Pět kroků od sebe

Pět kroků od sebe https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/402058/bmid_pet-kroku-od-sebe-5NY-402058.jpg 4 876 245

Stella Grantová má cystickou fibrózu a její kontakt s okolním světem je minimální. Aby neohrozila své šance na transplantaci, musí se chránit před kýmkoli a čímkoli, co by mohlo být nositelem infekce. Šest stop. To je vzdálenost, kterou musí dodržovat. Šest stop – bez výjimky. Willa Newmana léčba vůbec nezajímá. Každým dnem mu bude osmnáct a pak – sbohem, nemocnice. Vykašle se na léky a konečně si bude užívat života. Will je přesně tím, od koho by se Stella měla držet dál. Pokud se k němu přiblíží a nakazí se, mohla by přijít o své místo na seznamu čekatelů. Aby se tak nestalo, musí si držet odstup. Čím víc se ale s Willem sbližují, tím víc jim předepsaných šest stop začíná připadat jako trest. Jaké by to asi bylo, kdyby si pro sebe mohli ukrást trochu té svobody, kterou jim vzala jejich nemoc? Co by se stalo, kdyby zkrátili vzdálenost na pět stop?... celý text

Literatura světová Pro děti a mládež Dívčí romány
Vydáno: , Yoli (ČR)

Five Feet Apart , 2018

Karolin77
29.06.2021 4 z 5

Krásná knížka, která Vás donutí se zamyslet nad Vámi, Vašimi starostmi a životem.
Jako obvykle začnu postavami. Oba dva hlavní hrdinové byli fajn a docela jsem si je oblíbila a fandila jim, ale bohužel kvůli délce knihy jsem si k nim nedokázala vybudovat hlubší vztah.
Příběh plynul rychle a ráda jsem obracela stránku za stránkou. Autoři píší čtivě a kniha se čte sama.
Prostředí mě moc bavilo.
Jediné co bych knižně vytkla je její délka. Na mě byla krátká. Ocenila bych pár stránek navíc,hlavně kvůli postavám abych je mohla lépe poznat a vytvořit si k nim hlubší vztah... Bohužel se mi to moc nepovedlo, i když jsem chtěla.
Na to že u knížek nebrečím tak tady jsem vytáhla kapesník a brečela posledních pár Kapitol jako želva. Jsem moc ráda, že ve mě knížka vyvolala i silné emoce.
Určitě doporučuji, krásná kniha.
4.2/5*
100% se pustím do filmu a do dalších knih od autorů.

Venny345
29.06.2021 4 z 5

Knížku jsem zavřela se zvláštním pocitem... Zamýšlela jsem se, a to velmi dlouho. Díky takovým knihám si uvědomuji, jak krásný život mám, jaké je štěstí, že jsem zdravá, nemusím dodržovat žádná omezení, zkrátka mohu ŽÍT.
P. S. V porovnání s knihou "Hvězdy nám nepřály" je to 100 a 1, v tomto případě stovka náleží Pěti krokům.
DOPORUČUJI!

Luc.i
04.06.2021 4 z 5

Knížka se mi líbila. Oba hlavní hrdinové byly moc fajn a celkově se mi i děj líbil. Všechny postavy mi byly sympatické a líbily se mi i jejich příběhy a jak jsme odhalovali minulost.
Knížky o mladých lidech s nemocemi čtu celkem často a tahle podle mě patří mezi ty lepší.
Na konci jsem samozřejmě slzela ale jinak se mi to fakt líbilo. Konec byl na mě trochu moc otevřený ale alespoň si můžu domyslet jak bych byla ráda aby to bylo dál. Vlastně jsem nečekala,této takhle dopadne ale jsem celkem spokojená.
Celkem 4/5* a myslím že kdo má tohle téma rád tak se mi to bude líbit

Maruk
23.05.2021 4 z 5

Musím říct, že jsem po téhle knížce moc toužila. Hodně se mi líbil její obal. Toto vyobrazení plic je prostě krásné.

Knížka je tedy psaná ze dvou pohledů, chlapce a dívky. Za toto jsem byla ráda, protože jsem se tak do příběhu lépe vcítila. Příběh je moc pěkný a samozřejmě smutný. Láska dvou mladých lidí, kteří jsou těžce nemocní... I přesto je kniha hezky příjemně napsaná, upoutá vás hned od začátku a i vás nenuceně naučí něco o nemoci, kterou mají hlavní hrdinové. Takže za mě je to moc pěkná a milá knížka, ke které se určitě několikrát ráda vrátím.

jituliste
22.05.2021 5 z 5

Co upoutá na první pohled je obal, rozvětvující se kytice květů, která představuje plíce, na druhý pohled jsem zaznamenala i dvě postavy vzdálené od sebe přesně tak daleko, kolik místa mezi nimi zabírá slovo PĚT, tak výstižné. Obvykle obal nehodnotím, ale tady jsem musela, je totiž dokonalý. A ke knize samotné, četla se krásně, svižně, řekla bych taková chuťovka, švih tomu dodalo střídání pohledu Stelly a Willa. Vývoj postav byl přirozený, nenásilný, jejich vztah se krásně rozvíjel. Nevadil mi ani posun v chování obou hlavních postav v druhé polovině knihy, brala jsem to jako vzájemné ovlivnění způsobené zamilovaností a okolnostmi, které se v průběhu udály. Happy end nelze očekávat, což je zřejmé už z prvních stránek, ale díky epilogu ve mně příběh nechal i lehce pozitivní pocity. Brečím u lecjakých knih a tady jsem s tím počítala předem a těch pro mě uslzených míst tam bylo několik. Překvapivě jedna z nejemotivnějších pasáží knihy byl pro mě, vedle závěru, také rozhovor Willa s maminkou, v úvodu 20. kapitoly. Onemocnění jako takové jsem znala, ale přece jen jsem měla potřebu zjistit si podrobnosti, které mě dovedly k videím Claire Wineland. Kniha tím splnila jeden z cílů uvedených v úvodu, rozšířit povědomí čtenářů o cystické fibróze. Kéž by se podařilo i více. Máme možnost nahlédnout na vše z druhé strany, z pohledu nemocných, do jejich myšlenek, které se často i přes velmi mladý věk, zaobírají smrtí, která může přijít velmi nečekaně. Můžeme nahlédnout do světa lidí, kterým je odepřený „obyčejně neobyčejný“ kontakt, protože pokud ho nemáme, tak si teprve uvědomíme, jak ho potřebujeme a jak báječný život se zdravým tělem žijeme, takové zamyšlení stálo za to, knihu v sobě nechám doznívat. Dle mého kniha zaslouženě získala literární cenu Young adults Goodreads choice awards.

MelodyCerise
20.05.2021 4 z 5

Krásný příběh, který dojme snad každého. Hlavních postav mi bylo neskutečně líto. Nedokážu si představit, jak to pro ně musí být těžké. Ze začátku chvíli trvalo, než jsem se do toho pořádně začetla, ale konec to dost vylepšil. Vůbec jsem nečekala, že to takhle dopadne. Hodnotím 4/5.

Karciina
13.05.2021 4 z 5

Tak tohle bylo skvělé. Krásný a dojemný příběh, který má dynamiku a spád. Obálka je naprosto nádherná a hodí se k příběhu. Knížka je i kvůli zvratům spíše smutná, přirovnala bych ji Hvězdy nám nepřály nebo Tisíc polibků. Celkově kniha nepřináší nic nového, ale myslím že se do knihy se ponoříte, a rozhodně vás to nepustí. Celý děj se odehrává v nemocnici, máte tu několik postav, které spojuje společné onemocnění. Stella musí mít všechno pod kontrolou a bere svou léčbu velmi vážně. A pak je tu Will, na začátku typický bad boy, který se ale částečně změní.
Knížka má i filmové zpracování, které není špatné. Mrzelo mě ale, že knižní epilog se na plátno nedostal.

Trigger warnings: cystická fibróza, smrt

novakovaterka22
11.05.2021 5 z 5

Tuhle knihu si podle mě musí lidi přečíst, aby chápaly emoce, které to na mě zanechalo. Plakala jsem, trnula do poslední stránky aby všichni přežili, ale hlavně jsem hrozně soucítila s hlavními hrdiny. Není to jediná nemoc, která znemožňuje žít normální život, ale je to boj. Silný příběh o touze žít, bojovat, milovat, překonat to, že se druhého nesmíme dotknout ač sebevíc chceme. Tohle bylo úžasné počtení a láska rodící se mezi hlavními hrdiny byla kouzelná. Mít někoho kdo tu s Vámi bude až do konce je nezbytné. Doporučuji..

katerina4713
03.05.2021 5 z 5

Smutný, ale nádherný příběh z nemocničního prostředí. O dospívání a lásce dvou puberťáků, pro které je přiblížení k sobě největší chtíč ale zároveň smrt.

zuzana4291
02.05.2021 5 z 5

Příběh mi přišel trochu zvláštní, ale zároveň smutný. Každý člověk s nemocí, která ho omezuje, to má těžké. Ale zároveň chtějí žít stejné životy jako ostatní lidé. Je to nádherný příběh, nad kterým je možné se zamyslet o osudech těchto lidí (dětí) a nebo si ho jen přečíst, protože je čtivý.

DreamerX9
28.04.2021 2 z 5

No takový romantický doják alá hvězdy nám nepřály až na konec by člověk nepoznal rozdíl a přece to bylo zas něco nového. Chytne to u srdce neurazí ani nepotěší. I přesto lidem s tímto onemocněním přeji aby se takový lék našel

Nikoll2
26.04.2021 5 z 5

Kniha se četla jedním dechem a probouzela ve mně opravdu hodně emocí. I když plní svůj cíl, informovat co nejvíce lidí o cystické fibróze, nejsou informace předávány ''násilným způsobem'', ale prostřednictvím příběhů několika silných mladých lidí, které si čtenáře zkrátka získají. Rozhodně doporučuji si knihu přečíst.

Yevve
26.04.2021 5 z 5

Neuvěřitelně dojemná kniha! Na konci jsem brečela jako malé dítě. Knížku jsem přečetla doslova na jeden zátah. Rozhodně doporučuji.

katallinka
24.04.2021 4 z 5

Velmi smutný příběh, bylo mi těch mladých lidí tolik líto. Bohužel některé pasáže mi připadaly, že se zbytečně snaží, nás co nejvíce rozbrečet. Nicméně všem doporučuji. Zase jsem si uvědomila, jak moc jsem šťastná, že mě nic takového nepotkalo.

majík1
23.04.2021

Jedním slovem wau! Překrásná kniha o síle lásky a přátelství.Konec knihy jsem probrečela.Dozvěděla jsem se něco o nemoci c.f.Určitě doporučuji a za mně 6 *

lucyvknize
22.04.2021 4 z 5

Tohle je jedna z těch knížek, kterou jsem si přečetla, protože jsem z každé strany slyšela pozitivní ohlasy a to i přesto, že už je kniha nějaký ten pátek na světě.

Mě to do nějaké strany 150 moc nebavilo a fakt jsem si říkala, jestli čtu ten samý příběh… bylo to asi tím, že příběh a hlavně vztah hlavních hrdinů se posouval hrozně rychle – chápu, že knížka je celkem krátká, ale mě to nijak zvlášť neoslovilo. K žádné z postav jsem si žádný převratný vztah nevytvořila a proto mě asi nezasáhlo ani to, co mělo.

Co se za mě neskutečně povedlo byl konec. Ten mě jako dostal. Já rozhodně nečekala takový ten typický happy konec, takže jsem jistou představu měla, ale tohle předčilo všechny má očekávání/představy a jednoduše řečeno – ANO!

Určitě ale dávám palec nahoru za to, že se díky této knize seznámíte s novou nemocí (já jsem do té doby o této nemoci neměla ani tušení) a poznáte, že možná nemoc jako taková u nemocných není jediný problém.

Přes půlku knihy mě nebavilo, ale ten konec to o dost vylepšil, takže…

4/5

Lucyk01
18.04.2021 5 z 5

Na první pohled mě zaujala obálka, na které jsou zobrazeny plíce. To je tak originální.️ Kniha je psána dvěma pohledy - Pohled Stelly a pohled Willa. Ze začátku jsem knize nedávala velkou naději, protože jsem četla podobnou knihu: Hvězdy nám nepřály od Johna Greena. Ale ta mě bohužel nezaujala. Naopak mě více zaujala takhle kniha, ale až po přečtení pár stránek. A udělala jsem dobře, když jsem si řekla, že nesmím srovnávat, abych nebyla zklamaná. Příběh mě vtáhl do děje a stránky mi mizely pře očima rychle až jsem měla knihu přečtenou.️ Na začátku jsem nemusela Stellu ani Willa, ale pak mi přirostli k srdci. Během čtení jsem měla slzy na krajíčku. Nečekala jsem,že to takhle skončí. Teda čekala jsem horší konec, ale i tenhle konec je pro lásku strašný. Chtěla bych, aby bylo pokračování. Ale toho se asi nedočkám. Vřele doporučuji a jdu se kouknout na film. Takže kdo má radši filmy, tak existuje i film️ Jenže jsem ho ještě neviděla, tak se asi na něj podívám. Knize dávám plný počet ⭐, protože si to opravdu zaslouží!!!

Amy05
15.04.2021 5 z 5

5⭐️/5⭐️
Hned na začátek bych chtěla poděkovat @1dreamworld0, za to, že uspořádala společné čtení na tuto knížku, sice bych se je knížce dostala, ale trvalo by mi to ještě minimálně rok, takže díky. Ale teď už zpátky ke knížce, knížka v sobě nese hodně silných témat, což se mi líbilo, jelikož to nebyla jenom sluníčková romantika (neberte to špatně i ty naprosto miluji), takže se mi knížka četla “těžce” a dost jsem u ní přemýšlela. Postavy v knížce, to je jedna celá kapitola sama o sobě, hlavní postavy, Stella a Will, jsou jedním slovem dokonalé, strašně se mi líbilo, jak byla Willovi na začátku jeho léčba úplně jedno, ale díky Stelle pochopit, že právě ta mu muže pomoct od každodenních problému. A o tom jaká byla jejich láska bez doteků ani nemusím mluvit, prostě.... I vedlejší postavy byly moc povedené, nejvíc jsem si oblíbila Poeho, ten je prostě ňuňu. Jelikož má knížka jenom cca 250 stránek četla se rychle a svižně. Poslední věc o které bych se tady chtěla zmínit je konec (posledních 50 stránek), a ten jsem celý probrečela, jakože totálně, bylo to strašně smutné, ale zároveň dojemné, od téhle knížky neočekávejte happy end. Za mě vám tuto knížku mužů s klidný srdcem doporučit a... bylo to prostě dokonalé.

helusa2
28.03.2021 5 z 5

Dojemné, krásně patetické, ponoukající mnohokrát nenásilně k zamyšlení...
Moc pěkná knížka - jsem velice ráda, že mi ji má drahá dcerunka (patnáctiletá velká slečna) doporučila - věřte, je to úsměvné a tak nějak hřejivé, když Vám to dítko, co mu (a těm mladším chacharům) ještě stále čtete před spaním, doporučuje dobré knížky ❤️

Nelajza
23.03.2021 4 z 5

Milé a hezké počteníčko, příběh byl docela čtivý, něco nového jsem se dozvěděla... Ale nějak to nemá na plný počet hvězdiček. Chyběla tam jiskra. Slzička ukápla, ale brek určitě ne. A já chtěla brečet. Přesto doporučuji