Petr a Lucie

Petr a Lucie https://www.databazeknih.cz/img/books/15_/1584/bmid_petr-a-lucie-oMP-1584.jpg 4 7514 871

Milostná novela, jemně kreslený příběh tragické lásky mladých milenců zahalený stínem válečného utrpení a hrůzy první světové války. Oba mladí lidé žili svou bezmeznou láskou a svými romantickými sny a ve velikonočním týdnu se měli zcela oddat jeden druhému...

Literatura světová , Novely

Vydáno: , Melantrich

Pierre et Luce , 1920

Knihy_nad_zlato
14.08.2022 3 z 5

(SPOILER) Jak moc špatný je, když řeknu, že se mi líbil konec? Jo, prostě mám ráda, když příběh nekončí tak úplně dobře.
Jenže mi to celý přišlo šíleně naivní, navíc ty jejich city přišly zničehonic. Nemůžu se rozhodnout, jestli je dobře, že umřeli, nebo ne. Protože aspoň nezažili ty horší věci. Nedožili se toho, že by Petr musel do války. Na druhou stranu, umřeli tak brzo.
Štve mě, že ani ty hlavní postavy vlastně vůbec nepoznáme. Vždyť co o nich víme, o každým tak jednu, dvě věci.
Každopádně to bylo takový nijaký. Znovu si to určitě nepřečtu, ale nelituju toho, že jsem to četla.

WallopX
11.08.2022 3 z 5

Opět kniha vybraná k maturitě. Na základce jsem ji sice četla a dočetla, ale protože se maturita blíží, potřebovala jsem ji přečíst znovu. Do knížky jsem se nyní neuměla začíst. Několik měsíců jsem si ji občas brala do ruky, přečetla maximálně 5 stránek z úvodu a zase odložila. Rozhodla jsem se, že se tedy pustím do audioknihy. Musím uznat, že mě zachránila.
Jinak je to knížka velmi krátká, jednoduchá a myslím, že se bude i dobře popisovat.

kopeceli
03.08.2022 3 z 5

Tak tohle jsem měla číst v mládí. Teď už jsem stará a sladkobolné vzdychání je mi vzdálené.

Marki019
01.08.2022 4 z 5

Děj knihy velmi jednoduchý, ale krásný. Čte se to samo.

Orange8knihomol
29.07.2022 5 z 5

(SPOILER) Smutný příběh lásky mezi dvěma mladými lidmi, Petrem a Lucií.
Kniha cíleně ukazuje, jaké strasti přináší válka - strach, nejistotu, smrt... Právě proto ji můžeme považovat za dílo ostře kritizující 1. sv. válku a Romaina Rollanda řadit do skupiny spisovatelů silně poznamenaných válečnými útrapami - do tzv. ztracené generace.
Co se příběhu týká, pojednává o lásce Petra a Lucie, která je tragicky ukončena bombardováním Paříže. Z hlediska žánru jde o novelu - právě díky konci, který by mnozí nečekali. (My jsme však dílo rozebírali ve škole o hodinu literatury, a tak jsem již bohužel znala celý děj i se závěrem...) Téma není nijak překotně originální, ale tuším, že právě zasazení do válečných let činí knihu zajímavější. Autorův styl psaní mi vyhovoval, najdete zde spoustu tropů (kupř. metafory, přirovnání, personifikace ad.).
Petra a Lucii DOPORUČUJI spíše dámské části čtenářů.

K739
25.07.2022 5 z 5

Jak jsem starej, tak jsem ubrečenej. Prožil jsem něco podobného, akorát jsem přitom neumřel. Nevím, jestli to nebyla chyba.

RemiBlack
14.07.2022 3 z 5

2021/7
Také jedna z těch lepších klasik do povinné četby, rozhodně můžu doporučit na maturitu - děj je přímočarý, postav není moc atd. Příběh jako takový mě ale moc nezaujal.

B-artX
27.06.2022 3 z 5

(SPOILER) Na střední jsme měli přinést naší závěrečnou práci na výtvarné praxe a doteď si pamatuju chladnou odpověď profesorky: "Nápad předčil formu" a myslím si, že Petr a Lucie trpí přesně opačným problémem. Rolland píše krásně: empaticky předává emoce titulní dvojice, jeho citlivý a lyrický styl je velmi nápaditý, text působí skoro jako romantická báseň. Ale obsah je tak trošku nuda, příběh nemá žádný dramatický oblouk a ani v jediný moment jsem neměl extra tendence se ke knize vracet. Petr a Lucie se potkají, zamilují, pak chvilku užívají života a z ničeho nic je zabije bomba. Když to porovnám s většinou klasické beletrie první poloviny dvacátého století, todle působí po stránce děje strašně slabě.

Vera Silent
25.06.2022 4 z 5

Kniha je v podstatě epickou básní. Je psaná poetickou okrasnou řečí, která se ovšem vůbec nehodí k věku postav. Popravdě jsem čekala klasický příběh a tak i když mi kniha nevadila a přečetla se rychle, v srdci mi stopu nezanechala.

Kdo má rád poezii, měl by si Petra a Lucii určitě přečíst. Nebo kdo rychle potřebuje klasické dílo do seznamu četby do školy, poněvadž tato knížka se čte rychle a bezbolestně.

marekB78
13.06.2022 3 z 5

Kniha není zrovna můj šálek, ale přečetl jsem jí do výzvy. Úplně mě nezaujala, ale ani nijak neurazila. Dojemný příběh se smutným koncem...

EliskaD
13.06.2022 2 z 5

Jsem zklamaná kvůli nedějovitosti knihy. Zoufale se v ní nic nedělo a já se strašně nudila. Samé vnitřní dialogy, myšlenkové pochody, náhledy na tehdejší společnost. Příběh ani v tak kratičké knížečce téměř žádný. Nevím, co jsem čekala od milostné novely. Je však pravda, že svou poetiku a romantiku měla. Já to ale nedokázala ocenit.

Delphín
13.06.2022 2 z 5

Bohužel mi tato kniha příliš nesedla. Děj je opravdu jednoduchý a prostý, jakýkoliv dialog nelogický a na můj vkus příliš mnoho filozofování na malý počet stran.

K.Katynska
04.06.2022 5 z 5

Úžasná. Romantický a bolestný příběh o tom, jak válka dokáže nesmyslně ničit životy.

Knihomol170
01.06.2022

(SPOILER) Nedočetl jsem tuto knihu. Nelíbilo se mi, jakým způsobem autor psal. Domnívám se, že oba umřou, ale nevím to jistě. Kniha se mi velice nelíbila!

Kabuky
28.05.2022 5 z 5

Nádhera.

PastorMal13
25.05.2022 3 z 5

Nejsem milovník romantických příběhů a to se podepsalo během čtení této knihy. Hned ze začátku bylo jasné, jak celý děj skončí, což je za mne škoda. Atmosféra byla ale vykreslena pěkně a po chvíli jsem byl do ni vtažen.

zuzu8480
13.05.2022 4 z 5

Tenká knížka, ale nějak jsem se nemohla začíst. Myslím, že některé publikace by měli číst až dospělí, že dětem na základní škole to neřekne to, co by mělo.

nicolettkaa
11.05.2022 3 z 5

Poprvé jsem četla na střední škole. Nyní jsem si ji chtěla připomenout, protože už jsem si ji nepamatovala. A vlastně se ani nedivím. Po týdnu jsem musela hodně přemýšlet, o čem to vlastně bylo. Pro mě jako naprosto neromantickou duši to bylo příliš naivní a nudné. V rámci povinné literatury se do zvládnout dá, ale jinak bych se do ní nepouštěla.

luckavarg
04.05.2022 3 z 5

Četla jsem už v pubertě. Teď jsem si ji zase oživila. Já ten příběh mám svým způsobem ráda, ale pro každého to není :-)

leny.wood
27.04.2022 3 z 5

Byla bych raději, kdyby byl upřednostněn příběh ústřední dvojice, ale spíše převládají vzletné popisy všeho okolo, co by tam ani nemuselo být. A poslední věta mi přijde vzhledem k celkové koncepci knihy až sprostě odbytá.