Sestřička

Sestřička https://www.databazeknih.cz/img/books/93_/9312/phil-marlowe-sestric-9312.jpg 4 221 35

Phil Marlowe série

Hlavní protagonistkou detektivního příběhu známého autora drsné školy je mladá nesmělá žena, marně pátrající po údajně zmizelém bratrovi. Ačkoliv nabízí směšný honorář, Marlowovi se jí zželí a případu se ujme. Samozřejmě netrvá dlouho a narazí na bratrovy stopy. Při té příležitosti se mu připletou do cesty další nebezpečně krásné a ne nedostupné mladé ženy i několik mrtvol. Podezřelých přibývá, policie skřípe zuby a vše směřuje do jednoho místa - do Hollywoodu.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Romány
Vydáno: , Albatros (ČR)

The Little Sister , 1949

Blue
18.04.2024 3 z 5

Musím říci, že Dáma v jezeře byla lepší. Sestřička se sice také dobře četla, ale to je asi tak vše. Samotný případ byl nezajímavý a vlastně ani vyprávění nebylo nijak napínavé. Není to kniha, od níž se čtenář nemůže odtrhnout.

babystar
11.04.2024 3 z 5

Docela spletitý příběh autora "americké drsné školy", která z dnešního hlediska drsná vůbec není. Přidávám se k "Saseně" - byla jsem z toho jelen. Vražd tam bylo docela dost, Marlowe také slízl nejednu ránu, a opět jsem hodně dlouho nevěděla, kdo je kdo. A ještě k tomu jsem poslouchala jako audioknihu, v níž předčítající ráčkoval.

katka134
12.02.2024 4 z 5

Starý dobrý Phil Marlowe.
Ale dnes prostě frčí detektivové, kteří bojují s psychopaty a brutalními vrahy.

Alma-Nacida
31.12.2023 2 z 5

Tohle bylo už trochu moc, příliš krásných žen s morálkou coury a plno padouchů, takže už to zavánělo parodií, včetně té uhozené vražedné zbraně v závěru. Zkrátka Mazaný Filip. ;)

sasena
16.07.2023 3 z 5

I když jsem z toho byla trochu jelen, trochu víc, abych pravdu řekla, hodnotím kladně. Překlad skvělý, drsný humor, Hollywood 30. let, prostě dobrý. Mazaný Filip je evidentně inspirovaný touto detektivkou. A celkem mi ani nevadí, že jsem z toho jelen i po dočtení poslední stránky.

Allena24
17.01.2023 4 z 5

Zamotané to rozhodně bylo, ale i tak jsem se bavila. Dostala mě atmosféra, ironie a humor.

konicekbily
01.06.2022 5 z 5

Jedna z nejzamotanějších zápletek detektivní literatury, až se mi zdálo, že to autor trochu přehání! Ale toleruji mu to, chápu, že se potřeboval vyřádit v množství dialogů a situačního humoru a i ironických hlášek a potřeboval popsat charaktery osob, které se motají zejména v okolí Hollywoodu a ukázat nám, jak to kolem LA bylo v době, kdy knihu psal. Výborná klasika!

Bakana
26.01.2022 5 z 5

Stará dobrá klasika! Je příjemné poslouchat po dlouhé době detektivku kde vrah není psychopat vraždící dvoje oběti pro zábavu tím nejhnusnějším možným způsobem.
Moje jediná výhrada se vztahuje k načtení knihy. Nevím, čí hlas jsem poslouchala, ale ten člověk vyslovoval jméno Marlowe pokaždé jinak a navíc měl problémy s výslovností Ř. Moje výslovnost možná také není v nejlepším pořádku, ale já neaspiruji na profesionální namlouvání knih.

Eva2424
27.12.2021 2 z 5

Přehršel rádoby vtipných hlášek, neustálé tasení pistolí a nožů úplně zastínilo samotnou zápletku. Detektiv se chová jako malé dítě, všechny postavy snad kromě jedné reagují protivně a nadřazeně, tudíž zde není ani stopy po nějaké psychologii. Těch vražd se tam rojilo na můj vkus taky zbytečně moc. Zápletka samotná by byla výborná nebýt všeho okolo. Tahle "drsná škola" asi není nic pro mne, daleko víc mi sedl Simenon s realisticky působícím Maigretem.

playada
10.07.2021 5 z 5

Já prostě miluju Marlowa. Asi bych mu padla do náručí, jako většina jeho románových ženských postav.

slawa.cap
07.05.2021 5 z 5

Poslouchal jsem jako audioknihu. Trochu dvojsmyslný název a nakonec i trochu zavádějící přebal posledního vydání... Snad poprvé co je jedna z "Marlowe girls" tmavovláska, i když taky největší mrcha, i tak mně to dost potěšilo. Část zápletky jsem tentokrát prokoukl téměř na začátku, ale tady byla celkem průhledná.
Trochu přisprostlejší, než předchozí díly a víc otevřené co se sexu týče. Nevím, jestli v té době povolily mravy, nebo jestli chtěl Chandler dokreslit chlípnou atmosféru filmového byznysu.
Jen ten závěr mi přišel trochu odbytý - vysvětleno bylo vše, ale v předchozích dílech to bylo lépe podáno. A přišlo mi, že se Marlowe v poslední scéně zachoval opravdu jako parchant, i když se to sám před sebou snaží ospravedlnit.

kapr
23.04.2021 2 z 5

Mooc váhám, kolikže hvězdiček dát. Marlowe 100%, atmosféra rovněž, stejně tak začátek a první ženská postava. Příběh hodně zamotaný, a po dočtení, (domnívám se, že samotný začátek mi byl poněkud povědomý,) docházím k přesvědčení, že by bylo nutno knížku pročíst ještě nejméně dvakrát tak, abych si dal dohromady která tvrzení jednotlivých osob jsou pravdivá. Život je krátký, a proto nic takového riskovat nebudu. Celkově se této škole detektivek zásadně vyhýbám. Příjemně mne překvapilo, že mimo vražd se autor vyhnul popisování různých nechutných ukrutností, mučení a podobně. Jméno autora jsem považoval za záruku té nejvyšší kvality. Po této stránce mne kniha poněkud zklamala. Příliš mnoho výborného, a příliš mnoho špatného, namíchané v jediném koktejlu. Určitě zajímavé, snad i čtivé, ale doporučit si vám to prostě netroufám.
Kniha si přímo říká o ilustraci citacemi opravdu nádherných odstavců, podobně jak už učinili mnozí ve svých komentářích přede mnou. Snad i kvůli těm stojí za to si tuto knihu přečíst.
- komentář k vydání z roku 2013 -

SidoniaL.
16.04.2021 3 z 5

Na mě až příliš složitá zápletka a příliš mnoho postav. Ztratila jsem se kdesi 3 nebo 4 kapitoly před koncem, neorientovala jsem se v ději a dočetla jsem jen z pocitu povinnosti. Kolem Marlowa hned tři ženy a ani jedna z nich mi nebyla sympatická, unavovalo mne to. A unavený mi připadal i sám autor: Nehýřil ani vtipnými přirovnáními jako obvykle. Ne, Sestřička mi prostě nesedla a k srdci mi nepřirostla.

Rozari
16.04.2021 2 z 5

Pomalu se blížím ke konci a zajímalo by mě, jestli překlad od svého prvního vydání v češtině došel nějaké úpravy nebo ne. Mám půjčeno vydání z 1962 (přeložila Heda Kovályová) a tak nějak moc nechápu, o čem to celé je! Je tam často použit zvláštní slang, překlad zřejmě kopíruje originál, ale tedy některá slova prostě ani neznám, některé věty mi vůbec nedávají smysl.
Už chvíli se musím nutit dočíst to do konce, ale nerada odkládám nedočtené knihy...

ber-tram
27.01.2021 3 z 5

Ale ano, je daleko víc vtipnějších, hybnějších a poutavějších knížek, Chandler už patří zaprášeným starým dobám. Ale ano, dýchne odtud jakási atmosféra, sem tam zaujme nějaký fór, ale na odhalení pachatele se nijak zvlášť netěšíte, jak je to zašmodrchané.
Tohle zaměstná už jen nostalgiky, šanci nadchnout mladou čtenářskou generaci to nemá. 3/21

CharlesWard
10.11.2020 3 z 5

Chandler prostě uměl psát.

Česneksmedem
31.08.2020 5 z 5

Whisky (zde v překladu zvaná Stará myslivecká) a hromada parádních hlášek. Moc jsem si to užíval. Herecké hvězdy měly manýry skoro jako ty naše, lži a přetvářka jako norma. Navíc jsem se dozvěděl, jak vypadá jacaranda. Další velice povedená kniha od RCH.
...cítil jsem se o něco líp, než bednička pilin, ve které se okotila kočka.

Jaruš7
27.08.2020 4 z 5

Audiokniha
Hollywood a jeho vliv na vše.
Manýry jako nikde jinde. Až se jeden diví, že inzultace zde není častější.
Chudák Marlow, dotěrnost, vlezlost, arogance, stupidní namyšlenost, vše vydržet a ještě ochránit klientku.
Gangster coby výstřelek pro okázalost ve společnosti má pak vliv na osudovost těch co se s ním zapletou.
Citace:"Ústa měla červená jako úplně nová hasičská stříkačka."
Náročné chvilky, ale konec to vyladil.

Gracian1964
21.07.2020 4 z 5

Kniha kúpená v antikvariáte. Od Chandlera som tie najdôležitejšie diela dávno prečítal, ale toto som nepoznal. Je to útla knižka, nedá veľa času prečítať ju. Spisovateľ mal svoj osobitý štýl písania, nie každému musí pasovať. Nakoniec som však pochopil, o čo išlo.

sharik
05.04.2020 3 z 5

Chandlerův styl je skvělý, sází naprosto výborné hlášky, jednu za druhou a - na rozdíl od většiny ze stovek autorů, kteří se v tom jeho styl pokouší napodobit - nepůsobí tyhle komentáře uměle, ani nuceně. Větší problém jsem měl se samostatným příběhem. Přiznám, že na mě byl příliš zamotaný, ztrácel jsem se v postavách, ještě víc pak v jejich motivacích a místy úplně i v tom, proč se co děje, proč Marlowe jde zrovna tam, kam jde a co se tam chystá dělat. V poslední třetině už příběh prostě jen prošuměl kolem a bylo mi jedno, jak to skončí, jen už aby to skončilo... Přesto jsem se značnou část románu opravdu bavil, to ano. Jen buď nejsem správný čtenář Chandlera, nebo v téhle knize autor natáhl na dvojnásobek materiál, který k ní měl, a pro ten poloviční rozsah by byl akorát.