Penězoměnci

Penězoměnci https://www.databazeknih.cz/img/books/81_/8143/penezomenci-8143.jpg 4 455 67

Svět peněz, svět bohatství, ale i úpadku. Dramatický jeden rok velké americké banky na osudech její vedoucí elity i personálu ukazuje, jak riskantní je bankovní podnikání a jak moc peněz přitahuje rafinované kariéristy i obyčejné zločince.

Literatura světová Romány Thrillery
Vydáno: , Riopress

The Moneychangers , 1975

petulik330
08.06.2020 3 z 5

Pro mě nezajmavá kniha, která mě nedokázala vtáhnout do děje, což je u tohoto autora nečekané. Komu se líbí knihy s touto tématikou by se líbit mohla ale já mezi ně nepatřím.

regulax
15.03.2020 5 z 5

Po těžkopádném začátku se vyklubalo bomba napínavé čtení. Komu není cizí svět peněz a zajímá ho peněžní politika je tato kniha pro něj ideální. Perličkou je krimi a sex zápletka. Myslím, že další Hailey je nabíledni.

Disease
09.03.2020 4 z 5

Fajn knížka v rámci komerčního spisovatele. I když jsou některé postavy na hranici karikatury (naskočil mi místy Neználek na Měsíci), má kniha co říct i v dnešní době.

Stanas513
24.01.2020 5 z 5

Román Bankéři jsem si půjčila do Výzvy, protože jsem vždy chtěla pracovat s penězi (a prakticky jsem to vlastně celý život dělala), ale jak jsem knihu otevřela, první slovo bylo zájmeno. A protože se zájmeno v knihách špatně hledá, dávám na toto téma.
Román se mi moc líbil, Haileyho čtu ráda. Přesto, že román byl napsán v sedmdesátých letech, už tehdy se do finančnictví dostával moderní způsob bankovnictví pro běžného uživatele. Dnes ani nemusíme do banky a dokážeme si nakoupit a zaplatit bezhotovostně. A to, co se dělo v bance v této knize, se může stát kdykoli a kdekoli zas.

Pajinho
16.09.2019 4 z 5

Skvělá knížka, která pěkně popisuje svět financí a bankovnictví. Nedávno jsem si jí přečetl znovu a trošku mě zklamala černobílost (Jasný klaďas, který myslí na lidi Vandervoort a záporák, co sleduje jen své zájmy Hayward). 4/5

cheruvim
23.08.2019 3 z 5

Môj prvý Hailey ale čakal som viac. Kniha sa chytá mnohých motívov, vybranú tému len prebehne, problém sa dorieši a ide sa ďalej. Situácie sa vyvíjajú dosť nereálne. Navyše si nemyslím že vystihuje pomery a aktérov v bankovom sektore. Za mňa 3/5

Parwana
27.06.2019 4 z 5

Chystala jsem se na ni dlouho a nezklamala. Jednak je to výborně napsaný román, kde na konci příběhu každý dostane to, co si zaslouží, a jednak se v ní člověk dozví spoustu informací o tom, jak to funguje v bankovnictví a na burze. Autora a jeho knihy mám ráda.

ArwenAragorn
13.06.2019 5 z 5

Velmi dobře popsán svět bohatství a peněz.

___michal_
11.03.2019 5 z 5

Peníze, moc a kontrast "hodného" a "zlého" bankéře. Zábavné čtení, které me ani chvíli nenudilo.

MC87
20.01.2019 5 z 5

Jako celoživotní zaměstnanec bank a pojišťoven beru tuto knihu velmi osobně. Kniha je tak maximálně objektivní, jak jen může být a navíc je přikrášlena o akční momenty, které už v dnešní době internetové není možné prožít.

Příběh nás seznámí s fungováním bank, mimo jiné je zde popsána role zlata v bankovním systému a také to, jak jsou banky navzájem provázány. I bankovnictvím nepolíbený čtenář zde pochopí, jak došlo k poslední ekonomické krizi a navíc si k tomu může jako bonus přečíst zážitky členů představenstva a správní rady s prostitutkami na Bahamy.

Artur Hailey opět nezklamal. Kdybych měl jeho psaní přirovnat k hudbě, tak on neustále jede refrén plný euforie a jen občas během toho refrénu zpěvák zamutuje, čímž narážím na jeho pasáže o homosexuálním znásilňováním jednoho z hrdinů knihy ve vězení a pak jeho myšlenkové pochody na svobodě, kdy jsi nebyl jistý, jestli miluje ženy. Toto téma autor nenastudoval tak důkladně (dokážu ho pochopit), jak je pro jeho knihy jinak typické. Jinak samozřejmě 5 hvězd.

Eldar80
03.12.2018 5 z 5

Pro Haileyho styl psaní mám velkou slabost. Ve všem mi vyhovuje. Výborně se čte. Dozvím se něco nového. Zamyslím se nad různými sociálními problémy. Můžu se nechat poučit. Přitom Hailey nic nevnucuje a případný morální apel je pouze implicitní. Vyjádřený dějem nebo osudem postav.
V průběhu čtení se neobjevují žádné záseky. Děj volně plyne a sledujeme fungování banky. Stejně jako v jeho jiných knihách se dozvíme něco z pracovního prostředí hlavních protagonistů. Hailey umí příjemně informovat a zároveň splétá různé dějové linie. Těch je zde docela málo.
Ani nevím proč zrovna tahle kniha na mě zapůsobila nadprůměrně. V ničem totiž nevyniká. Dokonce je předvídatelná. Přílišná autentičnost někdy způsobí fádní děj. To se tady nekoná. Asi to způsobuje právě prostředí velkých financí.
Kniha je víc poutavější popisem bankovnictví než samotným příběhem. Finance se dotýkají každého z nás a jsou docela zásadní. Asi proto má kniha větší působivost. Zvláště když je zde popsána odpovědnost vrcholových manažerů na samotném fungování banky.
Finance také ovlivňují běh státu. Asi každý postřehl intervence ČNB. Hailey odkrývá jak mohou zaměstnanci banky ovlivňovat hodnotu firem na burze nebo část ekonomiky. Jenže právě po informační stránce by toho mohlo být víc. Hlavně když kvůli tomu má kniha slabší literární úroveň.
Mě samotnému se však líbily hlavně sociální aspekty, na které naráží. Co je udivující, tak spousta Haileyho varování je platná i v dnešní době. Je to příjemně čtivé, děj dobře ubíhá a kvůli tématu doporučuju. 90%

ludek.n
22.10.2018 4 z 5

Penězoměnci jsou bezesporu vrcholně intelektuální čtení a člověk musí být na to připraven a naladěn. Prokousat se úvodními stránkami není vůbec lehké. Přesto není třeba házet flintu do žita, protože pod vší tou finančnickou hantýrkou, pod všemi těmi bankovními účty, osobními půjčkami, průmyslovými investicemi, obligacemi, kompenzačními saldy, fiskálními obdobími a ukazateli likvidity se skrývá veskrze prostý, ovšem o to více strhující kriminální příběh. Vykreslení prostředí vysoké finanční oligarchie je mistrovské. Koneckonců Hailey je pověstný svou pečlivou přípravou a zkoumáním témat, o kterých píše. Stejně tak jeho postavy, kterým dává ve svých románech ožít, jsou neskutečně opravdové a realistické. Čtenář s nimi doslova dýchá a prožívá jejich osudy. Asi se nenajde nikdo, kdo by měl po přečtení úvodních kapitol pochyby, kam se celá kniha bude ubírat, přesto má příběh sílu zaujmout. Co trochu zamrzí je jen laciné „hollywoodské“ finále, ale na druhou stranu nějak kniha skončit musela, tak proč ne právě happy endem.

VeverkaJo
05.09.2018 5 z 5

První kniha od Haileyho, kterou jsem měl tu čest přečíst. Doslova mě pohltila. I přes mírně překombinovaný závěr si zaslouží plné hodnocení. Osobně tuto knihu stavím nad Hotel a Letiště.

princesse
19.06.2018 4 z 5

Ačkoliv jsem se trochu bála zda vůbec kniha bude pro mě, tak se překvapivě dobře četla a jsem ráda, že jsem ji díky čtenářské výzvě objevila.

Jaruš7
06.04.2018 5 z 5

Poctivá knižní klasika o tom, že " Peníze můžou za všechno, " za chvilkový pocit úspěchu, štěstí a radosti, i za svědomí hryzající stud, zničené osudy, pády na dno i nïž v románovém zpracování s aktéry všech vrstev společnosti v bankovním světě.
Bankovní politika se vším co bohatství nabízí - poctu i krach, soupeření mezi konkurencí, zpronevěra, zneužití důvěry, zásad šetrnosti, prozíravosti.
" Něco za něco a něco navíc" ( nátlaky a ústupky ) patří k bankovnictví.
Uzavírání "nevěrných sňatků" v bankovní linii -" ty budeš v naší správní bankovní radě a já v té vaší, " ( úplatky v luxusním stylu).
Jako perlička - tajný post - povinnost hlídat jednání bankovní rady.
Načtený, odborně i románově skvělý tah.

moničina
13.02.2018 5 z 5

ďalšia jeho veľmi dobrá a napínavá kniha.

Kukinka
09.09.2017

Všichni už dávno víme, že Hailey je zakladatelem "profesního románu", jak se to o něm píše na Wikipedii, ale to, jak vysvětluje například padělatelství nebo bezpečnostní opatření v bankách, je věc, která vás donutí odložit knihu a začít si googlovat "co a jak". Jeho role v dějinách literatury je nezpochybnitelná a pro mě osobně je průkopníkem "vzdělávání mimoděk". Spoustu věci jsem se dozvěděla jen díky tomuto autorovi. Pro mě osobně jedna z jeho top knih, a to kvůli vedlejší dějové lince zaměstnance banky a jeho osobnímu vztahu k těžce nemocné manželce a z toho následně plynoucích osobních a morálních traumat.

grobi2
08.09.2017 4 z 5

Bankéři nebo Penězoměnci??? Je to jako s dabingy u filmů, že?? Prostě jsou to
The Moneychangers (1975). Je to prostě děs!! Komerce už vstoupila i do knih.

de_baques
18.07.2017 5 z 5

zaujaly mne dva momenty

glorifikace ustupování vyděračům (nátlak levičácké aktivistky Margot ve věci úvěrů pro fórum east - právo na půjčku zde prezentováno jako "lidské právo")

Téma zlatého standardu jako přirozené (logické) konstanty ekonomického života kontra ekonomika založená na dluhu (tištění nekrytých peněz na základě důvěry v budoucí růst). To je dnes už v podstatě mrtvá diskuse (škoda), ale tehdy ještě byla aktuální.

Kerberos
30.06.2017 4 z 5

Přišel s falšováním platebních karet v době kdy jsme u nás nevěděli co to platební karta je.