Pekařova dcera

Pekařova dcera https://www.databazeknih.cz/img/books/26_/263234/bmid_pekarova-dcera-8zq-263234.jpg 4 581 178

Ojedinělá kniha, v níž se prolíná přesvědčivý příběh z války se současností. Kniha, která ukazuje, že lidské city a problémy zůstávají stejné, a přitom nezáleží ani na místě, ani na době, v níž žijeme… Rok 1944. Elsie Schmidtová, dcera pekaře v Garmischi, dospívá v nacistickém Německu, jehož porážka se nezadržitelně blíží. Denně je konfrontována se stále tíživější realitou, z níž ji vytrhuje pozvání nacistického důstojníka na vánoční večírek. S mírnými rozpaky přijímá, neboť odmítnout by mohlo být nebezpečné jí i celé rodině. Její bezradnost se jen prohloubí, když je během večírku požádána o ruku. Samozvaný snoubenec patří mezi ostatními důstojníky k nejvlídnějším a nejčestnějším, ale i on je zcela lhostejný k osudu židovského chlapce, který byl pro svůj krásný hlas vybrán, aby zpíval nacistickému publiku koledy. Elsie se s chlapcovou tragickou budoucností nemůže smířit a vůbec netuší, že brzy bude o chlapcově osudu rozhodovat právě ona… O šedesát let později. Reba Adamsová je novinářka. Celý život na ni doléhá stín vzpomínek z dětství. Otec, veterán z Vietnamu, se nikdy nevyrovnal se zločiny, jichž se během války dopouštěl i on sám, a svými patologickými náladami trápil celou rodinu. Reba se snaží útěkem z domova minulost vymazat. Nyní žije v El Pasu, pracuje v lokálním časopise a je zasnoubena s Riki Chavezem. Riki je zaměstnán u pohraniční stráže, jejímž hlavním úkolem je vracet nelegální běžence zpět do Mexika. Práci vykonává svědomitě, ale spokojený není, příliš s uprchlíky soucítí. Ani vztah s Rebou není tak vřelý, jak by si přál a jak by se na zamilované snoubence slušelo… Blíží se Vánoce a Reba má napsat článek s vánoční tematikou. Objeví německé pekařství a jeho majitelku Elsie. Životní moudrost staré Němky Rebu magicky přitahuje a pomáhá jí najít sebe sama…... celý text

Literatura světová Romány Válečné
Vydáno: , Fortuna Libri (ČR)

The baker's daughter , 2015

IvčaB2
10.03.2020 5 z 5

Kniha se četla moc pěkně, střídání dějových linek se příjemně prolínalo. Konec byl dojemný . Doporučuji i jako četbu náctiletým.

RMarkéta
18.02.2020 5 z 5

Prolínání dvou dějových linek je vděčný nápad. Dost to příběh oživuje a udává jeho směřování, aby vše mohlo do sebe zapadnou jako dokonalá mozaika. Po tom všem, co se v knize odehrálo mi závěr přišel trošku odfláknutý a tím pádem samozřejmě uspěchaný. To byla škoda. Četlo se moc hezky, i když jsou tam zmíněné i nehezké události. Ale tak to život přináší.

Jikovka
14.02.2020 4 z 5

Zajímavé téma, čtivé,jen ten konec mi připadal trochu uspěchaný....

Eeli
01.02.2020 4 z 5

Prolínání dějových linek minulých a současných je hodně populární a i této knize to svědčilo. Tahounem byl děj minulý, osvěžením pak děj přítomný. Příběhy mají spíše nevýraznou zápletku, jsou vystavěny především na vyprávění událostí ze života jedné dívky žijící v nacistickém Německu a na hledání životní cesty dívky z doby současné. Oba by klidně mohly stát samostatně, nijak se vzájemně nepodmiňují, jako komplex však tvoří jedinečný zážitek.

Alexxxka
24.01.2020 5 z 5

Tak tohle byl můj šálek kávy :-) Střídání současnosti, minulosti, do toho dopisy, hezky vykreslené postavy, uvěřitelný příběh. Ano, i mě se příběh Elsie líbil o něco víc - ale to bude tím, že téma války je prostě silnější. Rozhodně příběh Reby má taky něco do sebe.

Mabie
23.01.2020 5 z 5

Mám ráda prolínání více dějových linií příběhu a tady jsem si to mohla užít. I když střídání jednotlivých let někdy bylo až nesmyslné, což je v zásadě to hlavní, co bych knize chtěla vytknout ...a pak množství překlepů - korektor neodvedl dobrou práci.
Starší dějová linka se mi líbila víc, a kniha jako taková se mi líbila daleko víc než vychvalovaná Zlodějka knih nebo Dopisy, které nikdo nečetl - připadala mi autentičtější a celkově pro mě stravitelnější jak popisem válečné doby, plasticitou a věrohodností jednotlivých osob tak i vyvrcholením příběhu. Veliké množství dopisů v knize mi připomnělo moji oblíbenou knihu Spolek přátel krásné literatury a bramborových koláčů, jen tento příběh pro mě nebyl tak dojemný.
I přes zmíněné výtky dávám plný počet hvězdiček a knihu doporučuji.
P.S.
Určitě vyzkouším některý z receptů.

RendyaDav
19.01.2020 5 z 5

Příběh ,který se odehrává v nacistickém Německu ,a prolíná se do současnosti ...Moc zajímavé čtení ....Takové prolínaní časových linek mě baví . Za doby války v Německu jak žili i tam obyčejní lidé pekařova dcera Elsie co zažila v době války ,její rodina a okolí ,krásně popsáno...A s příběhem zasazeným do Ameriky roku 2008 , ve kterém se novinářka Reba , setkává se s osmdesátiletou Elsie , její dcerou a setkání s nimi ji ovlivní v jejím dalším uvažování a rozhodnutí...A na konci v knížce jsou recepty na pečení....

Drahuš
03.01.2020 2 z 5

Moc teda nadšená nejsem. Příběh Elsie byl o něco lepší než Reby, ale že by mě vyloženě bavil, to ne. Musím říct, že jsem se někdy nudila a chtěla knihu odložit. Určitě se k ní nikdy nevrátím a ani ji vyloženě nemůžu doporučit.

Babo
20.12.2019 4 z 5

Další z mnoha příběhů 2.světové války. Tentokrát z pohledu obyčejných Němců .
Prolínají se zde dvě časové linie a dvě různá místa děje.
Jak už to bývá , ta "stará" je opět lepší .
Kniha nijak nevybočuje, je čtivá ,ale myslím,že na ni brzy zapomenu.

Elapheg
30.11.2019 4 z 5

Potřeboval jsem si odpočinout od detektivek a thrillerů a chtěl jsem si přečíst obyčejný příběh. Kniha Pekařova dcera mě dokázala hezky zaujmout. Je to příběh Luany a Maxe Schmidtových v čase druhé světové války, kteří vedou v Německu pekárnu v Garmischi. Schmidtovi mají starší dceru Hazel, která je v programu Lebensborn se svými dětmi a mladší dceru Elsie, která vypomáhá v pekařství a snaží se být dobrou árijkou. Elsie je jednou pozvána důstojníkem gestapa na ples SS, kde dochází ke zlomu a Elsie díky jednomu nepříjemnému zážitku začíná pochybovat o Říši a správnosti konání válečného Německa vůči nepřátelům Říše. Elsie se na večírku seznámí s židovským chlapcem Tobiasem, který krásně zpívá a osud je svede dohromady. Děj knihy je rozdělen na dvě etapy, minulost, Elsie a pekařství a Tobias a přítomnost, Elsie jako stará žena, která již má dceru Jane a vede pekařství v Americe, kde Elsie jednoho dne navštíví novinářka Reba Adamsová, aby napsala článek o vánocích v Německu. Jak se Reba seznamuje s Elsie, začíná být Reba Elsie a její moudrostí okouzlena a přehodnocuje svůj vlastní vedený dceřiný a sourozenecký život, život jako reportérky, která je zasnoubená s Rikim Chavezem, ale nemiluje ho plně, nebo to alespoň zatím neví. Nejvíce mě zaujal příběh Elsie a Tobiase, čili minulost a provoz pekařství Schmidtových za války, kdy jsem si při čtení opět uvědomoval, jak těžké to v době války muselo být i z pohledu Němců, kde všichni byli sledování gestapem a jak dobře se vlastně nyní máme. Čím více času Reba strávila s Elsie, o to více si Reba začala dělat pořádek ve svém vlastním životě, ve vlastním vztahu k rodině, snoubenci a s rozvíjejícím se příběhem se jí začalo dařit uspořádat si život tak, jak cítila, že ho chce prožít. Celá kniha je vlastně o mezilidských vztazích, rodině, manželích, rodičích, dětěch, přátelích a promlouvá k nám čtenářům tím, že věci zdánlivě obyčejné nemusí a ani nejsou samozřejmostí. Za sebe jsem rád, že jsem se ke konci knihy dozvěděl i to, jaký osud potkal především Elsie a Tobiase a že vztah Reby a Jane dcery Elsie se nadále vyvíjel. Ano, tato kniha dokáže obohatit a tudíž doporučuji k přečtení. :-)

Surikata369
25.11.2019 5 z 5

Co k této knize napsat? Jako první mě nesmyslně napadnou ty recepty vzadu- to je podle mě opravdu skvělý nápad, originální! Kniha vypadá autentičtější :) No a k příběhu? Ta část odehrávající se za války a po, mě bavila o mnoho víc, ale s tou nynější se tak nějak skvěle doplňovala, že této knize nemůžu dát míň než plný počet hvězd :)

princesse
10.09.2019 4 z 5

Kniha se mi velmi dobře četla, příběh úžasný a myslím, že užitečný z pohledu obyčejných lidí z "druhé" strany barikády. I v Německu, našem úhlavním nepříeli, žili obyčejní lidé své obyčejné životy. Některý z nich se nám může líbit víc, některý méně, každopádně propojení životů hlavních hrdinů je zajímavé a kniha určitě stojí za přečtení.

PhoebePollard
09.08.2019 2 z 5

Dobře, teď si připadám trochu blbě. Mnoho lidí, ať už tady, tak i v mém okolí, knihu chválilo, ale mě prostě nezaujala. Nedokázala jsem se přinutit, abych jí dočetla a myslím, že jsem se nedostala ani za polovinu. přesto věřím, že děj může být zajímavý... mě to ale jednoduše nebavilo.

jindra3953
03.08.2019 3 z 5

Jak už psali někteří čtenáři přede mnou, příběh pekařovy dcery Elsie se mi líbil víc, než příběh novinářky Reby. O progarmu Lebensborn jsem doteď neměla ani tušení, bylo to "němectví" dohnané ad absurdum.

Kopretina_aku
24.07.2019 4 z 5

Kniha o válce z pohledu obyčejných Němců. Oproti jiným knihám šlo více něž o válečné drama o mezilidské vztahy. Ale bylo zajímavé číst třeba o životě žen v programu Lebensborn a o životě pekařské rodiny. Německá část byla čtivá, současnost v El Pasu a Reba, která neví, co chce, nebyla moc zajímavá. Někdy mi vadilo nesmyslné skákání v čase, příliš prostoru pro americkou čast a pár překlepů se v knize také objevilo.

SweetCake
08.06.2019 5 z 5

Dlouho jsem váhala, jestli si mám knihu přečíst, či ne. Naštěstí zvítězila moje zvědavost, knihu jsem si přečetla a jsem za to neskutečně ráda. Kniha je báječná, naprosto skvělý a zajímavý příběh, který se čte jedním dechem. Moc se mi líbilo, že se děj prolínal v jiných časových obdobích. Postavy měli velice zajímavý vývoj. Jediným slovem prostě dokonalá kniha. A recepty na konci jsou třešničkou na dortu, nějaký rozhodně vyzkouším:)

vikaa
22.05.2019 4 z 5

Tato kniha mi přinesla nový pohled na válku z hlediska obyčejných Němců, kteří byli osudem předurčeni stát na špatné straně dějin a kteří se chovali tak jako všichni ostatní lidé na této planetě: statečně nebo zbaběle, poslušně nebo neposlušně, laskavě nebo krutě, obětavě nebo sobecky... Příběh Elsie mě zasáhl a určitě na něj dlouho nezapomenu. Elsie začala po válce nový život na druhém konci světa s americkým manželem a dítětem. Je prototypem silné ženy, která se dokáže přenést přes všechny křivdy a žít plnohodnotný život bez sebelítosti, život naplněný láskou ke své rodině a ke svému povolání. Na sklonku života se potkává s mladou novinářkou Rebou a postupně mění i její pohled na to, co je v životě opravdu důležité...

Terezk-a
12.05.2019 5 z 5

Dva provázané příběhy, jeden z minulosti, druhý ze součastnosti. Nečekala jsem od této knihy nic extra, vlastně jsem ani nevěděla o čem přesně kniha bude. Půjčila jsem si jí v knihovně, jelikož jsem zrovna neměla co číst a musím říci, že mě naprosto strhla!
Krásný citlivý děj, ukázka lidskosti a nádherný konec kde do sebe vše zapadlo jako puzzle.

Capkomi
07.05.2019 4 z 5

Celkově se mi dílo líbilo, kde se střídá příběh Němky Elsie za druhé světové války a novinářky Reby v současnosti. První polovina knihy byla pro mě naprosto uchvacující, jednu hvězdu musím strhnout za přehnanou romantickou linku v současnosti, která tam vůbec nemusela být. Historická část byla fantastická, není to žádná velká literatura, ale za srdce vezme. Doporučuji všem!

Veronika2017
28.04.2019 5 z 5

Příběh s velkým P-o statečnosti, smutku, strachu,lásce, válce, minulosti a součastnosti...Pro mě, je to jedna z nejlepších knih.