Hluboký spánek

Hluboký spánek https://www.databazeknih.cz/img/books/73_/73624/bmid_phil-marlowe-hluboky-spanek-xTv-73624.jpg 4 366 52

Phil Marlowe série

Mladá fronta připravila nové vydání klasických detektivních příběhů amerického spisovatele Raymonda Chandlera. Jako první vychází titul Hluboký spánek, v němž se poprvé objevila postava Phillipa Marlowa. Phil Marlowe je sarkastický soukromý detektiv se slabostí pro whiskey, cigarety a krásné ženy. Milionář General Sternwood jej pověří, aby se vypořádal s vyděrači v záležitosti, do které se zapletla jedna z jeho mladých, hezkých a neukázněných dcer. Vyšetřování zavede Marlowa do nočního podsvětí mezi vrahy, zkažené zbohatlíky a jiné pochybné existence. Několikrát se zmýlí, pak ale vše vyřeší… Podle románu byl v roce 1946 natočen stejnojmenný film s Humphrey Bogartem v hlavní roli.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Romány
Vydáno: , Mladá fronta

The Big Sleep , 1939

Lmslaver
16.10.2015 5 z 5

První případ soukromého očka Phila Marlowa, který s cynismem a humorem vyráží do boje proti zločinu, korupci a velkoměstské špíně. Kniha plná barvitých a poetických přirovnání se skvěle vykreslenou atmosférou, tak jak to Raymond Chandler umí.

Inozuka
29.09.2015 4 z 5

"Co záleží na tom, kde člověk leží, když je po smrti. V kalné bažině nebo v mramorové kryptě na vrcholku vysokého kopce? Jsi mrtvý, spíš hlubokým spánkem a takové věci ti nevrtají hlavou. Nafta a voda jsou ti stejně lhostejné jako vítr a vzduch. Spíš prostě tím hlubokým spánkem a už ti nezáleží na tom, jak hanebně jsi sešel ze světa nebo kde jsi padl."

AriArenka
04.09.2015 3 z 5

Neurazí, ani nenadchne...

Weiler
09.03.2015 5 z 5

Chandler je, jak se zdá, zastáncem stejné filosofie, totiž když může mít člověk nějaké umění a nějakou zábavu, proč by nemělo být to nejlepší mít obé v jednom. A musím říct, že nejsem žádným vášnivým čtenářem detektivek. Zřejmě ze stejného důvodu, proč zaryté fandy detektivek právě tento žánr baví. Já nepotřebuju přemýšlet nad jaksi… „věcnou“ podstatou rozprostřené látky. Totiž, nezajímá mě ani tolik, jak je příběh zajímavý, ale spíše jak zajímavě je podaný. Ne, že bych se přitom zásadně vyhýbal literatuře, která je psaná pro zábavu především, nicméně od detektivek ani nečekám, že by dokázaly přinést i něco jiného. Paradoxně mě právě proto nebaví. Naopak Hluboký spánek mě bavil neskutečně, neboť měl v sobě i důležitou otevřenost výpovědi a položení několika vážných otázek čtenáři. Zkrátka knížka kvalitní a umělecká, zabalená v papíře nesmírně zábavné detektivky. Krom toho je Phil Marlowe postavou tak zajímavou, že by udělal dobrou knížku i z jinak naprosto nezajímavého braku. Jestli bych knížce něco vytknul, je to její až zbytečná zamotanost, především při začátku.

karelk
17.10.2014 3 z 5

stejně jako kirkous níže jsem při čtení slyšel hlas T. Hanáka jakožto Marlowa. Pak je celá kniha o mnoho zajímavější a zábavnější, jinak je trošku moc "suchá"...

linaroth
22.07.2014 4 z 5

Nemám rád detektivky, ale tohle jak výborná kniha, tak výborný film. Můžu doporučit oboje.

kirkous
12.04.2014 4 z 5

Nějak jsem se při četbě nemohl zbavit obrazu Tomáše Hanáka jako Marlowa. Baví mě jeho (Marlowův) způsob vyjadřování. Četl jsem v anglické verzi penguin readers.

Skip
06.03.2014 4 z 5

V tomto románu Chandler až moc kostrbatě popisoval. Jakmile se něco dělo, nebo se mluvilo, byla to paráda. Ale pak došlo k popisu třeba domu a nepříjemně se to zaseklo. I tak ale rozhodně stojí za přečtení. Jo a taky jsem měl menší problém kvůli stejnojmennému filmu. V duchu jsem viděl Marlowa jako H. Bogarta (jak taky jinak), ale v tomto románu mu bylo 33 let, což se jaksi s filmovým obrazem moc neshodovalo.

cantona
17.12.2013 1 z 5

Tak bohužel tato kniha mě opravdu zklamala. Nuda, nuda a opět nuda! Mám rád detektivky, ale tohle bylo fakt o ničem. Dávám aspoň jednu hvězdičku za výborné hlášky hlavního hrdiny. Ale autorovi dám někdy určitě ještě šanci.

honajz
04.06.2013 5 z 5

Ani se nedivím, že Chandler oslovil mnohé dramatické spisovatele, kteří mu vzdali hold pro jeho práci s jazykem. Úvodní část knihy je literárně vynikající - spousta nečekaných obratů, přirovnání, ironických úšklebků. Později to začne postupně mizet a vytrácet se, už to není ono. Jako by Chandler už chtěl knihu rychle dopsat a uzavřít děj. Ten má menší smůlu v tom, že se láme v polovině - původní případ vyděračství se vyřeší tak nějak sám, a ústředním motivem se stává, kam zmizel Regan. Což není už tak zajímavé, protože jsme dostali hodně málo indicií, aby nám na nějakém chlápkovi záleželo, tedy kromě profesní cti samotného Marlowa. Pořád se kniha čte dobře, ale některé scény už jsou trochu násilně přitažené za vlasy (v kasinu, a hlavně v autodílně, o chování Stříbrné paruky ani nemluvím). Závěr nakonec není až tak překvapivý, i když mi přijde trošičku odbytý, možná jej šlo vytěžit daleko víc. Ale jak říkám, asi to chtěl mít Chandler už z krku - prvotní nadšení a nápad pomalu vychladly, podobně jako mrtvoly v románu. Samozřejmě je kniha i přes tyto drobné výtky literární nadprůměr, co si budeme povídat, a mnohý současný autor by měl po jejím přečtení jít a tiše se někde zastřelit, protože takové úrovně nikdy nedosáhne.

dwarfik1
08.05.2013 3 z 5

Nějak jsem se zamotal do spousty postav......

julanka
30.11.-0001

Časté přirovnání použité v knize, například - "Krev ve mně pobíhala jako nájemník v novém domě" mě dovedla rozesmát, totéž platí i o velmi osobitém stylu mluvení hlavního hrdiny Phillipa Marlowa. Ačkoliv je zápletka poměrně zajímavá, kniha se mi četla pomalu protože jsem si u četných popisů situací ne vždy vytvořila přehledný obraz o tom co se vlastně děje, nicméně v druhé polovině začíná mít příběh zajímavější spád. Abych to shrnula, myslím, že jestli se mně někdo za pár let zeptá zda jsem četla tuhle knihu, odpovím že si už přesně nepamatuju o čem byla, ale že stojí za přečtení, protože hlavní hrdina je vtipný.