Relikvie

Relikvie https://www.databazeknih.cz/img/books/23_/23479/bmid_relikvie-fAZ-23479.jpg 4 566 88

Pendergast série

Expedice v Amazonské džungli pátrá po tajemném kmeni Kothogů. Nalezne chatrč s kultovními předměty kmene, mezi nimiž je dokonale propracovaná soška podivné bytosti. Celá expedice ale skončí tragicky, někteří členové se ztratí v džungli, ostatní zahynou při leteckém neštěstí. Z celé výpravy zbylo pouze několik beden nálezů, které se dostanou do muzea a skončí v depozitáři. O pět let později se v Muzeu připravuje velkolepá výstava o přírodním náboženství. Má za úkol přilákat co nejvíce návštěvníků, proto je většina exponátů do expozice umístěna až na poslední chvíli. Těsně před zahájením výstavy dojde ale v muzeu k sérii záhadných vražd....... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Horory
Vydáno: , BB art

The Relic , 1995

Rade
05.10.2015 4 z 5

Trochu mi to připomnělo Jurský park (knihu, ne film), trochu Vetřelce...
Krásně tajemné, strašidelné... Skryté, hrozící, nepoznané zlo, které na nás někde v skrytu číhá, je o dost působivější, než to poznané...
Tajemství pocházející z amazonských pralesů z povodí řeky Xingu (hned jsem si vzpomněla na Součkovu Runa Rider mého dětství) přenesené do tajemných bludišť přírodovědeckého muzea v New Yorku.

(Pozn. k vydání z roku 2007: Nevím, jaký má smysl, když je na záložce obálky převyprávěn téměř celý obsah knihy a značná část zápletky. Zrovna u tohoto žánru! No asi marketingový tah..., pro mě jako čtenáře, který má rád překvapení, dost hloupý. Ano, u této knihy již celkem od začátku tušíme oč jde, ale přece jen, nepotřebuji to mít předem předžvýkané a potvrzené. Právě to tušení je na tom to nejhezčí... :-) Naštěstí už znám podobné záludnosti anotací a záložek u knížek, tak se jejich čtení snažím spíše vyhnout, nebo čtu jen začátek.)

Nicki
12.06.2015 4 z 5

I přestože jsem měla pocit, že knize ještě něco chybí, užila jsem si ji do poslední stránky. Nechybělo v ní napětí, tajemno, emocionálně vypjaté situace. Na této knize (a celé sérii) oceňuji hlavně propracovanost postav, které mě nutí jim fandit nebo je nesnášet, a čtivost, naprosto mi vyhovuje styl psaní autorů.

HonzaT
13.04.2015 4 z 5

Jsem rad, ze se mi konecne a zcela nahodne podaril sehnat prvni dil Pendergasta. Kniha je to dobra, ale jsou v ni znat počátky psaní autoru. Ale nevadi to. Kniha je napinava a dokaze čtenáře udržet v sedadle autobusu, aniz by se ohlizel po zastavkach. Postav je tam prehrsel a muzeum musi byt zajimave. Hnedka jsem si ho googlil. Udivilo mne, ze tam maji napr. Ještě nevybalene kosti ze 30. let. Doufam, ze po více dilech proniknu jeste vic do Pendrgastova mysleni :-)

Katnys
17.11.2014 5 z 5

Knihu som dostala pred niekoľkými rokmi ako darček,že by sa mi to mohlo páčiť.Nikdy som o týchto spisovateľoch nepočula,no pustila som sa do čítania.Po prečítaní knihy som ostala s otvorenými ústami a koniec ma šokoval najviac.Nechápala som,ako som túto knihu do vtedy nepoznala.Tým sa začala moja púť kníh od tejto spisovateľskej dvojice.Kniha je skvelo napísaná,čitateľa drží v napätí a záverom šokuje.Kombinácia D’Agosta a Pandergast,ktorí sú úplným protipólom,sa vydarila na jednotku.Rovnako aj neotrepaná,nová,originálna téma.Vtedy sa začalo aj moje obdobie vyhľadávanie ich kníh a nakupovania vo veľkom.Priznávam,že čítam len knihy oboch a hlavne tie,kde sa objaví Pandergast a nikdy som sa nesklamala.

rose
16.11.2014 4 z 5

Celá kniha se odehrává na jednom místě – v obrovském muzeu. Atmosféra ponurých chodeb a nejrůznějších tajných zákoutí a zazděných starých místností je skvělá. Ta hrůza, která to tam všechno naplňuje, je přímo hmatatelná. Agent Pendergast je ve formě jako vždy a všechno zachrání... myslím, že jsem si tohle čtení docela dobře užila.

NAMEKA
08.10.2014 5 z 5

Parádní počteníčko s parádním zakončením :)

cie
11.09.2014 2 z 5

Nebavilo mě to...v podstatě všechno se čtenář doví z obsahu knihy, snad jen úplný závěr je zajímavý, ale to jsem si mohla přečíst obsah a poslední dvě strany knihy a ušetřila bych čas na čtení lepší knihy.

JoH
09.07.2014 3 z 5

k žádné postavě jsem si nedokázal vytvořit jakýkoliv vztah ,přišlo mi to neosobní-dokument

pobijecmuch
05.06.2014 5 z 5

Agent Pendergas - výborná série. Doporučuji všem milovníkům dobrého čtení.

Radza
20.02.2014 5 z 5

Horror v muzeu - super

metrolog
04.01.2014 4 z 5

Dobře napsaná kniha. Co bych asi trochu vytkl, je poměrně zdlouhavé líčení úniku podzemím muzea. Ale stále únosnější a akčnější, než je to filmu, kde to zabírá snad jeho celou polovinu. Příjemný závěr, z něhož jde vytušit, že ještě nebylo řečeno vše a bude následovat pokračování. Jinak k tomu filmu podle této knihy. Někdo už zde psal, že je slabší, než kniha. No, podle mého názoru je přímo hrozný. Shrnuto, kniha se mi s velmi drobnými nedostatky (myslím, že tam skřípe občas i něco v překladu), moc líbí. Proto dávám 4 hvězdičky.

Fuksinka
23.12.2013 4 z 5

Napínavý thriller s nádechem "nadpřirozena" a vynikající atmosférou. Má vše, co má tento žánr mít a k tomu i něco navíc. Postavy? Tajemný Pendergast, ostřílený polda DAgosta, přidrzlý Smithback, sympatická Margo, debilní agent, házející všem klacky pod nohy a "politikové" v muzeu. Já se bavila a příšerky mě bylo líto.

Rawen616
10.10.2013 5 z 5

Parádní nenáročné čtení. Sice by se mohlo zdát, že zápletka - "uzavřený prostor, několik vyděšených lidí a někde s nimi příšera co je chce všechny zabít" - je velké klišé ale pokud je dobře zpracována tak je to zápletka dosti vděčná. Krom toho tady je celkem originální příšera a uvěřitelné charaktery(no, až na Pendergasta). Zpočátku chytne, v půlce akce a tajemno zpomalí, ale jakmile vypukne "výstava" tak už se to až do konce nezastaví a člověk se od knihy neodtrhne. Navíc ten epilog naláká na druhý, taktéž povedený díl.

PS: Film podle této knihy je slabší a vůbec se v něm nevyskytuje Pendergast, ale musí se nechat, že obluda je v něm zpracována opravdu dobře, i když má odchylky od knižního popisu.

kocour_mikeš
26.08.2013 3 z 5

Předchozí knihu jsem viděl jen zfilmovanou a tenkrát mne film zaujal, stejně jako pokračování v návazné knize, napětí je dávkováno jak jsme zvyklí a celý příběh si čtenář užívá v poutavám líčení. Kniha se dobře čte, není to nějaký skvost, dávám 65%.

Hespik
14.08.2013 5 z 5

společně s Relikviářem moje nejoblibenější kniha od těchto autorů, jejichž knihy jsem koupil všechny co vydali, ale Relikvie byla moje první, ještě ve staré vazbě. Postava Pendergasta a D´Agosty se vyvíjí v každém jejich dalším společném příběhu. Knihu si mohu přečíst kolikrát chci a nikdy mne neomrzí

ajaworld
09.07.2013 3 z 5

Napínavé, ale trochu jsem se ztrácela v architektonickém popisu muzea, tak jsem to vypouštěla. V každém případě má kniha velmi překvapivý konec. Od autora jsem četla Zátiší s vránami a to bylo zcela jednoznačně lepší.

LG73
07.06.2013 5 z 5

Kniha mě překvapila a rozhodně nebude poslední ze série, kterou si přečtu. Děj se rozvíjí v několika liniích, knize nechybí napětí až jsem někdy skutečně zatajovala dech a čekala, jak vše dopadne. Samotný příběh je určitě dobře vystavěný a postava vraha, která je v tomto případě dost netypická, je skutečně originální.

rokofak
09.12.2012 5 z 5

Tato mě zaujala už od prvních stránek je čtivá a napínavá.Navedl mě na tůto knihu film podle níž byl natočený.Ale jak býva zvykem film je jenom jeji odvar.

Mako123123
27.11.2012 4 z 5

celkom OK. Trocha pre mňa nepredstavitelné scény- najmä v tom závere ale inak pútavé. :)

Eidalon
25.11.2012 4 z 5

Kniha určitě čtivá, autor opřede příběh záhadou, která je dále podložena tajemnou bytostí Mbwuna. Z mýtické bytosti se vyklube reálná hrozba, která surově a bez výběru zabíjí lidské bytosti, nakonec s poměrně zajímavým vyústěním celé záhady v logický závěr.

Jedná se o tajemný příběh o neobjevených oblastech amazonského pralesa a tajemného kmene Kothogů a jejich Mbwunem, bytostí mezi ještěrem a člověkem, který ke své obživě potřebuje rostlinu infikovanou virem a produkující enzymy z živočišné říše. Kothové pomocí rostliny změní člena svého kmene na tvora = Mbwuna, který má sílu grizzliho, rychlost chrta a lidskou inteligenci, nadprůměrně vyvinutý čich a sluch, méně již zrak. Tento predátor je využíván kmenem Kothogů pro jejich ochranu před jinými kmeny a ostatními predátory z živočišné říše. Svého Mbwuna drží Kothové pod svojí mocí pomocí speciální rostliny, kterou pro něj pěstují po staletí. Vše funguje, než se vše poruší a lokalita je "zabrána a zničena člověkem pro své zdroje zlata a platiny".

Rozvoj a zabírání pralesů vede tedy k likvidaci této amazonské lokality - Mbwun přestane mít svůj základní zdroj potravy a náhražku nachází v lidském mozku a jeho části hypothalamu . . . tato myšlenka se vine knihou a začíná expedicí, která se nevrátí a je prokleta, bedny se vzorky se pak dostávají s expedičním materiálem do Newyorského muzea a zde se vlastně rozbíhá celý příběh, končící tragédií při vernisáži, a koncem, kde není pro bestii místa . . .

Nová droga třpyt a poznání, že poslední bestií = Mbwunem - byl člen muzea . . . to je jen třešnička na dortu, kterou Vás autor oblaží, aby dal svému příběhu logický rámec. Časově je kniha umístěna na počátek devadesátých let a tak zde nečekejte ani mobilní telefony ani rozvinuté počítače. Myšlenka genetického inženýrství pomocí zmutované rostliny, která je dána do rukou primitivního kmene, Vás vede k zamyšlení, co všechno ještě neprobádané oblasti naší Země skrývají.

Kniha napínavá, se zajímavou myšlenkou, dobře napsaná s poměrně logickým vyústěním. Vše prošpikováno záhadami, které skrývá prales po tisíciletí . . .

Pokud se pustíte do čtení, bude Vás to bavit, hororem bych ale celou knihu nenazýval, spíše bojem o přežítí na úkor největšího predátora v živočišné říši . . . samotného člověka