Peníze v rukou státu

Peníze v rukou státu https://www.databazeknih.cz/img/books/57_/57009/penize-v-rukou-statu-57009.jpg 5 39 8

Vývoj peněz na svobodném trhu a jejich úplné ovládnutí státy, to je téma proslulé Rothbardovy knihy sepsané velmi působivě pro nejširší okruh čtenářů. Zneužívaní této ohromné moci nad penězi a celou ekonomikou je jen dalším logickým krokem. Profesor Rothbard popisuje mechanismus uchvácení peněz a popis ničivých vládních intervencí a zhoubné politiky centrálních bank do rozpadu brettonwoodského systému. Vývoj od 70. let až ke vzniku eura zachycuje a vysvětluje v obsáhlém doslovu Guido Huelsmann. Celá kniha prokazuje, že za inflaci a hospodářské krize jsou odpovědny centrální banky - nástroj, kterým stát ovládá peníze.... celý text

Literatura světová Literatura naučná Ekonomie a obchod
Vydáno: , Liberální institut

What Has Government Done to Our Money? , 1963

lungaj
07.01.2023 5 z 5

Zdrcující kritika současného měnového systému s jediným (dnes nepravděpodobným) rozumným východiskem - návratem ke komoditnímu, zřejmě zlatému standardu. Psáno velmi srozumitelně tak, jak je u Rothbarda ostatně zvykem. Takže si to může přečíst každý, ti co trochu dělají s financemi pak povinně :-)

DK_Ronie
18.11.2021 4 z 5

Určitě užitečná četba, které by řada lidí měla věnovat pozornost. Řada známých věcí, ale hezky shrnutých či vysvětlených z jiného úhlu pohledu / více do detailu, stejně tak hodně zajímavostí. Moc se mi nelíbil úvod/předmluva, přišlo mi to už hodně tendenční.

Maty44
02.08.2020 5 z 5

Povinná četba

Berny97
27.01.2018 5 z 5

Inflace je pomalý a často přehlížený proces ničení našich úspor a investic do stáří. Autor přímočarým postupem vysvětluje, kdo mimo jiné, za tento jev může - stát a centrální banka.

TomOshibana1991
28.09.2017 5 z 5

V mém případě úvod do rakouské ekonomie. Velmi srozumitelné a s naprosto revolučními závěry. Pamatuji, že jsem ji zhltl během pár hodin a to včetně přestávek, kdy jsem přemítal, jak je možné, že už dávno neproběhla revoluce.

tomaser
24.09.2017 5 z 5

Neuvěřitelná kniha, přesto je inflační politika nejlepším nástrojem k ovládání mas neznalých věci. Lidé kandidující za strany (v podstatě všechny) podporující proinflacni politiku buď dělaj něco co vědí, že je špatně nebo si nejsou schopny přečíst ani tuto chmurnou historii takovych praktik. V kurzu je spíš studium marxismu leninismu, v lepším případě keynesiánství, nikoliv Rothbard, Hayek či Mises. Smutné

Oskarson
29.08.2016 5 z 5

Výborná kniha. Lze se dozvědět mnoho zajímavých informací o fungování peněz a historii inflační politky ve světě. Zároveň je kniha protkána mnohými zdroji a citacemi, takže je možnost jít do daného tématu velmi do hloubky.

Norimberk
08.09.2013 5 z 5

Kniha rakouského velikána. Dokáže přesvědčit každého o zrůdnosti a absurditě centrálních bank a současného bankovního systému.

liberalismus Rakouská ekonomická škola libertarianismus

Murray Newton Rothbard
americká, 1926 - 1995
2002  94%Peníze v rukou státu
2009  88%Etika svobody
2011  94%Anatomie státu
2015  89%Manifest Svobody
2005  80%Ekonomie státních zásahů

Kniha Peníze v rukou státu je v