Periferie

Příběh číšníka Franciho a jeho milé Anny z pražské periferie je osobitým pohledem na téma „zločinu a trestu“. Slavné drama Fr. Langera vychází jako 76. svazek edice D. Franci se vrací z vězení, ale nemá kde bydlet. Najde si byt u Anny, se kterou i žije. Jelikož Anna nestačí vydělávat, vrací se k "řemeslu". Franci ji jednou přistihne a zabije jejího amanta. Na policii oznámí nález opilce a vše zůstane v pořádku. Vdova muže si dokonce France pozve, poděkuje mu a obdaruje ho za to, že ji zbavil manžela. Franci to chce někomu říct, ale Anna mu to zakáže. Franci se s tím však nedokáže vyrovnat, dojde na policii a přizná se, ale oni mu nevěří a vyhodí ho. Zamíří tedy za soudcem, a ten ho odsoudí k věčné lásce s Annou. Langer zachytil drama mladého muže, který se trápí výčitkami svědomí, neboť se mu nepodařilo dosáhnout toho, aby někdo uvěřil v jeho zločin. Svéráznou atmosféru předměstí autor spojil s morálně-filosofickými otázkami viny, trestu a potřeby lidské spravedlnosti....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/10_/104767/periferie-104767.jpg 4.370
Divadelní hry, Literatura česká
Vydáno, Československý spisovatel

Kniha Periferie

sgjoli
04.09.2020

Periferii jsem si chtěla přečíst už od dob vysoké, ale nakonec jsem se touto knihou "prokousala" až teď v podobě rozhlasového zpracování. Audio verze se mi velmi líbila - hodně tomu totiž pomohly vynikající výkony protagonistů, protože když jsem knihu kdysi zkoušela číst v papírové podobě, vůbec jsem se nemohla začíst. Pravda, začátek mne moc nebavil ani v té audio podobě, ale ten konec mi to vynahradil. Téma viny a potřeby být souzen, aby člověk mohl žít se svým svědomím, tu je skvěle zpracované a nečekaně vygradované. Mohu toto dílo určitě doporučit. Rozhodně toto drama vede k zamyšlení o tom, jak člověk může snášet a prožívat své provinění. A jak jsou někteří lidé naopak bezcharakterní a neumí se přiznat ke svým prohřeškům.

Listy
07.10.2019

Nikoliv špatné drama, jen mně osobně přišlo zpracování poněkud povrchní. Ploché postavy, předvídatelný děj. Přitom mohly být postavy opravdu zajímavé, vypadaly velmi nadějně, jen se to pak už v podstatě nikam neposouvalo.
Oba možné konce se mi líbily. Později vytvořený snad o něco více, ne však pro kladné zakončení, ale pro větší promyšlenost a propracovanost. Domnívám se, že je na něm krásně vidět uplynulý čas a autorův posun.

Medasek
27.09.2019

Kniha nebyla špatná. Čekala jsem to horší. Pohodové čtení k maturitě.

Kuža007
12.06.2019

Zajímavé drama od Františka Langra.

Pawlisman
12.02.2018

Pěkná čtivá hra včetně přínosných dialogů. Zajímavý je také variantní konec. Rád doporučím.

Nikolča
13.02.2017

Zaujalo me, ze ma tato hra dva konce. Moc se mi to libi, ctenar si muze vybrat podle sveho, ten dobry nebo spatny. Dej se pekne cetl, je to opravdu k zamysleni, jak nas nekdy pocit viny muze dohnat k ruznym cinum.

Sandik
13.04.2015

Hru jsem slyšel v rozhlasové dramatizaci a bylo to tedy velmi slušné psycho. Téměř bezvýchodné...