Perla

Perla https://www.databazeknih.cz/img/books/30_/30610/bmid_perla-4Xm-30610.png 4 211 34

Když chudý rybář Kino najde vzácnou perlu, přinese mu to nejen vidinu bohatství, ale také naději na lepší budoucnost pro jeho syna a vymanění se z nevědomosti a útlaku. Do jeho života ale s nálezem perly zároveň vstupuje zlo, které ho přiměje k útěku. Snaží se bojovat za svá práva, ale je to boj, v němž nemůže zvítězit...

Literatura světová Novely
Vydáno: , Československý spisovatel

The Pearl , 1947

Aykiru
26.07.2023 3 z 5

Na rozdíl od své sestry-novely Měsíc zapadá, je Perla jednoduchým na můj vkus až klišovitým příběhem o neštěstí, které číhá za splněným snem. Ničím neodlehčená kritika společnosti, dopadá jako bič a běsní jako rozbouřené moře, jen aby pateticky demonstrovala zřejmé.
A perlička na dně se ne a ne objevit.

Kackac77
24.02.2023 5 z 5

Příběh o tom, jak rychle nabyté bohatství nemusí nutně znamenat štěstí, dost často právě naopak. Moc se mi líbí jazyk jakým Steinbeck píše. Jeho knížky jsou smutné, ale tak hluboké. Pár stran a kolik toho na nich dokáže říct! Krása.

Kory98
13.08.2022 5 z 5

Příběh o tom, jak moc může náhlé bohatství život člověka změnit. A řekla bych, že v tomto platí staré moudro, a je to vždy k horšímu. Bohatství změní nejen člověka samotného, ale i lidi okolo něj. Málokomu totiž bohatství přinese štěstí. A návrat zpátky do původního života bývá často draze vykoupen nebo se ani vrátit nelze. Útlá kniha, která Vás donutí přemýšlet.

iška
14.02.2022 3 z 5

Motiv který se často objevuje v pohádkách - náhle nabyté bohatství, které vyvolá závist, nepřejícnost, zlo. Pan Steinbeck s takovými příběhy umí pracovat a já si těch necelých 100 stránek užila.

meluzena
01.04.2021 5 z 5

Perla je krásný, pohádkově černobílý příběh, který mi osudovou předurčeností (nikoli dějem) připomněl starou ruskou pohádku „Ivan boháč a Ivan chuďas“. Chudý mladík Kino vyloví obrovskou perlu a uvěří, že teď je z něj boháč a že se mu podaří vymanit se z bídy, opovržení a čtyřsetletého porobení svého národa – že bude moct sobě a své ženě koupit nové šaty možná i několikrát za život, jeho synek se naučí číst a psát a spoustu dalších věcí. Jenže samotná existence perly probudí temné stránky kdekoho a přiláká supy.
Vypravěčsky dokonalé dílo. Steinbeckovi stačí 90 stran, aby mnohokrát ťal do živého. Přímo mistrovsky se zaobírá nejen hamižností a zaslepeností, ale šlape na kuří oko černého svědomí kolonizace a třídního rozdělení. Hluboké, silné téma (které v podstatě nemá řešení).
---
„…bylo to proti náboženství (…) a velebný pán jim jasně vysvětlil, že každý muž i žena je jako voják, určený bohem, aby střežil některou část hradu, který se nazývá Vesmír. A někteří jsou na náspech a někteří v hlubokém stínu hradeb. Ale každý musí zůstat na svém místě a nesmí pobíhat, jak se mu zachce, jinak by byl hrad ohrožen nápory pekla.“

MaggieR
18.03.2021 5 z 5

Môj milovaný Steinbeck. Opäť dokonalá kniha, dokonalé opisy. Kniha ktorá vo vás niečo cenné zanechá, na ktorú nezabudnete.

Vďaka Steinbeckovi už nedokážem čítať bežnú modernú literatúru...

Gabri-88
17.10.2020 5 z 5

Tahle malá, uzoučká knížečka je doslova dar!

Získala jsem ji darem tady ve Švýcarsku, jelikož byla společně s dalšími knížkami odložena ke věnování na lavičce v jedné vesnici. Bylo to ráno, naproti v domě z otevřeného okna vyhrávala klasická hudba a z okna vlály bílé záclony. Když jsem tu knížečku vytáhla z té tašky, kde byla uchovaná, vůbec jsem netušila jako krásu beru do ruky. O tom jakou záložku jsem našla vloženou hned za obálkou, snad ani netřeba mluvit :) nic kouzelnějšího jsem dlouho neviděla. A ten závan zatuchlinky, když jsem stránky rozevřela, se ani popsat nedá!
Četla jsem v angličtině, protože darovanému koni na zuby nehleď :) a že se mi už po pěti stránkách zastaví dech strachy, to jsem nečekala :)
vřele doporučuji, doufám, že český překlad je stejně dechberoucí :)

Evaho73
10.06.2020 5 z 5

Steinbeckova Perla je krásnym podobenstvom o tom, ako dokáže vidina bohatstva zaslepiť oči a zdravý úsudok.
Pieseň rodiny bola najskôr pokorená piesňou perly, a napokon aj piesňou zla...
My ľudia zaslepení honbou za mamonou, často nevidíme to najkrajšie a najvzácnejšie bohatstvo, ktoré máme ukryté v svojich deťoch, v svojej rodine!!!
Mnohokrát si to uvedomíme, až príliš neskoro.
Perla je síce rozsahom krátke, ale svojím významom vystížne memento o tom, aké hodnoty sú pre nás najdôležitejšie.

julika
06.08.2019 4 z 5

Steinbeckova Perla je skutečná perla. Upřímně, kdo dosud nepolíbený jeho tvorbou by si ji vybral? A v originále?

Ohromně lidská novela, popisující, jak může být život těžký a nespravedlivý. A především, že jsme všichni "jen" lidé, dělající chyby, za které draze platíme. Občas až nesmyslně draze.

SPOILER
Autor měl jistě daleko víc životních zkušeností a jakýsi nadhled než mám já za tu dobu co jsem na světě. Nicméně nechápu, proč svým hrdinům vymyslel takový konec. Kdo by se nechal dobrovolně ošidit a spokojil se se zlomkem ceny? Naopak, Kino jednal správně, svým rozhodnutím neprodat perlu na prvním možném místě a prvnímu zloději ukončil éru těchto podvodů, se kterými se potýkali jeho předci a lidé.
Jenomže tak to autor nechtěl. Podle něho by bývalo lepší hned prodat perlu (nechat se okrást) ještě být vděčný a pokračovat tak v historii ponižování a okrádání jako dosud.

esma
27.06.2019 5 z 5

Hamižnost ... vlastnost, ke které se lidský rod propracoval. Na počátku ten, kdo chtěl přežít, musel mít zásoby. Pokud je měl, vytvářel si ochranné mechanizmy, aby o ně nepřišel. A když vítězil, měl jich pořád víc a víc a začal být chtivý. Život prostého Mexičana Kina neznalého těchto praktik musel dopadnout tak, jak dopadl. A Steinbeck celý příběh mistrně dávkuje až k pocitu bezmoci, který se vás při čtení této knížky zmocní. Smutný příběh.

Gaspoda963
29.12.2018 5 z 5

Steinbeck patří mezi mé nejoblíbenější spisovatele a přesto, že jeho O myších a lidech mám ráda, tak si myslím, že Perla je možná ještě lepší. Jeho popis lidského charakteru, který je zkažený vidinou bohatství a přijde kvůli tomu o to nejcennější je skvělá. Moc doporučuji.

Helena29
28.08.2018 3 z 5

Nadčasová ukázka toho, jak vidina majetku ovlivňuje lidský charakter.

dada18
07.06.2018 5 z 5

jedna z mých nej nej knih a zároveň první kniha, která mě dostala "do kolen" a já u ní brečela jak malá holka

mau
19.04.2018 4 z 5

Dramatické, krátké ,čtivé.

misantroop
21.02.2018 5 z 5

Steinbeck umí psát o těch nejchudších. O těch kterým štěstí nestojí nablízku a osud jim nedává jinou možnost než se s ním prát všemi prostředky. Je to ale čtení smutné protože tak je to na světě zařízeno odjakživa a všude. Tuhle knihu přečtěte na jeden zátah a bohužel není moc veselá. Steinback je ale mistr vyprávění a tato novela to dokazuje. A bohatství nepřináší do života automaticky štěstí.

MOu598
25.07.2017 5 z 5

Četla jsem v lednu 2015. Podle mých poznámek:
To, co se může zdát, že přinese štěstí a bohatství, může přinést opak.
Útlé, přečte se jedním dechem.
Hezké, kruté, pravdivé.
Autor je Mistr.
Citát:
"Štěstí přivolá zlé přátele."

LaCoccinelle
19.07.2017 5 z 5

Zajímavá krátká povídka, přečtená jedním dechem. Působivý příběh. Doporučuji k přečtení.

Netopyr07
16.06.2017 5 z 5

Velice smutná kniha o lidské závisti a nepřejícnosti a chamtivosti, která se ovšem výborně čte, a proto ji mohu vřele doporučit.

michalmatousek
09.11.2016 5 z 5

Tragický srdceryvný příběh, který donutí se zamyslet nejen nad lehce zlomitelnou povahou člověka.

Karloska
18.10.2016 5 z 5