Královny nemají nohy

Královny nemají nohy https://www.databazeknih.cz/img/books/14_/14825/kralovny-nemaji-nohy-14825.jpg 4 335 59

Petr Kukaň z Kukaně série

Trilogie známého českého autora vyšla ve velkém nákladu v sedmdesátých a osmdesátých letech a byla okamžitě rozebrána. Umění vypravěče a smysl pro humor a vtip dodaly tomuto poutavému příběhu kouzlo jedinečnosti, které ze svého půvabu nic neztratilo. Příběh šlechtice Petra Kukaně z Kukaně je vyprávěn od jeho početí a zasazen do konkrétních historických reálií rudolfinské doby plné alchymistů, čarodějek a králů. Hrdina se dostává do neuvěřitelných situací a prožívá nejpodivnější dobrodružství, která mu komplikují život. To vše díky své pravdomluvnosti, kterou nedokáže ovládnout ani když mu jde o život. Samozřejmě je díky své kráse a mužnosti milován a obdivován a milostná dobrodružství jsou ta jediná, v nichž podléhá. Jeho postoj k životu a vlastně ducha celé knihy trefně charakterizuje přísloví: Kdyby teta měla kulky, tak by to byl strýc!... celý text

VeruMalfoy
07.04.2021 3 z 5

U čtení téhle knihy jsem měla často velice rozporuplné pocity. Byly v ní pasáže, u kterých jsem se naprosto nudila, a pak tam byly chvíle, které jsem si naopak velice užívala. Navíc mi trvalo, než jsem si zvykla na autorův zvolený jazyk, jakým knihu vyprávěl. Cizí výrazy mi občas také narušovaly plynulost čtení. Konec knihy byl opravdu podařený. Musím tedy upozornit, že kniha není pro každého. Ještě váhám, jestli se dát do dalších dílů.

Pucezhodosha
09.03.2021 4 z 5

Kniha stará vydáním, jako já, takže zralá. V antikvariátu jsem za 25 Kč už dlouho nepořídil nic tak hezky a vtipně napsaného. S Petrem z Kukaně je to nahoru a dolů a to mě na ději bavilo. Navíc živé popisy doby Rudolfa II a evropských zemí mi učarovaly. Jdu hned na o dva roky mladší a o 5 Kč dražší pokračování - Prsten Borgiů.

milan3144
18.01.2021 5 z 5

Původně jsem si říkal, že tento díl přečtu, dám si pak jednoknižní přestávku a pak se k dalšímu pokračování, bude-li to stát za to, vrátím. Ještě tak ve třetině knihy jsem o tom byl přesvědčen. Jenž pak se moje zvědavost, jaké budou další osudy Petra Kukaně z Kukaně, se stále prohlubovala a tak závěr je jasný: pět hvězd a jdu do dalšího dílu hned. Mám-li to k něčemu přirovnat, tak asi k sérii Dědictví otců, nebo Vondruškovu Martina ze Stvolna. Sice dějově to není žádný kvapík, ale oproti právě Merleho Dědictví otců, je to o dost svižnější a pro mne i zábavnější.
Pěkných pět hvězd.

RyonMathrin
11.01.2021 5 z 5

Půjčím si úryvek z anotace, protože mi přijde velmi výstižný: "Umění vypravěče a smysl pro humor a vtip dodaly tomuto poutavému příběhu kouzlo jedinečnosti, které ze svého půvabu nic neztratilo."
Alchymický začátek mne ke knize naprosto přikoval. Později je alchymie o dost méně, ale o to více je napínavých dobrodružství a zmíněného humoru.
Styl psaní jsem si vychutnával. Starší jazyk s přechodníky dnes už moc není k vidění, ale také díky němu získává kniha své kouzlo. A ještě musím zmínit vynikající přísadu - jazykové hříčky a občas přímé řeči v italštině a francouzštině. Skvělý celek i detaily.
Doporučuji a jdu na druhý díl.

FlLys
10.01.2021 4 z 5

Dobrodružství plné zvratů. Četla jsem sice dlouho, ale byla to četba zábavná a napínavá.

Hanka_Bohmova
26.11.2020 3 z 5

Napsané je to naprosto skvostně - nechtělo se mi knihu odložit, přestože mě samotný příběh vůbec nezaujal a nebavil. S potěšením jsem si vychutnávala autorovu jazykovou dovednost a umění nadsázky.
Do dalších dílů se ovšem pouštět nebudu.

Godgifu
23.09.2020 1 z 5

To je snad poprvé, co knihu odkládám nedočtenou... Po knize jsem sáhla, neboť mě lákal autorův jazykový um, avšak ten ono vcelku nezajímavé vyprávění nespasil. Osudy Petra Kukaně mě zkrátka postupně přestaly zajímat. Ani nevím čím to. Buď se tam toho dělo až příliš moc, nebo naopak málo. Nešlo udržet pozornost. Ale musím uznat, že začátek se povedl:-)

MKrat
30.08.2020 4 z 5

oddychová, kultivovaně psaná..

Kaik
10.07.2020 5 z 5

Čirá srdeční záležitost.

Vladimír Neff je verbální génius. Jeho jazykově úchvatný způsob vyprávění a historický přehled nikdy nepřestanu obdivovat. Byla to radost a zároveň výzva rozplétat souvětí, která by leckdo označil za krapítek delší, přičemž nikdy neztrácela smysl, psaná tak nádhernou češtinou, že byl náš nelehký jazyk, myslím, vytěžen až do mrtě.

A hlavní hrdina - Petr Kukaň z Kukaně - pro mě navždy zůstane největším literárním hrdinou všech dob. Mladý muž tak pevného charakteru, výjimečných schopností a morální čistoty, až je to pro něho nezřídka sebezničující, musí být zkrátka vzorem pro každého. Navíc máme společné křestní jméno.

Bez nejmenšího zaváhání hodnotím plnými pěti zrnky Kamene mudrců hromadně celou trilogii, neboť ji mám přečtenou již poněkolikáté. Tentokrát se zapojili i junioři v rámci společné četby před spaním, z čehož mám velkou radost. Bylo to humorné, dobrodružné i poučné čtení, které se mi navždy zapsalo do hrudního svalu.

Skawin
27.05.2020 5 z 5

Knížka mého mládí, ke které jsem se vrátila v audio podobě. Petr Kukaň z Kukaně - to je skvělé oddychové čtení, které nemá daleko k Třem mušketýrům a svým způsobem i k Donu Quijotovi a Járovi Cimrmanovi.

zuzka894
04.05.2020 2 z 5

Nezaujalo, těžké čtení.

Kuža007
16.03.2020 5 z 5

Nádherná dobrodružná Neffova trilogie šlechtice Petra Kukaně z Kukaně, místy připomínající díla Alexandera Dumase, nás zavádějí do rudolfínské alchymistické Prahy. Jako opět mě pan Neff nezklamal.

alabra
11.03.2020 4 z 5

Humor a nadsázka v historickém rámci doby Rudolfa II. a osudy hlavního hrdiny, které dokazují, že za každý dobrý skutek je ten spravedlivý prosťáček, jak ho autor vykresluje, po zásluze potrestán. Až fantaskní osudy Petra Kukaně z Kukaně nás pobaví chytrým řešením situací, stejně jako skvostným jazykem vypravěče.

ibáG
27.02.2020 4 z 5

Pocity se mi při čtení střídaly. Napadala mě podobnost s Třemi mušketýry, Donem Quijotem, Cyranem z Bergeracu a Fanfánem Tulipánem. Lecčemus jsem se přiučila, získala další rozhled. Bezpochyby byl pan Neff velmi inteligentní a nadaný, s mnoha znalostmi. Chápu, že je to vesměs nadsázka, ale to dobrodružství bylo tak zhuštěné a nahoru dolů, že bych se asi nedivila už ničemu, co by následovalo. Domnívám se, že s jazykem, jakým je to psáno, budou mít mladí čtenáři problém. Tím spíš by takové knihy měli číst. Jazyk je košatý a na dnešní dobu občas archaičtější. Někdy se mi popisy zdály až příliš dlouhé, občas jsem pár řádků přeskočila. Myšlenku bych viděla v tom, že se bohužel čest, spravedlnost a upřímnost obyčejného člověka (plebejce) nemůže postavit vyšší třídě (šlechtě) a církvi, resp. může, ale nezvítězí. Což je tristní a frustrující. Tím spíš, že to platí pro každou dobu (pro hnidopichy: s drobnou obměnou, např. u nás církev a šlechta už žádný vliv nemají, ale u moci jsou jiní mocní a bohatí). Časem asi přečtu i další 2 díly této trilogie.

zdennyrakky
21.12.2019 3 z 5

Příjemné čtení, zajímavé reálie, živoucí postavy a vtipný jazyk - toť pro mne vše. Zkrátka žádný zázrak, který jsem čekal podle komentářů. Nicméně chtěl jsem dát 4 hvězdy. Když se ale Petr stal vládcem Stramby, tak jsem začal mít pocit, že čtu úplně jinou knihu. On sám strašlivě zhloupl, začal se chovat a mluvit s prominutím jako kretén, a zároveň s tím pro mě neúnosně zhloupla i kniha. Opravdu ten bystrý mladík uvěřil, že papež je veselá kopa a jemu u něj všechno projde? Opravdu bylo nutné, aby se pokoušel ve Strambě realizovat utopistický komunismus? Opravdu bylo nutné, aby prosazoval materialistický světový názor a bojoval proti křesťanskému tmářství? Chápu, kniha je z doby nejtvrdší normalizace, ale teď, 30 let po listopadu, asi nemám úplně zapotřebí číst nějaké agitky. Chtěl jsem se pustit do druhého dílu triologie, ale ten závěr mi Petra dost znechutil... P.S. Všimli jste si, kolik je v knize nenápadných prasečinek a krutostí?

evask
06.09.2019 3 z 5

Jakkoli ke mně styl vyprávění líbí, přec je poněkud zdlouhavé. Skoro mám problém dočíst.

alibaba72
02.07.2019 5 z 5

Skvělá kniha :-) Proč jsem ji nechával tak dlouho ležet v ústraní? Už se těším na pokračování.

Marfiel
30.06.2019 5 z 5

Všude se píše o knize jako o romantickém dobrodružném příběhu a já říkám ano, ale nenechte se zmást, autor, jak už je jeho zvykem, jde až na dřeň lidských povah a vztahů a nenechá hlavního hrdinu jen tak romanticky proplouvat rudolfínskou Prahou a renesanční Itálií. Opět skvělý historický román s existenciálním přesahem.

KLADIK
11.02.2019 5 z 5

Hned pokračuji s druhým dílem!
Protože je to prostě skvělé!!!

los
08.11.2018 3 z 5

poutavý příběh; lehké, trošku pohádkové, ale vůbec ne naivní (ba naopak) vyprávění; mistrný jazyk, jemná ironie a překvapivé pointy

kritický však musím být k redakční úpravě posledního vydání (2018), špatná korektura; prázdné, plytké anotace; přestože se jedná o první díl trilogie (o níž se na přebalu vydavatel zmiňuje), nikde nejsou zmíněny názvy pokračování atd.