Petr a Lucie

Petr a Lucie https://www.databazeknih.cz/img/books/15_/1584/bmid_petr-a-lucie-oMP-1584.jpg 4 7523 873

Milostná novela, jemně kreslený příběh tragické lásky mladých milenců zahalený stínem válečného utrpení a hrůzy první světové války. Oba mladí lidé žili svou bezmeznou láskou a svými romantickými sny a ve velikonočním týdnu se měli zcela oddat jeden druhému...

Literatura světová Novely
Vydáno: , Melantrich

Pierre et Luce , 1920

kuky921
29.10.2022 2 z 5

Ke knížce jsem se dostala na základě povinné četby. Za mě je to utahané a nezábavné. Chápu, že se děj odehrává za 1. světové války, ale i těch 96 stran bylo nekonečných....

Leník95
24.10.2022 2 z 5

Dílo jsem četla kvůli čtenářské výzvě. Neuměla jsem si najít vztah k hlavním hrdinům, jelikož se mi zdálo, že autor často odbíhá k válce a tolik se nezaměřuje na milostný příběh. Navíc tam byly i postavy, které pro příběh nebyly důležité a dalo by se to využít jinak. O přímé řeči ani nemluvím, to by se dalo spočítat na prstech obou rukou. Vzhledem k tomu, že jsem neměla ty sympatie, tak 60ti stránkovou knížku, jsem četla dlouho. Literatura se za posledních 100 let změnila.

HermanekB
22.10.2022 3 z 5

(SPOILER) Krásně napsané, autor se skutečně uměl vyjadřovat, jen ten děj je o ničem. Hlavní hrdinové by se do sebe bez války pravděpodobně ani nezamilovali. Ale o tom asi ten příběh také je. Naštěstí je knížka krátká, takže jsem nestihla usnout nudou.

E.T.007
06.10.2022 1 z 5

Nuda, nuda, nuda. Napriek tomu, že je kniha pomerne útla, zdala sa mi nekonečná.

luca321
06.10.2022 3 z 5

Četlo se mi to dobře, hodně to utíkalo a vlastně mě to docela i bavilo. Ale přijde mi, že všechno bylo tak nějak málo popsané a nebylo to skoro vůbec rozvedené do detailů např. jejich vztah nebo popis války. Ve výsledku mi přijde, že je třičtvrtě knihy úplně o ničem. Taky mi přišel jejich celý vztah strašně rychlý.

Eliza20
05.10.2022 2 z 5

Ráda bych řekla, že mi kniha přišla krásná, tak jako mnohým jiným, ale bohužel jsem se u ní nudila. Umím ocenit poetický jazyk, tady toho ale bylo moc....byly celé stránky, na kterých bylo natištěno poetiky obalené NIC. Je to škoda.

Veronika_mad
05.10.2022 5 z 5

Krásný a krátký příběh. Trochu hůř se mi díky staršímu jazyku četl, ale i tak se mi to moc líbilo.

blazejmartin
03.10.2022 5 z 5

Klasika. Přečíst by si měl každý.

Caradyn
03.10.2022 3 z 5

Dobrá volba při povinné četbě

Tana_Larinova
02.10.2022 5 z 5

Tuhle knihu jsem četla v rámci četby k maturitě a při ústní zkoušce jsem si ji vylosovala. Četla se dobře, líbila se mi a snad i proto jsem při zkoušce ztratila jen jeden bod :)

boticelli
02.10.2022 4 z 5

Láska a válka aneb jak to k sobě nepasuje. Smutný příběh, krásná knížečka.

adabraz
01.10.2022 3 z 5

Myslím, že tuto knihu zná opravdu hodně lidí. Mně se na ní líbilo vyobrazení lásky - pozitivního citu, mezi strachem a chudobou v době války. Lucie mi připadala dost chladná.. zároveň o to víc mě překvapil konec knihy.

kajka.bhlv
25.09.2022 4 z 5

(SPOILER) Kniha popisuje lásku dvou mladých rozdílných lidí v průběhu první světové války. I já jsem si říkala, že to přeci nemůže dopadnout jinak než smrtí jednoho, nebo obou hlavních hrdinů. Ale i tak na mě konec příběhu zapůsobil.

Snapeova
24.09.2022 3 z 5

Příběh o lásce v době války. Autorovi se povedlo vykreslit pocity a dilemata spojená s životem mladých lidí právě v takové době. Člověk žijící s válkou všude kolem sebe se chová a myslí jinak než člověk, který má relativně bezstarostný život.
Kniha nic zbytečně nepřikrášluje, o čemž svědčí i to jak je zakončena. Příběh je uvěřitelný. Ačkoliv styl psaní už většině lidí v dnešní době nebude moc blízký, kniha je dost krátká na to aby to zásadně vadilo. Číst v tomto stylu delší knihu, asi by mne to nudilo. Tohle bylo tak akorát.

AriaLovesBooks
11.09.2022 2 z 5

Tuto knihu jsem četla primárně kvůli maturitě. Jedná se o velmi útlou knížečku, která je napsaná jednoduchým jazykem. Slyšela jsem na ni mnoho chvály, ale popravdě nedokážu pochopit proč. Nebyl to špatný příběh, ale ani se dle mého názoru nejedná o nic převratného. Milostný příběh dvou mladých lidí, odehrávající se v průběhu první světové války ve Francii. Nejvíce zajímavý je tragický konec, vše ostatní beru jen jako takové lehké uvedení do děje. Myslím si, že by tento příběh mohl být delší. Takto mi to celé připadalo až moc rychlé a nedokázalo mě to tak dobře přenést do té atmosféry.

Tuto novelu bych doporučila všem občasným čtenářům, kteří by si rádi přečetli krátký příběh z první světové války.

artlucie
10.09.2022 5 z 5

Prostě krásná klasika o naivní lásce v těžké době. Z dnešního pohledu těžko uvěřitelné, mladé lidi už to běžně nejspíš moc neosloví, ale já to miluju, včetně toho závěru..

klaritkaa
05.09.2022 5 z 5

Krása mladé lásky a jejího smutného konce kvůli studené války.

Hakate
28.08.2022 5 z 5

Kniha z období 1. Sv války. Smutná přesto nádherná kniha.

adela.hol
24.08.2022 3 z 5

V popisu knihy je řečeno vše. Bylo to krátké, milé, četlo se to dobře. Jen ten konec useknutý v jedné větě mě zaskočil.

Terkishead
22.08.2022 4 z 5

Novela, která je psána a čte se jako báseň. Nejlépe opravdu vyzní, když se čte nahlas. Děj a obsah ( včetně literárního rozboru) jsem už znala ze školy, a tak mě překvapilo jen to, že celý konec je vyjádřen jednou větou. A pak už nic... Přízračné!