Persepolis 1

Persepolis 1 https://www.databazeknih.cz/img/books/74_/7412/bmid_persepolis-persepolis-5W5-7412.jpg 5 454 55

Persepolis série

Persepolis je první íránský komiks všech dob… i když napsaný a nakreslený v Paříži. Marjane Satrapiová v něm popisuje svůj exotický život: popisuje dětství a dospívání v Íránu za dob islámské revoluce a za války s Irákem. A protože je to příběh paličaté, silné osobnosti, která si vždycky vede svoje, ale která žije v tuhém ideologickém režimu nesnášejícím odlišný názor, je to samozřejmě i příběh o rebelanství a o svobodě.... celý text

Literatura světová Komiksy
Vydáno: , BB art

Persepolis 1, 2 , 2000

JajaCZ
28.12.2015 5 z 5

Jednoducho skvelá. História krajiny a život v nej (v "kocke") z pohľadu malej tvrdohlavej rebelky.

ajla5
27.12.2015

Teď je tam asi ještě hůř. Líbilo se mi, že Marjane dělá chyby a není svatá.

Samira
24.07.2015 5 z 5

Odvážný originálně zpracováný skvost. Výjimečné není jen komixové pojetí, ale i pohled na dramatické události, které jsou viděné a prožité malou a posléze dospívající dívkou. Podle očekávání však nejde o žádné lehké čtení. Doporučuji!

LordSnape
04.05.2015 5 z 5

Velmi osobitý životní příběh v komiksu jedné rebelantské dívky, která se i přes lásku k vlasti nebála říct nesouhlas a dělala si věci po svém. Hrůza nového íránského režimu, který je povětšinou jen místy naznačen mi doslova zanechávala tuhou krev v žilách...

zutheska
11.02.2015 5 z 5

Tak za mě absolutní bomba. Neuvěřitelně prolínající se hrůzy spolu s vnímáním malé holčičky, které mezi tou veškerou ponurou atmosférou působily někdy až vtipně. Odvaha s jakou autorka vše popsala a věrohodnost, kterou příběhu dala. Síla. Člověk si při čtení přijde, jak když je v centru Teheránu. 6/5

Elern
19.11.2014 5 z 5

Konečně jsem ji našla! Po dlouhých útrapách hledání tohoto komiksu, o kterém jsem kdysi hodně dávno četla v časopise, na mě konečně mrknul z regálu a nezklamal mě. Ukázal se přesně v ten pravý čas. Vskutku originální pojetí životopisu do „obrázku“, jenž názornější být nemůže. Připomněla mi všechno, co na společnosti nenávidím, miluji a pro co ji obdivuji. Našla jsem v ní i kus sebe a zjistila věci, jejichž pravdivost mě děsí a kterým nedokážu uvěřit, že se staly v osmdesátých letech dvacátého století.

Mrzí mě jen jedna věc, že já blbec jsem si v knihovně nevzala i ten druhý volný díl.

knihomolka01
21.09.2014 5 z 5

Neskutečně silná kniha, která konečně ukazuje jak islámský režim působí na děti. Překvapilo mě, jak celou situaci brala malá Marjane a už se strašně těším na další díl..

splichalka
24.02.2014 5 z 5

Poté, co jsem během pár dnů po sobě přečetla Saccovu Bezpečnou zónu Goražde a teď Persepolis, (a i když tyhle dvě knížky srovnávat nechci) stal se ze mě definitivně fanoušek non-fiction komiksu! Vím, že jsem teď asi objevila Ameriku, ale jsem z obrázkového vyprávění dětství Marjane Satrapiové vážně nadšená - kombinuje přesně to, co mám ráda - vtip a poučení. Zkrátka je to chytré, má to co říct a neskutečně mě to baví. Tuhle půjčenou knížku chci v tom souborném vydání doma vlastní - a hned teď!

evickakyticka
08.02.2013 5 z 5

Svět očima dítěte, které žije v úplně jiných podmánkách, než jsme zvyklí. Kdo chce nakouknout pod roušku Íránu, nechť vstoupí...

mcleod
05.11.2012 5 z 5

Shrnutí moderní neklidné íránské historie a společnosti z vnitřního pohledu malé a dospívající holky. To vede k jisté naivitě popisu revoluce, války a islámského režimu, které se snaží pochopit a proti čemu vzdoruje. Dokáže však některé skutečnosti a absurdity pojmenovat zajímavěji a lépe, než mnohé učené knihy. A navíc je to hodně vtipné... A ještě srovnání s výborným filmem: Je natočen přesně podle knihy, včetně textu i výborné grafiky, ale kniha je rozsáhlejší.

Lady_Ef
23.08.2012 4 z 5

Obdivuji Marjane, nejen za její malou rebelii, ale hlavně za odvahu napsat a vydat tuto otevřenou zpověď.

Skip
11.04.2012 5 z 5

Velmi vydařený komiks, který nelze jinak než doporučit. Autobiografické líčení událostí, které ovlivnili autorčin život. Svržení šáha, islámská revoluce, pobyt v Rakousku, návrat do Íránu... Do toho puberta, mladická revolta, hledání sebe sama... Prostě dost dobré.

smetyl
10.09.2011 5 z 5

Útlak a perzekuce, nesvoboda a naprosto neliberální zákony a vláda. Potupné chování vůči ženám a nesmyslné požadavky na obyvatelstvu. Tím vším si musela Marjane projít. Prožila začátky svého života v zemi, ve které je svoboda a demokracie pouhým snem. Prošla si tím, aby nám podala svědectví o zemi, kde vás za takovou hloupost, jako jsou kalhoty (když je má na sobě žena) čeká perzekuce.

Prošla si strachem a obavami o svoji budoucnost, budoucnost své země a o rodinu. Rodina, v níž měla to štěstí se narodit ji vychovala k liberálnímu duchu. Nikoli k přízemnímu náboženskému fanatismu. Právě proto můžeme nazírat na Írán z objektivního pohledu nezfanatizované obyvatelky Íránu.

pet-kyval
17.03.2011 5 z 5

[021/11] (ebook) První mé setkání s 'Persepolis' se odehrálo čistě náhodou, když jsem jen tak z hecu přeblikávala televizní kanály v pozdních nočních hodinách.

(052) Pravdu nechce slyšet nikdo.

Marjane měla tvrdé dětství, ale snad právě díky výjimečnému postoji rodičů a svobodě myšlení, tak důležité pro rozvoj osobnosti, se z ní stala uvědomělá žena a naučila se nevěřit všemu, co (nejen) režim předkládal jako (svoji) pravdu. I když si prošla (spíše) psychickým peklem, dokázala pro celý svět stvořit opravdu důvěryhodný komiks o situaci tamější doby.

(154) ,,Na cestě životem potkáš spousty blbců. Když ti ublíží, řekni si, že je k tomu přinutila jejich blbost. Pak jim tu zlobu nebudeš muset vracet. Na světě totiž není nic horšího než zatrpklost a pomsta… Zachovej si vždycky důstojnost a buď věrná sama sobě.“

Komiks je o hořkosti osudu, smrti a násilí, které musí notně život v takových podmínkách doprovázet, ale ani přes to vše se člověk nedokáže neusmát nad některými situacemi. Naivita se kterou dítě sdílí tu takzvanou pravdu z učebnic. Ochota naslouchat a ještě větší zakřičet svůj názor. Stavění se za pravdu. Ještě, že nám ji při demonstracích nezastřelili.

(078) ,,Ženské vlasy vydávají záření, které vzrušuje muže. Proto ženy musejí vlasy skrýt! Pokud je odhalování se dokladem civilizovanosti, pak jsou zvířata civilizovanější než my.“

paulhunter
30.11.-0001 5 z 5

Persepolis je opravdu věrohodným ztvárněním tuhého režimu v Íránu. Buďme rádi za místo, kde jsme se narodili my...

"Můj syn to dostal ve škole. Pověděli jim, že když půjdou do války a budou mít to štěstí, že padnou, tenhle klíč jim otevře bránu do ráje."

"Klíč k ráji byl jenom pro chudáky. Chudým klukům naslibovali lepší život a oni pak se zlatým klíčkem na krku lítali do vzduchu na minových polích."