Hazardní hráč

Hazardní hráč https://www.databazeknih.cz/img/books/87_/87826/bmid_hazardni-hrac-87826.jpg 4 5 2

Philo Vance série

Philo Vance obdrží anonymní dopis, ve kterém ho neznámý úpěnlivě prosí, aby nazítří večer navštívil místní kasino, protože se tam má stát zločin. Vance se do kasina vypraví a opravdu je tam otráven mladý příslušník známé rodiny. Ve stejnou dobu je zároveň v rodinném sídle otrávena i jeho žena. Kostky byly vrženy a Vance se s vervou sobě vlastní vrhá do rozplétání tenkých nitek, ze kterých byl zločin utkán, aby nakonec stanul tváří v tvář překvapující pravdě. V tom mu pomáhají již tradiční pomocníci - státní návladní John F. X. Markham, seržan Ernest Heath a v neposlední řadě sám S. S. Van Dine, který vystupuje v roli zapisovatele příběhu a vypravěče.... celý text

Literatura světová , Detektivky, krimi

Vydáno: , Jan Naňka

The Casino Murder Case , 1934

prof.chrobak
17.12.2022 5 z 5

Detektivní případ z prostředí kasina a světa hazardu. Nalezneme zde podobné prvky jako v románech Vyvraždění rodiny Greenů i Dračí stopa - despotická matka která se snaží řídit a ovlivňovat celou rodinu, v jejímž nezdravém ovzduší se odehrává drama, poněkud extravagantní a marnotratní potomci a záhadný způsob vražd. Jistě by se daly najít i další styčné body, ale to je právě to, co mě na van Dineových detektivkách baví. Atmosféra New Yorku dvacátých let 20. století, nablýskané prostředí společenské smetánky, která utrácí peníze, ke kterým přišla bez vlastního úsilí, svět bohatých rodin, které ztrácejí svůj lesk ve světle odhalení amatérským pátračem Philo Vancem, který zdánlivě jen pomáhá svému příteli, státnímu návladnímu F.X. Markhamovi, ale ve skutečnosti udává směr celému vyšetřování. Prostě detektivní klasika. Některému čtenáři možná může vadit poněkud archaický jazyk, neboť van Dinovy knihy u nás až na několik výjimek vycházely bezmála před staletím, ale přes to se dá přenést, naopak to čtenáře přibližuje době, ve které se odehrávaly. Spíš mi vadí, že některá díla tohoto autora zatím ještě nebyly do češtiny přeloženy a u nás ani nevyšly.

mh.mail
04.07.2013 3 z 5

Již slabší a kniha sama potvrzuje myšlenku, kterou S. S. Van Dine razil, a to že každý autor má námět na maximálně šest kriminálních příběhů. V zápletce lze vysledovat motivy použité např. ve Vyvraždění rodiny Greenů, takže odhalení pachatele už není takovým překvapením jako např. u zmíněné knihy nebo u Královského vraždění.

Kniha Hazardní hráč je v