Persepolis

Persepolis je první íránský komiks všech dob… i když napsaný a nakreslený v Paříži. Marjane Satrapiová v něm popisuje svůj exotický život: popisuje dětství a dospívání v Íránu za dob islámské revoluce a za války s Irákem. A protože je to příběh paličaté, silné osobnosti, která si vždycky vede svoje, ale která žije v tuhém ideologickém režimu nesnášejícím odlišný názor, je to samozřejmě i příběh o rebelanství a o svobodě....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/74_/7412/persepolis-persepolis-5W5-7412.jpg 4.7384

Persepolis 1.

Literatura světová, Komiksy
Vydáno, BB art

Persepolis 1, 2, 2000

Kniha Persepolis

Zuruzu
27.10.2020

Tahle knížka mi bohužel potvrdila, že si na komiksy asi nezvyknu. Každopádně mnohem lepší než film.

lencin
24.08.2020

Komiks, jehož autorkou je vzdělaná Peršanka, která v 80.letech 20.století coby mladá dívka emigrovala do Evropy. Velmi specifické íránské situace. Jiný a zajímavý komiks.
(2006)

Kate18
02.08.2020

Z této knížky mi běhá mráz po zádech. Je to vlastně autobiografie o dětství v Íránu v dobách islámské revoluce. Marjane vypráví svůj příběh, kdy se měnily režimy a náboženství, museli se všemu přizpůsobit, začít nosit šátky na hlavně... Když byla starší, dozvěděla se pravdu o některých členech její rodiny, kteří byli političtí vězni. Ve vyprávění se dostane až k válce s Irákem a všem válečným hrůzám.

Arkagas
17.07.2020

(+ SPOILER) Grafický román íránské autorky, který v první knize popisuje její dětství až do odjezdu ze země ve 14 letech. Tohle je velmi silná kniha, protože zde čteme o tom, jaké změny se udály za revoluce v roce 1980, jak dívky nechápaly proč mají najednou nosit na hlavách šátky, jak se z vězení vraceli přátelé rodičů a vyprávěli o tom, jak byli mučeni. Všichni si mysleli že to hrozné už je za nimi a teprve potom přišlo to nejhorší - začala válka, která znamenala uzavření univerzit, hranic, verbování malých kluků na jistou smrt pod záminkou plastového zlatého klíče od ráje, který dostávaly jejich matky. A nakonec při bombardování, kdy skoro Marjina rodina zemřela se její rodiče rozhodli, že bude lepší, když odjede studovat do Rakouska francouzské gymnázium. A tady první kniha končí.

Tahle kniha není komiksem pro pobavení a odpočinutí, tohle je opravdu grafický román, který by měla číst dnešní společnost, protože je to připomenutí hrůz, které se ve světě dějí stále.

Dnes přečtu ještě druhý díl, ale i tak vím, že tyto knihy ve mě zůstanou dlouho.

Hodnocení: 10/10

SlamLenka
23.02.2020

Mám mnoho čtenářských restů a jeden z nich si dnes už mohu odfajfknout. Persepolis jsem měla na seznamu k přečtení už pěkných pár let, ale nějak jsem se k tomu pořád nemohla dostat. Dokonce jsem si od autorky dříve přečetla její Šitíčko (i to doporučuji), teprve pak jsem se vydala do Persepole - a že to bylo putování plné zážitků! Satrapi se nebojí vyprávět o svém životě, i když v něm mnohdy rozhodně není v roli kladné a čestné hrdinky. Navzdory všemu, čemu byla nucená čelit, se vsak vždy snažila být sama sebou. Ne vždy jí to vyšlo a ne vždy to bylo bezpečné, ale dala do toho vše.
Bavilo mě to a zajistilo mi to příjemné čtení na dva večery, takže pokud to snad někdo taky ještě nečetl, dejte se do toho!

Tyrkysová
18.02.2020

Autobiografická díla, natož pak ta s tíživými tématy, se obtížně hodnotí. Komiks Persepolis ve vás ale rozhodně zanechá stopu – je poučný, výstižný, emotivní, ale umí být i vtipný. A připomíná hrůzy, které s sebou totalitní režimy a války nesou, pohledem obyčejného člověka.

sgjoli
01.02.2020

Persepolis je hodně netradiční komiks - je totiž biografický a zároveň obsahuje rysy historického dokumentu. Autorka tu zobrazuje svůj život, resp. dospívání v Íránu během islámské revoluce a války s Irákem. Sledujeme osudy dospívající dívky na pozadí skutečných historických událostí. A v tom je to hodně silné, poučné a plné informací - pozorujeme skutečnou a vlastně dost nedávnou historii očima někoho, kdo to zažil. Na jedné straně se zde některé události a souvislosti dají lehko pochopit, když si autorka zvolila komiksové zpracování. Ale zároveň je komiksová forma určitou bariérou v tom, že nejde jít do takových detailů, jako by to umožnilo románové zpracování. Rozhodně ale Persepolis mohu doporučit, je to hodně zajímavé čtení. Jednu hvězdu ubírám za to, že jsem se občas ztrácela v některých postavách, kterých tam vystupuje fakt hodně - trochu mi to splývalo. A také některé souvislosti mi nebyly 100% jasné. Ale jinak to určitě stojí za přečtení.

los
19.01.2020

forma grafického románu je pro mne nevyhovující, nedokážu "číst" obrazy, přivítal bych při tak závažnému tématu "písmenkovou" formu