Pérák: Oko budoucnosti

Pérák: Oko budoucnosti https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/402746/bmid_perak-oko-budoucnosti-OSh-402746.jpg 4 97 32

Pérák série

Adolf Hitler chce vidět do budoucnosti! Ale aby se mu to povedlo, potřebuje pomoc největšího českého superhrdiny, legendárního Péráka, nejhledanějšího muže protektorátu. Jenže Pérák rozhodně nebude skákat, jak nepřítel píská. Sebrané a rozšířené vydání seriálu původně vydávaného v ABC, doplněné o celou řadu bonusových materiálů...... celý text

Dobrodružné , Komiksy , Válečné

Vydáno: , Crew

felixrr
20.09.2023 4 z 5

Co do kresby nemám co vytknout. Dějově je dost patrná inspirace Dobyvateli ztracené archy apod., což mi nevadí, jen mi to přišlo trochu uspěchané, hlavně co se týče vztahové linky.

Zverak
23.07.2023 5 z 5

Určitě se jedná o jeden z nejlepších komiksů, co jsem kdy četl. Moc se mi na něm líbilo, že Pérák není nijak zvlášť nadpřirozený jako např.: Superman, atd. Pérák mi také připomíná Indiana Jonese, kterého mám moc rád, vzhledem k tomu, že se odehrává ve stejném čase jako můj nejoblíbenější díl: Poslední Křížová výprava. Vzhledem k tomu všemu dávám této knize 5 hvězdiček z pěti.

PastorMal13
21.02.2023 4 z 5

Super show v americkém stylu. Ale stejně mě zajímá, co si autoři při tvorbě komiksu šlehli :D

ivolginswife
29.11.2022 5 z 5

Jakožto obrovský fanoušek Wolfensteina a podobných šíleností, zároveň ale milovník pěkné kresby a českých legend, jsem tyto komixy nemohla minout a musím říct, že nejsem zklamaná. Příběh je svižný a dobrodružný, rychle se čte, občas narazíte na humoreskní popkulturní reference a to je vše, co od podobného počinu požaduji.

ArkAngel
19.08.2022 3 z 5

Pérák si získal popularitu čtenářů, když hostoval v první české superhrdinské sérii o Zázrakovi a nemůžeme se proto divit, že mu tvůrci nakonec dali i samostatnou řadu, která vycházela v ABC. Kresba je celkem slušná, ale i vzhledem k formátu Ábíčka je to krátké a chvílemi možná až moc jednoduché. Dílko je ale drsnější, to by v zahraničí zřejmě třeba u Marvelu neprošlo. Evropa se dětem realitu ukázat nebojí.

simon9946
14.04.2022 4 z 5

Komiks byl velice pěkně nakreslený, ale byl HROZNĚ krátký. Od příběhu nečekejte taky nějakou obrovskou bombu. Je to spíše prostě takový krátký fajn příběh, který je trošku nadprůměrný, ale zabaví vás.

KubaCZ
29.01.2022 5 z 5

Líbilo se mi že to bylo hezky nakreslené

MaxQ
29.01.2022 5 z 5

Za mě výborný počin. Zajímavé, vtipné, krásné kresby a další plus za to, že přitáhne děti k psanému slovu. Tedy aspoň moje děti jsou nadšené.

Tomas@S
08.01.2022 5 z 5

Podobné hříčky jako je tento komiks mám rád takže hodnotím trochu subjektivně maximálním počtem hvězdiček. I když se nejedná o nic úžasného co se týče kresby nebo úplně originálního. Nicméně se mi líbí jak se zde spojily inspirace z tolika různých zdrojů (V jako Vendeta, Indiana Jones, Wolfenstein, Golem, ...) do českých historických reálií a mýtů. Autoři zároveň vytvářejí alternativní historii, některé věci byly prostě trochu jinak než se píše v učebnicích. Celé to funguje, děj ubíhá dopředu rychlosti vlaku a čtenář se rozhodně nenudí.
Jediné co mne zklamalo tak byl stručný životopis autora Petra Macka, jak proboha může někdo pracovat pro deníky Aha a Blesk nebo v pořadu Top Star? To by se jednomu udělalo dost nevolno.

bastes
26.11.2021 5 z 5

Péráka jsem dosud znala jen jako městskou legendu a nečetla jsem o něm žádnou knihu. Komiks mile překvapil jak grafickým zpracováním, tak i svižným dějem a přestože válečná tématika rozhodně není můj šálek kávy, v této knize mi nijak nevadila a některé detaily jí naopak dodali "šmrnc" (narážka na Lidice, mluva "nácků").
V knize je dost narážek na Zázraka, což může čtenáře, který tyto komiksy nečetl, možná trochu vadit. Pro ty co jej četli to je ale naopak skvělé propojení obou komiksů a posiluje celistvost stvořeného univerza.
Tento komiks rozhodně stojí za přečtení a jsem ráda, že společně se Zázrakem máme v komiksech ryze české superhrdiny.

HerrPilot
21.11.2021 3 z 5

Pérák – muž mnoha s časem se měnících tváří, s pružinami nebo implantáty na nohou a s dvojsmyslnou přezdívkou konečně dostal svou úspěšnou mainstreamovou sólovku. A pro me to dopadlo tak trochu rozpačitě.

Nejprve klady – knížka v pevné vazbě má dobrou technickou úroveň. Člověk se toho papíru zkrátka rád dotýká. Rovněž i kresba je docela vydařená a celostránkové kresby jsou více než jen fajn. Také různá pomrknutí směrem k popkultuře (Indianu Jonesovi) a historii (Lidice) jsou dobré. Bonusy, umístěné na konci, rozhodně taky hvězdy neuberou. I koncept děje by ušel... ale tady se už dostávám k...

...Záporům. Děj má sice dobrý koncept, ale všechno jede příliš rychle. Nalezení Libušiny lebky? BIM- nalezeno. Vztah s mladou Židovkou? BAM- dva políčka to jistí. Zjištění, že ona Židovka je s Pérákem těhotná? ŠVUNK- jedno políčko a jedeme dál. Zavraždění Pérákovy partnerky i s nenarozeným dítětem (non-spoiler – je to i v anotaci 2. dílu)? PLESK- hotovo. Zkrátka a dobře tu není ten emocionální náboj, měl jsem problém se tak nějak ztotožnit. Chce to jednou tolik stránek. Taky kresba a rozvržení fungují dobře, pokud zobrazují statické scény nebo krajinu, ale v momentě, kdy se dostáváme do akce, celé je to nepřehledné.

Ve finále to na me působí, jako když si autoři házeli mincí, zda půjde o komiks pro děti nebo dospělé a ta mince (potvora jedna!) ustrnula na hraně. Příště to chce víc stránek, lépe rozpracovat kořeny postavy, pohrát si s emocemi apod. Tak to bude za 3 opérované *.

P.S. Pokud vás Pérák zaujal, doporučuju krátkometrážní animák Pérák: Stín nad Prahou, který je i na YT.

GoodGames
01.11.2021 4 z 5

Pérák: Oko budoucnosti je vydareným domácim komiksom. Zasadenie do druhej svetovej vojny funguje skvelo, hlavný hrdina vtipne hláškuje, nacisti sú hnusní a má to aj veľmi fajn akčné scény. Príbehom je to trochu jednoduchšie, ale na druhej strane je to pútavé, sympaticky priamočiare a veľmi dynamické.

Ladys
25.10.2021 4 z 5

Super, že se autoři Péráka ujali.
Tajemná česká vyprávěnka z válečných let si o to přímo koledovala.
Sláva komiksu s českým hrdinou!
Kresba je skvělá a větší formát ji sluší.
Příběh je fajn, ale na dospělého čtenáře nedotažený a na dětského dost drsný.
Při čtení jsem si ale komiks užíval, to nezapírám.
Takže za mě poctivé čtyři a už jsem si objednal další Pérákovi dobrodružství s Jantarovou komnatou.

Lenka.Vílka
01.10.2021 5 z 5

Vážně dobře napsaná kniha.

Pérák je skvělá postava a je fajn představa, že by někdo takový vážně existoval. Byť zde dostane vážně hodně naloženo. Jak fyzicky, tak psychicky. Nechci toho moc vykecat, ale napíšu tedy tohle: když nemáte na výběr, uděláte dost věcí, třeba se i spojíte s nepřítelem, ale to vám ne vždy pomůže. Očekávám tedy pokračování poměrně drsný :(

Kresba byla taky super. Hodně barev, spusta detailů a celý to provedení ve větším formátu, naprosto super.

Sice mě místy mrzelo, že některé věci nejsou víc rozebráné. Jenom nevím, zda by ti akorát nezpůsobilo neplechu kvůli doplňování do původního materiálu...

Ale jo, tohle bylo dobrý čtení. Byť hodně rychlý, ale fajn.

fvalek
30.09.2021 3 z 5

Rozhodně se mi líbí rozvíjení městského mýtu Péráka a navázání na Zázraka, celkové postupné skládání takového našeho českého superhrdinského univerza, ve kterém se odráží nejen česká historie a mytologie, ale právě i moderní městské mýty a překvapivě dobře vystižená směsice české atmosféry a typické americké superhrdinskosti.

Příběh sám je bohužel trošku jednoduší a někdy i přemýšlím, jestli není Pérák tak trošku antihrdina, protože působí dost hrubě a nesympaticky, a celkově ho dělá dobrým jen to, že bojuje proti náckům. Jeho psychologie je ale vážně dost chabě vystavěná. I když se nás autoři v závěrečných bohatých bonusech snaží přesvědčit, že je Perák celý něco extra, ne vždycky je opravdu tolik inovativní a originální, jak se zdá. Někdy jsou ty autorské poznámky až trošku chvástavé a možná bych raději ocenil nějaký doslov o využití historie a serióznosti v tomhle příběhu, než o tom, jak "to bylo takhle, i když historie nás to učí jinak". Nemám problém s fiktivní historií, ale když už někdo chce vytvořit velkolepé české universum, tak už by to chtělo stranou pořád nějaké vtípky a jednoduchost.

Přes toto všechno se těším na druhý díl, protože se mi fiktivní pérácká historie líbí a příběh, i když ne vždy s využitým potenciále, se mi zamlouvá. Rozhodně doufám, že se dočkáme více řešení Pérákovy osobnosti, psychologie a motivace, protože ta někdy kulhá, ale jinak kresba je úžasná, využití všeho, co Česko nabízí, taky a děj by sice mohl být lepší a vyšperkovanější, vážnější a komplexnější ale rozdělané to je celé pěkně. Jo a rozhodně lepší záporáky než zrovna toho děsného žiletkáče...

Denny456
03.06.2021 2 z 5

Je to podobné jako Zázrak. Skvěle rozehraný příběh s českými reáliemi, který se následně zbytečně rychle uzavírá. No tak snad do třetice to už nebude jen lehkej průměr.

Voliarty
14.11.2020 3 z 5

Priznám sa, že som celkom fanúšik ,,Dechberoucího Zázraka" a jeho, zatiaľ malého, sveta. Taktiež sa mi ľúbila vedľajšia postava Péráka. Keď sa to takto vezme, tak je logické, že som sa na kompletné vydanie Oka budúcnosti tešil.

Štýl písania sa od Zázraka nezmenil. Ak sa vám Zázrak páčil, tak bude aj Pérák. Ak ste Zázraka ohodnotili ako ,,odpad", tak Pérák na tom nebude lepšie. Z prvého odstavca je jasné, ako som na to ja.

Pérák je celkom zábavný hrdina, ktorý mi svojím hláškovaním pripomínal trochu Spider-Mana. Niektoré jeho poznámky mi vykúzlili úsmev na tvári. Taktiež oceňujem celkovo temnejší podtón príbehu, i keď, keď sa pozrieme na obdobie, v ktorom sa dej odohráva, tak daný podtón zrejme nikoho neprekvapí.

Má to svoje chybičky samozrejme. Pérák je mladý človek, ale príde mi, že keď ho Kopl kreslí aj s tou helmou, tak vyzerá staro, tak ako v Zázrakovi. Ináč ale kresbe nemám čo vytknúť, niektoré výjavy bol fakt pekné. Verner nie je tak zaujímavý a zábavný záporák ako Žiletkár, bohužiaľ má viac priestoru ako Žiletkár. Aj dej ubehol celkovo nejako rýchlo. Ono by sa z hľadania pokladu alá Indiana Jones dalo určite vyťažiť na viacej strán. Kedže ale príbeh pôvodne vychádzal v ABC, tak tá krátkosť je celkom jasná.

Oceňujem podkultúrne odkazy a narážky. A taktiež sa mi páčili posledné stránky s bonusmi.

Celkovo je Pérák: Oko budoucnosti dobrým komiksovým mixom superhrdinstva a Indiana Jonesa. Mohlo to byť lepšie, ale čo už. Ja ten svet okolo Zázraka mám rád. A ako tak pozerám na tie internety, tak Pérák má pokračovanie s Jantárovou komnatou. Dúfam, že aj to vydajú podobne ako Oko budúcnosti.

Dukát
12.11.2020 4 z 5

Výborný hrdina, výborné nápady, zajímavé zápletky, ale... všechno strašně rychle ubíhá! nic nejde moc do hloubky! spousta nápaů jen naťuknutá a jde se dál!

Je to škoda, dalo by se z toho napsat tři plnohodnotné knihy, ale snaha vše nacpat do jedné celkový výsledek dost sráží. Nechápejte mě špatně - moc se mi to líbilo, ale cítím spoustu nevyužitého potenciálu a to mě mrzí.

stoun25
04.11.2020 5 z 5

Za mě 5 hvězd. Krásně zpracovaný komiks.

Delphín
28.07.2020 3 z 5

Celý příběh se četl dobře, a to hlavně na začátku. A i když děj svižně plynul, lze najít dost nedostatků. Moc se mi líbilo propojení s českou minulostí, bohužel se autoři ke konci snažili navodit více depresivní atmosféru. Snaha byla, ale opravdu se to nepovedlo. Další velké mínus je, že za celý příběh jste v podstatě nedostali důvod, proč zbytečně naivnímu českému Indiana Jonesovi fandit.
Kresba Petra Kopla byla dobrá. Pár panelů mu sice ujelo, ale sám ukázal, jaký talent on ve skutečnosti má.
Rozhodně nemohu říci, že bych byl z tohoto komiksu nějak zklamán, ale o úžasnou bombu se nejedná. Čistá průměrná jednohubka z české komiksové kuchyně.

Autoři knihy

Petr Kopl