Perun - bůh hromovládce

Perun - bůh hromovládce https://www.databazeknih.cz/img/books/34_/344863/bmid_perun-buh-hromovladce-45v-344863.jpg 5 20 7

Práce Michala Téry představuje Peruna – božstvo starých Slovanů – komplexně a v širokém kontextu. Využívá k tomu četné písemné prameny, archeologický materiál a analogie z jiných náboženských systémů, především z oblasti indoevropských tradic. Mimo pozornost nezůstává ani lidová kultura slovanských národů, která v sobě uchovala řadu prvků předkřesťanských kultů. Kniha o Perunovi není jen portrétem pohanského božstva, ale studií o zaniklém světě archaického náboženství, jeho bohatosti a proměnách.... celý text

Dant76
20.08.2020 4 z 5

Pěkná kniha o slovanských božích, zejména Perunovi. Občas moc odborně psáno, ale jinak obsahuje zajímavé skutečnosti.

MichalPuchovsky
01.06.2020 4 z 5

Komplexná kniha, ktorá je určená skôr odborníkom než bežnému ľudu. Na druhú stranu sa na konci každej kapitoly nachádzajú stručné zhrnutia základných myšlienok, čo uľahčuje orientáciu. Oceňujem autorovu poctivosť pri práci s faktami, pretože nie je prameň ako prameň a nie je interpretácia prameňa ako interpretácia prameňa.

yerry
01.11.2018 4 z 5

Pomerne obsiahla kniha o Perúnovi ako slovanskom Bohu hromovládcovi a nielen o ňom. Ako už podtitul "Sonda do slovanského archaického náboženství" predznamenáva, jedná sa predovšetkým o vedeckú prácu.

Autor problematiku rozpitváva z viacerých možných uhlov. Začína písomnými prameňmi prevažne staroruskými a poľskými, pokračuje etymológiou a typológiou Perúna, pričom sa ho snaží identifikovať v rámci ešte staršieho indo-árijského panteónu, konfrontovať s bohmi s podobnými atribútmi z iránskeho, perzského, gréckeho, rímskeho, germánskeho, keltského a ugrofínskeho panteónu. Vyvracia tu tri hlavné teórie o hromovládcovi v odbornej literatúre. Rozoberá otázky transpozície a transformácie slovanského hromovládneho božstva v bylinách, poviedkach a rozprávkach rôznych slovanských národov. Na záver umiestňuje úvahu o hypotetickej štruktúre slovanského archaického panteónu.

Odbornosť a popisnosť textu spoločne so snahou o faktografickú serióznosť je miestami pre bežného čitateľa trochu ubíjajúca. Odporúčam preto knihu čítať s prestávkami. Je v nej totiž veľa zaujímavých faktov, ktoré pri zbežnom prečítaní môžu uniknúť resp. môže sa zdať, že niektoré texty sa opakujú. Autor tým však len rozširuje kontext svojej témy.

Knihu napokon odporúčam prečítať s tým vedomím, že je to vedecká práca a nie literatúra spadajúca do priehradky ezoterika, záhady a mýty...

Miro.slav
18.09.2018 4 z 5

Spočiatku sa kniha čítala ťažšie, no postupne sa to však zmenilo. Autor poukazuje na problematiku, ktorú v iných publikáciách venujúcich sa staroslovanskému náboženstvu buď nenájdete alebo nie je príliš akcentovaná - písomné zmienky o Perunovi pochádzajú iba z Kyjevskej Rusi. Autor podáva erudovanú analýzu postavy staroslovanského hromovládcu, pričom sa dotýka nielen podobných mytologických postáv z ostatných mytológií, ale využíva aj lingvistiku a zmienky z folklóru. Hoci je primárnym cieľom Perun, nie je to iba o ňom. Autor rekonštruuje aj postavu chtonického božstva (Velesa), božstva plodnosti a úrody (snáď Jarilo či Jarovít) a kult bohyne matky Zeme (Mokoša či Živa). Rozhodne všetkým odporúčam.

Rezet
15.04.2018 5 z 5

Perfektní kniha. Pokud jste někdy chtěli něco vědět o Perunovi, tak vše najdete tady.

Garm
23.07.2017 5 z 5

Tahle úžasná kniha vyšla letos v dotisku a to jsem si nemohl nechat ujít a hned si ji koupil. Dílo je to komplexní, ve své složitosti ale příjemně podané. Informací je v něm tolik, že jedno přečtení v žádném případě nestačí.

MikySkjaera
13.08.2015 5 z 5

Jedna z nejlepších knih o archaickém slovanském náboženství, žel bohům již k nesehnání.