Pekařova dcera

Pekařova dcera https://www.databazeknih.cz/img/books/26_/263234/bmid_pekarova-dcera-8zq-263234.jpg 4 581 178

Ojedinělá kniha, v níž se prolíná přesvědčivý příběh z války se současností. Kniha, která ukazuje, že lidské city a problémy zůstávají stejné, a přitom nezáleží ani na místě, ani na době, v níž žijeme… Rok 1944. Elsie Schmidtová, dcera pekaře v Garmischi, dospívá v nacistickém Německu, jehož porážka se nezadržitelně blíží. Denně je konfrontována se stále tíživější realitou, z níž ji vytrhuje pozvání nacistického důstojníka na vánoční večírek. S mírnými rozpaky přijímá, neboť odmítnout by mohlo být nebezpečné jí i celé rodině. Její bezradnost se jen prohloubí, když je během večírku požádána o ruku. Samozvaný snoubenec patří mezi ostatními důstojníky k nejvlídnějším a nejčestnějším, ale i on je zcela lhostejný k osudu židovského chlapce, který byl pro svůj krásný hlas vybrán, aby zpíval nacistickému publiku koledy. Elsie se s chlapcovou tragickou budoucností nemůže smířit a vůbec netuší, že brzy bude o chlapcově osudu rozhodovat právě ona… O šedesát let později. Reba Adamsová je novinářka. Celý život na ni doléhá stín vzpomínek z dětství. Otec, veterán z Vietnamu, se nikdy nevyrovnal se zločiny, jichž se během války dopouštěl i on sám, a svými patologickými náladami trápil celou rodinu. Reba se snaží útěkem z domova minulost vymazat. Nyní žije v El Pasu, pracuje v lokálním časopise a je zasnoubena s Riki Chavezem. Riki je zaměstnán u pohraniční stráže, jejímž hlavním úkolem je vracet nelegální běžence zpět do Mexika. Práci vykonává svědomitě, ale spokojený není, příliš s uprchlíky soucítí. Ani vztah s Rebou není tak vřelý, jak by si přál a jak by se na zamilované snoubence slušelo… Blíží se Vánoce a Reba má napsat článek s vánoční tematikou. Objeví německé pekařství a jeho majitelku Elsie. Životní moudrost staré Němky Rebu magicky přitahuje a pomáhá jí najít sebe sama…... celý text

Literatura světová Romány Válečné
Vydáno: , Fortuna Libri (ČR)

The baker's daughter , 2015

Patlalca
23.09.2018 5 z 5

Pěkný a napínavý příběh. Přečetla jsem jedním dechem.

kykiryki28
19.09.2018 5 z 5

Musím upřímně říct, že se mi více líbila minulost (Elsie) než současnost (Reba). Reba se mi jevil jako člověk, který se hodně plácá ve své minulosti a vlastně neví, co má od života čekat a bojí se udělat důležité rozhodnutí. Naopak Elsie byla velmi statečná dívka, která riskovala svůj život pro záchranu židovského chlapce. Také mě zaujala situace v Německu a v německých rodinách za 2. světové války. Ale to už je asi kvůli tomu, že nás ve škole, co se týče nacistického Německa, zásobily pouze fakty. To, jak se obyčejné německé rodiny cítily, co musely udělat, aby neměly žádné problémy a hlavně jak se snažily zabezpečit celou svou rodinu, nám v dějepise nikdo neřekne...

Tento příběh byl pro mě velmi silný a emotivní! Opravdu doporučuji ho přečíst! Stojí to za to!

trochtíci
10.09.2018

Kniha je nádherná. Všem doporučuji .

Kája836
04.09.2018 5 z 5

Mě osobně se tato kniha velice dobře četla. Miluji příběhy, kde se prolínají dvě dějové linie a to tato kniha má.
Velice zajímavý příběh Elsie. Krásné vyobrazení situace v Německu za druhé světové války. Ještě jsem nečetla příběh z 2.sv. války z pohledu obyčejných Němců a tento příběh mne opravdu nadchl.

orinka3
28.08.2018 2 z 5

MOHL BY to být dobrý román. Ale to by musel být jinak napsaný, možná i přeložený. Rozhodně to nebyla strhující četba. Téma velmi silné, mnohokrát použité v literatuře. Ale tady promarněná šance. K tomu, že se neustále a pravidelně střídaly časové roviny přibyla i další nepříjemnost: velmi špatně čitelná korespondence dvou sester i jiná. To je opravdu o oči. Prostě nic moc na čtení.

nikolryskova
24.08.2018 4 z 5

Hezký příběh, trochu víc mi ale vadilo, jak se neustále po pár stránkách prolínaly roky - současnost a příběh novinářky Reby a minulost a zase úplně jiný příběh Elsie.

helena1147
22.08.2018 5 z 5

Super kniha.

_Michelle_
20.08.2018 5 z 5

Napínavá kniha nabízející poutavé prolínání časových rovin a několika životních příběhů. Oceňuji zejména čtivost, neotřepané pojetí vyprávění na pozadí 2. světové války a konec, který nezanechal žádné zbytečné otazníky.

PetK
18.08.2018 3 z 5

Hezký příběh, který zajímavě prolíná minulost nacistického Německa a americkou současnost - a připomíná, že některá dilemata jsou stále stejná.
Na můj vkus to bylo maličko moc "červené". Chápu, proč autorka neustále používala příměry k jídlu a pečivu především, ale působilo to trošku prvoplánově.
Hvězdu dolů dávám za poměrně dost hrubek, které mi čtení místy doslova znechutily. Čert vem čárky, ale ji/jí a shoda podmětu s přísudkem, to už bylo moc silné kafe.

AjťačkaTýnka
07.08.2018 5 z 5

Nenápadná kniha v policích knihkupectví. Nenápadná obálka na eshopu s levnými knihami. A přitom v sobě skrývá naprosto úžasný a fantastický příběh z dob druhé světové války. Chudoba, hlad a mužský chtíč napsány místy opravdu syrově. Prolínání příběhů z minulosti a přítomnosti ukazuje na obrovskou společenskou a potravinovou propast. Autorka pěkně popsala, jak silné pouto může v rodině být a jak silná osobnost může z člověka vyrůst, když máte kolem sebe lásku a pochopení jako Elsie (v porovnání s Rebou).
Kniha se mi líbila, četla se jedním dechem. Rozhodně doporučuji!

Ozinka
30.07.2018 4 z 5

Příběh z Německa je bezvadný, čtivý. Ten z Ameriky jsem misty četla bez zájmu, dokonce jsem i přeskakovala řádky. Dala bych přednost, kdyby se víc popsal život Elsie v Americe než chaotický příběh nesympatické Reby.

kavu
28.07.2018 4 z 5

Moc jsem od ní nečekala a byla jsem příjemně překvapená.

hrosik3
18.07.2018 4 z 5

Více bych rozvedla příběh Elsie. Příběh Reby byl spíš takovým nedotaženým doplňkem. Uvedené recepty ráda vyzkouším

MichaelaFilip
16.07.2018 5 z 5

Úžasná, úžasná, úžasná!

adelinka
14.07.2018 5 z 5

Veľmi dobre sa mi čítala, dej bol zaujímavý, prelína sa tu súčasnosť a minulosť z 2. sv. vojny. Ale nie zo samotného bojiska, len z obdobia počas vojny. A Elsie? Klobúk dolu pred jej odvahou....

1casper
09.07.2018 5 z 5

Kniha četla sama. Mám ráda knihy, kde se prolíná současnost s minulostí.
Měla jsem pocit, jako bych Elsie znala osobně. Líbila se mi jako mladá, i jako babička. To snad ani nejde, nemít ji rád...

Jen ten konec je na me az dost sladký, ale no a co, i to se v životě stává....

daniela7015
22.06.2018 3 z 5

Kniha se ni celkem libila, mela jsem problem s casti v pritomnosti, prisla mi navic a shazovala povedenost Elsiina pribehu. SPOILER: Nemam rada sladke happy endy, kdy se vsichni usmiri, vezmou, ozvou, zmoudri a vse, co se na svete deje je vlastne pozitivni, kdyz se na to divame spravnym pohledem. Za me tak 70%.

Bebsa
16.06.2018 5 z 5

Mám ráda knihy s tématem 2.sv. a tato nezklamala. Hezký pohled do života obyčejné pekařské rodiny.

lapagerie
21.05.2018 3 z 5

Další kniha se dvěma časovými liniemi. Jako obvykle mě současná moc nebavila. Děj, odehrávjící se za války užý byl zajímavější. I když jsem čekala více úryvků ze života Hazel v programu Lebensborn, chápu, že ona není hlavní hrdinkou. Celkově ale mi přišlo téma života Elsie, plné potenciálu, jaksi nedotažené...

Ivana11
09.05.2018 5 z 5

Kniha se mi moc líbila, moc hezky se četla. Co bylo velmi zajímavé, byl pohled Němců- obyčejných lidí- na 2. světovou válku.