Pět kroků od sebe

Pět kroků od sebe https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/402058/bmid_pet-kroku-od-sebe-5NY-402058.jpg 4 875 245

Stella Grantová má cystickou fibrózu a její kontakt s okolním světem je minimální. Aby neohrozila své šance na transplantaci, musí se chránit před kýmkoli a čímkoli, co by mohlo být nositelem infekce. Šest stop. To je vzdálenost, kterou musí dodržovat. Šest stop – bez výjimky. Willa Newmana léčba vůbec nezajímá. Každým dnem mu bude osmnáct a pak – sbohem, nemocnice. Vykašle se na léky a konečně si bude užívat života. Will je přesně tím, od koho by se Stella měla držet dál. Pokud se k němu přiblíží a nakazí se, mohla by přijít o své místo na seznamu čekatelů. Aby se tak nestalo, musí si držet odstup. Čím víc se ale s Willem sbližují, tím víc jim předepsaných šest stop začíná připadat jako trest. Jaké by to asi bylo, kdyby si pro sebe mohli ukrást trochu té svobody, kterou jim vzala jejich nemoc? Co by se stalo, kdyby zkrátili vzdálenost na pět stop?... celý text

Literatura světová Pro děti a mládež Dívčí romány
Vydáno: , Yoli (ČR)

Five Feet Apart , 2018

stesti.s.knihou
03.03.2024 4 z 5

Hlavními hrdiny jsou Stella a Will, jejichž společný osud má předurčen špatný konec - mají totiž cystickou fibrózu a nemohou se k sobě přiblížit na méně než pět kroků. Oba jsou navíc ve věku, kdy si jejich kamarádi užívají života a prvních lásek, zatímco Stella a Will tráví významnou část svého života po nemocnicích s přenosným kyslíkem usnadňujícím dýchání a s vědomím, že jejich život skončí ve velmi brzkém věku. A jak už to tak bývá, tihle dva se do sebe samozřejmě zamilují. Jak ale může fungovat vztah mezi sedmnáctiletými lidmi, kteří jsou odkázáni trávit veškerý čas v nemocničních pokojích ve stejné chodbě, zároveň se ale nemoci přiblížit jeden k druhému, jelikož by to pro ně mohlo mít fatální následky?
Bylo to fakt dobré. Jasně, je tam dost silná romantická linka, ale zároveň je hrozně hezky a něžně vykreslena. Kniha má obrovský přesah, hlavně co do informací o nemoci - s jakými problémy se musí lidé s cystickou fibrózou vypořádat, jaká je pravděpodobnost jejich přežití, jak probíhá léčba apod. Tedy kniha o těžkém tématu, zároveň ale hrozně hezky a mile napsaná. Hlavní hrdiny si musíte zamilovat, přejete jim zázrak, který je však nereálný a vy celou dobu přemýšlíte, jak tohle sakra dopadne.

katerina1237
24.02.2024 3 z 5

Tak bylo to smutné, ale zároveň i hezké. Do knihy jsem se pouštěla naslepo, takže jsem neměla žádná očekávání. Upřímně jsem při čtení nedokázala klasicky vypnout od okolního světa, a to je důvod, proč jsem to četla dlouho.
Některé věci mi docházely před postavami, ale to mi zas tak nevadilo.
Trochu mi přišlo, že se děj táhl, což na 250 stránkovou knížku by se říct nemělo.
Mrzí mě, že mám takovýto názor, ale je to tak.

MartinaCh27
06.01.2024 4 z 5

Kniha má dojemný příběh plný emocí, odvahy a nečekané lásky, který nám představuje dvě mladé duše bojující s vlastními překážkami. Autorka Rachael Lippincott vytvořila poutavý příběh o lásce, naději a odvaze.

Stella Grantová, bojující s cystickou fibrózou, je postavou, která čelí výzvám každodenního života s nemocí. Její životní prostor je omezen šesti stopami, které ji oddělují od potenciálních nebezpečí. Will Newman, rebelující mladík před sblížení se svým osmnáctým rokem a možným rozloučením s nemocnicí, se v tomto příběhu stává nečekaným společníkem.

Dynamika mezi Stellou a Willem, jejich postupné sbližování a otázky, které si klade omezení jejich vztahu, dodávají příběhu hloubku a autentičnost. Příběh zkoumá, co to znamená žít s nemocí, ale zároveň klade otázky omezení, která si klademe sami.

luckavarg
17.11.2023 5 z 5

Moc pěkně se četla. Bylo dost těžké se odtrhnout. Původně jsem ji koupila dceři, ale nakonec jsem ji jako první přečetla sama. I slza ukápla. A obal knihy je prostě nádherný.

Terka18
19.10.2023 4 z 5

Rozhodně ne to velmi silný příběh. Který se jen tak nezapomene. Na konci jsem brečela, tak že jsem neviděla na to co vlastně čtu. Příběh o lásce a hrozné nemoci, na kterou není lék. Osud si s životy dokáže opravdu někdy škaredě pohrát.

Knihotyna
10.09.2023 5 z 5

Nevyléčitelná nemoc. Nemocnice. Stella. Poe. Will. Přátelství. Láska. Smrt. Naděje. Bolest. Vzpomínky.

Stella, Poe i Will trpí cystickou fibrózou, shodou náhod se všichni ocitají v jedné nemocnici. Stella a Poe již poněkolikáté, Will je pro ně nový. Všichni jsou podobného věku a chtěli by normálně žít. jejich nemoc je však limituje a to ne jen fyzicky. Můžete mít přátelství s člověkem, ke kterému se nesmíte přiblížit? A co kdyby jste se zamilovali? Ale šlo by to vůbec? Je možné vybrat si mezi láskou a smrtí?

Co se mi líbilo:
- prostředí nemocnice - já nesnáším nemocnice - popis nemocnice, ve které se děj odehrává ale člověku opravdu v mnohém připomínal domov - líbilo se mi, že každý z našich hlavních hrdinů měl svůj "pokoj" personalizovaný :)
- Will - je někdo, kdo tuto knížku četl a nezamiloval si Willa? Rebel tělem i duší, ale gentleman za všech okolností!
- Poe - nejlepší přítel! (první slzy!)
- Stella - myslím, že se svou pečlivostí a perfekcionalismem mi v mnohém připomínala mě a dokážu pochopit, čím Willa dráždila :D - na druhou stranu, klobou dolů, co vše zvládla!
- situace, kdy Will zachraňuje Stellu (slzy!)
- transplantace plic a loučení (slzy!)
- letiště (slzy!)

No, slzy! Pokud hledáte něco, co se vás dotkne na tom správném místě, knížka je to pravé! Oceňuji fakt, že nám čtenářům přibližuje ne jen nemoc jako takovou (o nemoci už jsem v knihách četla, ale nikdy z pohledu hlavních hrdinů), ale především životy pacientů! Téma smrti je pro ně každodenním tématem - strach, vyrovnání se, otázka - co bude potom? Myslím, že každý měl svou krásnou filozofii, kterou se snažil udělat život pro sebe jednodušší a snazší!

stelka_knihomol
09.07.2023 3 z 5

Jo, bylo to krásné a dozvěděla jsem se o nemoci, o jejíž existenci jsem neměla tušení, ale jinak mi to přišlo průměrné. Do knihy jsem se nijak moc nevzila a možná mi to postavy mi nepřišli příliš realistické
P. S. film byl mnohem lepší

mirinda973
26.06.2023 4 z 5

"Tahle nemoc mi vzala už tolik, teď si ukradnu něco já...." a to něco je 1 krok

Krásný a zároveň smutný příběh o nenaplněné lásce, kdy se dva mladí lidé do sebe zamilují, ale nesmí se k sobě přiblížit natož pak dotknout.

Zvítězil rozum a touha žít dál nad láskou, která nemohla být naplněna...

Manifest blech
20.06.2023 2 z 5

I když těžší téma hlavních postav nemocných cistickou fibrozou, tak to bylo svižné a vlastně odpočinkové čtení. Dokázala bych si to představit i jako film.

Best._books
17.06.2023 5 z 5

Krásná knížka, která seznamuje s cystickou fibrózou. Příběh se mi moc líbil, i když je smutný, tak je plný naděje a lásky. Má to skvělý styl psaní doprovázený sarkastickými vtipy. Moc hezká knížka, doporučuji.

001Terka456
30.05.2023 5 z 5

Tohle se opravdu povedlo! Líbí se mi styl, jakým je knížka psaná, líbí se mi příběh jako takový - originální!, a líbí se mi Stella a Will. Některé pasáže mě skoro donutily brečet. Krásné a srdceryvné.

Steffy
29.03.2023 5 z 5

(SPOILER) Kniha, kterou jsem měla vyhlídnutou už dávno, ale nějak si ke mě našla cestu až teď a jsem za to ráda! Přišla v pravý čas! Pokud někdo píše, že je to oddychovka, tak pro mě to taková oddychovka teda nebyla :D. Příběhy o nemocných mi nevadí a nemám s nimi problém, proto jsem si i knihu vybrala, že si jí přečtu. A poté, co jsem tenkrát přečetla Hvězdy nám nepřály, tak jsem hledala něco podobného a NAŠLA! Jsem moc ráda, že ani jeden z hlavní dvojice nezemře, i když se příběh bez smrti neobejde! Na konci jsem brečela štěstím a dojetím a ihned, jak jsem knihu dočetla, tak jsem se musela podívat na film. Který je natočen, dle mého, velmi dobře. Protože některé scény jsou tam slovo od slova stejné jako v knize! Děkuji moc za tento krásný příběh a mám v plánu si přečíst i další knihu od autorek - ,,Celou tu dobu."

Lenka2533
28.03.2023 5 z 5

Hřejivé pocity, slzy na krajíčku, srdce zlomený... Nejlepší knížka co jsem kdy četla? Jedna z nich to určitě je!

Přemýšlela jsem, jestli to shrnout jen do těchto pár vět, nebo se rozepsat. Rozhodla jsem se pro druhou možnost, protože tahle knížka si tu pochvalu rozhodně zaslouží.
Styl psaní byl úžasný, od první věty mě to bavilo, nejsou tam nijak složité věty, takže se to čte nesmírně jednoduše a taky hodně rychle. Do děje vás to vtáhne okamžitě.
Stellu i Willa jsem si oblíbila, přirostli mi k srdci. Stejně tak Poe, byl to skvělý kamarád. Strašně mě bavila jejich romantická linka, ta byla boží. Oni se k sobě zkrátka hodí :D
Naštěstí jsem neslyšela žádné spoilery k ději, takže jsem vůbec netušila, co pro mě autoři připravili. Celou knihou mě provázelo napětí a strach z toho, která postava zemře. Tato kniha ve mně vyvovala nespočet pocitů a emocí. Společně s knihami od Brigid Kemmerer je to snad jediná kniha, která mě tak dostala a zasáhla. Opravdu, při čtení některých částí se mi svíral hrudník a bylo mi úzko. Asi čtyřikrát jsem zadržovala slzy. Bylo to dojemné, smutné, bolestivé, nádherné... Neskutečný, silný příběh. Prožívala jsem každou větu, každé slovo.
Na tuhle knihu nikdy nezapomenu a teď ji budu nějakou dobu vstřebávat. Toto číst je nezapomenutelný zážitek.

Nezletilci
24.03.2023 5 z 5

Nezletilá kritička Barborka (14 let) hodnotí knihu takto, celou recenzi si můžete přečíst ve skupině Nezletilí kritici na Facebooku: "Příběh mě naučil spoustu nových věcí, například co je to cystická fibróza a jak to funguje s těmi kroky, co se objevují v názvu. Naučila jsem se také víc si vážit věcí, které mám, a tolik si nestěžovat. Knihu bych doporučila čtenářům od třinácti let, spíše holkám, ale myslím, že by si ji mohli přečíst i kluci."

Vendy1993
14.03.2023 5 z 5

Knížku jsem se rozhodla přečíst až poté, co jsem zkoukla film. Je to taková klasická romance dvou dospívajících s tím rozdílem, že se k sobě kvůli cystické fibróze nemůžou přiblížit...trošku ale jenom opravdu trošku mi to připomnělo knihu Hvězdy nám nepřály. V podstatě od začátku je jasné (i pro ty, co film neviděli), že to nedopadne úplným happyendem...to se mi na tom ale líbí. Není to žádná smyšlená snůška keců jak se zázračně uzdravili a žijí spolu dodnes. Je to od začátku do konce reálné. Tak jak to probíhá a tak jak to skončilo...tak to prostě pro lidi s touto nemocí je.

esfinge
08.03.2023 5 z 5

Po docteni knihy jsem chtěla dát 4 hvězdičky a to z důvodu, že s CF mám zkušenosti a nějaké menší výhrady jsem měla....
...ale, záměrně jsem nehodnotila hned. A protože nad příběhem už týden přemýšlím, tak je jasné, že příběh byl výborně napsaný. Čtenáře seznámí s touto nemocí a určitě nenechá nikoho chladným. Samozřejmě je od začátku jasné, že nějaký ten kapesníček se bude hodit.

klarka41711
26.02.2023 5 z 5

tohle bylo totálně boží! Chtěla bych to strašně moc doporučit, protože ta romantika, ta nemoc a celá tahle knížka bylo jedno velké wow. Nevěděla jsem, že je to podle skutečné nemoci a když jsem zjistila že ano, vyrvalo mi to srdce z hrudi. Bylo to nádherné a ten konec. Ten konec byl pro mě velice smutný. Jsem ráda že jsem to přečetla a rozhodně jedna z mých nejoblíbenějších knížek vůbec. PS: film za mě také velice skvělý.

Kája041
16.02.2023 5 z 5

Páni.....tohle byla úžasná kniha nejen,že jsem se toho dozvěděla spoustu o cystické fibróze,ale zároveň mě velmi bavil celý příběh.Ke konci se mi už kousek po kousku lámalo srdíčko na kousky.Je to knížka,která se mi dostala hluboko pod kůži a jsem moc ráda,že jsem se do ní díky čtenářské výzvě pustila. :-)

bohejsova
13.02.2023 5 z 5

Tato knížka se mi velice líbila ne jen tím, že jsem viděla i film, který mě pak nalákal k této knize, ale celým svým příběhem. Ještě jsem nečetla knihu v nemocničním prostředí, ale i tím mi připadala kniha odlišná od jiných romantických příběhů.

Booklice
29.01.2023 5 z 5

Knihy, jako je tato, jsou velmi specifické a člověk na ně musí mít náladu. Narazila jsem na ni v knihovně a zaujala mě hned svým názvem i nastíněným dějem. Ke konci byla smutná, ale dávala spoustu prostoru k zamyšlení. Navíc bylo zajímavé naučit se něco o cystické fibróze a člověk si zas a znovu uvědomí, že ne vše je v životě samozřejmostí. Zaujala mě myšlenka, že "strach nikdy nezabrání strašným věcem, aby se děly."