Persepolis

Persepolis je první íránský komiks všech dob… i když napsaný a nakreslený v Paříži. Marjane Satrapiová v něm popisuje svůj exotický život: popisuje dětství a dospívání v Íránu za dob islámské revoluce a za války s Irákem. A protože je to příběh paličaté, silné osobnosti, která si vždycky vede svoje, ale která žije v tuhém ideologickém režimu nesnášejícím odlišný názor, je to samozřejmě i příběh o rebelanství a o svobodě....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/74_/7412/big_persepolis-persepolis-5W5-7412.jpg 4.7421

Persepolis 1.

Literatura světová, Komiksy

Vydáno: , BB art

Persepolis 1, 2, 2000

Kniha Persepolis

PlaszCZ

Kniha je zpracovaná formou komixu, a proto by se mohla dobře číst i lidem, kteří tuto aktivitu až tak moc nevyhledávají. Kniha může být zajímavá jak pro děti, tak i pro dospělé. Popisuje íránskou revoluci a celkovou politickou atmosféru v Íránu v divokých osmdesátých letech, na druhou stranu je zde i mnoho peprných (a velmi vtipných) zážitků z autorčina osobního života. Je zajímavé sledovat očekávání a následnou realitu života imigrantky, která se musí vyrovnávat s nástrahami jiného světa - světa, ve kterém je zprvu považována za exotické zvíře, a nakonec se v něm dokáže naučit žít, a to velmi úspěšně. Autorce dávám velký palec nahoru nejen za to, jak vtipně svůj osobní příběh zpracovala, ale také za to, jak se dokázala prosadit v jiné společnosti. Doporučuji i film!

bookworm
25.12.2021

Ako sa vraví - obraz povie viac ako tisíc slov. Veľmi čierna kniha - vizualne i obsahovo. Celkom v skratke a bez zbytočnej slovnej vaty si čitateľ s Marjane prežije jej rodinnú drámu a drámu jej zúfalej snahy zaradiť sa do novej spoločnosti. Je to smutný komix, ale veľmi poučný. Páčilo sa mi toto nezvyčajné spracovanie príbehu.

ophellia
27.10.2021

hezky popsany a nakresleny zivot iranske divky v 20. stoleti

helena8303
26.10.2021

Poutavý příběh o formování dívky ze střední íránské třídy. Já jsem to začala číst už v tramvaji a dočetla asi ve dvě v noci. . Komiks = málo písmenek. ;-)
Paní Satrapi rozhodně nefandí současné vládě ajatolláhů. Žije ve Francii, přesto ale rodný Írán navštěvuje. A zase se vrací ke své rodině v Evropě.
( Jenom poznámka pro ty, kteří mají o íránská teokracii divoké představy. )

Zuzvil
16.09.2021

Autobiografický iránský komiks, který nás seznamuje s islámskou revolucí v roce 1979 a následnou válkou o několik let později. Autorka velmi objektivně a bez příkras popisuje co se svojí rodinou zažívala a prožívala, jak se situace v zemi měnila a lidé v ní taky. Grafická podoba je černobílá a taková jakoby jednodušší, ale dostatečně vystihující příběh samotný. Komiks byl velice zajímavý, přečtení mě obohatilo o nové informace, ale určitě už nebudu číst znovu. K přečtení můžu doporučit, ale není to nezbytné :-)

Ronnie68
07.08.2021

Rozhodně zajímavá kniha ze života ve stylu komiksu ... líbila se mi

HDosoudilová
14.04.2021

Velmi originální a zábavný komiks. Nedávno jsem od autorky četla komiks #siticko a chtěla jsem se o íránském životě dozvědět mnohem více. Tento mi dal hodně nových informací. Také mě mile překvapila ta obsáhlá historická část. Kniha mě nalákala a ráda bych se o historii této země dozvěděla ještě víc.
Dětství a dospívání Marjane nebylo snadné. O to víc jsem ráda, že se autorka rozhodla své vzpomínky zveřejnit. Právě to podání tvrdohlavé a vzdorovité holky bylo skvělé. S chutí si přečtu i ostatní díly.

Zuruzu
27.10.2020

Tahle knížka mi bohužel potvrdila, že si na komiksy asi nezvyknu. Každopádně mnohem lepší než film.