Pekařova dcera

Pekařova dcera https://www.databazeknih.cz/img/books/26_/263234/bmid_pekarova-dcera-8zq-263234.jpg 4 581 178

Ojedinělá kniha, v níž se prolíná přesvědčivý příběh z války se současností. Kniha, která ukazuje, že lidské city a problémy zůstávají stejné, a přitom nezáleží ani na místě, ani na době, v níž žijeme… Rok 1944. Elsie Schmidtová, dcera pekaře v Garmischi, dospívá v nacistickém Německu, jehož porážka se nezadržitelně blíží. Denně je konfrontována se stále tíživější realitou, z níž ji vytrhuje pozvání nacistického důstojníka na vánoční večírek. S mírnými rozpaky přijímá, neboť odmítnout by mohlo být nebezpečné jí i celé rodině. Její bezradnost se jen prohloubí, když je během večírku požádána o ruku. Samozvaný snoubenec patří mezi ostatními důstojníky k nejvlídnějším a nejčestnějším, ale i on je zcela lhostejný k osudu židovského chlapce, který byl pro svůj krásný hlas vybrán, aby zpíval nacistickému publiku koledy. Elsie se s chlapcovou tragickou budoucností nemůže smířit a vůbec netuší, že brzy bude o chlapcově osudu rozhodovat právě ona… O šedesát let později. Reba Adamsová je novinářka. Celý život na ni doléhá stín vzpomínek z dětství. Otec, veterán z Vietnamu, se nikdy nevyrovnal se zločiny, jichž se během války dopouštěl i on sám, a svými patologickými náladami trápil celou rodinu. Reba se snaží útěkem z domova minulost vymazat. Nyní žije v El Pasu, pracuje v lokálním časopise a je zasnoubena s Riki Chavezem. Riki je zaměstnán u pohraniční stráže, jejímž hlavním úkolem je vracet nelegální běžence zpět do Mexika. Práci vykonává svědomitě, ale spokojený není, příliš s uprchlíky soucítí. Ani vztah s Rebou není tak vřelý, jak by si přál a jak by se na zamilované snoubence slušelo… Blíží se Vánoce a Reba má napsat článek s vánoční tematikou. Objeví německé pekařství a jeho majitelku Elsie. Životní moudrost staré Němky Rebu magicky přitahuje a pomáhá jí najít sebe sama…... celý text

Literatura světová , Romány , Válečné

Vydáno: , Fortuna Libri (ČR)

The baker's daughter , 2015

Joyce24
12.04.2019 4 z 5

Opět kniha, kde se prolíná minulost a současnost. Musím přiznat, že i mně se více líbil příběh z minulosti. Vlastně jsem asi doposud nečetla žádnou knihu, kde hlavní hrdinka z druhé světové války je Němka. Ale nelituji, je to krásný příběh, z kterého vyplývá, že i mezi Němci se našli tací, kteří se snažili pomoct.

Hania932
13.03.2019 3 z 5

Páni, vůbec jsem nečekala, že by mě mohla tahle kniha bavit. Ale kniha se mi hodně líbila. V knize je jsou dva příběhy, jeden z minulosti z doby konce války a druhý z přítomnosti. Tak nějak se ty příběhy spojily dohromady. Strašně mě bavilo číst příběh z minulost. Bylo to čtivé, zajímavé a napínavé. Zajímalo mě jak to měla německé rodina, která vlastnila pekařství. Přišlo mi že to bylo vícezajímavější než přítomnost. Ta se táhla a Reba byla nerozhodná osoba, která nevěděla co chce. Ještě dopisy byli hodně zajímavé, mám ráda když jsou v knihách dopisy. A můžu říct, že konec byl z celé knihy úplně nejlepší. Bylo to tak dojemné, že se mi chtělo brečet. Konec se autorce opravdu povedl. Proto dávám 3,5/5*

Hakl54
13.03.2019 4 z 5

Děj z přítomnosti se mi moc nelíbil, vždy jsem se těšila na minulost z doby konce války. Opět jedna z knih z pohledu obyčejné německé rodiny.

Nimunka
05.03.2019 5 z 5

Výborné čtení. Plakala jsem. Emoce mě překvapily. Ale, tak nějak jsem odhadla konec příběhu.

Theresa28
14.02.2019 5 z 5

Knížka se mi moc líbila. Četla jsem ji v období Vánoc a na konci knihy jsem i brečela. Je to nádherný příběh, obě hlavní postavy mi byly sympatické a tuto knihu můžu všem vřele doporučit. Určitě se k ní někdy zase vrátím.

PetaZ
27.01.2019 5 z 5

Moc hezka knizka.. Nemam slov a chvilemi se mi chtelo i brečet

Termina
23.01.2019 5 z 5

Nevím jestli jsem taková citlivka nebo jestli je ta kniha tak krásně napsána ale konec knihy se neobešel bez slz ❤️ Za mě nádherná kniha

petuzla5591
17.01.2019 5 z 5

Páni. Kniha předčila má očekávání.

Skarny
17.01.2019 4 z 5

Velice dobrá kniha. Hezky se čte a téma je zajímavé. Nicméně propletení se současnou dobou v USA mi přišlo chvílemi nudné.

Kaja01
09.01.2019 5 z 5

Kniha se mi moc líbila, mam ráda tohle proplétání minulosti a současnosti. Taky byl příběh zajímavý pro změnu z pohledu Němců, ne z pohledu Židů, věznů atd..

Eorin
31.12.2018 3 z 5

Kniha se četla celkem svižně, pár gramatických chyb a překlepů se dá odpustit (koupeno v Levných knihách, takže zase nemůžu chtít tak moc). Je to taková oddychovka, ovšem musím souhlasit se čtenáři níže, totiž že příběh Elsie byl daleko zajímavější a někdy jsem se přistihla při tom, jak příběh Reby (která mě v mnoha směrech strašně vytáčela - nesympatická postava!) čtu velmi povrchně a někdy i přeskakuji řádky, jen abych už zase mohla číst o Elsie..
Škoda, mělo to dobrý potenciál, který nebyl moc využit. Ale i tak to nebyl promarněný čas.

Zlatinka.Emilly
10.12.2018 3 z 5

Mě připadala kniha jako pěkná slátanina. Skákalo se z roku do roku (opakovanými přeskoky přes roky) a průřezem celého příběhu se vystřídalo 10 let (1938, 1940, 1942, 1944, 1945, 1947, 1955, 1967, 2007, 2008). Někdy jsem nevěděla jaký smysl měl zrovna příběh v určitém roce a tak jsem dál četla příběh mechanicky. Jednu knihu s linií válečného roku a současnosti jsem již četla. Jmenuje se Dívka, jíž jsi tu zanechal od Moyesové, a ta měla hlavu i patu, takže mírné skoky na konci zpět do válečné doby byly zcela jasné a srozumitelné. Pekařova dcera mě opravdu zklamala; četla jsem na ní dobré recenze, ale ty já potvrdit nemohu.

Petra88
07.12.2018 3 z 5

Kniha se četla velmi dobře. Víc mě zaujal příběh Elsie. Škoda, že tam pro něj nebylo víc prostoru.

Jido
21.11.2018 4 z 5

Prolínání dvou časových linek je zajímavé, jen ten příběh Reby mě zas až tak nebavil... Jinak vcelku pěkný příběh.

alexis818
14.11.2018 5 z 5

Velmi hezký příběh,mám ráda takto psané knihy.Téma je navíc opravdu zajímavé,protože se díváme na válku i ze strany nepřítele.Velmi doporučuji.

Martina023
26.10.2018 5 z 5

Kniha se mi velmi líbila, četla se mi velmi hezky a je škoda, že už jsem jí dočetla. Je to jedna z knih, kterou si pořídím domů do knihovničky..určitě doporučuji přečíst.

aralka
17.10.2018 4 z 5

Knížka je napsána čtivě, časté střídání několika časových rovin a část knihy ve formě dopisů mi celkem vyhovoval. Moc mě zaujal popis smýšlení a chování obyčejných Němců za druhé světové války , například byl zajímavý příběh Elsiiny sestry Hazel, která se dobrovolně zapojila do programu Lebensborn, to mi hlava fakt nebere, ti lidé museli být fakticky zfanatizovaní, neměli objektivní náhled... když se jim "otevřely oči", už bylo pozdě... příběh Elsie a zachráněného židovského chlapce byl dojemný a emotivní a celá kniha na mě působila velmi křehce, trošinku to už zavánělo červenou knihovnou ... za mě 4 hvězdičky! Co mě dost vytáčelo, to byly chyby a překlepy v textu, to je ostuda, fuj!

dark.ma93
13.10.2018 5 z 5

Nádherná kniha, kterou jsem si zamilovala. Líbí se mi pojetí a příběhy lidí, kteří patřili k nacistům a jejich smýšlení. Co mi ale vůbec nesedlo je prolínání se současností, to jsem nečetla, bylo to zbytečné a nudné a hlavní postava přítomnosti nezajímavá. O to víc to vše vyvážila skvělá minulost.

Jirinamac
05.10.2018 4 z 5

Ze začátku mě knížka moc nebavila, ale pak jsem četla do tří do rána. Tady mi dvě časové linie nevyhovovaly a nechápala jsem, proč vznikl tak vřelý vztah novinářky a nějaké pekařky, která její příběh ani nechce napsat. Život Reby mě nebavil a v některé části až nudil,ale patřil tam. Německý život byl zajímavý, jen mi nepřišlo, že se s ním svěřuje Elsie novinářce. Bylo hodně dopisů, které našly adresáta už moc pozdě. Jak je zde již několikrát zmíněno, knížka hodně připomíná Vypravěčku

verka5083
25.09.2018 5 z 5

Je to velmi pěkný příběh, který se čte jedním dechem. Rozhodně stojí za přečtení .