musí mít pevné nervy a ovládat se, najednou tvrdí, že se ovládat nebude a fyzicky zaútočí. Nonsens až na půdu. Snaha přifařit k jedné vraždě jako podezřelé všechny, co šli náhodou kolem, nebo teoreticky mohli jít, mi už časem přišla poněkud směšná. Navíc jsem čekal, že se Vanceův cynismus projeví nějak jinak, než že se bude věčně tvářit, jak všechno ví, ale nikdy nic neřekne. Být návladním, dávno jsem Vance shodil z mostu a vykašlal se na jeho teorie.

pátrající amatér dandysmus

S. S. Van Dine