Pět jazyků lásky

Pět jazyků lásky https://www.databazeknih.cz/img/books/28_/287330/bmid_pet-jazyku-lasky-QR1-287330.jpg 4 1021 223

Práce Gary Chapmana je určena těm, kdo chtějí ve svém manželství prožít skutečné naplnění a hluboké porozumění. G. Chapman provází čtenáře pěti zákadními jazyky lásky, které jsou klíčové pro to, aby se náš vztah s druhým člověkem stal obohacujícím a harmonickým. Jakými jazyky lásky tedy máme ke svým drahým promlouvat? – slovy ujištění, jimiž oceníme hodnotu toho druhého; – pozorností, kdy se dokážeme vcítit do vnitřních prožitků druhého a vyjádřit svou duševní blízkost; – jazykem darů, kdy druhého zahrnujeme drobnými maličkostmi, jež ho poteší; – skutky služby, kdy druhého obklopíme praktickou péčí; – fyzickým kontaktem, kterým můžeme vyjádřit svou fyzickou blízkost a něhu.... celý text

Literatura světová Psychologie a pedagogika Rodina
Vydáno: , Návrat domů

The Five Love Languages , 1992

fruitbueno
05.08.2021 5 z 5

Pět velkých pravd, doporučuji přečíst každému, kdo chce poznat sám sebe i své nejbližší.

EliskaD
14.06.2021 5 z 5

Ke knize mě přivedl osobní příběh známých, kteří tvrdí, že jim tato kniha skutečně zachránila manželství.
Možná, že popisované myšlenky nejsou o ničem jiném než o uvědomění si vlastních potřeb a potřeb druhého, ale mají rozhodně něco do sebe.
Kniha nabízí velmi jednoduché schéma 5 jazyků, tedy 5 způsobů projevování lásky druhému. Mnoho partnerských neshod pak dle Chapmana pramení z toho, že na partnera mluvíme jazykem, kterému druhý nerozumí. Brilantně jednoduché. Je to rozhodně téma k dalšímu zamyšlení nejen pro ty, kteří svůj vztah potřebují vzkřísit, ale i pro ty, kteří jej nechtějí nechat uvadnout.

Luluhappy
05.05.2021 3 z 5

No... Jak už hodně lidí zmiňovalo, je to psané takovým tím otravným americkým stylem. Kniha je fajn - jestli chcete ušetřit čas, doporucim přečíst kapitolu o každém jazyce a kapitolu jazyk lásky a děti. Dvě věci, co mě dost naštvali - když radí ženě, ať spí se svým mužem, který je očividně děsný pedant a abuser, co jí nadává a ona s ním spát nechce, ale jeho jazykem lásky je přece fyzicky kontakt. Haló! A další věc, v kapitole láska je volba, že se člověk lásky cítí méněcenný a zbytečný... Mám kolem sebe lidi, co naopak v single letech rozkvetli a zjistili, co chtějí. Takze s tímhle nesouhlasím. Jo a popisování každého případu, jak jim pomohl a ukázal, jak milovat správně, trochu jsem z toho vycítila honění ega. Ale jinak fajn :)

RHorse
27.04.2021 5 z 5

Zajímavé rozluštění jazyků lásky. Něco na tom určitě bude. Vidím to tak, že se ke knize budu vícekrát vracet. Určitě je plná dobrých a poučných myšlenek. Docela bych ráda šla na některou přednášku pana doktora osobně, ale to se mi asi nepoštěsti...

PetraKysova
24.04.2021 5 z 5

Vynikajúca kniha. Našťastie mám šťastné manželstvo, čiže som si knihu prečítala zo zvedavosti ako ho ešte vylepšiť.
Musím pochváliť výborný sloh, čítalo sa to veľmi ľahko, aj to je veľmi tenká kniha, čiže je to napísané naozaj stručne a jasne, príbehy to len dovysvetlujú aby si každý dokázal ten jazyk nájsť.
Určite odporúčam úplne všetkým ľuďom, je dobré zistiť o sebe nejaké nové veci.
Veľmi sa mi páčilo aj ukážka jazykov lásky na deti. Bolo zaujímavé si uvedomiť ako sa ku mne rodičia chovali keď som bola malá a aký máme spolu vzťah v dospelosti. Všetko to so sebou tak nejako súvisí.
Skvelá kniha.

Torgal
09.04.2021 3 z 5

Základná myšlienka knihy o tom, že každému z nás imponuje a robí šťastným niečo iné je výborná a rozdelenie do piatich jazykov je elegantné, no s pribúdajúcimi stranami moje nadšenie čoraz viac klesalo a na konci som ostal už len s neveriacky otvorenými ústami. Áno, hovorím o kapitole "Ako milovať tých, ktorí si to nezaslúžia". Také rady aké tam on prezentuje by mali byť hanbou každého terapeuta, veď tam v podstate núti ženu k sexu na základe Biblie! Celkovo miešať vieru a terapiu je krajne nevhodné, no z knihy priam srší aký je autor bigotný katolík. Okrem toho i keď je knižka naozaj útla, to naozaj zaujímavé v nej nezaberá ani polovicu. Vo zvyšku sa už len opakuje povedané a autor si honí ego nad tým, aký sú mu všetci vďační za jeho pomoc. Tiež to, že úplne každý problém rieši zaradením do "jazykov" je značným zjednodušením, reálne to tak ľahké nebude. Za kvalitnú ústrednú tému si kniha ale aspoň priemerné hodnotenie zaslúži. 6-/10

tynkaiscrazy
26.03.2021 4 z 5

občas moc americký, ale kdo chce, to gró si z toho bude umět vytáhnout. dokonce ani neshledávam jako nějaký závratný problém, že se autor věnuje především vztahům v manželství - lidi jsou vždycky jenom lidi a kniha může být nápomocná v celé plejádě vztahů, aplikovatelná na sourozence, přátele či rodinu. za mě dobrý!

Covid2020
22.03.2021

Autor vypátral 5 jazyků lásky, ale ještě něco scházelo pro zapeklité případy. 6tý jazyk je "když je nouze nejvyšší je Boží pomoc nejbližší". Z inteligentního autora se stal studiem Bible křesťan.

Covid2020
21.03.2021

Autora knihy bych doplnil o šestý jazyk lásky. Vždy pochválit jídlo které partner uvaří. Láska přece prochází žaludkem. Pro zachování lásky sníst cokoliv bez reptání. Pro lásku se musí něco někdy vytrpět.

Shindo
10.03.2021 1 z 5

Krátke a zrozumiteľné, podložené príkladmi z praxe.

Viacero veci mi však vadilo.
Kniha bola pôvodne napísaná v 90. rokoch a hoci sa odvtedy vydalo viacero nových vydaní, tento fakt proste nepustí.

Bola písaná Američanom pre americkú mentalitu, čo bolo dosť cítiť.

Ďalšia vec bolo miešanie kresťanskej viery a terapeutickej praxe (opäť, Amerika?), viera a veda sú veci, ktoré by sa podľa mňa nemali miešať dohromady. To by mal autor, ktorý vyštudoval univerzitu, snáď vedieť. Okrem univerzitného vzdelania má však absolvovaný aj seminár a biblický inštitút. Kniha teda vo výsledku aj napriek určitej odbornosti pôsobí silne kresťansky.

Občas to zachádzalo do absurdných situácií, napr. keď v kapitole Milovat nepřítele radil klientke aby v záujme šťastného manželstva bola sexuálne povoľná svojmu manželovi (pretože jeho jazyk lásky bol fyzický kontakt) v podstate aj proti vlastnej vôli, čo odargumentoval niekoľkými veršíkmi z biblie. Chcel by som vidieť, či by v terapeutickej praxi radil aj tými omnoho brutálnejšími veršíkmi (a bral bibliu ako celok) alebo sa naďalej držal pokryteckého cherrypickingu tak typického pre mnohých jeho bratov vo viere.

Taktiež zamrzelo, že kniha bola primárne o jazykoch lásky v manželstve, o vzťahy pred manželstvom sa iba obtrela. Opäť predpokladám, že tu zohral úlohu kresťanský background autora, ktorý pravdepodobne vnímal manželstvo ako cieľ a najvyššiu métu. Aj keď je pravda, že za tie roky vzniklo niekoľko verzií "piatich jazykov" (niekoľko z nich aj v preklade), čo ale považujem za prachsprostý biznis.
Aj tu sa ukazuje americká mentalita.

Kryštofka
08.03.2021 5 z 5

Knihu beru jako zajímavý podnět k zamyšlení, ale rozhodně jsem v sobě nadnesené téma ještě neuzavřela.
Hlavně si říkám, že člověk by měl mít v rovnováze všechny "jazyky lásky", ať už se jedná o partnera, děti, blízké...
Troška péče, troška pozornosti, občas pomazlit a občas obdarovat a hlavně nejenom si myslet, ale taky druhým říkat, co pro nás znamenají. Jeden "jazyk lásky" by byl zoufale málo.

Maky78
05.03.2021 5 z 5

Kniha tipu “radilka” nenásilně napsané pokyny do manželství, které můžou dost dobře fungovat. Propojení s vírou za mě dost chytře podané.
Lze milovat někoho koho nenávidím ?

MarqueeMoon
21.02.2021 4 z 5

Táto knižka má potenciál obohatiť a určite mi niečo dala - myšlienka piatich jazykov lásky resp. hlavne to, že každý ma svoj primárny jazyk lásky je zaujímavá a mnohým ľuďom môže byť táto kniha veľmi prospešná, ale recept na zaručený šťastný dlhodobý vzťah to nie je, ono to často krát môže byť komplikovanejšie. No rozhodne odporúčam a keď dvaja chcú na niečom pracovať, tak otvorenou komunikáciou sa dá všeličo zvládnuť, teplú vodu netreba vymýšľať.

Andi
16.02.2021 3 z 5

Super, je to srozumitelné, jednodušší čtení, vyšší hodnocení případně přidám poté, co vyzkouším psané v praxi

Petras99
14.02.2021 5 z 5

Jedna z nejužitečnějších knih, jak se orientovat ve vztazích (nejen partnerských). Pomohla mi porozumět i vlastním dětem, vnímat trochu více i potřeby přátel a kolegů. Doporučuji!

SSTknihy
12.02.2021 4 z 5

Asi jako většina podobně zaměřených knížek, přináší i tato mnoho zajímavého, něco obecně známého a sem tam něco již zastaralého. Záleží na tom, kdo knihu čte, jaké má zkušenosti, co ho zajímá a co vlastně hledá. Rozhodně pozitivní jsou dlouholeté autorovy zkušenosti z oboru a řada uváděných konkrétních případů, které dodávají jeho poznatkům na věrohodnosti. Přečtení určitě není ztrátou času.

sandratea
08.01.2021 5 z 5

Skvělá kniha, která by měla být jako doporučená četba ještě před tím, než vejdeme do vztahu nebo se nám narodí děti. Způsob, jakým vnímáme a dáváme lásku je klíčový, abychom si porozuměli. V knize je to nádherně podáno.

Johncze
09.12.2020 5 z 5

Krátké, jde to relativně přímo k věci s minimem odboček a omáčky, ač by to šlo stále zkrátit a zhutnit. Dobře podané a dá se s tím určitě souhlasit. Jen je třeba odfiltrovat části o víře a Bohu. I přes rok vydání stále aktuální.

VeruMalfoy
29.11.2020 5 z 5

Kniha se mi četla velice příjemně. Myslím si, že rady pana doktora, stylem, jakým je podává, se daji aplikovat v partnerských i jiných vztazích. Sama se zkusím těmito radami (jazyky lásky) řídit, protože si myslím, že by mohly ovlivnit můj život v každém druhu mého vztahu k druhé osobě, ať už k partnerovi nebo ke kamarádům nebo k rodině. :) Děkuji za takovou úžasnou knihu.

Timeshifter
26.10.2020 4 z 5

Myšlienky, ktoré kniha predsúva čitateľovi sú veľmi hodnotné, a pomohli mi uvedomiť si, že každý človek má iné potreby a inak nazerá na lásku a jej prejavy. Odporúčam prečítať komukoľvek, keďže sa netýka iba partnerských vzťahov, ale aj vzťahov v rodine (a prakticky kdekoľvek, kde sa vyskytuje "láska" v akejkoľvek forme).

Na druhú stranu, kniha je niekedy až moc "polopatistická" a opakuje sa. Jazyk, akým sa autor vyjadruje, mi úplne nesedí, no môže to byť spôsobené aj prekladom (čítal som slovenský preklad).