Třikrát Phil Marlowe

Třikrát Phil Marlowe https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/29017/x-phil-marlowe-29017.jpg 5 143 18

Phil Marlowe série

Tento svazek obsahuje díla vydaná samostatně: Hluboký spánek (The big sleep, 1939), Loučení s Lennoxem (The long goodbye, 1954), Sbohem buď, lásko má (Farewell, my lovely, 1940). Tři detektivky napsané zakladatelem americké drsné školy, nejvýznamnějším zástupcem tzv. Hard-boiled fiction.

Literatura světová , Detektivky, krimi

Vydáno: , Odeon

The Big Sleep; Farewell, My Lovely; The Long Goodbye

sajanka
21.12.2023 5 z 5

Takovéto knihy nechybí v mé knihovně a ráda se k nim vracím. Klasické, úžasné detektivky.

Zemlja
27.09.2023 5 z 5

Výborný hlavní hrdina, suché hlášky, napínavé vyšetřování. Perfektní.

rezzba
14.12.2022 5 z 5

Prostě boží. A ty hlášky.

Pablo70
12.04.2021 5 z 5

„Všecko je jen komedie, nic než komedie.“ dí Marlowe na konci Čekání na Lennoxe. Vyšlo v roce 1953 a kdo by si pomyslel, že jeho bystré postřehy o tehdejší společnosti budou za necelých 70 let platit o naší republice? Poznáváte to tu? Ten detektiv je hotový Komenský:

Noviny vlastní a vydávají pracháči. Pracháči jsou všichni v jednom klubu. To se ví, že je mezi nima konkurence, tvrdá, nevybíravá… pokud to nepoškozuje prestiž a privilegované postavení majitele. Jak se zjistí, že jo, všecko musí pod pokličku.

Proniknout do blízkosti (miliardáře) bylo těžší než dostat se k dalajlámovi. Muži se sto milióny dolarů žijí zvláštním životem, obklopeni služebnictvem, osobními strážemi, tajemníky, právníky a poslušnými administrátory. … Všechno, co se o nich dočítáte … bylo zpracováno štábem informátorů, kteří pobírají velké peníze za to, aby vytvářeli a udržovali v představách veřejnosti použitelnou osobnost, cosi prostého, čistého a pestrého jako sterilizovaná jehla. Pravdivá být nemusí. Musí se pouze shodovat se známými fakty, a známá fakta si můžete spočítat na prstech.

Peníze se chovají prapodivně. Jakmile se vyskytnou ve větších kvantech, jako by najednou měly vlastní život, dokonce i vlastní morálku. Zvládnout sílu peněz je pak neobyčejně těžké. Člověk je odedávna úplatný živočich. … Jsme v současné době svědky otřesného úpadku jak veřejné, tak soukromé morálky. Nemůžete požadovat nějaké hodnoty od lidí, jejichž životy jsou závislé právě na neexistenci těch hodnot. Masová výroba je nevytváří. Nikdo je taky nechce – nejsou totiž příliš trvalé. A tak je nahrazuje móda, výnosný podvod, vypočítaný na to, aby zboží co nejrychleji zastaralo.

...copak se dá sto miliónů dolarů vytřískat poctivě? Možná si takovej hlavoun myslí, že má čistý ruce, ale kdovíkolik občánků ta jeho organizace přimáčkla ke zdi, kolika obchodníčkům podrazila nohy, takže svý hezký krámy museli prodat za pár šupů, kolik slušných lidí přišlo o místa… a velký advokáti dostanou palmáre za to, že shoděj prosazení nějakýho zákona, kterej si veřejnost vyžaduje, ale kterej se nehodí pracháčům, protože jim nabourává zisky...

4444913
24.01.2020 5 z 5

Detektivky to samozřejmě jsou,taky.Taky je skvěle vystiženo jakéhokoli prostředí kde se děj odehrává,špína,beznaděj,luxusní sídla ap.Pro mě se občas ztrácí pátrání po pachateli nebo rozluštění zločinu protože podlehnu atmosféře či dramatičnosti.No a hlášky-to je dokonalost sama.Měla jsem dojem že ten řízek zmíněný kolegou v mém vydání chutnal jako obalená žínka nebo tak nějak ale to je samozřejmě fuk,kdo rád tzv.drsnou školu americké detektivky nemůže být zklamaný.

jprst
09.10.2019 5 z 5

Tak jsem si to zase po nějaké době zopakoval a po přečtení mě napadla otázka, zda má smysl, abych knihy tohoto autora vůbec komentoval, když ze mne nevypadne stejně nic jiného než samé superlativy.

432830
31.12.2018 5 z 5

Miluju detektivky, miluju Chandlera, Christie, Klevisovou! Takže paráda

Alex_Jura
08.12.2018 5 z 5

Objevila jsem ji hodně pozdě (detektivky jsem hltala v dětství, pak nastala odmlka)... ale tohle, TOHLE... nemůžu se rozhodnout, kterou ze tří epizod miluju nejvíc. Popisy panského sídla a skleníku a vůbec v Big Sleep... nebo některé situace v Čekání na Lennoxe? Je to nádherný vypravěčský koncert, a překladatelé to jenom završili. Btw. Chandler svůj styl dlouho piloval. Kdo četl např. Španělskou krev, ví, o čem mluvím. Ale to je spíš zajímavost, kniha je skvělá.

Aquagirl
07.10.2018 5 z 5

Moje dávná láska. Už strašně dlouho jsem ji nečetla, tak nevím, co bych jí říkala dneska, ale vzpomínám si, s jakým nadšením jsem ji hltala tenkrát. Krásně temné, vtipné, napínavé.

slunicko1958
29.12.2017 5 z 5

Mám tuto knihu ráda. Má napětí i humor.

Marwin
08.10.2014 5 z 5

"Byla to blondýna.Ale taková blondýna, že by kvůli ní biskup vykopl díru do kostelního okna!"
Phil Marlowe-nepodplatitelný osamělý soukromý detektiv, který za dvacet dolarů na den plus výdaje čistí město od špíny a korupce.(zrovna v těchto dnech máme města polepená předvolebními plakáty, na nichž desítky novodobých Marlowů také slibují, že vyčistí naše města od špíny a korupce!!!!)
Přečíst si Marlowa je velmi osvěžující.Gejzíry hlášek,jedna lepší druhé."Toto že je New Yorkský řízek?Myslel jsem, že válcovny plechu jsou v Detroitu.(toto je ovšem hláška, která Marlowa pouze napodobuje, ale stojí za to).V dnešní době překombinovaných detektivek, k nimž si člověk často musí vzít naučný slovník a také bibli, aby je alespoň částečně pochopil,jsou příběhy s Marlowem lahůdkou.Dobro je bílé, zlo černé, občas dostane do držky padouch, občas Marlowe.Pokud to situace vyžaduje, Phil je ochoten strávit noc s nějakou "kůstkou", což samozřejmě neznamená, že jí druhý den třeba neusvědčí z vraždy.
Pokud se chystá čtenář číst knihu, jejíž hlavní hrdina si říká Phil Marlowe, je dobré tak učinit ve vlahý letní večer a jako kulisu otevřít okno.Možná, že z nočního bulváru zaslechne nejen motor osmiválcového Oldsmobilu, ale snad i lahodný zvuk výrobku pánů Smithe and Wessona, či Samuela Colta.

mikina13
26.08.2014 5 z 5

Úžasné.....z toho Loučení s Lenoxem nejúžasnější!

učtese
14.04.2014 3 z 5

Čtení to není špatné, ale musím přiznat, že bych nedokázal říct o co v jednotlivých případech vlastně šlo. Je tam na mě příliš postav, pátrání se rychle přesunuje od jedné ke druhé, někdy jsem měl pocit že jsem se vlastně nic nedověděl a případ už byl vyřešen. Detektivky nejsou můj oblíbený žánr, chtěl jsem jen poznat Phila Marlowa a v tomhle ohledu nejsem zklamán.

FillisDilla
10.01.2014 5 z 5

Jednoznačně moje nejoblíbenější kniha. Přečtena minimálně osmkrát. Je to asi tolik detektvika, jako Anna Karenina je love story.

evelinaevelina
27.05.2013 5 z 5

Takzvané "3x" jsem podědila po tátovi a už několik let si hoví v mé knihovničce. Nemusím je už číst tajně jako tenkrát, když mi nebylo dáno tolik důvěry, že knihy nikterak neponičím (táta byl na tohle pes). Jsou na čestném místě a často si podle nálady přečtu třeba jen jednu část některé z nich. Jsou to prostě evergreeny zločinu.

Když už jsme u hlášek, tak jedna u nás do teď používaná při nástupu do auta (nejlépe když je někdo vyzvedáván z nějaké merendy): "Vážený, ráčil byste tu nohu dát dovnitř abych moh eventuelně zavřít dveře? Anebo je mám otevřít dokořán, abyste moh vypadnout?"
Znění možná nebude úplně přesné.

jprst
20.01.2012 5 z 5

Pro příznivce americké drsné školy něco jako jedna z učebnic.

Vašek
30.11.-0001 5 z 5

.............komentář? Já použiju dvě slova: DOST DOBRÝ!

pajonek
30.11.-0001

........komentář? stačí jedno slovo - špica