Petrohradské novely

Petrohradské novely https://www.databazeknih.cz/img/books/36_/368903/bmid_petrohradske-novely-KlH-368903.jpg 4 169 23

Cyklus poviedok o Petrohradu od ruského klasika zachytáva mesto tak, ako sa javilo autorovi počas jeho sedemročného pobytu v rokoch 1828-1836. Námetom cyklu je zovšeobecnenie premien života na ústredné mestskej triede v priebehu jedného dňa, ktoré je zároveň názorným predvedením spoločenského rozvrstvenie stavovskej spoločnosti v jednom z jej centier. Hrdinami poviedok sú malí, utištěná ľudia, ktorí v spoločnosti obrovských majetkových a spoločenských rozdielov vedú dlhý a zdanlivo márny boj s privilegovanými utláčateľmi. Ich fantastické príbehy sú napospol ostrú satirou na tuposť, nadutosť a chamtivosť statkárov a cárskych úradníkov.... celý text

Literatura světová , Povídky

Vydáno: , Slovenský spisovateľ

Петербургские повести / Peterburgskije povesti , 1842

IXOXI
03.03.2024 2 z 5

Petrohradské povídky jsou kvalitativně hodně nevyvážené, některé velmi dobré, jiné naprosto nesmyslné a zbytečné. Všechny mají společné rysy jako popis marastu, který v dané době v Rusky byl a také na to navázanou bezmoc prostých lidí.

Emik87
24.02.2024 4 z 5

Typické Gogolovo dílo, které svým způsobem pobaví i poučí.

deirdre
29.12.2023 4 z 5

Dlho som odolávala pánovi Gogoľovi, až vďaka ČV som sa nakoniec odhodlala skúsiť to s ním, a neľutujem. Nevský prospekt, Plášť a Portrét sú poviedky, ktoré mňa najviac oslovili, a je možné, že sa k nim ešte niekedy vrátim.

Jaruš7
01.12.2023 5 z 5

Autor obdivuhodně ztvárnil v povídkách ne nezajímavý život tehdejší společnosti.
Ne nadarmo byl autorem oblíbeným a právem patří mezi klasiky.
Citace: "Zkrátka jeho život se už dostal do let, kdy všechno, co dýchá vznětem, v člověku vysychá, kdy mocná hudba poezie už jen slabě rozechvívá duši a neproniká hluboko k srdci, kdy setkání s krásou už nemění svěží síly v oheň a plamen, ale kdy všechny vyhaslé city se stávají přístupnější zvuku zlata, zaposlouchávají se pozorněji do jeho lákavé hudby a zvolna, nepozorovaně se jí nechávají zcela uspávat. Sláva nemůže dát radost tomu, kdo ji ukradl a nezasloužil si ji; trvale rozechvívá jen toho, kdo je jí hoden. A proto se všechny jeho city a vzněty obrátily k zlatu. Zlato se stalo jeho vášní, ideálem, postrachem, požitkem i cílem."

Požitkem je i četba, paráda.

douchova11
26.11.2023 4 z 5

Vybrala jsem si knihu díky čtenářské výzvě a musím říct, že jsem byla mile překvapená . Čekala jsem kostrbaté a zbytečně rozvláčné čtení, ale ejhle - povídky se četly samy. Leckde se mi během čtení objevil i úsměv na rtech. To jsem vážně nečekala... Vřele doporučuji jako oddychové čtení a ke všemu ještě ve skvělém překladu

Atanone
26.04.2023 4 z 5

Až na Bláznovy zápisky jsem si tohoto klasika velmi užila. Moje nejoblíbenější povídka je Portrét, který jsem znala už z dřívějška a hned za ním Něvská třída a Plášť.
Moje paní profesorka literatury by se královsky bavila, že mě konečně někdo dotlačil k tomu, abych četla autory, které jsme měli v povinné četbě. No jo, karma je zdarma a v tomto případě jsem na tom jen vydělala

jan7113
05.02.2023 4 z 5

Tak tohle je pro mě příjemné překvapení. Některé povídky úsměvné, některé k zamyšlení, některé ujeté. Ale všechny se příjemně čtou. Čtenářská výzva zase jednou splnila svůj účel - dostal jsem se ke knize, kterou bych jinak ignoroval, a to by asi byla škoda.

katka134
17.01.2023 3 z 5

Zajímavé čtení. Povídky jsou smutné i k pousmání , a některé poněkud zvláštní.

Hani77
07.01.2023 3 z 5

Nejvíc se mi líbila povídka Něvská třída. Všechny povídky měly něco do sebe, ale nečetly se zrovna lehce.

Inutihar
08.12.2022 4 z 5

Petrohradský magický realismus? Ale i tak je tam vidět ten nekonečný ruský marast.

Alto98
13.10.2022 4 z 5

Příjemné překvapení! Nejvíce se mi líbila první povídka, Něvská třída.

igor6114
02.08.2022 5 z 5

Gogolov štýl písania mi proste sedí...príjemné čítanie, najviac pobavila poviedka kde Akakij Akakijevič vysvetluje že potrebuje opravit deravý plášt :D

Katania
06.04.2022 5 z 5

Milé překvapení. Humorné povídky jsou opravdu zábavné a moc pěkně se čtou.

boticelli
11.03.2021 5 z 5

Nevěřil jsem svým očím, co to čtu za podivuhodné, svým kouzelným způsobem šílené a vtipné příběhy! Povídka Nos mě semlela na cimpr campr, Portrét a jeho ďábelský pohled jsem si živě dovedl představit, Bláznovy zápisky rozpláčí vtipem i smutkem. I ostatní tři dílka stojí jednoznačně za další přečtení. A to vše sepsáno v roce 1842. No prosím!

Kerolka_P.
25.06.2020 5 z 5

Velmi milé počteníčko. Z Gogolových počinů je pro mě tento nejmilejší; objevila jsem ho cca v sedmnácti a ráda se k němu vracím, v létě obzvlášť!

OdvaznyMladyMuz
21.04.2020 2 z 5

Mé první setkání s Gogolem. Poněkud rozpačité setkání. Způsob jakým jsou povídky vedeny mi příliš neseděl, prazvláštní chování postav už vůbec. Vlastně nedokážu ani napsat, která povídka mě bavila. Zábavné mi připadaly určité pasáže, které pak autor doslova zabil nebo proměnil v něco banálního. Nakonec jsem ale Petrohradské povídky přece jen dočetl, v tom shledávám jistou naději, že by mě snad Gogol uměl přesvědčit v některém svém delším díle, kde dá příběhu větší prostor. Tyhle povídky totiž pro mě úplně nebyly.

Hyaenodon
11.11.2019 3 z 5

Čekal jsem nějakou nezakrytou kritiku petrohradské společnosti a dostal jsem místy až magické příběhy, které by se mohly odehrávat i jinde než v Petrohradě. Nos a Portrét u mě vedou, Plášť a Něvská třída - lepší průměr, Kočár a Bláznovy zápisky byly slabší. Ale i tak jsem si knížku velmi užil.

los
14.05.2018 4 z 5

Nos je nejlepší

Lora.Greenova
19.11.2017 3 z 5

Nadšená jsem byla z jeho Mrtvých duší. Petrohradské povídky byly slabší, možná, že Gogolovi sedí víc delší útvary, kde lépe vyzní jeho styl.
Skvělá povídka byl Portrét, konkrétně popis obrazu toho mladého umělce, proces vnímání jeho obrazu. To bylo něco úžasného, takhle bych ráda vnímala výtvarné umění já.
Ostatní povídky byly celkem dobré, ale zas nijak skvělé. I tak celkem doporučuji, zklamaní nijak zvlášť nebudete a dozvědět se reálie je taky celkem zajímavé.

parxel
29.07.2015 3 z 5

Gogol je mím oblíbeným autorem od doby co jsem četl Mrtvé duše. Tehdy jsem se královsky bavil. U Petrohradských povídek, už tolik ne. Někeré z povídek mne zaujaly více jiné měně. V každém případě tři hvězdy.