Persepolis

Persepolis je první íránský komiks všech dob… i když napsaný a nakreslený v Paříži. Marjane Satrapiová v něm popisuje svůj exotický život: popisuje dětství a dospívání v Íránu za dob islámské revoluce a za války s Irákem. A protože je to příběh paličaté, silné osobnosti, která si vždycky vede svoje, ale která žije v tuhém ideologickém režimu nesnášejícím odlišný názor, je to samozřejmě i příběh o rebelanství a o svobodě....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/74_/7412/persepolis-persepolis-5W5-7412.jpg 4.7306

Persepolis (1.)

Persepolis 1, 2 (2000)

Literatura světová, Komiksy, Historie
Vydáno:, BB art

adorjas
včera

Verím, že komiks budú vysoko hodnotiť ľudia z generácie mileniálov. Útlak, teror, atď.- nič, čo sme nevideli u Židov počas 2.sv.vojny. Zvláštne je, že vzorce sa takto opakujú...

Amalberga

Film mě daleko víc dojal a dostal. Proto se cítím trochu zklamaně.

mirektrubak

V jednoduchosti je krása.
Zdálo by se, že tak závažné téma, jakým je život v kruté náboženské diktatuře, si vyžaduje serióznější formu než komiks v podobě jednoduchých obrázků. Ale je to právě naopak – prostota vyprávění i kreseb umožní odstranit vše přebytečné a dovolí ukázat realitu bez balastu zbytečných slov. Působivě a s velkým emocionálním dopadem. S postavami, které jsou sice kreslené a černobílé, ale přesto velmi živé.
Dětský úhel pohledu nabízí dvojí druh emocí. Jednak naději – je zřetelně vidět, že i v těžkých společenských situacích je stále prostor pro běžnou radost z mezilidských vztahů, pro lásku i pro humor (malá Marjane má velký talent na pozorování okolí a lakonické komentáře). To je povzbuzující. Ale je zde také neustále přítomno vědomí, že dětská léta skončí, že se jedná pouze o jakýsi půjčený čas nevinnosti, že si režim, ve kterém Marjane dospívá, vybere svoji daň. Že dřív nebo později už nebude možné se konfrontaci vyhnout.

V druhé části je Marjane dospívající žena. Zde se nálada trochu mění a pro čtenáře může být náročnější udržet si k ní sympatie. Na první pohled totiž vidíme nevděčnou holku, která si neváží pohostinnosti evropské civilizace a která nejeví přílišnou ochotu k asimilaci. Může dokonce naplňovat i stereotyp nekompatibilního přistěhovalce z jiné kultury, který přes všechnu naši snahu nemá šanci být jako jeden z nás – a na spisovatelce Satrapi je sympatické, že se tuhle část svého příběhu nesnaží lakovat na růžovo a je dost sebekritická.
Pro mě má tahle část jiné hlavní téma – ukazuje se zde, jak je pro každého člověka důležité, aby zažil pocit přijetí, aby byl respektován takový, jaký je.

Četl jsem Persepolis už kdysi, viděl i film, teď jsem se vrátil po letech ke knize a znovu jsem zažíval tu zvláštní, trochu nepochopitelnou, kombinaci dojetí, vzteku, naděje a smutku. A znovu si připomněl, jak podobné jsou si osudy lidí v různých částech světa. Jak diktátorské režimy používají podobné metody, ať už je to fašismus, komunismus nebo fanatická teokracie. Ale jak lidé v každé situaci vždy nějak dokážou dát průchod lidskosti. „Nějak to selže, něco vás zdolá, život vás zdolá,“ říká zlomený a ponížený Winston Smith ve slavném Orwellově románu. Postavy z knihy Persepolis dávají téhle poslední naději za pravdu.

Carra

Je zajímavé vidět politické dění a válku v Íránu očima dospívající Marjane. I když je to vážné téma, místy jsem se dobře bavila, jelikož komiks má odlehčenou a vtipnou formu. Určitě doporučuji i filmové zpracování.

KejmlP

Pěkné čtení (tedy alespoň z literárního hlediska), komiks je originálně ztvárněný, děj ubíhá a nepřehání. Rozhodně jde o pěkné doplnění obrazu Íránu, respektive jednoho možného výkladu. Jakkoliv děj není černobílý, a ukazuje vícero pohledů na střídání režimu, stejně bych ocenil, kdyby text obsahoval nějaký komentář odborníka, který by objektivně zhodnotil věci v širším kontextu a vyjádřil se k případným nedostatkům či zkreslením. Jakkoliv se mi příběh líbil, občas jsem si kladl otázku, nakolik jde o objektivní realitu, a nakolik o subjektivní výklad.

kacaabba

Nejprve film, pak kniha(y). Všechnu chválu napsali předchozí komentátoři, takže co dodat. Snad jen, že o to více bych si rád přečetl knihu o iránské revoluci od Clavella. Jo, a taky se mi stále více zdá, že mezi autory, které nás na školách učí jako "světové", chybí další skvělí spisovatelé z téměř 3/4 světa. Že by uměli "světově" psát jen ti ze "západního" (a ruského) světa? Něco mi tu nehraje... ;-)

Naias

I keď sú tragické udalosti podané odľahčeným spôsobom, jednako z nich mrazí.

M-arta
10.12.2017

Autobiografický příběh zachycený očima dospívající dívky vyrůstající v Íránu v období politické nestability, islámské revoluce, války s Írákem a nucených exilů ze země.
S neuvěřitelnou lehkostí i humorem podává svědectví o těch nejtěžších lidských záležitostech i o běžných věcech, které patří k dětství, dospívání a ranné dospělosti.
Forma černobílého komiksu vyprávění také překvapivě prospívá.

popeluška
25.10.2017

Právě jsem dočetla a komiks jsem si užila....komikse já můžu :-) a tenhle mi udělal velkou radost. je nádherně zpracovaný...stojí za přečtení. Teď už se těším na filmové zpracování :-)

malpet
27.09.2017

Bez debaty 5 hvězdiček.

Lenka.Vílka
28.07.2017

Příběhem nijak zvlášť překvapivé (kdo už něco četl nebo se celkově o tuhle část zeměkoule zajímá). Co mě ale dostalo, byly emoce, které příběh odkrývá. Což zapříčinila vypravěčka. Pohled dětskýma očima na změny, které dítě chápat nemůže, protože nedávají smysl ani dospělým. Změny, které chápat nemůže, protože život byl předtím lepší. Nejhorší byla pochopitelně poslední stránka. Všem možná může být jasné, co se na letišti stane, ale stejně jsem byla naměkko, protože sama stále nechápu, proč jsou některé věci tak, jiné onak a fakt, že život není fér (hlavně k těm, kteří si to nezaslouží).

Alseri
22.07.2017

Oba diely som zhltla takmer bez prestávky na jedlo a toaletu :) Málokedy sa človek stretne s takou silno-autentickou, miestami surovou i vtipnou výpoveďou priamo od zdroja. Marjane Satrapi odhaľuje, že odhliadnuc od náboženstva a kultúry ako takej sa človečenstvo v Iráne ani tuzemsku od seba veľmi neodlišuje. Snáď len v tom, že Iráncov trápi väčšia dogmatickosť a s ňou spojené problémy obludnejších rozmerov.

Inozuka
21.05.2017

Četl jsem již podruhé a opět jsem stejně nadšený. Persepolis je kniha o hledání. Hledání vzorů v dětství, sebe sama v čase dospívání a po celý čas o hledání svobody. Marja má tu smůlu, že žije v místě, kterým se přehnaly v době jejího dětství dějiny, autokratický režim svrhla demokratická revoluce, aby se záhy přetavila v nový totalitní režim. Persepolis je tak i lekcí o křehkosti míru, o mechanismu revoluce i o budování totality. Vše navíc podáno velice vtipnou a poutavou formou pohledu jedné přemýšlivé a nepodajné holky. A jak již tady padlo ... může být velice poučné pro všechny ty, kteří se dnes dívají na uprchlíky ze středního východu skrz prsty.

tanuki
15.05.2017

Pohled na Íránské novodobé dějiny očima malé holky, která je natolik oprsklá, že ji při její hubatosti a sklonům k rebelství ani na chvíli nenapadne, že balancuje nad propastí, kdy stačí jediný chybný krok, nebo jen obyčejná smůla, a všechno může skončit dost nehezky. Marjane nás provede revolucí, válkou s Irákem a kulturními změnami, kdy liberální poměry v zemi uťal náboženský režim se svou všemocnou policií a vousatými strážci revoluce. V mnohém to připomíná situaci u nás v padesátých letech, jen jedna ideologie je zaměněna za jinou. Snad se Írán z této situace také časem vymaní, moc to tamním lidem přeji - rád bych se tam někdy podíval osobně. :o)
A Marjane? Má ten svůj povznesený vzdor v očích pořád. :o)

Mikik
04.05.2017

Byla jsem z něj nadšená a těšila se až dočtu a začnu druhý díl. Místy je opravdu neskutečně smutný, osamělý a bylo mi z děje do pláče. Jsem ráda, že se mi tento komiks dostal do ruky. Popsání války, islamizace a vše kolem toho z pohledu malého vzpurného dítěte (později dospívající dívky) bylo drsné.

nefernefer
17.03.2017

Moc pěkné. Odteď se budu na emigranty z islámských zemí dívat trochu jinak. Nedokážu si představit, že by moje děti vyrůstaly v něčem podobném. To si člověk uvědomí, jaký má vlastně luxusní život. A nejhorší je, že všechno, o čem se tam píše, je pravda. Moc poučné čtení, které vůbec není suchopárné a nezáživné. Naopak, ani na pozadí té hrůzy, kterou popisuje, neztrácí humor. Opravdu moc doporučuji.

WeeWar
17.02.2017

vždy když vidim/slysim ty hatefull reakce na imigranty ze stredniho vychodu, vzpomenu si na tuhle knihu a modlim se ke vsem znamejm i neznamejm bohum za to, aby intelekt Marjane byl zcela beznym standardem a ne nam masove podsouvanou vyjimkou. Bezva ruznobarevny pribeh v cernobilem podani.

Aliii
31.01.2017

Komiksy vůbec nečtu (snad kromě Čtyřlístku v dětství) a troufám si říct, že tenhle nasadil laťku tak vysoko, že nevím, jestli se do nějakého dalšího pustím. I když je zpracován černobíle, je to příběh plný barev, se silným příběhem a vyvolávající spoustu pocitů, myšlenek, otázek...
Líbila se mi i informativní složka příběhu a pohled autorky na íránské tradice, náboženství, situaci v její zemi. Rozhodně doporučuji k přečtení.

Lexand
30.01.2017

Chtěl jsem doporučit i film, ale už jste to tu napsali. Komiksy moc nečtu, máloco se mi skutečně líbí. Vlastně jen tři: Persepolis, Rychlé šípy a Maus. V tomto pořadí.

evonra
29.01.2017

Toto bylo neuvěřitelné.
Originální komiksové ztvárnění života Marjane Satrapi v prvním díle jako malé holky, v druhém dospívající ženy. Nechybí velké množství informací o samotném Íránu a nepochopitelných zdejších zákonech, politice, což se nečte lehce.... Mile mne překvapilo, že kniha je přes vážné téma i neuvěřitelně vtipná, nadčasová.
Marjane můžeme závidět její rebelství, prostořekou pusu, milující rodiče a úžasnou babičku.
Doporučuji i skvěle zfilmované Persepolis, které je byť obsahem trošku užší, ale zpracováno s citem hodným této knize. A pro odlehčení - Marjane jako Rocky Balboa - to prostě musíte vidět....

habs
28.11.2016

Marjane měla ohromné štěstí v tom, že se narodila v dobře zaopatřeným a liberálním rodičům, kteří pro ni udělali a umožnili jí opravdu hodně.
V úsměvných příhodách je popisovaný islámský režim tvrdší a drsnější než byl ten komunistický u nás, různých příkazů, zákazů, zatčení, poprav, zničených kariér ... bylo v komiksu opravdu hodně. V "evropské části" zase život přistěhovalkyně v Rakousku taky nebyl žádný med.

Netopyr07
18.11.2016

Páni, nikdy mě nenapadlo, že se dovím tolik z dějin Íránu a Íráku z KOMIKSU! Vážně skvěle podané, jednoduché a přitom pěkné ilustrace. Mohu jen doporučit.

Lenna75
17.11.2016

Jeden z nejzajímavějších komiksů, který jsem kdy měla tu čest číst. Zabředla jsem do politiky, válečných konfliktů, přísných společenských pravidel a dalších ohromujících věcí. DOPORUČUJI si to přečíst každému, aby pochopil, co všechno má, že by si toho měl více vážit. Spousta lidí v těchto zemích toho má opravdu málo.

zipporah
10.09.2016

vynikajúce.. je to sám život, a v angličtine luxusný čitateľský zážitok... rozhodne odporúčam

invocation11
24.08.2016

"Už od šesti let mi bylo jasné, že ze mně bude poslední z proroků." :D Naprosto super! Vizuální skvost líčící tragické události očima sice malé, ale o to svéráznější holčičky. Malou Marji jsem si prostě zamilovala. Plný počet, bez debat.

bajinecka
27.07.2016

Nečetla jsem ji úplně celou (což velmi brzo udělám), ale stejně mě zasáhla - před maturitou jsme její úryvky rozebírali dopodrobna a hloubali nad skrytými myšlenkami apod. :-) Pak jsem viděla celý (kreslený) film - a byla jsem unešená ještě víc!

Maser
25.05.2016

Doporučuji i stejnojmenný film u kterého se rozhodně zasmějete :)

tovlasek
19.03.2016

Ačkoliv jsem nikdy neměl nějakou slabost pro komiksy, tento mě ohromil. Jako první jsem viděl filmovou verzi, která mě nakonec dovedla k této původní verzi. Styl kresby je minimalistický a krásný. Příběh dokáže upoutat a bylo opravdu hodně chvil, kdy jsem prostě potřeboval již jít spát, ale musel jsem dál číst a číst. Skvělé.

LucieT.
02.03.2016

La magnificence! Skvělá Marjane Satrapi! Doporučuji zhlédnout i filmovou verzi, která je neméně úžasná :)

JajaCZ
28.12.2015

Jednoducho skvelá. História krajiny a život v nej (v "kocke") z pohľadu malej tvrdohlavej rebelky.