Relikviář

Relikviář https://www.databazeknih.cz/img/books/26_/26742/bmid_relikviar-Qay-26742.jpg 4 424 56

Pendergast série

Děj knihy se odehrává o osmnáct měsíců po událostech popsaných v knize Relikvie. Znovu se objevují záhadné vraždy. Způsob provedení připomene všem, kdo se zúčastnili boje s Mbwunem, události v Muzeu. Tentokrát se ale oběťmi vražd stávají bezdomovci žijící v opuštěných tunelech newyorské podzemní dráhy. Do pátrání po Mbwunovi se pouští známý tým – agent Pendergast, podporučík DAgosta, doktor Frock a doktorka Margo Greenová. V jedné z obětí poznávají Graga Kawakitu. Postupně odhalují, že Kawakita objevil několik semen rostliny, jíž se Mbwun živil, dokázal z rostliny izolovat drogu, díky které měl Mbwun obrovskou sílu a rychlost. Současně ale také zjistil, že droga umožňuje nezvykle rychlou regeneraci lidských tkání a prodlužuje lidský život. Aby její účinky prověřil, nabídl ji jako zcela novou omamnou látku narkomanům a bezdomovcům a začal ji také užívat, protože trpěl nevyléčitelnou chorobou páteře. Neuvědomil si ale, že droga vyvolává v lidském organismu i nevratné tělesné deformace. On sám i všichni, kdo drogu užívali, se postupem času změnili v Mbwuny. Nikdo z týmu vyšetřovatelů ale nechápe, odkud se droga bere i po Kawakitově smrti... Přeložil Jaroslav Žerávek.... celý text

Literatura světová Romány Thrillery
Vydáno: , BB art

Reliquary , 1997

nikca1994
20.03.2024 5 z 5

Výborný druhý díl. Tentokrát se odehrává v podzemí New Yorku.Napínavá kniha,která se dobře četla i když začátek byl trochu pomalejší postupně se to zlepšovalo a na konci to byla pecka. Jen Pedergast se tam moc často neobjevoval. Takový konec jsem nečekala dost mě to překvapilo,ale dobře to nakonec dopadlo.

Django
30.01.2024 4 z 5

Opět výborná volba prostředí. Podzemí New Yorku je tajemné a nepředvídatelné, dořešení prvního dílu uspokojivé, hlavní postavy sympatické a i nadále víme o agentu Pendergastovi velmi málo, tudíž je široký prostor pro další díly na seznámení. Těším se na pokračování série.

veronika8887
29.12.2023 5 z 5

Opět napínavá četba. Ke konci jsem se od knihy nemohla odlepil a musela jsem ji dočíst. Určitě budu v sérii pokračovat.

Luigi1
29.08.2023 5 z 5

Při čtení této knihy mi kolikrát běhal mráz po zádech a jsem se i trochu bál

Jessie26
14.07.2023 5 z 5

Tahle série se mi líbí čím dál víc!

ArwenAragorn
19.02.2023 5 z 5

81%
Donovan zakolísal a pokusil se útočníka setřást, ale nedaleko dopadli další dva, vrhli se na potápěče a srazili ho na kolena. Snow začal couvat, namířil zbraň, ale nedokázal dobře zamířit. Pak přispěchal další s nožem v ruce a Donovan zaječel neuvěřitelně vysokým, skoro ženským hlasem. Následoval zvláštní rychlý pohyb, hrdelní vítězoslavný pokřik a ta postava zvedla do výše Donovanovu hlavu...
___________________________________________________________________________________________________________________
Je to takové pokračování Relikvie. Tentokrát se bojuje v podzemí N.Y. Útočníci jsou opět zmutovaní, ale trošku jinak než Mbwun a za potravu jim slouží bezdomovci. Napínavé, dobrodružné, v závěru je to jedna velká jízda. Pendergast a spol. musí zachránit svět.
Doporučuji!

Stanas513
02.12.2022 4 z 5

Těšila jsem se na tento díl, "Relikvie" se mi moc líbila. Ale jak píše níže @bekule, Pendergast se v tomto románu příliš neprojevil. Uvidím v dalším díle, určitě se po něm poohlédnu.

Jaklová.katka
12.10.2022 3 z 5

První část je trochu pomalá - jelikož člověk ví co agent hledá,ale ten závěr..... Pecka.
Nutně potřebuji další díl.

bekule
19.09.2022 3 z 5

Dobrodrůža od Rollinse se čtou jedním dechem, tohle je tak strašně uthaný. Zatím hodnotím jako povedenější od této dvojice sérii Nora Kellyová a Loganovu.Pendergast mě moc nenadchl ale zatím ani úplně neodradil, uvidíme jak se předvede v dalších dílech.

INCOGNITOREADER
21.03.2022 4 z 5

Druhý díl volně navazuje na díl první. Ocitáme se 18 měsíců po událostech v muzeu. Čtenář samozřejmě ví co se odhalilo na konci prvního dílu a tak má před hlavními hrdiny docela náskok. Trvá docela dlouho než hrdinové zjistí všechno to co my čtenáři víme už z konce předešlé knihy.
Začátek byl tudíž pro mě trochu pomalejší než bych nutně čekal, protože se jedná o druhý díl. Podzemí New Yorku je opět docela zajímavé prostředí a nechybí ani napětí. Na druhou stranu jako čtenář tak nějak víte o jaké postavy se nemusíte obávat, takže potenciál jaký by mohlo tohle uzavřené a temné místo vyvolat není využítý na 100%.

Anylola
05.02.2022 5 z 5

Lepší a lepší. Tahle série je skvělá.

Pavlína2019
29.09.2021 5 z 5

Naprosto perfektní, skvělá kniha. Zbytečně něco dál dodávat. Všech 18 knih o Pendergastovi mám přečtených, čeká mě poslední Kabinet kuriozit, kterou jsem konečně sehnala. Všem tuto sérii doporučuji!!

soukroma
11.12.2020 4 z 5

Výborné oddechové čtení: napínavé, téměř apokalyptické pro New York, spousta zajímavých lidí, profesí, ale hlavně reálií. Manhattan skvěle popsán a rozebrán ke kořenům, tj. hlavně podzemí a vodní cesty, ale i Central Park s Rezervoárem. To "nejhustěji zalidněné neprozkoumané místo" (kde jsou monstra) uprostřed velkoměsta je ohromující - tunely až do třiceti pater pod zemí, v délce několika tisíc mil, přičemž většina se dnes veřejně nepoužívá, takže mohou sloužit jako útočiště krtkům, prý až pět tisíc bezdomovců má domov právě tam.
Samotná zápletka navazující na Relikvii (kterou si moc nepamatuji - asi mne moc neoslovila) je bláznivá, ale to podzemí včetně stok, kanálů, odvodňovacích šachet, průchodů do okolních řek a vodních kanálů, je ohromující. 85%
Jakmile se autoři v některé knize věnují určitému místu - a genius loci se stane po všech stránkách stejně živým hrdinou jako ti lidští - mám ze čtení s Pendergastem opravdový požitek.

Metla
13.03.2020 4 z 5

„Relikviář“ volně navazuje na předchozí „Relikvii“ - o zápletce se rozepisovat nemusím, to (s dostatkem spoilerů) detailně činí anotace. Tentokrát čtenář prakticky od začátku ví, kdo nebo co stojí za bestiálními vraždami v New Yorku, proto není tolik prostoru věnováno nejistému tápání a kniha je akčnější na úkor tajemna. Atmosféru však nepostrádá, přinejmenším pro mne měly časté výpravy do podzemí New Yorku značné kouzlo, představivost pracovala na plné obrátky. Mohlo to být i napínavé, kdyby páni spisovatelé až příliš okatě nedávali najevo, o koho se není třeba bát, a které osoby plní nevděčnou roli budoucích mrtvol. Potkáme totožné hrdiny, objeví se samozřejmě několik nových postav a stejně jako posledně bych uvítala mnohem drastičtější řežbu – ušetřila bych snad jen agenta Pendergasta :-).
Zamýšlené překvapení v závěru autorům úplně nevyšlo, kýčovité finále (znovu) sebralo „Relikviáři“ nějaké to procento, leč v rámci thrillerově odpočinkové četby nevidím důvod knize upírat dojmy v hodnotách solidního nadprůměru: 75%.

ivka67
10.02.2020 5 z 5

Opět přečtena jedním dechem.Jen lituji, že se nedají sehnat další 2 knihy.

Eicherik
02.02.2020 5 z 5

Relikviář je taková pohádka pro dospělé. Nicméně mnoho z popisu podzemí a jeho obyvatel je dle autorů pravdivé. V autorské poznámce se píše: "Odhaduje se, že v rozlehlé soustavě tratí, tunelů metra, prastarých vodovodů, uhelných slují, starých stok, opuštěných stanic a čekáren, nepoužívaných plynojemů, starých strojoven a na dalších místech v tajemném podzemí Manhattanu žije nejméně pět tisíc lidí." Což je údaj velmi šílený. A do části tohoto tajemného a děsivého prostředí nás zavede zvláštní agent FBI Pendergast. Román se mi líbil a těším se na další pokračování.

Šnek86
28.05.2019 3 z 5

Pokračování se neslo v podobném duchu jako první díl...krtci, vrásčití, mbwunova rostlina.... pohodovka.

jiri9568
31.03.2019 5 z 5

Stejne dobre jako relikvie. Doporucuji, je zde vice bestii, stejnych jako bylo v muzeu, kde byla pouze jedna

Dandy1
09.01.2019 3 z 5

Nemůžu říct, že to bylo strhující. Knihu jsem mohla kdykoliv odložit a pokračovat jindy. A to u skvělých knih fakt nejde.

TeaPeter
06.01.2019 4 z 5

Dobré pokračování prvního dílu série. Sice uvěřitelnost ještě o trochu klesla a děj se ještě trochu zašmodrchal, ale bylo tam spousta zajímavých nápadů, které to vyvážily. Motivy NY podzemí byly tak chytlavé, že jsem si o tom i přečetl něco dalšího. Realita je tedy trochu skromnější, ale i tak musí být podzemí NY impozantní mraveniště.