Penězoměnci

Penězoměnci https://www.databazeknih.cz/img/books/81_/8143/penezomenci-8143.jpg 4 455 67

Svět peněz, svět bohatství, ale i úpadku. Dramatický jeden rok velké americké banky na osudech její vedoucí elity i personálu ukazuje, jak riskantní je bankovní podnikání a jak moc peněz přitahuje rafinované kariéristy i obyčejné zločince.

Literatura světová , Romány , Thrillery

Vydáno: , Riopress

The Moneychangers , 1975

denib
03.06.2017 5 z 5

Ačkoli Hailey psal každou svou knihu na jiné téma, vždycky z knihy přímo čišela velmi dobrá znalost daného prostředí. Musí za tím být obrovské množství práce. Bohužel mi je jasné, že pro některé čtenáře to znamená zbytečnou rozvleklost. Já to ale vidím jako velký přínos a obohacení mých znalostí. Je to tak i u tohoto skvělého románu, kterému nechybí pořádná dávka napětí. Postavy jsou perfektně vykreslené, takže se člověk vůči nim neubrání řadě emocí. Četla jsem to už podruhé a pořád mě to bavilo, pořád jsem napjatě čekala, co dalšího se stane a jak to celé dopadne. Výborná kniha.

DickBach
31.05.2017 5 z 5

Absolutně nemohu souhlasit s komenty pode mnou, kde se píše, že se "nic nemění"... Mění se a velmi mnoho. Srovnejte scénku z knihy ohledně reklamního sloganu na kreditní karty "Zítřejší sny můžete mít už dnes".... V knize jsou jím hrdinové zděšení, dnešní finančníci (a nejen oni) jej používají naprosto běžně. A nikdo se nad tím nepozastaví. Pro mně je kniha zrcadlem morálního úpadku naší společnosti... Jsem smutná z toho, že ještě tak nedávno by lidé reagovali zcela jinak.

Příběh je skvěle vypracován, psychologie postav doslova vypiplaná. Od začátku celkem jasně cítíme kdo je záporák, kdo klaďas... Nicméně stránky hltáte, nutí Vás to přeskakovat, aby jste už, už věděli jak to dopadne.... Nepřeskočíte ani písmenko, nejde to. :o) Děkuji.

jamesek007
11.05.2017 4 z 5

kvalita, která ani po čtyřiceti letech nevyvětrala. skvělý příklad toho, že systémy ani lidi se nemění. mění se jen móda a ta se cyklicky vrací )). co se mění zcela nevratně je naše vlastní paměť. po padesátce jedeme s kopce.

Knihožroutová
06.05.2017 3 z 5

Líbí se mi Haileyho profesionalita, vždy je dokonale obeznámen s prostředím, o kterém píše. Styl psaní, mě však neoslovil, nebo že by to bylo překladem? Prostě tohle bylo slabší, působilo to trochu lacině.

Jessica007
03.04.2017 5 z 5

Moc pěkná, čtivá kniha od A. Haileyho. A ke konci jsem se od knihy nemohla vůbec odtrhnout. Přímo v bance jsem nikdy nepracovala, ale bývala jsem pracovně v bance svého času hodně často (už je to ale dávno), takže o to pro mě kniha byla ještě zajímavější.

heavy66
12.02.2017 3 z 5

Zajímavá exkurze do bankovních praktik poloviny 70.let. Nejsem odborník, ale řekl bych, že se do dnešních časů mnoho nezměnilo - viz americká hypoteční krize 2007 a následná celosvětová finanční krize od roku 2008.
Kniha je psána podle klasického autorova schematu - poctivý sympaťák versus nepoctivý hajzlík, láska, zločin, katarze, happyend. Děj je přiměřeně napínavý zvlášť v závěru, ale vadilo mi hloupé jednání některých postav a i ten happyend byl příliš absolutní.

kalache
30.09.2016 4 z 5

...takový úvod do bankovnictví...

BlackBlade
20.06.2016 4 z 5

Vzhledem k tomu, že jsem pracoval v bance, byl jsem o to více vtažen do děje. Opět typický konec od Arthura Haileyho, kde se těšíte na to, co bude následovat, a on ukončí knihu :( Klidně bych si rád přečetl druhý díl, kde bude nový prezident banky (nebudu spoilovat jméno pro ty, co to ještě nečetli) pozvedávat image banky 1. americké komerční. Také by mě zajímalo, jak dopadla zápletka s únosem (opět nechci spoilovat více než je potřeba).
Ale jinak pěkný příběh a dobře zvládnutý "Run na banku" ;)

sonroll
30.11.2015 4 z 5

Z knihy mám rozporuplné pocity. Je to moje první kniha od pana Haileyho a co se týče hodnocení, pohyboval jsem se od 2 do 5 hvězdiček. Měl jsem velké tendence knihu odložit, a kdyby mě nezajímalo finančnictví, tak bych to zřejmě udělal. Příběh u mě začínal nabírat obrátky až při správní radě, kde se začal řešit Sunaspol, do té doby se mi u knihy podařilo několikrát usnout, což by se asi stávat nemělo, ale chápu, že nás chtěl autor s prostředím a postavami podrobněji seznámit, ovšem některé kapitoly bych zkrátka vynechal. Musím ocenit autorovi neskutečné znalosti prostředí a funkčnosti banky.
Druhou půlku knihy, kdy začala akce, jsem ovšem zhltnul za dva dny. Proto nakonec končím na čtyřech hvězdičkách a knihu doporučuji k přečtení

Damato
30.06.2015 5 z 5

Jediné, co mě napadlo, když jsem knihu dočetla, tak jak mohl Hailey vidět do budoucnosti, když zemřel v r,2004 a např. program TARP- plán na vykoupení nesmyslných hypotečních úvěrů bank státem byl ministrem financí USA Henry Paulsonem aktuální až v roce 2007-2008, v době krize.
Haileyovým knihám jsem se podvědomě bránila už jen proto, že jsem netrpělivý člověk, který když čte jakoukoli zápletku, tak se podívá nakonec, jak to dopadne a pak knihu odloží. Ale tohle mě fakt dostalo.

karelk
28.04.2015 5 z 5

Další skvělý román od Haileyho. Po Hotelu a Letišti jsem myslel, že mě nic nepřekvapí, ale poslední čtvrtinu knihy jsem s napětím shltnul najednou...

davas
14.12.2014 5 z 5

hodně dobrá kniha ,perfektně spletené příběhy lidí a výborný závěr ...

kom72
19.11.2014 4 z 5

Přečíst si knihu, která se celá zabývá vysvětlováním peněžního a bankovního systému? Zdálo se mi to neuvěřitelné, ale ano, je to možné. A nakonec snad kromě začátku, byla celá kniha napsaná moc dobře a příjemně se četla.

Isew
06.08.2014 5 z 5

Co vás nenaučí v hodinách bankovnictví, to získáte četbou této knihy. Bylo to mé první seznámení s autorem, které mě přivedlo k četbě jeho dalších knih. Ale, i přes nespornou kvalitu jeho ostatních knih, tato pro mě zůstává první na žebříčku.

Ladys
16.07.2014 5 z 5

Pamatuju si dvě věci. Na houstnoucí atmosféru kolem banky o které se proslýchá, že bankrotuje a na to, že mi tu knihu ukradli v nemocnici. Aspoň, že už dočtenou :-)

KetrinZel
18.04.2014

Knihu jsem četla na střední škole a docela mi pomohla pochopit některé ekonomické pojmy a velmi zábavnou formou.

guru
06.03.2014 4 z 5

Dej nebol ničím výnimočný, ale hlavný prínos knihy sú skôr zaujímavé informácie. Tu zvolil autor na môj vkus zaujímavú tému financií a dokázal výborne vylíčiť, čo sa v takom svete deje.

Boggy
25.12.2013 5 z 5

Klasický Hailey, čtivé,dobře zmapované prostředí v peněžní instituci, bavilo mě knihu číst.

ajinav82
21.11.2013 2 z 5

Vůbec mě nazaujala. Nevím, co dál napsat

Eidalon
24.08.2013 3 z 5

Arthur Hailey (1920 – 2004) patřil k předním spisovatelům šedesátých a sedmdesátých let minulého století. Angličan, který po válce odešel do Kanady, poté do USA a dožil na Bahamách. Je autorem mnoha bestsellerů, řada z nich byla zfilmována. Nejznámější kniha „Hotel“ se stala předlohou i na TV seriál.

Artur Haliley psal především tzv. profesní romány, každá z jeho knih si vyžádala velmi důkladnou přípravu. Studium prostředí, zpracování poznámek, psaní knihy, to vše Haileymu zabralo spoustu času a tak za svůj život napsal „jen“ jedenáct románů z nejrůznějších prostředí. Témata byla vždy veliká – hotelový průmysl, prostředí letiště, nemocnice, bankovnictví, výroby léčiv, automobilový průmysl, energetická krize, politika či TV zpravodajství. Co kniha to velké téma a vždy velmi pečlivě zpracováno a opředeno poutavým příběhem a dějem, který Vás pobaví a nakonec i poučí. Na jeho knihy se stály kdysi fronty a i dnes mají čtenářům co říci, byť byly psány v reálném prostředí 60. až 90. let minulého století.

Penězoměnce jsem poprvé četl hned po jejich vydání někdy v roce 1977, po té po revoluci v roce 1992, kdy se vydávaly dříve nedostatkové knihy jak na běžícím pásu a znovu jsem po knize sáhl, když jsem narazil na její reedici, která byla vydána letos (2013).

Opět jsem se začetl do příběhu kolem fungování velké americké banky a všeho toho prostředí s tím spojené. Doba se dnes změnila a v bankovnictví obzvlášť. Proto mnohdy popisovaná špičková technologie v knize, stejně tak i prognózy se dnešním pohledem jeví jako čtení o pravěku. I to je doklad, kolik se toho za 35 let změnilo. Kreditní karty v knize začínají svůj boom, plně se rozbíhá bankovní a peněžní politika, kdy peníze přestávají odrážet skutečnou sílu ekonomiky a stávají se nástrojem moci. Z reálných peněz se stávají čísla na účtech a státy se začínají úspěšně a cíleně zadlužovat. Mocní a velcí jsou navzájem propojeni, vlastní jeden druhého a přestávají platit principy zájmu drobných střadatelů. Vše se koncentruje do ovládnutí pozic a získíní vlivu a moci.

A v tomto ohledu se zas tolik nezměnilo. Kniha jen naznačuje hrozby, které se, bohužel, tak jak je dnes můžeme již posoudit, zrealizovaly. Všemu napomohl ještě více internet a všeobecné propojení s možností sledovat kohokoli, kdekoli a odkudkoli.

Nekonečné a neúnosné zadlužování států, domácností a firem, bez ohledu na reálné možnosti splácet své dluhy je pravou příčinou krize, kterou prožíváme již od roku 2008 a ne a ne se z ní dostat. Taktéž obrovské propojení kapitálu soukromých finančních institucí ukazuje, jak je dnes jakákoli státní moc proti tomuto molochu bezmocná. Banky nic nevyrábí, nic nevymýšlí, nic netvoří, ale ovládají přesto vše podstatné. Přes sílu peněz dovedou prosadit vše a zatlačit na kohokoli, když se znelíbíte, tak Vás nemilosrdně položí. Vnutí Vám systém bezhotovostních plateb umožňujících sledovat vaše nákupy, nákupní zvyklosti, pohyb. Bez dotykové platební karty se přihlášením na jakýkoli terminál bez Vašeho svolení stávají vlastně vaším osobním čipem, který Vás jako bytost monitoruje, sleduje. Banky data shromažďují a cíleně využívají ve svůj prospěch či prospěch toho, kdo za ně nejlépe zaplatí. A utéci z tohoto kolotoče nejde a nepůjde.

Penězoměnci rozvíjejí příběh dvou viceprezidentů přední americké banky, kteří se liší svým pohledem na bankovnictví. Jeden představuje starý přístup a tradici, druhý sází na drobné střadatele, mobilnost a vše nové. Když majitel banky umírá, rozvine se plně mocenský boj mezi oběma skupinami a představiteli v bance, boj členů správní rady, boj o moc a postavení. Vše je okořeněno příběhem padělání peněz, kreditních karet a všeho ostatního, co s bankovnictvím souvisí v moci tzv. organizovaného zločinu. A vše zastřešují skandály kolem státních zakázek, úplatků a lobování. Že Vám to něco připomíná? Ano v tomto se doba zas tak nezměnila. Jen se vše stalo ještě důmyslnější, rafinovanější a rychlejší.
Podstata finančnictví a principy moci je však v roce 1975, kdy byl román psán a dneska téměř shodná.

Román je čtivý, pobaví a poučí, i když z dnešního pohledu je již přeci jen trochu řada věcí úplně jinde (technologické možnosti předčily i ty nejsmělejší prognózy). Zápletka je přímočará, vize a prognózy kam to vše dospěje jsou naopak velmi přesné.

Každopádně Hailey uměl psát, zaujmout, i když dneska se již píše jinak a čtenář chce mnohem více dynamiky a komplikovanosti. Slušná práce za tři hvězdy.