Persepolis

Persepolis je první íránský komiks všech dob… i když napsaný a nakreslený v Paříži. Marjane Satrapiová v něm popisuje svůj exotický život: popisuje dětství a dospívání v Íránu za dob islámské revoluce a za války s Irákem. A protože je to příběh paličaté, silné osobnosti, která si vždycky vede svoje, ale která žije v tuhém ideologickém režimu nesnášejícím odlišný názor, je to samozřejmě i příběh o rebelanství a o svobodě....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/74_/7412/persepolis-persepolis-5W5-7412.jpg 4.8255

Persepolis (1.)

Persepolis 1, 2 (2000)

Literatura světová, Komiksy, Historie
Vydáno:, BB art

M-arta
10. prosince

Autobiografický příběh zachycený očima dospívající dívky vyrůstající v Íránu v období politické nestability, islámské revoluce, války s Írákem a nucených exilů ze země.
S neuvěřitelnou lehkostí i humorem podává svědectví o těch nejtěžších lidských záležitostech i o běžných věcech, které patří k dětství, dospívání a ranné dospělosti.
Forma černobílého komiksu vyprávění také překvapivě prospívá.

popeluška

Právě jsem dočetla a komiks jsem si užila....komikse já můžu :-) a tenhle mi udělal velkou radost. je nádherně zpracovaný...stojí za přečtení. Teď už se těším na filmové zpracování :-)

malpet

Bez debaty 5 hvězdiček.

Lenka.Vílka

Příběhem nijak zvlášť překvapivé (kdo už něco četl nebo se celkově o tuhle část zeměkoule zajímá). Co mě ale dostalo, byly emoce, které příběh odkrývá. Což zapříčinila vypravěčka. Pohled dětskýma očima na změny, které dítě chápat nemůže, protože nedávají smysl ani dospělým. Změny, které chápat nemůže, protože život byl předtím lepší. Nejhorší byla pochopitelně poslední stránka. Všem možná může být jasné, co se na letišti stane, ale stejně jsem byla naměkko, protože sama stále nechápu, proč jsou některé věci tak, jiné onak a fakt, že život není fér (hlavně k těm, kteří si to nezaslouží).

Alseri

Oba diely som zhltla takmer bez prestávky na jedlo a toaletu :) Málokedy sa človek stretne s takou silno-autentickou, miestami surovou i vtipnou výpoveďou priamo od zdroja. Marjane Satrapi odhaľuje, že odhliadnuc od náboženstva a kultúry ako takej sa človečenstvo v Iráne ani tuzemsku od seba veľmi neodlišuje. Snáď len v tom, že Iráncov trápi väčšia dogmatickosť a s ňou spojené problémy obludnejších rozmerov.

Inozuka

Četl jsem již podruhé a opět jsem stejně nadšený. Persepolis je kniha o hledání. Hledání vzorů v dětství, sebe sama v čase dospívání a po celý čas o hledání svobody. Marja má tu smůlu, že žije v místě, kterým se přehnaly v době jejího dětství dějiny, autokratický režim svrhla demokratická revoluce, aby se záhy přetavila v nový totalitní režim. Persepolis je tak i lekcí o křehkosti míru, o mechanismu revoluce i o budování totality. Vše navíc podáno velice vtipnou a poutavou formou pohledu jedné přemýšlivé a nepodajné holky. A jak již tady padlo ... může být velice poučné pro všechny ty, kteří se dnes dívají na uprchlíky ze středního východu skrz prsty.

tanuki

Pohled na Íránské novodobé dějiny očima malé holky, která je natolik oprsklá, že ji při její hubatosti a sklonům k rebelství ani na chvíli nenapadne, že balancuje nad propastí, kdy stačí jediný chybný krok, nebo jen obyčejná smůla, a všechno může skončit dost nehezky. Marjane nás provede revolucí, válkou s Irákem a kulturními změnami, kdy liberální poměry v zemi uťal náboženský režim se svou všemocnou policií a vousatými strážci revoluce. V mnohém to připomíná situaci u nás v padesátých letech, jen jedna ideologie je zaměněna za jinou. Snad se Írán z této situace také časem vymaní, moc to tamním lidem přeji - rád bych se tam někdy podíval osobně. :o)
A Marjane? Má ten svůj povznesený vzdor v očích pořád. :o)

Mikik

Byla jsem z něj nadšená a těšila se až dočtu a začnu druhý díl. Místy je opravdu neskutečně smutný, osamělý a bylo mi z děje do pláče. Jsem ráda, že se mi tento komiks dostal do ruky. Popsání války, islamizace a vše kolem toho z pohledu malého vzpurného dítěte (později dospívající dívky) bylo drsné.

nefernefer

Moc pěkné. Odteď se budu na emigranty z islámských zemí dívat trochu jinak. Nedokážu si představit, že by moje děti vyrůstaly v něčem podobném. To si člověk uvědomí, jaký má vlastně luxusní život. A nejhorší je, že všechno, o čem se tam píše, je pravda. Moc poučné čtení, které vůbec není suchopárné a nezáživné. Naopak, ani na pozadí té hrůzy, kterou popisuje, neztrácí humor. Opravdu moc doporučuji.

WeeWar

vždy když vidim/slysim ty hatefull reakce na imigranty ze stredniho vychodu, vzpomenu si na tuhle knihu a modlim se ke vsem znamejm i neznamejm bohum za to, aby intelekt Marjane byl zcela beznym standardem a ne nam masove podsouvanou vyjimkou. Bezva ruznobarevny pribeh v cernobilem podani.

Aliii

Komiksy vůbec nečtu (snad kromě Čtyřlístku v dětství) a troufám si říct, že tenhle nasadil laťku tak vysoko, že nevím, jestli se do nějakého dalšího pustím. I když je zpracován černobíle, je to příběh plný barev, se silným příběhem a vyvolávající spoustu pocitů, myšlenek, otázek...
Líbila se mi i informativní složka příběhu a pohled autorky na íránské tradice, náboženství, situaci v její zemi. Rozhodně doporučuji k přečtení.

Lexand

Chtěl jsem doporučit i film, ale už jste to tu napsali. Komiksy moc nečtu, máloco se mi skutečně líbí. Vlastně jen tři: Persepolis, Rychlé šípy a Maus. V tomto pořadí.

evonra

Toto bylo neuvěřitelné.
Originální komiksové ztvárnění života Marjane Satrapi v prvním díle jako malé holky, v druhém dospívající ženy. Nechybí velké množství informací o samotném Íránu a nepochopitelných zdejších zákonech, politice, což se nečte lehce.... Mile mne překvapilo, že kniha je přes vážné téma i neuvěřitelně vtipná, nadčasová.
Marjane můžeme závidět její rebelství, prostořekou pusu, milující rodiče a úžasnou babičku ( měla jsem podobnou...).
Doporučuji i skvěle zfilmované Persepolis, které je byť obsahem trošku užší, ale zpracováno s citem hodným této knize. A pro odlehčení - Marjane jako Rocky Balboa - to prostě musíte vidět....

habs
28.11.2016

Marjane měla ohromné štěstí v tom, že se narodila v dobře zaopatřeným a liberálním rodičům, kteří pro ni udělali a umožnili jí opravdu hodně.
V úsměvných příhodách je popisovaný islámský režim tvrdší a drsnější než byl ten komunistický u nás, různých příkazů, zákazů, zatčení, poprav, zničených kariér ... bylo v komiksu opravdu hodně. V "evropské části" zase život přistěhovalkyně v Rakousku taky nebyl žádný med.

Netopyr07
18.11.2016

Páni, nikdy mě nenapadlo, že se dovím tolik z dějin Íránu a Íráku z KOMIKSU! Vážně skvěle podané, jednoduché a přitom pěkné ilustrace. Mohu jen doporučit.

Lenna75
17.11.2016

Jeden z nejzajímavějších komiksů, který jsem kdy měla tu čest číst. Zabředla jsem do politiky, válečných konfliktů, přísných společenských pravidel a dalších ohromujících věcí. DOPORUČUJI si to přečíst každému, aby pochopil, co všechno má, že by si toho měl více vážit. Spousta lidí v těchto zemích toho má opravdu málo.

zipporah
10.09.2016

vynikajúce.. je to sám život, a v angličtine luxusný čitateľský zážitok... rozhodne odporúčam

invocation11
24.08.2016

"Už od šesti let mi bylo jasné, že ze mně bude poslední z proroků." :D Naprosto super! Vizuální skvost líčící tragické události očima sice malé, ale o to svéráznější holčičky. Malou Marji jsem si prostě zamilovala. Plný počet, bez debat.

bajinecka
27.07.2016

Nečetla jsem ji úplně celou (což velmi brzo udělám), ale stejně mě zasáhla - před maturitou jsme její úryvky rozebírali dopodrobna a hloubali nad skrytými myšlenkami apod. :-) Pak jsem viděla celý (kreslený) film - a byla jsem unešená ještě víc!

Maser
25.05.2016

Doporučuji i stejnojmenný film u kterého se rozhodně zasmějete :)

tovlasek
19.03.2016

Ačkoliv jsem nikdy neměl nějakou slabost pro komiksy, tento mě ohromil. Jako první jsem viděl filmovou verzi, která mě nakonec dovedla k této původní verzi. Styl kresby je minimalistický a krásný. Příběh dokáže upoutat a bylo opravdu hodně chvil, kdy jsem prostě potřeboval již jít spát, ale musel jsem dál číst a číst. Skvělé.

LucieT.
02.03.2016

La magnificence! Skvělá Marjane Satrapi! Doporučuji zhlédnout i filmovou verzi, která je neméně úžasná :)

JajaCZ
28.12.2015

Jednoducho skvelá. História krajiny a život v nej (v "kocke") z pohľadu malej tvrdohlavej rebelky.

ajla5
27.12.2015

Teď je tam asi ještě hůř. Líbilo se mi, že Marjane dělá chyby a není svatá.

Samira
24.07.2015

Odvážný originálně zpracováný skvost. Výjimečné není jen komixové pojetí, ale i pohled na dramatické události, které jsou viděné a prožité malou a posléze dospívající dívkou. Podle očekávání však nejde o žádné lehké čtení. Doporučuji!

LordSnape
04.05.2015

Velmi osobitý životní příběh v komiksu jedné rebelantské dívky, která se i přes lásku k vlasti nebála říct nesouhlas a dělala si věci po svém. Hrůza nového íránského režimu, který je povětšinou jen místy naznačen mi doslova zanechávala tuhou krev v žilách...

zutheska
11.02.2015

Tak za mě absolutní bomba. Neuvěřitelně prolínající se hrůzy spolu s vnímáním malé holčičky, které mezi tou veškerou ponurou atmosférou působily někdy až vtipně. Odvaha s jakou autorka vše popsala a věrohodnost, kterou příběhu dala. Síla. Člověk si při čtení přijde, jak když je v centru Teheránu. 6/5

vakkets
02.01.2015

Krásný komix o jedné neobyčejné dívce a o Íránu - zemi, o které toho vlastně člověk moc neví.

Elern
19.11.2014

Konečně jsem ji našla! Po dlouhých útrapách hledání tohoto komiksu, o kterém jsem kdysi hodně dávno četla v časopise, na mě konečně mrknul z regálu a nezklamal mě. Ukázal se přesně v ten pravý čas. Vskutku originální pojetí životopisu do „obrázku“, jenž názornější být nemůže. Připomněla mi všechno, co na společnosti nenávidím, miluji a pro co ji obdivuji. Našla jsem v ní i kus sebe a zjistila věci, jejichž pravdivost mě děsí a kterým nedokážu uvěřit, že se staly v osmdesátých letech dvacátého století.

Mrzí mě jen jedna věc, že já blbec jsem si v knihovně nevzala i ten druhý volný díl.

knihomolka01
21.09.2014

Neskutečně silná kniha, která konečně ukazuje jak islámský režim působí na děti. Překvapilo mě, jak celou situaci brala malá Marjane a už se strašně těším na další díl..