Pěvkyně ve sněhu

Pěvkyně ve sněhu https://www.databazeknih.cz/img/books/30_/3017/pevkyne-ve-snehu-3017.jpg 4 15 2

Nevya je ledová planeta bez jakékoli vyspělé technologie; léto sem přichází jednou za pět let. Zůstat venku v noci znamená jistou smrt. Nevyané se plně spoléhají na Kantory a Kantorky, muže a ženy, kteří mají schopnost proměňovat energii psí prostřednictvím hudby na teplo a světlo. Mreen je pravděpodobně nejtalentovanější Kantorka, která kdy vystudovala Konzervatoř – ale není schopna vydat ze sebe ani hlásku.... celý text

Literatura světová , Fantasy , Pro děti a mládež

Vydáno: , Triton

Singer in the Snow , 2005

alekis
03.05.2021 5 z 5

SPOILER :-)
K této knize se asi hned tak nevrátím, ale užila jsem si ji.
Máme tu hodně sevřený příběh, popisující úsek života několika postav (pokud pomineme zanedbatelný bezejmenný komparz). Všechno se odehrává na malém prostoru, a že je to zjevně jiná planeta, je celkem nepodstatné. Ti lidé tam žijí své životy v podmínkách, které tam panují, jsou přizpůsobení a využívají všeho, co se nabízí, neboť život odehrávající se převážně v kruté zimě je těžký - a na tom je příběh vystavěn.
Zvláštně nadaní lidé jsou pro jejich přežívání nezbytní a několik takových v příběhu potkáváme. Nedozvíme se skoro nic o jejich životní historii a vývoji jejich talentu, jen pár drobtů informací a sami si musíme domyslet souvislosti.
Z náznaků vyplývá, že pradávní předkové obyvatel přišli z vesmíru - ale opět tady nejsou žádné podrobnosti, což mi vůbec nevadilo. Samotný příběh je totiž dokonalý. To, co se máme dozvědět, se dozvíme. Kdyby byl zasazen na Zemi, vůbec nic by se nestalo, ale použití neobvyklých reálií mu dodává samozřejmě na čtivosti a zajímavosti.
Myslím, že toto není kniha pro každého milovníka sci-fi a fantasy. Kdo čte např. rád knihy Ursuly K. Le Guin, byl by asi spokojen.
Já jsem spokojena na 100% a 5*.
:-)

odejana
09.08.2011 3 z 5

Poněkud chladná kniha - téměř neustále je zima, tma, nevlídno, charaktery postav jsou syrové - takže krátké léto, které na planetě Nevya vypukne, na čtenáře působí jako malý zázrak. Zajímavý pohled na možnosti lidmi vysílané energie, která se zde nazývá "psí". Jsem si jista, že lidé vysílají a přijímají energii, ale Morleyová využila této energie jen na tvorbu tepla a světla. Osobní zápas Mreen je jeden z klasických osobních bojů člověka. Psychologie její postavy není nijak zvlášť dobře vykreslena, takže je dost zřejmé, jak to všechno dopadne. Mnohem věrohodněji jsou popsány záporné postavy. Ty kladné jsou takové nedomrlé, nečlověčí.

Autorovy knížky

Louise Marley
americká, 1952
2007  77%Pěvkyně ve sněhu

Kniha Pěvkyně ve sněhu je v