Případ dětinského dědice

Případ dětinského dědice https://www.databazeknih.cz/img/books/31_/310157/bmid_pripad-detinskeho-dedice-eoM-310157.jpg 4 49 15

Peregrin Kameník série

V důstojných prostorách Staroměstské radnice se před kamennými tvářemi šestnácti soudců začala podivná pře o poručnictví nad slabomyslným Vítem Mečířem. Postupně se vyjevují velmi záhadné stránky případu, jak pozoruje mistr boloňské univerzity Peregrin Kameník. A když je jen několik hodin po soudu zavražděn žalobce, situace se vyostřuje… Lákavý detektivní příběh z 15. století z pera oblíbeného autora!... celý text

roman6788
31.10.2023 5 z 5

Skvelý dobrodružný román a detektívka. Najmä, keď si uvedomíme, že to vzniklo za socializmu, tak je to porovnateľné s Jurajom Červenákom (Stein a Barbarič), a trúfam si povedať aj s Danom Brownom. Oceňujem obzvlášť humor v popiskách pod ilustráciami.

TynaBehuncikova
11.04.2023 4 z 5

Po stěhování jsem měla vybalenou jen jednu krabici knih a v ní ležela tato. Už jsem neměla co číst, tak jsem po ní sáhla a tyjo, překvapivě fajn. Historické romány mě docela baví a detektivky taky, tahle kniha to hezky zkloubila. Musím vypíchnout, že je psána svižně, žádné zdlouhavé okecávání, takže to rychle plyne a baví. Snad jen Peregrinovy sexuální fantazie mi tam přišly občas lehce nechutné, ale jinak nemám co vytknout.

Feliska764
16.01.2023 5 z 5

Škoda, že jich není víc, Peregrin Kameník je můj oblíbenec.

Galadwen
19.09.2022 5 z 5

První díl "minisérie" historických detektivek s Peregrinem Kameníkem, který jsem četla jako druhý. Ani tentokrát jsem nebyla zklamána - přesně takto si dobrou detektivku z 15. století představuji. Sympatický detektiv, inteligentní zápletka, živé dialogy, trocha humoru a hodně dobové atmosféry. Velká škoda, že autor nestačil napsat více dílů.

maryzka
15.01.2022 4 z 5

Skvělá detektivka, nemohla jsem se od ní odtrhnout. Jak je vidět, každý by se stal v jakékoliv době poručníkem movitého klienta.

Palus
03.12.2021 2 z 5

Divný sloh a styl psaní, chvíli mně trvalo, než jsem si zvykla...

mcabr
25.08.2021 5 z 5

Pěkný i když z kraje trochu problém vyznat se v postavách.

Sarah01
31.01.2021 5 z 5

Opět jsem nadšená a moc lituju toho, že další si už nepřečteme.

Selve
12.01.2021 5 z 5

Mám novější vydání knihy (2017). Byl to můj první historický román, který jsem přečetl a ke kterému jsem přišel náhodou. I přes to, že tento žánr je mi cizí, knihu jsem si užil od první stránky až do konce. Příběh je zajímavě psaný, nechybí ani vtip a bezchybné ztvárnění postav. Doporučuji

karin4338
03.12.2020 4 z 5

Toto je prvý historický román - detektívka, akú som čítala. Prekvapil ma humor, to som veľmi nečakala keď to byla ťažká doba, ale ľudia si proste vedeli poradiť. Zaujímavé a páčila sa mi aj charizma mistra Pelegrina. :)

DraculasLady
10.11.2020 5 z 5

Historické romány hltám jeden za druhým a tenhle ráda přiřadím k těm kvalitnějším a zábavnějším. Příjemně rychlý spád, dostatek smyslu pro humor, místo pro spekulace a vlastní úvahu nad celým případem. Peregrin je sympatickou postavou, na jehož stranu se postavíte od prvních řádků. Celou dobu mě zajímalo, jak moc brilantní mozek má a na co všechny díky drobnostem dokáže přijít. Prostě přesně něco pro mě. Pan Šoltész mě velice mile překvapil a určitě sáhnu po nějaké jeho další knize.

soukroma
03.10.2019 5 z 5

Báječné čtení: skvělý jazyk, kvalitní historické pozadí, právnické náměty a střízlivá délka. Právnické problémy byly asi vždycky v zásadě stejné, ale v praxi měly řešení v mnohém jiné u středověkých soudů. Navíc se nenásilnou formou ozřejmují rozdíly v náboženském přesvědčení (od ortodoxních podobojí ve střízlivé černé po vzdělané téměř volnomyšlenkáře s mnoha pohanskými knihami v knihovně, typicky Ciceronovy). Boloňská alma mater hlavního hrdiny se nezapře v jeho názorech, rozhledu, způsobu života i třeba v barevném oblékání.

Hlavní hrdina je přemýšlivý sympaťák každým coulem:
"...zase jednou budu stát proti vžitému způsobu myšlení. A zase mi budou říkat, že pohrdám starým osvědčeným řádem a že jsem pyšný a kdovíco ještě. Copak nejsme všichni lidé? Copak všichni nemáme rozum? Nemůžeme se ho jeden u druhého dovolávat jen proto, že jsou tu nějaké staré řády? Nespadly z nebe; také je vymysleli lidé, jako jsme my, lidé s rozumem. Oni ho užívali. My bychom neměli? Zkameněli jsme, nebo co? Už se nikam nepohnem?" (s. 116)

Ke knížce jsem se dostala náhodou, až v jejím druhém vydání: jméno autora mi bylo ale trochu povědomé, a ejhle - jeho "současná" detektivka (z 60. let) s hudebními motivy (Ukolébavka pro sovu) se mi před pár lety velice líbila. Tahle historická detektivka nabízí navíc mnohé bonusy. A vtip (epizoda u lazebníka byla bezkonkurenční) i letitá (často biblická) moudra, platná pro nás jako pro 15. století. Škoda, že je série tak kratičká.

O odkazech na Gardnerova fešného a současně bystrého advokáta, výkonnou asistentku a šikovného vyšetřovatele jsem byla poučena předem, tak nevím, kdy by mi to došlo ...oslovení "strýčku Pery" (namísto zdlouhavého Peregrina) bylo ovšem takovým prvotním malým dloubnutím.

biki
03.10.2019 4 z 5

Neuvěřitelné. Díky hádankářskému vláknu jsem se dostala k názvu knihy, na který se snažím už několik měsíců usilovně, leč neúspěšně, vzpomenout. Už jsem se chystala obrátit s dotazem na čtenáře a hle … kniha odhalena.
Ve své době jsem ji četla několikrát, takže si dobře vybavuji poklidné a pohodové tempo vyprávění, atmosféru letní středověké Prahy, či lehce úsměvný pohled autora na tehdejší obyvatele. Ale hlavně, na tři hlavní aktéry - mistra Peregrina Kameníka (alias strýčka Perryho), jeho neteř Adélu Strýcovou a přítele Pavla Draka. Příznivci detektivek jistě pochopí, proč jsem se při četbě vždy musela usmívat, takže jsem knihu nakonec zařadila do kategorie pohodové.

Tiama
06.05.2018 5 z 5

Příběh se mi líbil. Plynul spíš jako román, zasazený do historické Prahy, a ta detektivní zápletka byla jako bonus navíc. Mistr obojího práva Peregrin Kameník byl sympaťák.

orinka3
25.08.2017 2 z 5

Kniha mě jaksi nechytila. Jakoby jí chyběla akce, pohyb vpřed. Moc se tam řeční. Takže odkládám nedočtenou.