Královny nemají nohy

První kniha trilogie Petr Kukaň z Kukaně. Trilogie o Petru Kukaňovi není klasickým historickým románem, dějiny jsou zde kulisou pro dobrodružné čtivo v duchu dumasovských příběhů, jež jsou ovšem v Neffově podání úsměvně odlehčeny. Autor vstupuje do děje s nadhledem člověka dvacátého století, a tak je dobová atmosféra občas prostoupena současnými reáliemi. Na počátku prvního dílu trilogie, nazvaného Královny nemají nohy, se ocitneme v domě alchymisty Janka Kukaně z Kukaně, jehož žena právě porodila chlapce. Při Petrově zrození pochopitelně nesmějí chybět tři tajemné ženy - sudičky. A co Petrovi dají do vínku? Krásu, sílu, statečnost, lásku žen, ale i obratnou mysl, a především ducha svobodného a hrdého, jemuž hned tak někdo něco nenakuká. A tak z Petra vyroste fanatický zastánce pravdy a spravedlnosti, dobrodruh milující nebezpečí a vždy spoléhající na sílu svých paží a bystrý úsudek. Za své životní poslání Petr považuje obrodu světa a nastolení spravedlnosti, což se mu však samozřejmě jen málo daří. Při putování z Čech do Itálie a zase zpět vedou Petra spletité nitky osudu tu do vězení, z něhož, jak se zdá, není úniku, jindy se mu poštěstí dobýt si uznání, přepychu a důstojnosti či se ocitá v náručí krásných žen. Vladimír Neff s ironickým odstupem vypráví složitý příběh, zalidněný postavičkami dobrými i zlými, krásnými i ošklivými, vždy však živými a skutečnými. Vtipná nadsázka je podtržena úmyslně archaizovanou stylistikou a prolínáním výrazů knižních s výrazy vysloveně spjatými s dneškem. Neffova kukaňovská trilogie odehrávající se od konce 16. do poloviny 17. století - Královny nemají nohy (1973), Prsten Borgiů (1975) a Krásná čarodějka (1980) - je románem, který příjemně pobaví a jistě přinese potěšení mnohým čtenářů. ...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/75_/75512/kralovny-nemaji-nohy-75512.jpg 4.4250

Petr Kukaň z Kukaně 1.

Romány, Literatura česká, Historické romány
Vydáno, Československý spisovatel

Kniha Královny nemají nohy

milan3144

Původně jsem si říkal, že tento díl přečtu, dám si pak jednoknižní přestávku a pak se k dalšímu pokračování, bude-li to stát za to, vrátím. Ještě tak ve třetině knihy jsem o tom byl přesvědčen. Jenž pak se moje zvědavost, jaké budou další osudy Petra Kukaně z Kukaně, se stále prohlubovala a tak závěr je jasný: pět hvězd a jdu do dalšího dílu hned. Mám-li to k něčemu přirovnat, tak asi k sérii Dědictví otců, nebo Vondruškovu Martina ze Stvolna. Sice dějově to není žádný kvapík, ale oproti právě Merleho Dědictví otců, je to o dost svižnější a pro mne i zábavnější.
Pěkných pět hvězd.

RyonMathrin

Půjčím si úryvek z anotace, protože mi přijde velmi výstižný: "Umění vypravěče a smysl pro humor a vtip dodaly tomuto poutavému příběhu kouzlo jedinečnosti, které ze svého půvabu nic neztratilo."
Alchymický začátek mne ke knize naprosto přikoval. Později je alchymie o dost méně, ale o to více je napínavých dobrodružství a zmíněného humoru.
Styl psaní jsem si vychutnával. Starší jazyk s přechodníky dnes už moc není k vidění, ale také díky němu získává kniha své kouzlo. A ještě musím zmínit vynikající přísadu - jazykové hříčky a občas přímé řeči v italštině a francouzštině. Skvělý celek i detaily.
Doporučuji a jdu na druhý díl.

FlLys

Dobrodružství plné zvratů. Četla jsem sice dlouho, ale byla to četba zábavná a napínavá.

Hanka_Bohmova
26.11.2020

Napsané je to naprosto skvostně - nechtělo se mi knihu odložit, přestože mě samotný příběh vůbec nezaujal a nebavil. S potěšením jsem si vychutnávala autorovu jazykovou dovednost a umění nadsázky.
Do dalších dílů se ovšem pouštět nebudu.

Godgifu
23.09.2020

To je snad poprvé, co knihu odkládám nedočtenou... Po knize jsem sáhla, neboť mě lákal autorův jazykový um, avšak ten ono vcelku nezajímavé vyprávění nespasil. Osudy Petra Kukaně mě zkrátka postupně přestaly zajímat. Ani nevím čím to. Buď se tam toho dělo až příliš moc, nebo naopak málo. Nešlo udržet pozornost. Ale musím uznat, že začátek se povedl:-)

MKrat
30.08.2020

oddychová, kultivovaně psaná..

Kaik
10.07.2020

Čirá srdeční záležitost.

Vladimír Neff je verbální génius. Jeho jazykově úchvatný způsob vyprávění a historický přehled nikdy nepřestanu obdivovat. Byla to radost a zároveň výzva rozplétat souvětí, která by leckdo označil za krapítek delší, přičemž nikdy neztrácela smysl, psaná tak nádhernou češtinou, že byl náš nelehký jazyk, myslím, vytěžen až do mrtě.

A hlavní hrdina - Petr Kukaň z Kukaně - pro mě navždy zůstane největším literárním hrdinou všech dob. Mladý muž tak pevného charakteru, výjimečných schopností a morální čistoty, až je to pro něho nezřídka sebezničující, musí být zkrátka vzorem pro každého. Navíc máme společné křestní jméno.

Bez nejmenšího zaváhání hodnotím plnými pěti zrnky Kamene mudrců hromadně celou trilogii, neboť ji mám přečtenou již poněkolikáté. Tentokrát se zapojili i junioři v rámci společné četby před spaním, z čehož mám velkou radost. Bylo to humorné, dobrodružné i poučné čtení, které se mi navždy zapsalo do hrudního svalu.

Skawin
27.05.2020

Knížka mého mládí, ke které jsem se vrátila v audio podobě. Petr Kukaň z Kukaně - to je skvělé oddychové čtení, které nemá daleko k Třem mušketýrům a svým způsobem i k Donu Quijotovi a Járovi Cimrmanovi.