Pes baskervillský

Pes baskervillský https://www.databazeknih.cz/img/books/72_/72900/bmid_pes-baskervillsky-uz9-72900.png 5 3843 482

Nad blaty se opět nese hrozivé vytí, věštící smrt dalšího z rodu Baskervillů. Tajemství odvěké kletby chce však tentokrát odhalit samotný Sherlock Holmes...

Literatura světová Detektivky, krimi Romány
Vydáno: , Josef R. Vilímek

The Complete Sherlock Holmes , 1902

janavom
18.02.2023 5 z 5

Pěkná detektivní klasika, měla jsem ji přečíst už dávno.
Ponurá anglická blata...super. JV

slawa.cap
03.02.2023 5 z 5

Poslouchal jsem jako audioknihu.
Nedávno jsem narazil na záznam geniálního představení z Krumlovského divadla s Karlem Rodenem v hlavní roli a došlo mi že už si vůbec nepamatuju o čem Pes baskervillský vlastně je. No a tak jsem si ho poslechl :)
Bohužel toto divadlo mi značně pochroumalo zážitek. Viděl jsem ji snad 20, protože moje ratolesti které v tu dobu ještě ani nechodili do školy si je neuvěřitelně zamilovali.
Přesto, nebo možná proto, považuji tento příběh za jednu z nejlepších detektivek jakou jsem kdy četl.
Watson tady odvede pořádný kus práce a je zřejmé že se nemýlí a nic nepřehlédl, přesto když přijde Holmes stane se z chudáka Watsona opět nedomýšlivý prosťáček.
Moc se mi líbí jak tu autor dokáže vytvořit až hororovou atmosféru je díky pověrám a bez jakýchkoliv nadpřirozeností.

Hani77
31.01.2023 5 z 5

Dokonalá tajemná detektivka s výbornou zápletkou. Vzhledem k tomu, že jsem kdysi viděla film, tak jsem nějaké tušení měla (a vlastně jsem viníka odhalila hned na začátku), ale bylo velice poutavé, jak Watson s Holmesem postupně rozkrývali jednotlivá tajemství. DOPORUČUJI.

mataj
21.01.2023 5 z 5

Vynikající klasická detektivka s nejznámějším detektivem všech dob. Ale v tomto díle je mistrně vykreslena tajemná až strašidelná atmosféra anglických blat a vřesovišť, kde se příběh odehrává. A Sherlock Holmes s doktorem Watsonem díky dokonalé dedukci a logice odhalí tajemství psa baskervillského.

boticelli
21.01.2023 5 z 5

Tohleto tajemno kolem anglických sídel a zámků, to má pro mě vždy neodolatelné kouzlo. A když sem vyrazí pátrat po záhadném zločinu duo Holmes&Watson, není co řešit, jde se na výpravu do močálů a vřesovišť kolem domu rodu Baskervillů.

Kája95
05.01.2023 5 z 5

Pro dnešního čtenáře možná málo děsivé, syrové a brutální . Za mne skvělé dílo

Artemis886
01.01.2023 5 z 5

Musím se přiznat, že detektivky moc nečtu, ale Sherlock Holmes je jiná liga. Bylo to napínavé, nečekané a hlavně se to krásně četlo. Děj klouzal a vše vytvářelo temný až krapet hororový dojem.
Jedno se musí autorům minulého a předminulého století nechat, uměli vytvořit skvěle ponurou atmosféru a nádherně popsat okolí. Na tuhle knihu jen tak nezapomenu...

whiolet
29.12.2022 4 z 5

Ne náhodou se tahle kniha řadí mezi tu lepší klasiku :)

sabina5156
26.12.2022 5 z 5

Skvělá kniha. Mysteriózní a záhadná. Má krásnou atmosféru, kdy čtenář baží po odhalení záhady. Úplně netuším jak v hodnocení dál pokračovat. Věřím, že celá série Sherlocka Holmese je spíše béčkovou formou románových kriminálek, které táhnou na základní pocity čtenáře. I zde je patrné, že hrajeme na zvědavost - což se knize velmi daří. Nechci tím knihu znevažovat ale nacházet v ní nějaký větší smysl také nejde - což samozřejmě není vůbec potřeba! Určitě doporučuji na sychravý víkend.

Hatshepsut
25.12.2022 5 z 5

Několikrát jsem viděla filmovou verzi, ale ke knize jsem se dostala až díky čtenářské výzvě. A co si budeme povídat, Sherlock Holmes je prostě detektivní klasika! Jeden z nejznámějších případů slavného detektiva, který se odehrává v pochmurném, děsivém prostředí blat, v oblasti devonského hrabství, kam se vydává se svým přítelem doktorem Watsonem, objasnit záhadnou smrt majitele panství baskervillů. Akční, záhadné čtení s hororovými prvky, zkrátka příběh, který nezklame!

georginaa
21.12.2022 5 z 5

Velice dobře popsáno sychravé místo v pochmurné krajině vřesovišť, kam za mlhy by mě nedostalo ven ani párek volů. Pro mě je tento příběh jako jeden z nejlepších a pokud ho dávají v televizi, vždy se na něj kouknu znova.

Čmeláček
10.11.2022 5 z 5

Právě jsem si všimnul, že jsem ještě nehodnotil tuhletu knihu. Je fakt výborná, má skvělou atmosféru a nedá se od ní odejít. Prostě klasika, která si zaslouží pět stars!!!

Dionýsos
16.10.2022 5 z 5

Našla jsem tento skvost u nás ve vsi, mezi knihami vyřazenými ze zdejší knihovny. Venku podzim, sychravo, barevné listí a doma plápolající svíčka a s čajem a knížkou si zalézt pěkně pod deku... no prostě idylické.
Jsem fanouškem Sherlocka s Robertem Downeym a Doyla jsem měla v maturitní četbě, je to klasika po které takhle při podzimu nejraději sáhnu. Psáno velmi čtivě, neuvěřitelné jak Doyle dokáže čtenáře napínat a s jakou sofistikovaností dokáže popsat pocit hrůzy a zděšení. Excelentní dílo.

rilajaan
11.10.2022 5 z 5

Skvělý příběh. Asi mám slabost pro staré detektivky.

hroubek
10.09.2022 4 z 5

Mé první knižní setkání s geniálním detektivem a jeho společníkem. Sherlocka Holmes znám moc dobře z filmů a seriálu, a o to více jsem byl zvědav, jak na mě bude působit v knižní podobě. Z počátku jsem lehce bojoval s formou, jazykem a stylem vyprávění. Naštěstí je Doyle parádní spisovatel, který dokáže udržet pozornost a velmi lehce buduje tu správnou atmosféru a napětí. Osobně mi přišlo, že se Doyle místy zbytečně rozepisuje a popisuje všechno okolo, namísto toho, aby vyprávěl příběh. Samozřejmě to mělo jisté opodstatnění, přesto mi některé kapitoly přišly, že jsou natahované. Nicméně v závěru Doyle pěkně sešlápne pedál a příběh velmi hezky graduje. Z mé strany se jednalo a dobrou a zábavnou knihu.

PS: Knihu jsem koupil v edici 1400. Má krásný přebal a i vazbu, bohužel obsahuje až moc gramatických chyb, překlepů a dalších věcí, že to bylo místy hodně moc rušivé. Tohle si vůbec nepohlídali a je to velká škoda.

Hakate
28.08.2022 5 z 5

Jedno z prvních setkání s legendárním detektivem Holmesem a Watsonem.
Z příběhu které jsem četla, považuji za jeden z nejlepších.

Apo73
28.08.2022 5 z 5

Tato kniha mi otevřela svět Sherlocka Holmese. Zločin, vzdálené vytí, světlo svíčky v arkýři starého anglického domu s výhledem na mlžná blata, celá ta atmosféra pro mne byla uhrančivá a hodně jsem se bál. (Mimochodem výborná je i rozhlasová adaptace.) Hrabě Barkerville (to bylo pro mne až mýtické jméno, pak jsem zjistil, že existuje i písmo Barkerville, kterým byla vysázena většina tehdejších knih), a samozřejmě Holmes s Watsonem a způsob, jak vypátrají samotného psa, je samozřejmě dnes klasika a základní kámen detektivního žánru. Detektivkám jako takovým jsem nikdy nepřivykl (ani v televizi) nemám za sebou celou Agathu Christie a jiné, ale Sherlock Holmes mě bavil, četl jsem vše, co bylo dostupné. Když jsem byl začátkem 90. let v Londýně, navšívil jsem Baker Street, kde má Holmes zařízený dům a vy se můžete za poplatek podívat....- taková slabounká předzvěst tržního kolotoče kolem Harryho Pottera... Zkrátka na Holmesovky nedám dopustit.

Obelix15
23.08.2022 5 z 5

Oblíbený příběh podtržený až depresivním prostředí.

Kackac77
15.08.2022 5 z 5

Už jsem knihu přečetla víckrát, tentokrát poslechla jako audioknihu. Klasika kterou mám ráda, Sherlock mě prostě nezklame.

wolfka44
09.08.2022 5 z 5

Já mám atrasně rada všechny příběhy SH ráda je posloucháv jako Audio knihy, ale i čtu. Na Psu baskervillském jsem s byla v divadle (Č.Krumlov otočné hlediště) a tam mě to velice zujalo a rozjodla jsem se, že si přečtu i knihu. Nelitovala jsem, příběh byl krapet jiný, ale obojí bylo úžasné.