Periférie

Periférie https://www.databazeknih.cz/img/books/27_/27559/bmid_periferie-239-27559.jpg 2 10 4

Obratně a se značnou dávkou ironie napsaný příběh nadaného a vnímavého chlapce z chudé vesnické rodiny, který jako student prožívá poválečná léta v Praze. Tam uzavírá svá mladistvá přátelství, potkává se se svou studentskou láskou, poznává zcela jiný život. Postupně nachází práci, osobní štěstí a své místo ve společnosti. Kromě rozvětveného a barvitého děje zachycuje ve své knize autor se všemi podrobnostmi i dobovou atmosféru čtyřicátých a padesátých let 20. stol.... celý text

maryzka
22.12.2023 3 z 5

Tuto knihu jsem brala jako dozvuky budovatelských románů z 50. let. Spíš autoři vzpomínali a popisovali dobu dětství, které prožili 20tých- 30tých let v Československu dospívali za okupace a na prahu dospělosti zažili jiný režim.

ludek.n
29.08.2022 3 z 5

Karel Misař nám ve svém románu Periférie představuje Františka Šandera, kterého poznáváme po jeho přesazení z rodného Újezda do Prahy, kde se začíná jeho studium na výběrovém Benešově reálném gymnáziu. Dozvídáme se, co to znamená pro mladíka z dělnických slumů Židovny každý den dojíždět do velkého města a vystačit si s minimem financí. Na pozadí bouřlivé doby budování socialismu pak sledujeme Františkovo dospívání a proměnu v mladého muže, který bere svůj život do svých rukou. Misař se přitom brání společenské angažovanosti svých hrdinů, nechává je klouzat po povrchu státotvorných událostí a soustřeďuje se výhradně na osobní prožitky a zkoumání vzájemných interakcí mezi jednotlivými postavami. Jeho úhel pohledu je originální, vychází z dětské naivity a formuje se v nenápadnou, nepříliš optimistickou, budoucnost, plnou strádání a překážek. Rozhodně se nejedná o nadšený budovatelský román, který by oplýval proletářskými agitkami. Spíše je to střízlivá kronika části jednoho života, která neoslňuje dějovým napětím, neočekávanými zvraty ani lákavým prostředím, ale vnitřní závažností, budovanou stroze a pečlivě dílek po dílku.

Gagarin
10.02.2016 2 z 5

Opravdu je to komunistická splácanina. Celá ta hlavní dějová linka už dnes NAŠTESTÍ vůbec nestojí za pozornost. Zajímavá je snad jenom zručně vykreslená pitoresknost dělnických kolonií periférie mezi Kladnem a Prahou poloviny minulého století, všechny ty zabijačky ve špinavé nouzové ubytovně, noční cesty bahnitou polňačkou na vlak, vymrzlé čekárny, apod. Tam Misař ukazuje dovednost žurnalistického zachycení prostředí.

jprst
04.12.2011 1 z 5

Autor na příběhu kluka z vesnice popisuje situace lidí, kteří vstupovali do života po roce 1948. Obsah románu je k jeho škodě výrazně ovlivněn třídním hlediskem. To ostatně potvrzuje i hodnocení z tehdejší doby: "....především je tato kniha působivou ilustrací toho, jak mobilizace lidských mas v Československu v únoru 1948 umožnila pokojný přechod k budování socialismu." (článek Obraz přerodu, Tvorba 29.3.1978). Samozřejmě to neznamená, že se kniha přečíst nedá. Naopak, dá, ale jen jednou, a pak zastrčit v knihovně někam hodně do dolní přihrádky.

Karel Misař
česká, 1934 - 1991