Pes baskervillský

Pes baskervillský https://www.databazeknih.cz/img/books/72_/72900/bmid_pes-baskervillsky-uz9-72900.png 5 3840 482

Nad blaty se opět nese hrozivé vytí, věštící smrt dalšího z rodu Baskervillů. Tajemství odvěké kletby chce však tentokrát odhalit samotný Sherlock Holmes...

Literatura světová , Detektivky, krimi , Romány

Vydáno: , Josef R. Vilímek

The Complete Sherlock Holmes , 1902

veveropysk
20.07.2023 5 z 5

Báječná kniha, divím se, že jsem nezačala číst Sherlocka Holmese dřív.
Četla jsem vlastně díky doporučení knih o Sherlocku Holmesovi od bývalého učitele angličtiny z Ameriky.

Erytrocytek
14.07.2023 3 z 5

Tak dobře. Tohle nebyl úplně můj šálek kávy.
V rámci ČV se snažím vyhledávat proslulé klasiky, kterým jsem se na střední vyhýbala. Tohle byl však za mě zřejmě nejslabší kousek. Na to, že kniha má něco přes 200 stran, jsem se začala bavit na straně cca 180. Popisy blat a neúrodného kraje mě místy už nudily.

KnihovniceVěra
12.07.2023 5 z 5

Praotec detektivky to napsal tak dobře, že to lze v pohodě číst i po více než 100 letech.

knihyKeMne
07.07.2023 3 z 5

Možná patří mezi klasiku, ale... Knihu jsem četla poté, co jsem si z kdysi shlédnutého zfilmování pamatovala jen mlhavě, co stálo nakonec za tou záhadou. Rozhodně ne ale to, kdo a proč to způsobil. Kniha je napsaná skutečně hodně čtivě, bohužel mi bylo hned jasné, kdo to udělal, a tápání Watsona mě tak dost štvalo a všechno mi připadalo hrozně průhledné. A tak je prostě škoda, že to pro mě není příběh k opakovanému čtení. A já jinak čtu ráda knížky opakovaně, vždycky když už si je moc nepamatuju.

heavy66
24.06.2023 4 z 5

Klasická detektivka říznutá hororem, ze které čiší mlha, chlad, bezedné bahno a vytí strašidelného přízraku. Sherlock Holmes s doktorem Watsonem vnášejí do nadpřirozeného děsu neúprosnou materiální logiku, která vede k objasnění záhady. Filmových adaptací eviduje CSFD deset. Mě se líbí anglická z roku 1983 s Martinem Shaw a krásnou Glynis Barber, která pár let poté vstoupila také na detektivní dráhu

jan.para
05.06.2023 4 z 5

Hezká knížka. Velmi čtivě napsáno.

katerina1237
04.06.2023 5 z 5

Na tuhle knížku jsem přišla tím, že jsem viděla hru na divadelní pouti, a přišlo mi na škodu, abych se ji aspoň nepokusila přečíst. Chvíli mi trvalo, než jsem se začetla, ale nakonec už to šlo samo. Bavilo mě to, překvapivé zvraty.Mám ráda ten styl psaní, možná se mi do ruky zase někdy nějaká detektivka od A.C. Doyla dostane.

Cortegos
01.06.2023 4 z 5

Dobré počtení, parádní oddechová literatura.

olívoil
22.05.2023 5 z 5

Několikrát jsem viděla zfilmováno. Moje 1. kniha od A.C. Doyla..........úžasně čtivě napsáno. Vřele doporučuji.

vernem1850
11.05.2023 5 z 5

Úžasná detektivka s perfektním dějem.

Atisa
28.04.2023 5 z 5

Detektivky jsem četla jako malá a tato mi to připomněla. Obzvláště jsem si vybavila Správnou pětku na tajemných blatech :) Příjemné počtení, taková oddychovka. Líbil se mi hezký přátelský vztah Sherlocka Holmese se svým asistentem Watsonem. Překvapilo mě, že Sherlock nechal Watsona řešit případ samostatně. Pak se vše vysvětlilo. Samozřejmě překvapivé odhalení psa baskervillského na závěr, trochu mě mrzelo, že v tom nakonec žádné nadpřirozeno nebylo. Knihu jsem si přečetla v ten správný čas, kdy jsem v ní dokázala najít paralelu ke svému životu, a tedy i hlubší význam.

mskamila
25.04.2023 5 z 5

Velmi čtivé. Moc se mi líbilo jak na konci dostali k ze Sherlock vše shrnul. Nebylo moc postav co by jsme mohli podezřívat a odhadovat kdo je pachatel přesto bylo par chvil kdy jsem byla překvapena nečekaným odhalením.

Petass
22.04.2023 3 z 5

Sherlocka jsem nikdy nečetla, ani filmová zpracování nesleduji. Odjakživa mi přijde sebestředný, nesympatický. Pointu psa Baskervillského jsem neznala, Devonshire, Dartmoor, blata, vřesy, velký černý pes... To musí být skvělé! A nebylo... Nemohla jsem se začíst, styl mi vůbec neseděl, až závěr to zachránil. Sir Doyle je legenda, otec detektivek beze sporu, ale já zůstanu nejspíš věrná Agátě. Se Sherlockem si prostě nerozumíme.

Set123
14.04.2023

O tomhle rozkošném pejskovi jsem četl již dvakrát. Nyní, při tahu na Doyleovo dílo, jsem se k němu vrátil, abych to měl komplet přečtené. (Relativně komplet)

Nu a je to vcelku zajímavá záležitost. Jednak, není v ní Holmes. Dobře, to přeháním, je tam, ale opravdu maličko. Značná část knihy je tvořena vedle klasického vyprávění Watsona, záznamy jeho dopisů nu a tuto značnou část knihy postrádáme Sherlocka. Je jaksi přítomen na pozadí dění, ale fyzicky jej nepotkáme. To neznačí, že začíná a končí bez něho, jen že tělo děle je do značné míry na Holmesovi nezávislé.

Proto možná novela působí dojmem poněkud natahovaným. Ono to bez toho geniálního detektiva zase tak zábavné prostě není. Na straně druhé zde Doyle ukázal něco, co rozhodně nedokáže v povídkách jsou tu relativně komplexní samostatné postavy, které vedle blat doplňují atmosféru děje. A mimochodem, svůj čas jsem detektivkám nevěnoval apriori pro své potěšení (já z toho kdovíjaké potěšení nemám), spíše pro, vedle nějakého obecného přehledu, důvody studijní, jsem jim svůj čas věnoval. A opravdu, z Holmesových příběhů a nikoliv pak z nich nejméně ze Psa Baskervilského, vyplývají nemalé konsekvence pro reflexi práva ve společnosti. A nejsou nikterak potěšující. Víte co je to kverulant? Možná vás překvapím, to slovo pochází z latiny querela byla typem žaloby (konkrétně v právu dědickém) a odtud se nám přeneslo na dnešní kverulanty. Každopádně v této novelce je jeden takový profesionální kverulant přítomný. Zaslouží si umřít, natvrdo, fakt. Takový člověk je to nejhorší co může soudní síň potkat.

Ale abych to nějak uzavřel, je to příjemné čtení, zajímavé, ačkoliv trochu delší než by muselo být. Mezi výplody pana Doyla patří jednoznačně k tomu lepšímu a není divu, že se stalo legendárním. Vilém z Baskervillu a Adson posílají pozdravy z Itálie.

RMarkéta
04.04.2023 5 z 5

Velká klasika žánru. Kolem starého šlechtického sídla se rozprostírají temná blata a tam se vyskytuje nadpřirozená bestie v podobě psa, co zabijí. Napínavá a hrůzostrašná atmosféra, která zalézá čtenáři až pod kůži. Ponurá anglická krajina je výbornou kulisou. Napětí s přibývajícím dějem hezky gradovalo. To mám v příbězích moc ráda. Zločin, který byl vysvětlen velmi překvapujícím a jednoduchým způsobem, protože to samozřejmě vyřešil Sherlock Holmes.

Tebby
26.03.2023 4 z 5

Knížku jsem četla v angličtině a musím přiznat, že to nebylo úplně nejlehčí čtení. Překladač byl mým věrným přítelem po celou tu dobu. Děj jsem znala ještě ze základky, kdy jsme se o knize učili a četli si úryvky, takže bylo fajn se k příběhu zase vrátit. 4*

Sacinka
24.03.2023 5 z 5

Tohle je tak úžasná kniha. Tajemná, ponurá, napínavá, chytrá, .. prvky zábavy a překvapení se Sherlockem. Pokud venku prší, vezmi deku, zapal krb a přečti si Psa.

Filomena1961
05.03.2023 5 z 5

Vrátila jsem se do daleké minulosti, když jsem vytáhla z knihovny Doylův tajemný detektivní román. Přečetla jsem si ho znovu a opětovně na mě silně zapůsobil. Blata, anglická krajina se sídlem Baskervillů, Sherlok Holmes a Dr. Watson, záhadné zločiny a nečekané rozuzlení. Co lepšího si člověk může přát? Nadčasové dílo, které doporučuji všemi pěti.

darbujan8924
05.03.2023 5 z 5

Tuto klasiku jsem si musel koupit, když jsem jí v antikvariátu uviděl.
Přečíst si tuto legendární pecku je snad povinností každého, kdo má rád famózního detektiva S. Holmese a jeho druha a parťáka Dr. Watsona

Scarefish
05.03.2023 5 z 5

Stará výborná klasika. Víc slov není třeba.