Pes baskervillský

Pes baskervillský https://www.databazeknih.cz/img/books/48_/48929/bmid_pes-baskervillsky-FiO-48929.png 5 3838 482

Jedinečné líčení atmosféry tajemství a hrůzy z událostí, které se zprvu vzpírají logickému chápání, činí z Psa baskervillského nejslavnější Doylův detektivní román. Detektiv Sherlock Holmes se svým přítelem a pomocníkem doktorem Watsonem vyšetřují případy záhadných úmrtí na venkovském panství v pochmurné krajině vřesovišť. Kdo měl zájem na smrti sira Charlese, dobrosrdečného mecenáše zdejšího nehostinného kraje? Je oním vraždícím monstrem skutečně nepolapitelný děsivý pes? Edice KOD, svazek 69. Ilustroval Karel Vaca.... celý text

Literatura světová , Detektivky, krimi , Romány

Vydáno: , Albatros (ČR)

The Complete Sherlock Holmes , 1902

lena.o.knihach
15.01.2022 4 z 5

Už šíleně moc dlouho jsem si chtěla přečíst příběh Sherlocka Holmese, tak jsem sáhla po tom nejslavnějším z barevné edice Knihovna klasiků z nakladatelství Odeon.

Baskervillský pes je krátká kniha, a i když je ze série o nejznámějším detektivovi až pátá v pořadí, vůbec mi to nevadilo.

Geniální vyšetřování Sherlocka a doktora Watsona nemělo chybu. K tomu ještě pochmurná krajina vřesoviště, kde se občas ozve záhadné vytí..

Jara.v
11.01.2022 5 z 5

I když znám několik filmových zpracování, s knihou se to jako vždy nedá srovnat. Úchvatně napsané. Případ se rozjel hned od začátku a rozuzlení bylo až na konci s vysvětlením Holmesových myšlenkových pochodů a zjištění. Geniální detektiv.

Terez9119
04.01.2022 5 z 5

Úžasná atmosféra a královsky vykreslený příběh. Vše, co má člověk na SH rád, v koncentrované podobě. Na tento příběh si vždycky znovu a znovu najdu chvilku času.

SladkaK
01.01.2022 1 z 5

Tak vyjasněna jest jedna z mnoha záhad mistra Holmese. Vím nyní, proč občasní čtenáři dívají se s takovou nelibostí na knihu, třeba jinak případ ten musil býti v každém směru zajímavým. Avšak i tak rozhodla jsme se, že učiním nový pokus k porozumění knize té. Strana padesátá, strana dvoustá, a já oddávala se již po několikáté zoufalství, veškeré znavené smysly napjaly se ke krajní pozornosti. Byliť jsem osoba vzdělaná, jsem nepronikla k jádru tajemství krásy knihy. Toť konec všeho toho.

GenerálOpata
01.01.2022 5 z 5

Banger

VeDny
01.01.2022 5 z 5

Dlouho jsem odkládala, ale nakonec přečteno za dva večery. Prostředí blat, ponurých vršků a téměř vybydleného zámku mi učarovalo, stejně jako styl vypravování, který měl opravdu rychlý spád a nezabředával do zbytečností. Už jen z popisu první smrti jsem měla husí kůži, autor uhodil na mé nevětší noční můry. Příběh pěkně zamotaný, ve finále přehledně rozpředen.
Akorát vydání od XYZ typograficky zklamalo. Některé kapitoly (s dopisy a deníkovými záznamy) byly nasázeny tak špatně, že se rychlost mého čtení značně zbrzdila, stejně tak upadala pozornost, nehledě na typografické chyby. Takže za sebe tohle jedno konkrétní nemůžu doporučit. Jinak příběh od Doyla to byl můj první a ten plně doporučuji.

anonymní.Ilja
31.12.2021

Tohle je klasika, která je (pokud mám správný pocit) obecně známá. Zaslouženě. Nemá pocit, že by bylo třeba něco dodávat, tak aspoň přihodím, že kromě knižní verze existuje pěkná dramatizace od Českého rozhlasu a pár hezkých audioknih.

Karoley
28.12.2021 5 z 5

Můj první Sherlock Holmes a rozhodně ne poslední! Skvělá detektivka, atmosféra plná tajemství a děsu, nečekaná odhalení, lehký humor! Skvělý čtenářský zážitek ;)

happy-smile
25.12.2021 4 z 5

Krátká detektivka, která se dobře čte. Sherlock a doktor Watson jsou dobře sehraná dvojka. Doporučuji překlad od pana Gela (po zkušenosti se Studií v šarlatové asi i tady můžou být překlady, které budou v dnešní době obtížně čitelné).

jes09
05.12.2021 5 z 5

Velmi poutavý a napínavý příběh až do samého konce. Na dobu kdy příběh byl napsán je prostě perfektní.

Fidorr
05.12.2021 4 z 5

Arci slušné čtení i když z počátku jsem se nemohl úplně začíst. Dějem se stupňovala zábavnost a nakonec jsem byl rád, že jsem případ neodložil. Naprosto klasická detektivka v podání Holmse :) Perfektně byla při čtení cítit ta syrovost a ponurost Anglie. I doba ve které se vyšetřování odehrává se mi líbí. Kniha je z těch útlejších a na počasí do kterého by psa nevyhnal, naprosto ideální :)

alabra
04.12.2021 5 z 5

Miluji detektivní případy, které jsou inteligentní, napínavé, překvapivé, Sherlock mě baví v různých filmových podobách, audionahrávkách i knihách. Takže vlastně znovu oživená klasika, která mě vždy potěší.

Lajtwing
25.11.2021 4 z 5

"Dopřejeme vám nadýchati se čistého, nočního vzduchu Dartského močálu! Nebyl jste tam ještě nikdy? Nu, myslí, že nezapomenete na tamní první svou návštěvu!"

Mé první setkání s knižním Sherlockem. Očekával jsem budování tajemna s jakýmsi náhlým vysvětlením na konci, ale dostalo se mi překvapivě střízlivé a vyvážené detektivky. Odhalení je při kratším rozsahu díla ažaž nejen u konce. Byl jsem fascinován původním českým překladem, to byla nádhera! Možná jsem si vlastním očekáváním pokazil tento legendární román, no rozhodně to bylo i tak skvělé! Silné čtyři hvězdičky!

VikyKleinik
24.11.2021 odpad!

Knihu jsem četl kvůli kurzu k základům logiky, kde se mají z předpokladů vyvozovat důsledky. Detektivka je k tomu jako dělaná, ale obávám se, že jsem tomu nevěnoval tolik pozornosti, jak si kurz žádal. Detektivky mě často totiž šíleně nudí, protože se vše motá kolem záhady (vraždy, loupeže...), která je mi však ukradená. Nejsem zainteresován do postav a žádnou jinou výpovědní hodnotu, nad níž bych mohl rozjímat, to nemá. Je to holt žánr, v němž musím počítat s nižším poměrem zajímavých příběhů. Věřím však, že jednoduchý děj může být jen kostrou, na níž lze navléci zajímavá témata. Zde tomu tak ale není. Většina čtenářů opěvuje atmosféru blat a napínavost případu, ale já nepocítil ani jedno.
Takové knihy jsou mi pouhou ztrátou času a to i přes to, že autor píše švihácky a případ je asi dobře vymyšlený. Za to ale nedávám ruku do ohně, páč jsem mu v samé nudě věnoval jen pramalou pozornost. Hledal jsem však v knize něco, k čemu bych mohl upnout svůj zájem, ale nic nenašel.
- Škvár je více zaměřen na postavu detektiva Veleina než na jeho roztodivné případy, nemluvě pak o Bukiho nesmrtelném drsném stylu a vytříbeném buranském smyslu pro humor.
- Film Seven má zase zajímavý koncept série vražd podle smrtelných hříchů.
- Pes baskervilský je příliš spotřební záležitost pro fanoušky Sherlocka Holmese, do jehož bezpředmětných případů snad už nikdy nebudu musiti zabrouzdati.

Alizon
20.11.2021 5 z 5

Naprostá klasika, ke které se občas vrátím. Sherlock Holmes ve své nejlepší podobě. Knížka s tajemnou atmosférou jako stvořená pro dlouhé večery. Myslím, že se nenajde nikdo kdo by minimálně neviděl nějaké filmové nebo televizní zpracování.

Ronnie68
11.11.2021 4 z 5

Kniha se nečetla špatně ... jen to nejspíš není šálek čaje, na který jsem zvyklá ... ale už delší dobu jsem se na ní chystala ...

annes
04.11.2021 5 z 5

Můj nejoblíbenější případ. Filmova zpracování shlédnuta nesčetněkrát, audio znám skoro zpaměti a velmi mile mě překvapilo, že použili přesné pasáže z knihy. Byla to pod mě tedy rychlovka, ale narazila jsem i na pasáže, které byly vypuštěny (nebyly zásadní pro hlavní děj i když právě tyto maličkosti potvrzovali genialitu sherlokova pátrání a odhalování), což bylo super pro zpestření.
Ke knize se rozhodně budu vracet nejlépe za deštivých pochmurných večerů, ať to má atmosféru:-)

Trudi806
03.11.2021 3 z 5

Je to hloupý, ale tohle jsem viděla jako výbornou komedii dřív, než jsem to četla, a pak už při čtení nebyl takový zážitek.

kh1989
31.10.2021 5 z 5

Pěkná strašidelná knížka. Sherlock nikdy nezklame.

Bmisarova
28.10.2021 3 z 5

Pro mě to byla první kniha se Sherlockem Holmesem, no a nevím. Čekala jsem, že ve mě zanechá větší wow efekt a budu sahat po další. Zkusím znovu přečíst za pár let a uvidím.